Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω με εσάς τι γίνεται, αλλά όλο και περισσότερες εφαρμογές για να κάνω και καλά cleanup την ram, ή τον δίσκο, να κατεβάσω extra εφαρμογή για προστασία από κακόβουλες εφαρμογές και άλλες λοιπές σκουπιδοεφαρμογές μου βγάζει και αναρωτιέμαι αυτή είναι η επανάσταση που ευλογάτε όσοι θελετε alt stores????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, cat1967 said:

Τι να κάνουμε ούτε εμένα μ αρέσουν όλα της ΕΕ αλλά η ζυγαριά γέρνει προς το θετικό. Τώρα για όποιον πήρε ένα τηλέφωνακι και νομίζει ότι θα πρέπει να προσαρμοστεί η ΕΕ με τα θέλω του, ξύδι. 

Πω πω πω τσουτσούριασα με την τόση υπεράσπιση των δικαιωμάτων (μας)! 😛 

Σιγά μη σκιστεί τίποτα… 

Θα τρέξω να πάρω ένα android μπας και νιώσω ελεύθερος.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, primeragt είπε

Επειδή αναφέρεται πράγματα που είστε άσχετοι. Δεν απαγορεύει σε κανένα να μεταπωλησει τα προϊόντα της εκτός από τα μη street leagal μοντέλα που με τη πώληση βάζει όρο να έχει πρώτη την oprion αγοράς αν θες να πουλήσεις. Και όχι δεν κάνει discrimination, τα κομμάτια που παράγει είναι τόσο λίγα σε σχέση με τη ζήτηση που πραγματικά δεν προλαβαίνει. Πάει καθαρά πρώτα σε πρώην πελάτες της και ότι μείνει μπαίνει σε λίστα αναμονής. Το ίδιο ακριβώς μοντέλο ακολουθούν όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές αντιστοίχων αυτοκινήτων. Μόνο στα πιο μαζικής παραγωγής δεν το πράττουν όλοι τους.

https://www.themanual.com/auto/what-to-know-about-buying-a-new-ferrari/

Ποιον να πιστέψω……


 

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Tlykog είπε

 

Αν είναι android πες μου μοντέλο και custom rom.

Τι θα ήταν μήλο? 😅

Πλέον custom rom δεν χρειάζεται ιδίως αν έχεις κινητό μεγάλης εταιρείας με πενάκι - snapdragon soc και πολλά χρόνια υποστήριξης.

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώσουμε το όλο θέμα, το ότι θα έχει torrent γράφτηκε για να έχει ζουμί το θέμα εδώ. 

Η απόφαση της ευρωπαϊκής ένωσης στηρίζεται στο να μπορεί ο χρήστης να έχει ένα δεύτερο store εκτός από το apple store. Στο μέλλον μπορεί και τρίτο και τέταρτο. Με λίγα λόγια η ΕΕ δε θέλει το μονοπώλιο. Όπως έκανε και στα windows για την επιλογή browser και store και ήταν ο λόγος που δεν ακούμπησε (σε αυτό το θέμα) το android γιατί εξ αρχής είχε περισσότερες των μια επιλογών. 

Τώρα αν το δεύτερο store δίνει περισσότερες επιλογές, παράνομες και μη, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προφανώς και η ΕΕ δε θα πάρει απόφαση υπέρ της πειρατείας, αλλά το θέμα εδώ είναι σα το παράδειγμα με το μαχαίρι. Το μαχαίρι μπορεί να σε βοηθήσει να καθαρίσεις ένα φρούτο να φας, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για να σκοτώσεις. Άρα και στην τεχνολογία, είναι καλό να σου ανοίγουν επιλογές, αλλά ο χρήστης θα επιλέξει πως θα δουλέψει την επιλογή αυτή. 

Κουράζει η διαμάχη για το ποιος είναι καλύτερος. Το κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ του και τα κατά του. Ότι βολεύει τον κάθε έναν, στο τρόπο χρήσης, στο μυαλό του και στη τσέπη του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Τι θα ήταν μήλο? 😅

Πλέον custom rom δεν χρειάζεται ιδίως αν έχεις κινητό μεγάλης εταιρείας με πενάκι - snapdragon soc και πολλά χρόνια υποστήριξης.

