Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
18 minutes ago, ScorpioX777 said:

Μααα αν δεν κατεβασεις το Altstore δεν αλλαζει κατι στην εμπειρια σου... ως προς τι τοση γκρινια και ανεφαρμοστες προτασεις κλειστου - ανοιχτου, τι θα αλλαζε αν δεν μπορουσες να κατεβασεις το Altstore...
 

 Δεν με απασχολεί κανένα εναλλακτικό Store και άλλα σαχλο-Apps που δεν θα είχα ποτέ στο κινητό μου. Με απασχολεί όμως πολύ σοβαρά η περίπτωση που οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν ώστε να λειτουργούν όλα αυτά, θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη γενικότερη ασφάλεια/σταθερότητα του λειτουργικού. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 hours ago, Tlykog said:

Είναι ιδιωτικοί χώροι, ανοιχτοί για το κοινό. Αυτό σημαίνει ότι τους διέπουν κανόνες δημοσίων χώρων σε κάποια θέματα, όπως υγιεινή, πυρασφάλεια κτλ, αλλά δεν είναι δημόσιοι χώροι. Κάθε μαγαζάτορας, εφόσον δεν τηρείς τους κανόνες του καταστήματος έχει το δικαίωμα να σου αρνηθεί την είσοδο, αρκεί αυτό να μην παραβιάζει νόμους περί διακρίσεων (π.χ., λόγω φυλής, θρησκείας, φύλου κ.λπ.) . Αυτό δε συμβαίνει σε πραγματικά δημόσιο χώρο. 

Το έγραψες πολύ καλύτερα και πιο αναλυτικά και έχεις δίκιο. 

Όπως ακριβώς πλέον ο ιδιοκτήτης του κινητού ως μαγαζάτορας αποφασίζει αυτός ποιος θα μπει στο κινητό/μαγαζί του. 

 

12 hours ago, Tlykog said:

Το ότι δε μπορώ να έχω στο κινητό μου android χωρίς google, αλλά να μπορεί να δουλέψει, δεν το κυνηγάνε

Το δικό μου δεν έχει google.

Μέχρι τώρα μια χαρά δουλεύει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μπορούμε να το πάμε από την αρχή? Γιατί να μην υπάρχουν δυο επιλογές? Ένα κλειστού τύπου λειτουργικό και ένα ανοικτού και να κάνει ο κάθε ένας καταναλωτής την επιλογή του?

Ας δουν IBM Mainframe που στηρίζονται οι τράπεζες και θα δουν τι σημαίνει κλειστό λειτουργικό. Απλά οι περισσότεροι τα μόνα λειτουργικά που έχουν αγγίξει είναι Windows και ίσως Linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

 Δεν με απασχολεί κανένα εναλλακτικό Store και άλλα σαχλο-Apps που δεν θα είχα ποτέ στο κινητό μου. Με απασχολεί όμως πολύ σοβαρά η περίπτωση που οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν ώστε να λειτουργούν όλα αυτά, θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη γενικότερη ασφάλεια/σταθερότητα του λειτουργικού. 

Ο λόγος που αποφάσισα να πάω για πρώτη φορά σε iphone του χρόνου με την ανανέωση του προγράμματος μου ήταν ακριβώς αυτός. Εχω βαρεθεί το android και τις όποιες αρπακολιές που έχω ζήσει την τελευταία διετία μαζί του είτε μέσω pixel είτε μέσω S23U. Θέλω ένα κλειστό σύστημα, κάτι που να μην μπορώ να κάνω ότι γουστάρω και να μην είναι σχεδιασμένο να μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις αλλά αυτά που μπορείς να κάνεις να γίνονται τέλεια με όσο μικρότερη πιθανότητα failure γίνεται και σε περίπτωση σοβαρού σφάλματος να διορθώνεται γρήγορα. 

Αν κάτι τέτοιο πλέον είναι στο τραπέζι ότι για να υπάρξει αυτή η "ανοιχτοσιά" θα πρέπει να θυσιαστεί πληθώρα τωρινών features σαν αυτά που αναφέρεις τότε αυτόματα δεν έχω και λόγο να πάω σε apple και μου πήραν μια επιλογή που κατά τα άλλα θα είχα αν δεν έμπαιναν σφήνα με το στανιό σαν...ξέρεις τι. 

