Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το support της apple έλαβε νέες οδηγίες χθες το βράδυ! Όποιος χρήστης πάει μετά από όλα αυτά που θα κάνει στη συσκευή του και παραπονεθεί, η οδηγία λέει το εξής:

Βημα 1: του παίρνετε το κινητό. 
Βημα 2: του ρίχνετε δυο σφαλιάρες. Μία καλή και μία ανάποδη αλλα πολύ γρήγορα και απροειδοποίητα ώστε να μην προλάβει να αντιδράσει. 
Βημα 3: του δίνετε ένα νέο android κινητό, 500 δολάρια μετρητά και μια υπεύθυνη δήλωση πως δεν θα ασχοληθεί ξανά με την Apple!

:) 

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν δεν έχεις υπολογιστή ή λάπτοπ σε καταλαβαίνω...

Παρόλα αυτά το να κατεβάζεις torrents με παράνομο υλικό είναι λάθος σε κάθε επίπεδο... Από το κινητό είναι και χαμένος χρόνος... Να τρώω μπαταρία σε μία συσκευή 6-7 ιντσών για να κατεβάζω torrents... Τί να πω. Ευτυχώς είστε ελάχιστοι...

Προσωπικά δεν κατεβάζω torrents εδώ και περίπου 20 χρόνια. Από τότε που τελείωσα τα φοιτητικά μου χρόνια ότι μου αρέσει το αγοράζω και στηρίζω και τους ανθρώπου που δούλεψαν για να το φτιάξουν.

Το πρόβλημα που δεν καταλαβαίνεις εδώ, εσύ και αρκετοί άλλοι είναι ότι το "μήλο" θα αρχίσει να μοιάζει με "ρομποτάκι"... Οπότε πραγματική επιλογή καπούτ και καλως ήρθες σε μία σαβούρα ίδια με αυτή που έχεις τώρα στο κινητό σου και σε κάνει να θέλεις να αγοράσεις το "μήλο"... 

ρε δεν σας καταλαβαίνω αλήθεια, τι σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με το κινητό του; Ότι και να λέτε ο καθενασ έχει διαφορετικές ανάγκες!Και όταν λες μην παίρνεις apple αφού έτσι είναι τι εννοείς; Τι επιλογές έχω; Να παρω android ή να φτιάξω κάποιο κινητό μόνος μου; Οι εταιρίες αυτές το έχουν κάνει μονοπώλιο ούτε που τους νοιάζει για σένα καθόλου, το μόνο που κοιτάνε είναι τα κέρδη και την εικόνα τους για να βγάλουν περισσότερα κέρδη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν δεν έχεις υπολογιστή ή λάπτοπ σε καταλαβαίνω...

Παρόλα αυτά το να κατεβάζεις torrents με παράνομο υλικό είναι λάθος σε κάθε επίπεδο... Από το κινητό είναι και χαμένος χρόνος... Να τρώω μπαταρία σε μία συσκευή 6-7 ιντσών για να κατεβάζω torrents... Τί να πω. Ευτυχώς είστε ελάχιστοι...

Προσωπικά δεν κατεβάζω torrents εδώ και περίπου 20 χρόνια. Από τότε που τελείωσα τα φοιτητικά μου χρόνια ότι μου αρέσει το αγοράζω και στηρίζω και τους ανθρώπου που δούλεψαν για να το φτιάξουν.

Το πρόβλημα που δεν καταλαβαίνεις εδώ, εσύ και αρκετοί άλλοι είναι ότι το "μήλο" θα αρχίσει να μοιάζει με "ρομποτάκι"... Οπότε πραγματική επιλογή καπούτ και καλως ήρθες σε μία σαβούρα ίδια με αυτή που έχεις τώρα στο κινητό σου και σε κάνει να θέλεις να αγοράσεις το "μήλο"... 

Γιατί θεωρείς σαβούρα ένα οικοσύστημα το οποίο σου δίνει δυνατότητα να κάνεις ότι θέλεις? 

Με αυτή τη λογικη, εγώ θεωρώ το μήλο φυλακή για άτομα που χρειάζονται βοηθητικές ρόδες ώστε να χρησιμοποιήσουν την οποιαδήποτε τεχνολογία Γιατί από μόνοι τους θα "φάνε τα μούτρα τους" κάτι το οποίο δεν είναι κακό. Είναι μια επιλογή. 