Μαζί σου. Εγώ όμως άλλο ρώτησα: αν μπορώ να πάρω ένα google android κινητό και να αφαιρέσω όλα της Google από αυτό. Ο νόμος της ΕΕ αναφέρει ότι θα πρέπει να μπορούν να αφαιρεθούν οι προεγκατεστημένες εφαρμογές... Ή μήπως εκεί δεν πειράζει;...

Είμαι fan της AOSP. Είχα πάνω από 10 τηλέφωνα με AOSP. Το πρόβλημα είναι ότι χάνεις σε λειτουργικότητα και θέλεις άπειρο χρόνο να μοντάρεις το λειτουργικό για να βάλεις πχ εφαρμογές τραπεζών κτλ. Ενώ μου αρέσει, δεν με βολεύει.

3 ώρες πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Για να τελειώσουμε το όλο θέμα, το ότι θα έχει torrent γράφτηκε για να έχει ζουμί το θέμα εδώ. 

Η απόφαση της ευρωπαϊκής ένωσης στηρίζεται στο να μπορεί ο χρήστης να έχει ένα δεύτερο store εκτός από το apple store. Στο μέλλον μπορεί και τρίτο και τέταρτο. Με λίγα λόγια η ΕΕ δε θέλει το μονοπώλιο. Όπως έκανε και στα windows για την επιλογή browser και store και ήταν ο λόγος που δεν ακούμπησε (σε αυτό το θέμα) το android γιατί εξ αρχής είχε περισσότερες των μια επιλογών. 

Τώρα αν το δεύτερο store δίνει περισσότερες επιλογές, παράνομες και μη, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προφανώς και η ΕΕ δε θα πάρει απόφαση υπέρ της πειρατείας, αλλά το θέμα εδώ είναι σα το παράδειγμα με το μαχαίρι. Το μαχαίρι μπορεί να σε βοηθήσει να καθαρίσεις ένα φρούτο να φας, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για να σκοτώσεις. Άρα και στην τεχνολογία, είναι καλό να σου ανοίγουν επιλογές, αλλά ο χρήστης θα επιλέξει πως θα δουλέψει την επιλογή αυτή. 

Κουράζει η διαμάχη για το ποιος είναι καλύτερος. Το κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ του και τα κατά του. Ότι βολεύει τον κάθε έναν, στο τρόπο χρήσης, στο μυαλό του και στη τσέπη του. 

Δηλαδή αν θελήσω τώρα σε windows μπορώ να βγάλω τον edge;.. Ή εκεί δεν πειράζει;...

Το παράδειγμα με το μαχαίρι έχει νόημα, αλλά εδώ θα μπορούσε να γίνει. Πχ θα μπορούσε να πει ότι μπορούν να υπάρξουν και εναλλακτικά stores, αλλά οι εφαρμογές θα έπρεπε να πάρουν την εγκριση της Apple, με τους κανόνες της Apple.

Έτσι και έβγαινε η φήμη ότι και τα εναλλακτικά stores δε θα είχαν παράνομες εφαρμογές τύπου torrent ή stremio κανείς δε θα νοιάζονταν...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έτσι και έβγαινε η φήμη ότι και τα εναλλακτικά stores δε θα είχαν παράνομες εφαρμογές τύπου torrent ή stremio κανείς δε θα νοιάζονταν...

Δεν ισχυει αυτο που λες, απο την στιγμη που σε ενα κλειστο συστημα μπαινει μια εφαρμογη τριτου που κανει εγκατασταση εφαρμογων ανοιγουν τρυπες, οτι και να ειναι αυτες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Του 2023, του 2021 μια χαρά zero click ήταν. Αυτά είναι που έχουν ανακαλυφθεί, τα exploits που τρέχουν τώρα πουλιούνται εκατομμύρια (ή δεν πουλιούνται και χρησιμοποιούνται μόνο από κρατικές υπηρεσίες) και θα μάθουμε στη νεκροψία πόσα και τι ήταν

https://citizenlab.ca/2021/09/forcedentry-nso-group-imessage-zero-click-exploit-captured-in-the-wild/

Δηλαδή, γράφεις ότι μετά από 2 χρόνια από την έκδοση του 2021, το iOS το έχει διορθώσει και είναι ουσιαστικά απρόσβλητο, αφού χρειάζεται ο χρήστης να το εγκαταστήσει, ενώ στο android 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ και ακόμα είναι zero click και μετά από αυτό γράφεις:

17 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Μην πάτε να βγάλετε ασφαλέστερο το iOS, είναι μια αστειότητα και φυσικά τα third party stores ούτε την παραμικρή σημασία έχουν σε αυτό

... σοβαρά τώρα;...

