Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Εϊναι αυτό που θέλει η εταιρεία. Αυτή θέτει τις παραμέτρους και οι καταναλωτές το επικροτούν ή όχι.

Η όποια εταιρεία δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Η ΕΕ ορίζει τους κανόνες της αγοράς. Όποιος μεγάλος δε θέλει δεν χρειάζεται να συμμορφωθεί, απλά βγαίνει από την αγορά. Όλοι οι μεγάλοι τελικά αποφασίζουν να παίξουν με τους κανόνες, δεν έχει να κάνει μόνο με την απλ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Α εντάξει άμα ανοίξω καφετέρια και δεν σε αφήσω να μπεις γιατί είσαι συγκεκριμένου χρώματος ή εθνικότητας , γκέι , υπέρβαρος, αλλόθρησκος ή ότι άλλο μην με κυνηγήσει κανείς. Πόσους καφέδες πουλάω για να μου δώσουν σημασία….

Αυτά τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι δημόσιοι χώροι. 

Αν ανοίξεις μια λέσχη κατόχων iPhone όμως μπορείς να βάζεις όποιον εσύ θες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, somt είπε

Η όποια εταιρεία δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Η ΕΕ ορίζει τους κανόνες της αγοράς. Όποιος μεγάλος δε θέλει δεν χρειάζεται να συμμορφωθεί, απλά βγαίνει από την αγορά. Όλοι οι μεγάλοι τελικά αποφασίζουν να παίξουν με τους κανόνες, δεν έχει να κάνει μόνο με την απλ.

Θα στο χαλάσω, αλλά όχι. Αυτό είναι όντως πρωτόγνωρο από την ΕΕ.

Δεν το έχει κάνει σε άλλες εταιρείες πχ Sony, MS κ.α.

Η όποια εταιρεία ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ. Ποιος νόμος παραβιάστηκε εδώ; Ο νόμος της "σαβουροποίησης";

Αφού το πάνε εκεί, γιατί δεν βάζουν, αντίστοιχα στην Google περιορισμό να ανεβάσει το επίπεδο των εφαρμογών της και να αυστηροποιήσει τους ελέγχους στο store της;

Αφού νοιάζονται για τους χρήστες.... Για το καλό μας...

Ποιοι μεγάλοι έπαιξαν με τους κανόνες από Google, Sony, MS;... Μια χαρά περνάνε.

Για τη θύρα type c είχαν δίκιο και το έγραψα και τότε. Για το store όχι.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αυτά τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι δημόσιοι χώροι. 

Αν ανοίξεις μια λέσχη κατόχων iPhone όμως μπορείς να βάζεις όποιον εσύ θες. 

Αυτό περίμενα να δω, Άρα εκμεταλλευόμαστε το παραθυράκι και όλα καλά…. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, somt είπε

Δεν ειναι ομορφο να λες συνέχεια σαβουρες τα κινητά όσων έχουν επιλέξει android

Πότε είπα ότι τα google κινητά είναι σαβούρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, somt είπε

Όλο για σαβουροποιηση λες. Δεν εννοείς τα android?

Όχι τα κινητά. Εννοώ τις εφαρμογές στο Google Android.

Τα κινητά είναι μια χαρά. Οθονάρες, άριστες κάμερες, επεξεργαστές κτλ.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Θα στο χαλάσω, αλλά όχι. Αυτό είναι όντως πρωτόγνωρο από την ΕΕ.

Δεν το έχει κάνει σε άλλες εταιρείες πχ Sony, MS κ.α.

Η όποια εταιρεία ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ. Ποιος νόμος παραβιάστηκε εδώ; Ο νόμος της "σαβουροποίησης";

Αφού το πάνε εκεί, γιατί δεν βάζουν, αντίστοιχα στην Google περιορισμό να ανεβάσει το επίπεδο των εφαρμογών της και να αυστηροποιήσει τους ελέγχους στο store της;

Αφού νοιάζονται για τους χρήστες.... Για το καλό μας...

Να προσθέσω ότι η ΕΕ αυτό που λέει είναι πλήρωσε εκατομμύρια  για να φτιάξεις proprietary  HW & SW , Quality control , Services , υποδομές, marketing κτλ και εγώ από δίπλα να βάλω την καντίνα μου και να σου παίρνω την δουλειά και να γκρινιάζω που πρέπει να πληρώσω. Δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι δεν είναι το ίδιο με το  android από την αρχή ήταν open source και για αυτό υιοθετήθηκε από τρίτους όποτε είναι ελεύθεροι ακόμα και να μην βάλουν καν google services. Όσο κι αν δεν γίνεται από κανέναν σχεδόν και τα alt store πρακτικά είναι ανύπαρκτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αυτά τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι δημόσιοι χώροι. 

Αν ανοίξεις μια λέσχη κατόχων iPhone όμως μπορείς να βάζεις όποιον εσύ θες. 

Δεν είναι δημόσιοι χώροι.

Είναι ιδιωτικοί χώροι, ανοιχτοί για το κοινό. Αυτό σημαίνει ότι τους διέπουν κανόνες δημοσίων χώρων σε κάποια θέματα, όπως υγιεινή, πυρασφάλεια κτλ, αλλά δεν είναι δημόσιοι χώροι. Κάθε μαγαζάτορας, εφόσον δεν τηρείς τους κανόνες του καταστήματος έχει το δικαίωμα να σου αρνηθεί την είσοδο, αρκεί αυτό να μην παραβιάζει νόμους περί διακρίσεων (π.χ., λόγω φυλής, θρησκείας, φύλου κ.λπ.) . Αυτό δε συμβαίνει σε πραγματικά δημόσιο χώρο. 