Από πάντα προτείνω σε φίλους "άσχετους" με την τεχνολογία να παίρνουν μήλο για τον παραπάνω λόγο και χαίρομαι που υπάρχει αυτή η επιλογή. 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα εναλλακτικό στορ θα γίνει γνωστό από άτομα τα οποία αγοράζουν μια συσκευή σαν το μήλο? 

Όσο για τα torrents και τα κινητά, γιατί κρίνεις τους άλλους μέσο της δική σου οπτικής γωνίας?

Δεν έχουμε όλοι την ίδια ζωή, Σπίτι μου - δουλειά - σπίτι μου. 

Επεξ/σία από Razgriz
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο μένος όσων δεν θέλουν εφαρμογές εκτός store - απλά μείνετε ως έχετε τώρα με τις εφαρμογές του Apple Store, δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα για σας, δεν σας επηρεάζει πουθενά, τι σας νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι με τα κινητά τους;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι θα εγκαταστησουν το Altstore θα καταβαζουν οτι βρισκουν θα κολλησει το συμπαν οι χρηστες θα κατακλυσουν την Apple με email η Apple θα τα ριχνει στην ΕΕ οι χρηστες θα απειλουν με μηνυσεις και θα δυσφημιζουν την Apple στα φορα οι των φορα θα τους λενε να μην το βαζατε αυτοι θα τους λενε κουμαντο να κανεται με την τσεπη σας οι των φορα θα τους λενε δεν κανεται για iPhone και εμεις θα διασκεδαζουμε...
 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Razgriz said:

Γιατί θεωρείς σαβούρα ένα οικοσύστημα το οποίο σου δίνει δυνατότητα να κάνεις ότι θέλεις? 

Πάρε παράδειγμα το γενικότερο οικοσύστημα μέσα στο οποίο ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να κάνει ο,τι θέλει... Σε τέλεια κατάσταση δεν το έχουμε? 😎

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πάρε παράδειγμα το γενικότερο οικοσύστημα μέσα στο οποίο ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να κάνει ο,τι θέλει... Σε τέλεια κατάσταση δεν το έχουμε? 😎

Δεν είναι συνετό να κάνεις τέτοια σύγκριση. 

Όπως και να έχει δεν συμφωνώ για εμένα με ένα οικοσύστημα όπου μου λένε πως θα χρησιμοποιήσω αυτό που αγόρασα επειδή "ξέρουν καλύτερα". 

Χαίρομαι που υπάρχει για αυτούς που προτιμούν να έχουν κάποιον που να τους δείχνει πως γίνονται τα πράγματα "σωστά". 

Δεν ήμαστε όλοι ίδιοι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannisigoum είπε

ρε δεν σας καταλαβαίνω αλήθεια, τι σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με το κινητό του; Ότι και να λέτε ο καθενασ έχει διαφορετικές ανάγκες!Και όταν λες μην παίρνεις apple αφού έτσι είναι τι εννοείς; Τι επιλογές έχω; Να παρω android ή να φτιάξω κάποιο κινητό μόνος μου; Οι εταιρίες αυτές το έχουν κάνει μονοπώλιο ούτε που τους νοιάζει για σένα καθόλου, το μόνο που κοιτάνε είναι τα κέρδη και την εικόνα τους για να βγάλουν περισσότερα κέρδη! 

ότι σε νοιάζει και εσένα που γράφεις: λες την γνώμη σου σε δημόσιο forum.

Επειδή ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες υπάρχουν και πολλά διαφορετικά προϊόντα που καλύπτουν κάθε ανάγκη. Η κάθε εταιρεία που κατασκευάζει ένα προϊόν στοχεύει σε ένα συγκεκριμένο υποσύνολο του καταναλωτικού κοινού και προσπαθεί να καλύψει τις ανάγκες του.

Γι αυτό το λόγο, αν ένα προϊόν δε μας κάνει, τότε αγοράζουμε άλλο. Δεν προσπαθούμε, με το ζόρι, να το προσαρμόσουμε στις ανάγκες μας, όπως κάνει η ΕΕ συγκεκριμένα στην Apple. Αν θέλεις custom προϊόν, το κάνεις ειδική παραγγελία και το πληρώνεις ανάλογα, όπου δίνεται η δυνατότητα. Μιλάω για το store και μόνο. Στην θύρα type c καλά της έκαναν.