Μια χαρά σημασία έχουν τα third party stores. Το κλειστό οικοσύστημα εξασφαλίζει ότι δε θα μπει μέσα σε αυτό software που δεν πρέπει να μπει. Είναι ένας κλειστός κύκλος. Αν ανοίξει ο κύκλος, τα πράγματα δυσκολεύουν...

3 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Δεν ισχυει αυτο που λες, απο την στιγμη που σε ενα κλειστο συστημα μπαινει μια εφαρμογη τριτου που κανει εγκατασταση εφαρμογων ανοιγουν τρυπες, οτι και να ειναι αυτες...

Έχεις δίκιο. Δεν το εννούσα έτσι.

Εννοώ ότι δε θα είχαμε τους "υπερασπιστές της ελευθερίας" που έχουμε τώρα.

15 ώρες πριν, billdanos είπε

Πω πω πω τσουτσούριασα με την τόση υπεράσπιση των δικαιωμάτων (μας)! 😛 

Σιγά μη σκιστεί τίποτα… 

Θα τρέξω να πάρω ένα android μπας και νιώσω ελεύθερος.

Είσαι ελεύθερος στο να κολλήσεις ένα σωρό κακόβουλο λογισμικό που κυκλοφορεί εκεί έξω ΚΑΙ να κατεβάσεις με torrent ΚΑΙ να πειρατέψεις με το stremio... ΌΑΣΗ ελευθερίας...

Αν κολλήσεις δε: καλά να πάθεις. Δε φταίει κανένας που το λειτουργικό είναι σουρωτήρι, εσύ φταις. Η Google στο απυροβλητο...

Για να δουμε θα κάνουν το ίδιο και για την Apple όταν θα αρχίσουν να κολλάνε πράγματα και το κινητό τους να σέρνεται ή θα αρχίσουν να γράφουν ότι "πληρωσαν ένα σωρό χρήματα και η Apple δεν τους προστάτεψε"... Όταν αρχίσουν να κατανοούν ότι η Apple διάλεξε αυτή τη προσέγγιση για να εξασφαλίσει μεγαλύτερα κέρδη, αλλά επειδή ο χρήστης ΘΕΛΕΙ να πληρώσει το ασφαλές και σταθερό οικοσύστημά της και δεν έκανε μαγικά...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Εννοώ ότι δε θα είχαμε τους "υπερασπιστές της ελευθερίας" που έχουμε τώρα.

Φυσικα θα τους ειχες και θα ζητουσαν επιμονα εφαρμογη για torrent.:)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Tlykog said:

 

Δηλαδή αν θελήσω τώρα σε windows μπορώ να βγάλω τον edge;.. Ή εκεί δεν πειράζει;...

Το παράδειγμα με το μαχαίρι έχει νόημα, αλλά εδώ θα μπορούσε να γίνει. Πχ θα μπορούσε να πει ότι μπορούν να υπάρξουν και εναλλακτικά stores, αλλά οι εφαρμογές θα έπρεπε να πάρουν την εγκριση της Apple, με τους κανόνες της Apple.

Έτσι και έβγαινε η φήμη ότι και τα εναλλακτικά stores δε θα είχαν παράνομες εφαρμογές τύπου torrent ή stremio κανείς δε θα νοιάζονταν...

Δε ξέρω αν μπορείς να τον βγάλεις (δε θα πω ψέματα), αλλά σίγουρα μπορείς να βάλεις από την εγκατάσταση κιόλας των windows ότι browser θες. Δε σε περιορίζει. 