Για να είμαι ειλικρινής, τίποτα από αυτά δεν θα ήταν φανερό σε εμένα αν δεν είχαν δουλέψει και με τα δυο λειτουργικά την τελευταία διετία. Από την αρχική αρνητική εμπειρία που είχα (λόγο navigation) και μέχρι την τελική μου απόφαση να αλλάξω σε iOS είδα και δοκίμασα πληθώρα καταστάσεων που το iPhone απλά δούλεψε απευθείας και ταχύτατα. Ούτε κιχ. Ούτε καθυστερήσεις. Ούτε failures, γενικά ήταν ένας αξιόπιστος βράχος. Για ποιο λόγο τώρα με το στανιό να τα βάλουμε αυτά στη μέγγενη; 

19 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Μετακομιζει εκτος ΕΕ...:P

Μάντεψε, είμαι εκτός ΕΕ ήδη. Δυστυχώς θα επηρεάσει και εμάς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, billdanos είπε

 Δεν με απασχολεί κανένα εναλλακτικό Store και άλλα σαχλο-Apps που δεν θα είχα ποτέ στο κινητό μου. Με απασχολεί όμως πολύ σοβαρά η περίπτωση που οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν ώστε να λειτουργούν όλα αυτά, θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη γενικότερη ασφάλεια/σταθερότητα του λειτουργικού. 

Δεν το ξερουμε αυτο μπορει να μην εχει και καμια επιδραση στο λειτουργικο αν δεν κατεβει το Altstore, παραυτα ειναι το μονο επιχειρημα που διαβασα σημερα και εχει βαση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, ScorpioX777 said:

Δεν το ξερουμε αυτο μπορει να μην εχει και καμια επιδραση στο λειτουργικο αν δεν κατεβει το Altstore, παραυτα ειναι το μονο επιχειρημα που διαβασα σημερα και εχει βαση... 

Μα γι αυτό ανησυχώ, επειδή δεν το γνωρίζουμε ακόμη! Αν τα όποια προβλήματα θα εμφανίζονται μετά την εγκατάσταση, είμαι οκ δεν με νοιάζει τίποτα. Αν όμως για να μπορεί να εγκατασταθεί ένα εναλλακτικό store ανοίξουν κάποιες "τρύπες", τότε τα πράγματα γίνονται ...πολύπλοκα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανησυχητικό που σε πολλούς σας αρέσει ο τόσος έλεγχος από έναν που "ξέρει" τι κάνει. 

Αλλά επειδή δεν είμαι πελάτης δεν με απασχολεί στη τελική, σωστά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, cat1967 said:

Ξέρετε τι τρύπες ανοίγουν η έτσι παπαγαλιζετε χωρίς να ξέρετε; Και αν ανοίξουν τρύπες τι θα γίνει; 

Συνήθως οπουδήποτε ανοίγει μία τρύπα, μετά ...μπάζει! 😛 

Οπότε, μιας και υπάρχει το Android που προσφέρει πολλές τέτοιες ...ανάσες δροσιάς, δεν χρειάζεται να μας ζαλίσουν και το δικό μας "έρωτα"! 😍

11 minutes ago, Razgriz said:

Ανησυχητικό που σε πολλούς σας αρέσει ο τόσος έλεγχος από έναν που "ξέρει" τι κάνει. 

Αλλά επειδή δεν είμαι πελάτης δεν με απασχολεί στη τελική, σωστά. 

Για κατασκευαστή συσκευών και λειτουργικών μιλάμε, όχι για πνευματικό καθοδηγητή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Κυκλόυς κάνεις εσύ. Δε σε ενδιαφέρει, μιας και δεν είσαι πελάτης, αλλά θέλεις να μην υπάρχει πραγματική επιλογή.

Η λύση που προτείνει η ΕΕ δεν είναι η μοναδική. Είναι μία απο τις χειρότερες για την ακρίβεια. Δεν λύνει το πρόβλημα που ισχυρίζεται όττι αντιμετωπίζει και δημιουργεί άλλα. Στερεί από τους πολίτες το δικαίωμα της επιλογής.

Ξαναγράφω: για ποιο λόγο θέλουν οι χρήστες (οι οποίοι δεν είναι κάν κάτοχοι apple...) να "ανοίξει" το οικοσύστημα είναι η πειρατεία. Αυτό είναι το μόνο "επιχείρημα" που έχω ακούσει μέχρι τώρα και εσύ δεν έχεις να προσθέσεις κάτι....

Έχει πολλά κλειστά πράγματα που είναι καθαρά θέμα θέσης και όχι ασφάλειας.

Bluetooth//NFC//Store// Emulators

Αυτό με την καραμέλα ότι δεν είμαστε κάτοχοι Apple πρέπει να το σταματήσετε. 

2 ώρες πριν, billdanos είπε

 Δεν με απασχολεί κανένα εναλλακτικό Store και άλλα σαχλο-Apps που δεν θα είχα ποτέ στο κινητό μου. Με απασχολεί όμως πολύ σοβαρά η περίπτωση που οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν ώστε να λειτουργούν όλα αυτά, θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη γενικότερη ασφάλεια/σταθερότητα του λειτουργικού. 

Πουθενά δεν την επηρεάζει όπως δεν την επηρεάζει και στο Android. 