Υπάρχει κάποια εταιρεία, από τις πολυεθνικές, που δεν κοιτάζει μόνο το κέρδος της; Αυτό που γράφεις είναι γενική αλήθεια και το έχω αποδεχτεί, εφόσον γίνεται στα πλαίσια του νόμου. Πες μου ποιο νόμο παραβίασε η Apple;

Το ότι δε μπορώ να έχω στο κινητό μου android χωρίς google, αλλά να μπορεί να δουλέψει, δεν το κυνηγάνε... Η Google έχει θέσει τους κανόνες του μονοπωλίου της εδώ και χρόνια και δε μιλάει κανείς... Δεν επιτρέπει στους κατασκευαστές να έχουν πχ AOSP και Google android σε dual boot και να διαλέγει ο χρήστης, αλλά δεν ανοίγει ρουθούνι...

Συγκεκριμένα, οι κατασκευαστές κινητών που υπογράφουν τη Σύμβαση Διανομής Εφαρμογών για Κινητές Συσκευές (Mobile Application Distribution Agreement - MADA) με την Google, δεσμεύονται να μην υλοποιούν dual boot συσκευές που θα μπορούσαν να εκτελούν άλλα λειτουργικά συστήματα παράλληλα με το Android.

Ίσως αυτό το χάος στο Google Android βολεύει κάποιους και θέλουν να το επιβάλλουν και στο iOS...

19 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Δεν είναι συνετό να κάνεις τέτοια σύγκριση. 

Όπως και να έχει δεν συμφωνώ για εμένα με ένα οικοσύστημα όπου μου λένε πως θα χρησιμοποιήσω αυτό που αγόρασα επειδή "ξέρουν καλύτερα". 

Χαίρομαι που υπάρχει για αυτούς που προτιμούν να έχουν κάποιον που να τους δείχνει πως γίνονται τα πράγματα "σωστά". 

Δεν ήμαστε όλοι ίδιοι. 

Κάπου το έχεις καταλάβει λάθος.

Καμία εταιρεία δεν πουλάει αυτό που θέλεις. Όλες πουλάνε αυτό που θέλουν και εσύ κρίνεις αν σου αρέσει και σε βολεύει και  εσένα. Κάθε φορά αγοράζεις αυτό που σε βολεύει. Γι αυτό υπα΄ρχουν επιλογές.

Οι πωλήσεις της Apple δείχνουν ότι δεν πειράζει του αγοραστές της το κλειστό οικοσύστημά της. 

Όλη η φασαρία γίνεται γιατί κάποιοι είναι υποστηρικτές της πειρατείας και αυτό ΔΕΝ στο δίνει η Apple.

Η ΕΕ το υποστηρίζει παρόλα αυτά...

Δεν τα ποστ: όλοι μιλάνε για torrents και stremio... 

Μακάρι σε όλους αυτούς να βρεθεί κάποιος που να τους κλέψει τη δουλειά τους και να την καπηλευτεί ως δική του, παιρνοντας το χρήμα και τα εύσημα... Για να δούμε αν θα τους αρέσει... Ειδικά αν μετά απο αυτό χάσουν και τη θέση τους...

Πλέον, ακόμα και σε προπτυχιακή εργασία υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα και σχεδόν όλοι οι φοιτητές τα ζητάνε... Εκεί είμαστε εντάξει...

Το ξέρω ότι θα ήθελες ένα κινητό γρήγορο, ασφαλές, με υψηλού επιπέδου εμπειρία χρήσης... που να επιτρέπει και την πειρατεία, αλλά αυτό δεν είναι δυνατό να υπάρξει. Χωρίς έλεγχο του τί βάζεις στο κινητό σου δεν υπάρχει πραγματική ασφάλεια. Αυτό δεν καταλαβαίνετε μερικοί. Νομίζετε ότι θα μετατρέψετε τα iphones σε android χωρίς κανένα μειονέκτημα... Το έχετε καταλάβει λάθος. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, Razgriz said:

 

Δεν ήμαστε όλοι ίδιοι. 

Αυτό προσπαθώ να σας πω από την αρχή! Να μας αφήσετε ήσυχους! 😛 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

ότι σε νοιάζει και εσένα που γράφεις: λες την γνώμη σου σε δημόσιο forum.