Το τι παρέχει κάθε store εντός του είναι άλλο θέμα. Ας κινηθούν νομικά οι εταιρίες που καταπατουνται τα δικαιώματα τους ώστε να κατέβουν τα "σπασμένα" πειρατικά πρόγραμμά τους. Όχι να αφαιρεί το δικαίωμα πολλαπλής πρόσβασης με την λογική ότι ίσως υπάρχει κάτι πειρατικό. 

Το θέμα στην ΕΕ ότι και να λες έχει ως εξής, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ στην περιοχή μου ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΟΥ είτε σου αρέσει είτε δε σου αρέσει. Και στη Βραζιλία η apple αναγκάστηκε να έχει στη συσκευασία φορτιστή για να πουλήσει γιατί έτσι απλά λέει ο ΝΟΜΟΣ εκεί. Άρα και εσένα είτε σου αρέσει είτε δε σου αρέσει (απ ότι καταλαβαίνω σα φανατικός πελάτης της apple που κάνεις σα να είναι δικιά σου ή εταιρία), η εταιρία είτε θα ακολουθήσει τους νόμους εναντίων της πάταξης των μονοπωλίων είτε θα υποστεί τις κυρώσεις.

Και στη τελική αν κάποιος δε θέλει να βάλει το έξτρα store να μη το βάλει. Απλό! 

Καταντάει κουραστικό να λέμε τα αυτονόητα σα να είμαστε παιδιά ή έφηβοι ενώ είμαστε πλέον επαγγελματίες. Έλεος! 

Επεξ/σία από ^_NikitaS_^
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Δε ξέρω αν μπορείς να τον βγάλεις (δε θα πω ψέματα), αλλά σίγουρα μπορείς να βάλεις από την εγκατάσταση κιόλας των windows ότι browser θες. Δε σε περιορίζει. 

Το τι παρέχει κάθε store εντός του είναι άλλο θέμα. Ας κινηθούν νομικά οι εταιρίες που καταπατουνται τα δικαιώματα τους ώστε να κατέβουν τα "σπασμένα" πειρατικά πρόγραμμά τους. Όχι να αφαιρεί το δικαίωμα πολλαπλής πρόσβασης με την λογική ότι ίσως υπάρχει κάτι πειρατικό. 

Το θέμα στην ΕΕ ότι και να λες έχει ως εξής, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ στην περιοχή μου ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΟΥ είτε σου αρέσει είτε δε σου αρέσει. Και στη Βραζιλία η apple αναγκάστηκε να έχει στη συσκευασία φορτιστή για να πουλήσει γιατί έτσι απλά λέει ο ΝΟΜΟΣ εκεί. Άρα και εσένα είτε σου αρέσει είτε δε σου αρέσει (απ ότι καταλαβαίνω σα φανατικός πελάτης της apple που κάνεις σα να είναι δικιά σου ή εταιρία), η εταιρία είτε θα ακολουθήσει τους νόμους εναντίων της πάταξης των μονοπωλίων είτε θα υποστεί τις κυρώσεις.

Και στη τελική αν κάποιος δε θέλει να βάλει το έξτρα store να μη το βάλει. Απλό! 

Καταντάει κουραστικό να λέμε τα αυτονόητα σα να είμαστε παιδιά ή έφηβοι ενώ είμαστε πλέον επαγγελματίες. Έλεος! 

Ο νόμος αναφέρει ότι θα πρέπει να μπορούν να απεγκατασταθούν οι προεγκατεστημένες εφαρμογές. Από τη στιγμή που ο Edge δεν βγαίνει και είναι δεμένος με το λειτουργικό, πχ έχεις προεπιλεγμένο το chrome και μόλις πατάς να ανοίξει η βοήθεια των windows ανοίγει σε Edge, πολλοί θα αρχίσουν να τον δουλεύουν για διευκόλυνση. Αν καταφέρεις να τον βγάλεις θα πρέπει να προσέξεις, γιατί στο επόμενο update του Windows θα στο επαναφέρει, γιατί μπορεί... 

Αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. Μέχρι και σήμερα, 01/08/2024, αυτό δεν έχει αλλάξει...

