Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

usb-c ήδη εξυπηρετεί καθημερινά

RCS το περιμένω πως και πως για να επικοινωνω με android σαν άνθρωπος

alt-stores θα προσφέρουν εφαρμογές και νέες δυνατότητες στο iphone όπως συμβαίνει σε όλες τις σοβαρες υπολογιστικες μονάδες που έχεις ελευθερια κινησεων

τώρα επειδή θα μου ζητήσεις το λόγο γιατί δεν παίρνω android, γιατί το ios τσεκάρει περισσότερα κουτάκια στις προτιμήσεις μου και θα τσεκάρει ακόμα περισσότερα οσονουπω. Αν δε σου αρεσει το iphone βρες κατι άλλο να παρεις αντι να ρωτας τα ίδια και τα ίδια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, billdanos said:

Μου είχαν λείψει αυτά τα επιστημονικά επιχειρήματα και δεδομένα! 😛 

https://citizenlab.ca/2023/09/predator-in-the-wires-ahmed-eltantawy-targeted-with-predator-spyware-after-announcing-presidential-ambitions/

 

Quote

During our investigation, we worked with Google’s Threat Analysis Group (TAG) to obtain an iPhone zero-day exploit chain (CVE-2023-41991, CVE-2023-41992, CVE-2023-41993) designed to install Predator on iOS versions through 16.6.1. We also obtained the first stage of the spyware, which has notable similarities to a sample of Cytrox’s Predator spyware we obtained in 2021. We attribute the spyware to Cytrox’s Predator spyware with high confidence.

Ακριβώς όπως το λέει είναι, επειδή το iOS θεωρείται δήθεν "ασφαλές" είναι το νούμερο ένα που ψάχνουν και βρίσκουν zero day

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, somt είπε

usb-c ήδη εξυπηρετεί καθημερινά

RCS το περιμένω πως και πως για να επικοινωνω με android σαν άνθρωπος

alt-stores θα προσφέρουν εφαρμογές και νέες δυνατότητες στο iphone όπως συμβαίνει σε όλες τις σοβαρες υπολογιστικες μονάδες που έχεις ελευθερια κινησεων

τώρα επειδή θα μου ζητήσεις το λόγο γιατί δεν παίρνω android, γιατί το ios τσεκάρει περισσότερα κουτάκια στις προτιμήσεις μου και θα τσεκάρει ακόμα περισσότερα οσονουπω. Αν δε σου αρεσει το iphone βρες κατι άλλο να παρεις αντι να ρωτας τα ίδια και τα ίδια

 

Διχασμένη προσωπικότητα; 

Τώρα απαντάει ο χαρακτήρας που έχει iphone μέσα σου;

Τί τον έκανες τον άλλο;:D

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, somt είπε

α γυρισαμε παλι στη φάση οτι δεν έχω iphone

τεσπα, θα βρεις καποιον αλλο να απασχοληθεις

ναι, τώρα το θυμήθηκες ότι έχεις... Μας το κράταγες έκπληξη...:D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Hacker?pcs said:

https://citizenlab.ca/2023/09/predator-in-the-wires-ahmed-eltantawy-targeted-with-predator-spyware-after-announcing-presidential-ambitions/

 

Ακριβώς όπως το λέει είναι, επειδή το iOS θεωρείται δήθεν "ασφαλές" είναι το νούμερο ένα που ψάχνουν και βρίσκουν zero day

Μάλλον δεν διάβασες ολο το μπουρδο ποστ στο οποίο αναφέρθηκα… 

Αλλα ακόμη και αυτά που ποσταρες μαζί με τα συμπεράσματα, μπάζουν από παντού… Ας μην πιάσουμε και αυτο το θέμα όμως μιας και ο κάθε “Ahmed” δεν ανήκει στην κατηγορία του «μέσου χρήστη». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, billdanos said:

Μάλλον δεν διάβασες ολο το μπουρδο ποστ στο οποίο αναφέρθηκα… 

Αλλα ακόμη και αυτά που ποσταρες μαζί με τα συμπεράσματα, μπάζουν από παντού… Αλλά ας μην πιάσουμε αυτό το θέμα. 

Το ποστ σωστά και ακριβέστατα λέει ότι σε high level επιθέσεις γίνεται exploit το iOS κανονικά, δεν περιμένει από τα torrents και το retroarch που θα μπουν στο AltStore.

Για πες μας που μπάζουν γιατί και πριν 2 χρόνια που έγιναν οι αποκαλύψεις για τα exploit που χρησιμοποιούσε το predator τότε εδώ ήμασταν, όπως πάντα υπερασπιστής του iOS εσύ (με guest star Atix πάντα) να μας λες γιατί δεν πρέπει να ανοίξει το iOS σε περίπτωση που η ασφάλεια του έγινε τρύπα χωρίς να έχει καμία σχέση με αυτό

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Το ποστ σωστά και ακριβέστατα λέει ότι σε high level επιθέσεις γίνεται exploit το iOS κανονικά, δεν περιμένει από τα torrents και το retroarch που θα μπουν στο AltStore.