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Συνήθως οπουδήποτε ανοίγει μία τρύπα, μετά ...μπάζει! 😛 

Οπότε, μιας και υπάρχει το Android που προσφέρει πολλές τέτοιες ...ανάσες δροσιάς, δεν χρειάζεται να μας ζαλίσουν και το δικό μας "έρωτα"! 😍

Για κατασκευαστή συσκευών και λειτουργικών μιλάμε, όχι για πνευματικό καθοδηγητή... 

Το Android είναι ίδιο με το iphone αν το λειτουργήσεις με το ίδιο σκεπτικό. Απλα μπορείς να κατεβάσεις ένα apk και να το κάνεις εγκατάσταση αφού δεχθείς 2 φορές το ρίσκο.

Πραγματικά δεν το έχω κάνει ποτέ στο κινητό μου.

Έχει βολέψει όμως σε πελάτες για κάτι παλιά κινητά που δεν μπαίνουν ενημερώσεις απο το Google Store.

ΤΙ σε πειράζει εσένα αν συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο πράγμα όπως κάνεις τώρα;

Η Apple θα χάσει ποσοστό απο το 30% εσυ τι χάνεις; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, hellghan said:

Έχει πολλά κλειστά πράγματα που είναι καθαρά θέμα θέσης και όχι ασφάλειας.

Bluetooth//NFC//Store// Emulators

Αυτό με την καραμέλα ότι δεν είμαστε κάτοχοι Apple πρέπει να το σταματήσετε. 

Πουθενά δεν την επηρεάζει όπως δεν την επηρεάζει και στο Android. 

Το Android είναι ίδιο με το iphone αν το λειτουργήσεις με το ίδιο σκεπτικό. Απλα μπορείς να κατεβάσεις ένα apk και να το κάνεις εγκατάσταση αφού δεχθείς 2 φορές το ρίσκο.

Πραγματικά δεν το έχω κάνει ποτέ στο κινητό μου.

Έχει βολέψει όμως σε πελάτες για κάτι παλιά κινητά που δεν μπαίνουν ενημερώσεις απο το Google Store.

ΤΙ σε πειράζει εσένα αν συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο πράγμα όπως κάνεις τώρα;

Η Apple θα χάσει ποσοστό απο το 30% εσυ τι χάνεις; 

ΠΑΛΙ θέλεις να τα ξαναγράψω? Δεν ξέρω αν είσαι μηχανικός και έχεις χειροπιαστές αποδείξεις σχετικά με το τι μπορεί να επηρεαστεί ή όχι αλλά αυτές τις απαντήσεις ψάχνω!

Το έγραψα και πριν: αν δεν επηρεαστεί τίποτα από αυτά που με κάνουν να επιλέγω συσκευές της Apple, ΔΕΝ με απασχολεί καθόλου το όλο θέμα. Παρόλα αυτά, με ενοχλεί το "χέρι" που προσπαθούν να βάλουν κάποιοι επιλεκτικά σε αυτή. Και το ενοχλητικό είναι το "επιλεκτικά"... 

Επιπλέον, βλέπεις ταυτόχρονα και τις παράλληλες επιπτώσεις που έχουν όλα αυτά και σε άλλα χαρακτηριστικά που ετοιμάζει η Apple και ΔΕΝ θα τα έχουμε στην ΕΕ (όπως φαίνεται μέχρι τώρα) ταυτόχρονα με την Αμερική κλπ... Σε αυτό το σενάριο που εγώ τα θέλω όλα αυτά τα νέα χαρακτηριστικά, δεν καταλλήγουμε στην ίδια λούπα όπως όταν μας λέτε κάποιοι σχετικά με "άλλους που αποφασίζουν για το καλό μας"? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tlykog είπε

 

Το ξέρω ότι θα ήθελες ένα κινητό γρήγορο, ασφαλές, με υψηλού επιπέδου εμπειρία χρήσης... που να επιτρέπει και την πειρατεία, αλλά αυτό δεν είναι δυνατό να υπάρξει. Χωρίς έλεγχο του τί βάζεις στο κινητό σου δεν υπάρχει πραγματική ασφάλεια. Αυτό δεν καταλαβαίνετε μερικοί. Νομίζετε ότι θα μετατρέψετε τα iphones σε android χωρίς κανένα μειονέκτημα... Το έχετε καταλάβει λάθος. 

Χαίρομαι που αναφέρεσαι στο κινητό μου!

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως για να πούμε και κάτι επί της ουσίας, προσωπικά πιστεύω πως αν ολα αυτά θα έθεταν σε πραγματικό κίνδυνο βασικά στοιχεία και χαρακτηριστικά του λειτουργικού της Apple, θα αποφάσιζε η ίδια να αποσυρθεί από την ΕΕ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, somt είπε

πρεπει να ξεκολλήσεις καποια στιγμή οτι δεν εχουμε iphone

τι κουβεντα να κανει κανείς μαζί σου;

Αφού έχετε άποψη χωρίς να ενδιαφέρεστε πραγματικά.

Εσείς πρέπει να ξεκολλήσετε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...