Θα μπορούσαν να δώσουν το δικαίωμα να ανοίξει όποιος θέλει store με την προϋπόθεση να υπακούει στους κανόνες της Apple για το appstore και να ελέγχεται κάθε εφαρμογή από αυτή. Έτσι απλά, θα λύνονταν τα προβλήματα νομιμοτητας και θα υπήρχε ανταγωνισμός, όχι σε βάρος της ασφάλειας. Να υποχρέωναν την Apple να τους εξυπηρετούσε άμεσα και να μην δημιουργούσε προβλήματα, αλλιώς... βαρβάτα πρόστιμα και κίνδυνος αποκλεισμού από την ΕΕ.

Καλά κάνει η ΕΕ και θέτει κανόνες. Θα πρέπει όμως να σέβεται και την επιχειρησιακή στρατηγική της κάθε εταιρείας. Δε μπορεί πχ μία εταιρεία νου πουλάει με moto την ασφάλεια και να την αναγκάζουν να κάνει εκπτώσεις σε αυτή, δηλαδή να χάνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού. Ποιος θα την αποζημιώσει για τα χαμένα κέρδη αν χάσει πελάτες, λόγω του γεγονότος; Θα πρέπει να βρίσκονται λύσεις που να σέβονται και τον χαρακτήρα της κάθε εταιρείας.

Δεν έχεις διαβάσει αρκετά ποστ μου γι αυτό γράφεις ότι είμαι Apple fan. Καμία σχέση. Είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ κατά της πειρατείας και όλη η φασαρία γίνεται για την πειρατεία. Όλοι θέλουν το τσάμπα. Αν πχ ήταν όλοι 100% σίγουροι ότι στο πρώτο stream του stremio ή στο πρώτο παράνομο torrent θα σου έσκαγε αυτόματα πρόστιμο 1000€, οι περισσότεροι από αυτούς που έγραψαν στο παρόν θέμα δε θα έγραφαν καν... Πρέπει να σεβόμαστε τον κόπο του άλλου. Αυτό είναι απαράβατη αρχή μου.

ΧΕΣΤΗΚΑ για την Apple. Αύριο να κλέισει δε θα ρίξω ούτε δάκρυ, αρκεί να βγει μια εναλλακτική της Google, ώστε να υπάρχει η επιλογή από τον καταναλωτή. Τα τελευταία 25 χρόνια που χρησιμοποιώ κινητά (πάνω από 50 μοντέλα), μόνο τα 6-7 ήταν Apple. μετά από χρόνια custom roms και πειραματισμών, κουράστηκαι και θέλησα κάτι που να δουλεύει άριστα με τη λιγότερη δυνατή προσπάθεια από το χρήστη. Η επιλογή μου ήταν η Apple. Τουλάχιστον είχα μία επιλογή... Τώρα πάνε να το χαλάσουν και αυτό. Γι αυτό με πειράζει: μου αφαιρούν το δικαίωμά μου να διαλέξω κάτι διαφορετικό από τη Google. Πως να το κάνουμε; Δε μου αρέσει η Google, τί να διαλέξω; Μία άλλη εταιρεία, με άλλο όνομα, που στην ουσία λειτουργεί όπως η Google; Εκεί θέλουμε να φτάσουμε;

Αν δεν το βάλω εγώ θα το βάλει κάποιος γνωστός ή φίλος που θα έχει iphone, πιθανόν να μολυνθεί με κάποιο κακόβουλο λογισμικό που να στείλει πχ κάποιο αρχείο σε εμένα με κακόβουλο κώδικα και να μολυνθω και εγώ, το οποίο πιθανώς νμα εκμεταλλευτεί και μία ευπάθεια, λόγω του ανοίγματος του λειτουργικού, και να μην απαιτεί καν αλληλεπίδραση από το χρήστη. Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Είναι το πιο παλιό και πολυφορεμένο σενάριο στην ιστορία του κακόβουλου λογισμικού.

Το αυτονόητο είναι σχετικό... Για εμένα είναι αυτονόητα όλα τα παραπάνω. Για εσένα είναι;... 