Για πες μας που μπάζουν γιατί και πριν 2 χρόνια που έγιναν οι αποκαλύψεις για τα exploit που χρησιμοποιούσε το predator τότε εδώ ήμασταν, όπως πάντα υπερασπιστής του iOS εσύ να μας λες γιατί δεν πρέπει να ανοίξει το iOS

Σε iOS το predator ζητούσε αλληλεπίδραση από τον χρήστη. Στο android έμπαινε και γοήτευε χωρίς καμία αλληλεπίδραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tlykog said:

Σε iOS το predator ζητούσε αλληλεπίδραση από τον χρήστη. Στο android έμπαινε και γοήτευε χωρίς καμία αλληλεπίδραση...

Του 2023, του 2021 μια χαρά zero click ήταν. Αυτά είναι που έχουν ανακαλυφθεί, τα exploits που τρέχουν τώρα πουλιούνται εκατομμύρια (ή δεν πουλιούνται και χρησιμοποιούνται μόνο από κρατικές υπηρεσίες) και θα μάθουμε στη νεκροψία πόσα και τι ήταν

https://citizenlab.ca/2021/09/forcedentry-nso-group-imessage-zero-click-exploit-captured-in-the-wild/

Μην πάτε να βγάλετε ασφαλέστερο το iOS, είναι μια αστειότητα και φυσικά τα third party stores ούτε την παραμικρή σημασία έχουν σε αυτό

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Hacker?pcs said:

Το ποστ σωστά και ακριβέστατα λέει ότι σε high level επιθέσεις γίνεται exploit το iOS κανονικά, δεν περιμένει από τα torrents και το retroarch που θα μπουν στο AltStore.

Για πες μας που μπάζουν γιατί και πριν 2 χρόνια που έγιναν οι αποκαλύψεις για τα exploit που χρησιμοποιούσε το predator τότε εδώ ήμασταν, όπως πάντα υπερασπιστής του iOS εσύ να μας λες γιατί δεν πρέπει να ανοίξει το iOS

Αν είχαμε λειτουργικό τηλεφώνων 100% safe σε κάθε τύπου exploit, δεν θα συζητούσαμε τώρα και θα υπήρχε μονοπωλειο. Το ότι σας εξηγούμε πως επιλέγουμε το iOS γιατί σιχαινόμαστε το android και ΔΕΝ θελουμε να γίνει σαν αυτό και εσείς απαντάτε με το «μα τους υψηλούς στόχους παγκοσμίως τους παρακολουθούσαν ενώ είχαν iPhones», κάνει το όλο θέμα αστείο. Δεν ξέρω αν το κάνετε επίτηδες του στυλ «ναι αλλα τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε» ή αν απλά δεν καταλαβαίνετε τι ακριβώς σας λέμε! 
 

Btw, είχα την «τύχη;» στην προηγούμενη δουλειά μου να βρίσκομαι σε μια συνάντηση με Ισραηλινούς που έσκασαν μύτη όπως οι Men in Black, για να πουλήσουν κρυπτογραφημένες σε επίπεδο hardware συσκευές (Nokia) για τα μέλη της τότε κυβέρνησης, με κόστος περίπου 25.000 ευρώ το ένα… 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το ότι σας εξηγούμε πως επιλέγουμε το iOS

μια χουφτα ανθρωποι είστε που βαυκαλίζεστε ότι ειστε παράταξη και μιλάτε εξ ονοματος όλων μας 😁

εγω το ios (και η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρωπων που βλεπεις εκει εξω) το εχω επιλέξει για διαφορετικούς λόγους απτους δικους σου και εγκρινω dma act

(εσυ δεν απαλλάσσεσαι κιολας, μπορείς να δεις με τι agent ποστάρω και σερφαρω από mobile, σφυρα το και στον άλλον μπας και βγει από το denial)

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Οποιου δεν του αρέσει το dma έχει κι άλλες ηπείρους. 

Να μια πρακτική λύση! Πως δεν το είχαμε σκεφτεί;…

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουμε ούτε εμένα μ αρέσουν όλα της ΕΕ αλλά η ζυγαριά γέρνει προς το θετικό. Τώρα για όποιον πήρε ένα τηλέφωνακι και νομίζει ότι θα πρέπει να προσαρμοστεί η ΕΕ με τα θέλω του, ξύδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Δεν λέω πως θα το έκανε για να πει «να και εγώ», αλλά μόνο στην περίπτωση που θα κινδύνευε να χάσει περισσότερα από αυτά που αντιστοιχούν στον τζίρο από την Ευρώπη! Απίθανο σενάριο προφανώς αλλά αν παρακολουθήσεις μερικές συνελεύσεις αυτής της επιτροπής στην ΕΕ, θα τραβάς τα μαλλιά σου…

Είχα την εντύπωση από κάποιες αποφάσεις ανά καιρούς ότι κάνουν "καλή δουλειά" τύπου type c and right to repair.

Θα παρακολουθήσω από περιέργεια. 

Επεξ/σία από Razgriz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...