Επειδή ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες υπάρχουν και πολλά διαφορετικά προϊόντα που καλύπτουν κάθε ανάγκη. Η κάθε εταιρεία που κατασκευάζει ένα προϊόν στοχεύει σε ένα συγκεκριμένο υποσύνολο του καταναλωτικού κοινού και προσπαθεί να καλύψει τις ανάγκες του.

Γι αυτό το λόγο, αν ένα προϊόν δε μας κάνει, τότε αγοράζουμε άλλο. Δεν προσπαθούμε, με το ζόρι, να το προσαρμόσουμε στις ανάγκες μας, όπως κάνει η ΕΕ συγκεκριμένα στην Apple. Αν θέλεις custom προϊόν, το κάνεις ειδική παραγγελία και το πληρώνεις ανάλογα, όπου δίνεται η δυνατότητα. Μιλάω για το store και μόνο. Στην θύρα type c καλά της έκαναν.

Υπάρχει κάποια εταιρεία, από τις πολυεθνικές, που δεν κοιτάζει μόνο το κέρδος της; Αυτό που γράφεις είναι γενική αλήθεια και το έχω αποδεχτεί, εφόσον γίνεται στα πλαίσια του νόμου. Πες μου ποιο νόμο παραβίασε η Apple;

Το ότι δε μπορώ να έχω στο κινητό μου android χωρίς google, αλλά να μπορεί να δουλέψει, δεν το κυνηγάνε... Η Google έχει θέσει τους κανόνες του μονοπωλίου της εδώ και χρόνια και δε μιλάει κανείς... Δεν επιτρέπει στους κατασκευαστές να έχουν πχ AOSP και Google android σε dual boot και να διαλέγει ο χρήστης, αλλά δεν ανοίγει ρουθούνι...

Συγκεκριμένα, οι κατασκευαστές κινητών που υπογράφουν τη Σύμβαση Διανομής Εφαρμογών για Κινητές Συσκευές (Mobile Application Distribution Agreement - MADA) με την Google, δεσμεύονται να μην υλοποιούν dual boot συσκευές που θα μπορούσαν να εκτελούν άλλα λειτουργικά συστήματα παράλληλα με το Android.

Ίσως αυτό το χάος στο Google Android βολεύει κάποιους και θέλουν να το επιβάλλουν και στο iOS...

Το έθεσες πολύ σωστά, μιλάμε για μονοπώλιο στην Apple και στο Android που η Google με τα services της έχει το 95% και όχι μόνο το ελέγχει αλλά εκμεταλλεύεται εκατομμύρια δεδομένα χρηστών δεν έχει ρουθούνι…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Razgriz είπε

Από πάντα προτείνω σε φίλους "άσχετους" με την τεχνολογία να παίρνουν μήλο για τον παραπάνω λόγο και χαίρομαι που υπάρχει αυτή η επιλογή. 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα εναλλακτικό στορ θα γίνει γνωστό από άτομα τα οποία αγοράζουν μια συσκευή σαν το μήλο? 

Όσο για τα torrents και τα κινητά, γιατί κρίνεις τους άλλους μέσο της δική σου οπτικής γωνίας?

Δεν έχουμε όλοι την ίδια ζωή, Σπίτι μου - δουλειά - σπίτι μου. 

Θα θέλουν πχ να βάλουν το fortnite, θα εγκαταστήσουν το altstore και μετά ... η κατρακύλα..

Το torrents χρησιμοποιούνται για παράνομη διακίνηση υλικού. Δεν είναι η δική μου οπτική. Είναι ο νόμος.

Δεν είναι κάν θέμα επιλογής. Είναι παράνομο. Γιατί να το δεχτώ, ακόμα και ως επιλογή; Δεν είναι.  

32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το έθεσες πολύ σωστά, μιλάμε για μονοπώλιο στην Apple και στο Android που η Google με τα services της έχει το 95% και όχι μόνο το ελέγχει αλλά εκμεταλλεύεται εκατομμύρια δεδομένα χρηστών δεν έχει ρουθούνι…

Εκεί είναι το χρήμα... Η πληροφορία αυτή είναι προσβάσιμη από πολλούς και έτσι το θέλουν.

Η Apple την κρατάει για τον εαυτό της και τους χαλάει. Γι αυτό προσπαθούν να την παραμερίσουν...