2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Φυσικα θα τους ειχες και θα ζητουσαν επιμονα εφαρμογη για torrent.:)

...Φανταστικός...:D:D:D

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Ο νόμος αναφέρει ότι θα πρέπει να μπορούν να απεγκατασταθούν οι προεγκατεστημένες εφαρμογές. Από τη στιγμή που ο Edge δεν βγαίνει και είναι δεμένος με το λειτουργικό, πχ έχεις προεπιλεγμένο το chrome και μόλις πατάς να ανοίξει η βοήθεια των windows ανοίγει σε Edge, πολλοί θα αρχίσουν να τον δουλεύουν για διευκόλυνση. Αν καταφέρεις να τον βγάλεις θα πρέπει να προσέξεις, γιατί στο επόμενο update του Windows θα στο επαναφέρει, γιατί μπορεί... 

Αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. Μέχρι και σήμερα, 01/08/2024, αυτό δεν έχει αλλάξει...

Θα μπορούσαν να δώσουν το δικαίωμα να ανοίξει όποιος θέλει store με την προϋπόθεση να υπακούει στους κανόνες της Apple για το appstore και να ελέγχεται κάθε εφαρμογή από αυτή. Έτσι απλά, θα λύνονταν τα προβλήματα νομιμοτητας και θα υπήρχε ανταγωνισμός, όχι σε βάρος της ασφάλειας. Να υποχρέωναν την Apple να τους εξυπηρετούσε άμεσα και να μην δημιουργούσε προβλήματα, αλλιώς... βαρβάτα πρόστιμα και κίνδυνος αποκλεισμού από την ΕΕ.

Καλά κάνει η ΕΕ και θέτει κανόνες. Θα πρέπει όμως να σέβεται και την επιχειρησιακή στρατηγική της κάθε εταιρείας. Δε μπορεί πχ μία εταιρεία νου πουλάει με moto την ασφάλεια και να την αναγκάζουν να κάνει εκπτώσεις σε αυτή, δηλαδή να χάνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού. Ποιος θα την αποζημιώσει για τα χαμένα κέρδη αν χάσει πελάτες, λόγω του γεγονότος; Θα πρέπει να βρίσκονται λύσεις που να σέβονται και τον χαρακτήρα της κάθε εταιρείας.

Δεν έχεις διαβάσει αρκετά ποστ μου γι αυτό γράφεις ότι είμαι Apple fan. Καμία σχέση. Είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ κατά της πειρατείας και όλη η φασαρία γίνεται για την πειρατεία. Όλοι θέλουν το τσάμπα. Αν πχ ήταν όλοι 100% σίγουροι ότι στο πρώτο stream του stremio ή στο πρώτο παράνομο torrent θα σου έσκαγε αυτόματα πρόστιμο 1000€, οι περισσότεροι από αυτούς που έγραψαν στο παρόν θέμα δε θα έγραφαν καν... Πρέπει να σεβόμαστε τον κόπο του άλλου. Αυτό είναι απαράβατη αρχή μου.

ΧΕΣΤΗΚΑ για την Apple. Αύριο να κλέισει δε θα ρίξω ούτε δάκρυ, αρκεί να βγει μια εναλλακτική της Google, ώστε να υπάρχει η επιλογή από τον καταναλωτή. Τα τελευταία 25 χρόνια που χρησιμοποιώ κινητά (πάνω από 50 μοντέλα), μόνο τα 6-7 ήταν Apple. μετά από χρόνια custom roms και πειραματισμών, κουράστηκαι και θέλησα κάτι που να δουλεύει άριστα με τη λιγότερη δυνατή προσπάθεια από το χρήστη. Η επιλογή μου ήταν η Apple. Τουλάχιστον είχα μία επιλογή... Τώρα πάνε να το χαλάσουν και αυτό. Γι αυτό με πειράζει: μου αφαιρούν το δικαίωμά μου να διαλέξω κάτι διαφορετικό από τη Google. Πως να το κάνουμε; Δε μου αρέσει η Google, τί να διαλέξω; Μία άλλη εταιρεία, με άλλο όνομα, που στην ουσία λειτουργεί όπως η Google; Εκεί θέλουμε να φτάσουμε;

Αν δεν το βάλω εγώ θα το βάλει κάποιος γνωστός ή φίλος που θα έχει iphone, πιθανόν να μολυνθεί με κάποιο κακόβουλο λογισμικό που να στείλει πχ κάποιο αρχείο σε εμένα με κακόβουλο κώδικα και να μολυνθω και εγώ, το οποίο πιθανώς νμα εκμεταλλευτεί και μία ευπάθεια, λόγω του ανοίγματος του λειτουργικού, και να μην απαιτεί καν αλληλεπίδραση από το χρήστη. Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Είναι το πιο παλιό και πολυφορεμένο σενάριο στην ιστορία του κακόβουλου λογισμικού.