2 ώρες πριν, Razgriz είπε

Γιατί θεωρείς σαβούρα ένα οικοσύστημα το οποίο σου δίνει δυνατότητα να κάνεις ότι θέλεις? 

Με αυτή τη λογικη, εγώ θεωρώ το μήλο φυλακή για άτομα που χρειάζονται βοηθητικές ρόδες ώστε να χρησιμοποιήσουν την οποιαδήποτε τεχνολογία Γιατί από μόνοι τους θα "φάνε τα μούτρα τους" κάτι το οποίο δεν είναι κακό. Είναι μια επιλογή. 

Κάποιοι θέλουν απλά να σηκώνουν το κινητό τους και να δουλεύει σταθερά και αξιόπιστα. Δεν τους ενδιαφέρουν torrents και stremio. Θέλουν ένα σταθερό, ασφαλές, προβλέψιμο και αξιόπιστο εργαλείο με όλες τις δυνατότητες ενός σύγχρονου smartphone. Αυτοί να μην έχουν επιλογή; Για τους άλλους υπάρχει το google android.

Είναι μία επιλογή, αλλά δε θέλεις να υπάρχει. Δεν είναι κακό, αλλά δεν θέλεις να υπάρχει. Άρα είσαι κατά του να υπάρχει αυτή η επιλογή. 

Εκεί είναι το πρόβλημα...

8 ώρες πριν, cat1967 είπε

Το dma παραβιάστηκε ρε φίλε. Νόμος της ΕΕ είναι. 

Μισό λεπτό να το δούμε. Το DMA αναφέρει, μεταξύ άλλων, ότι οι gatekeepers υπόκεινται σε συγκεκριμένες υποχρεώσεις και απαγορεύσεις, όπως:
- Να μην προωθούν τις δικές τους υπηρεσίες ή προϊόντα εις βάρος τρίτων.
- Να επιτρέπουν στους χρήστες να απεγκαθιστούν προεγκατεστημένες εφαρμογές.

Ποια από τα 2 ισχύουν για τη Google; Για τη MS;...

Ο νόμος είναι καινούριος και η μετάφρασή του γίνεται κατά το δοκούν. Όπως βολεύει.

Μπορώ να πάρω ένα κινητό google android, με την τελευταία έκδοση του λειτουργικού, να απεγκαταστήσω τις εφαρμογές της google και να δουλεύει; Μπα...

Εδώ η Google κάνει συμφωνία που υποχρεώνει τους κατασκευαστές να βάζουν ΜΟΝΟ το δικό της λειτουργικό και να μην μπορούν πχ να έχουν dual boot και το θεωρούν και νόμιμο...

Μετά από αρκετές καταγγελίες και καταδίκες για μονοπωλιακές τακτικές, συνεχίζει μέχρι και σήμερα να αλωνίζει... 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Tlykog said:

Δεν τους ενδιαφέρουν torrents και stremio. Θέλουν ένα σταθερό, ασφαλές, προβλέψιμο και αξιόπιστο εργαλείο. Αυτοί να μην έχουν επιλογή;

Την έχουν, απλά δεν εγκαθιστούν εφαρμογές εκτός Apple Store, είναι τόσο δύσκολο; Τι σε νοιάζει και τι σε επηρεάζει εσένα τι κάνει ο άλλος στη συσκευή του;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Την έχουν, απλά δεν εγκαθιστούν εφαρμογές εκτός Apple Store, είναι τόσο δύσκολο; Τι σε νοιάζει και τι σε επηρεάζει εσένα τι κάνει ο άλλος στη συσκευή του;

Το πας ανάποδα. Έχεις μία κατάσταση που δουλεύει και πουλάει και θέλεις να την αλλάξεις. ΕΣΥ πρπει να μου δικαιολογήσεις το γιατί.

Τί σε πειράζει στην τωρινή κατάσταση των iphones; Δεν έχεις επιλογές αγοράς; Θέλεις ένα iphone κομμένο και ραμμένο πάνω σου; Τί ακριβώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Tlykog said:

ΕΣΥ πρπει να μου δικαιολογήσεις το γιατί.

Όχι, δεν θα κάνεις λογικά άλματα, θα πεις εσένα που δουλεύεις μόνο μέσω Apple Store που σε επηρεάζει η αλλαγή αυτή

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...