Το αυτονόητο είναι σχετικό... Για εμένα είναι αυτονόητα όλα τα παραπάνω. Για εσένα είναι;... 

...Φανταστικός...:D:D:D

Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι τόσο πολύ μη μολυνθείς. Όλα θα πάνε καλά απο τη στιγμή που εσύ θα επιλέξεις να μη βάλεις τρίτη εφαρμογή στη συσκευή σου. Θα λειτουργεί όπως τώρα. Όσο μπορείς να μολυνθείς τώρα από κάποιον που θα σου στειλει κάτι, άλλο τόσο θα το φοβάσαι και μετά. Και σε android αν δε βάλεις "τρίτες" σπασμένες εφαρμογές τότε δε κινδυνεύεις από κάτι. Πχ γι αυτό οι τραπεζικές εφαρμογές πρακτικά δε τρέχουν σε root συσκευές εκτός και κρύψεις το root. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο δω και πέρα ότι κακό μας βρει στα iphone θα φταιει η ΕΕ

όπως με τα εμβόλια που φταίνε για ολα τα δεινά. αν δεν κάναμε τα εμβολια θα είμασταν όλοι highlander δε θα αρρώσταινε/πέθαινε ποτέ κανείς 😁

Επεξ/σία από somt
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Μαζί σου. Εγώ όμως άλλο ρώτησα: αν μπορώ να πάρω ένα google android κινητό και να αφαιρέσω όλα της Google από αυτό. Ο νόμος της ΕΕ αναφέρει ότι θα πρέπει να μπορούν να αφαιρεθούν οι προεγκατεστημένες εφαρμογές... Ή μήπως εκεί δεν πειράζει;...

Είμαι fan της AOSP. Είχα πάνω από 10 τηλέφωνα με AOSP. Το πρόβλημα είναι ότι χάνεις σε λειτουργικότητα και θέλεις άπειρο χρόνο να μοντάρεις το λειτουργικό για να βάλεις πχ εφαρμογές τραπεζών κτλ. Ενώ μου αρέσει, δεν με βολεύει.

Δηλαδή αν θελήσω τώρα σε windows μπορώ να βγάλω τον edge;.. Ή εκεί δεν πειράζει;...

Το παράδειγμα με το μαχαίρι έχει νόημα, αλλά εδώ θα μπορούσε να γίνει. Πχ θα μπορούσε να πει ότι μπορούν να υπάρξουν και εναλλακτικά stores, αλλά οι εφαρμογές θα έπρεπε να πάρουν την εγκριση της Apple, με τους κανόνες της Apple.

Έτσι και έβγαινε η φήμη ότι και τα εναλλακτικά stores δε θα είχαν παράνομες εφαρμογές τύπου torrent ή stremio κανείς δε θα νοιάζονταν...

Εσύ ξέρεις τι θέλεις?

Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Πως γίνεται να ζητάς να έχεις Android στο κινητό σου  με συμβατότητα σε ό,τι εφαρμογή θέλεις και να μην έχεις τίποτα μέσα από την Google…

Νομίζω όμως πως ότι δεν θέλεις μέσα από αυτά που έχει η Google απλά δεν το δουλεύεις και απενεργοποιείς τους συγχρονισμους.

Επίσης υπάρχει και η λύση της HUAWEI για σένα

Οι AOSP Για μένα πάντα ήταν ανάπηρες και μη χρηστικές το μόνο που δίναν ήταν μια ψευδαίσθηση ταχύτητας ζουμί όμως μηδέν. Ανήκω στην παλιά σχολή που έχουν φλασάρει άπειρες ρομ…

Μια συσκευή χωρίς YouTube Google maps και λοιπές πολύ σημαντικές εφαρμογές που έχει Google καθιστά την συσκευή για μένα προσωπικά άχρηστη.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...