Η διαφορά μεταξύ ενός ιδιωτικού καταστήματος και ενός πραγματικού δημόσιου χώρου είναι σημαντική και αναφέρεται κυρίως στο ποιος έχει την εξουσία να επιβάλλει κανόνες και να διαχειρίζεται την πρόσβαση.

Εκεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την ΕΕ...

Το ότι δε μπορώ να έχω στο κινητό μου android χωρίς google, αλλά να μπορεί να δουλέψει, δεν το κυνηγάνε... Η Google έχει θέσει τους κανόνες του μονοπωλίου της εδώ και χρόνια και δε μιλάει κανείς... Δεν επιτρέπει στους κατασκευαστές να έχουν πχ AOSP και Google android σε dual boot και να διαλέγει ο χρήστης, αλλά δεν ανοίγει ρουθούνι...

Συγκεκριμένα, οι κατασκευαστές κινητών που υπογράφουν τη Σύμβαση Διανομής Εφαρμογών για Κινητές Συσκευές (Mobile Application Distribution Agreement - MADA) με την Google, δεσμεύονται να μην υλοποιούν dual boot συσκευές που θα μπορούσαν να εκτελούν άλλα λειτουργικά συστήματα παράλληλα με το Android.

Δεν πειράζει όμως...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Θα στο χαλάσω, αλλά όχι. Αυτό είναι όντως πρωτόγνωρο από την ΕΕ.

Δεν το έχει κάνει σε άλλες εταιρείες πχ Sony, MS κ.α.

Η όποια εταιρεία ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ. Ποιος νόμος παραβιάστηκε εδώ; Ο νόμος της "σαβουροποίησης";

Αφού το πάνε εκεί, γιατί δεν βάζουν, αντίστοιχα στην Google περιορισμό να ανεβάσει το επίπεδο των εφαρμογών της και να αυστηροποιήσει τους ελέγχους στο store της;

Αφού νοιάζονται για τους χρήστες.... Για το καλό μας...

Ποιοι μεγάλοι έπαιξαν με τους κανόνες από Google, Sony, MS;... Μια χαρά περνάνε.

Για τη θύρα type c είχαν δίκιο και το έγραψα και τότε. Για το store όχι.

Το dma παραβιάστηκε ρε φίλε. Νόμος της ΕΕ είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Εγώ. Και είναι και πολύ εύχρηστο. Κατεβαίνει το αρχείο και άμεσα κάνω cast στη τηλεόραση. Ούτε λαπτοπ ούτε στικακια ούτε τίποτα. Από τορρεντ στη συσκευή και από εκεί είτε προβολή είτε κάνα cloud. Ήταν ένας που τους λόγους που δε δούλεψα ποτέ σοβαρά το iphone αν και έχω και τα δύο λειτουργικά. 

Τα έμαθες τα νέα ?

Έχει πλέον steaming sites και υπάρχει και το stremio....

Εγώ με την android tv μου και αφού είμαι συνδεμένος στο ίδιο δίκτυο (5G παρακαλώ) δίνω άμεσα εντολή από το κινητό μου να το στριμαρει η tv...ούτε κατεβασματα ούτε τίποτε άλλο.

Επειδή μίλησες για cast ...

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kostasfalcon said:

Τα έμαθες τα νέα ?

Έχει πλέον steaming sites και υπάρχει και το stremio....

Εγώ με την android tv μου και αφού είμαι συνδεμένος στο ίδιο δίκτυο (5G παρακαλώ) δίνω άμεσα εντολή από το κινητό μου να το στριμαρει η tv...ούτε κατεβασματα ούτε τίποτε άλλο.

Επίσης μίλησες για cast ...

Τα έχω μάθει και αυτά τα νέα. Έλα να μου πεις όμως αν κατέβαζεις το περιεχόμενο του stremio ή των streaming sites ή σου έχει τύχει να κολλάει η προβολή κατά την διάρκεια ή να πρέπει να κλείσεις είκοσι παράθυρο αμφιβόλου διαφημίσεων μέχρι να καταφέρεις να πατήσεις το play (ενώ κατά τα άλλα κάνουμε σημαία την ασφάλεια). 

Τεσπα, δε μπορώ τις πονηράδες. 

Ο άλλος τέσσερις σελίδες κάνει πόλεμο υπέρ της apple σα να είναι εταιρία του ενώ αντικειμενικά είναι καλό να ανοίγουν οι επιλογές στους χρήστες. Συν ότι και η επιλογή για τορρεντ που θα ανοίξει, δεν αναγκάζει κανέναν να την κάνει χρήση. Σαβούρα λέει το ένα, μη χρήστες συσκευής λέει άλλους. Ότι δε μπορούν αν την αγοράσουν κάπου αλλού. Κάπου αλλού ότι σα φοιτητής κατέβαζε ενώ τώρα όχι. 

Παιδιά χαλαρά! 

Δηλαδή τι να πω ότι έχω στην οικογένεια ένα android και δύο iphone και προσωπικά επιλέγω το android και τα άλλα τα έχω πασάρει σε γυναίκα και παιδί επειδή δε τα θέλω; Και να δέχομαι έμμεσα να με χαρακτηρίζει κάποιος μεταπτυχιακός σε ένα απλό φόρουμ; 

Ποιος είμαι εγώ να κρίνω τι βολεύει τον κάθε έναν. Αυτό που λέω από την αρχή είναι ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες που κάνουν χρήση της υπηρεσίας torrent ακόμα και σε φορητές συσκευές. Αλλιώς για πέντε έξι άτομα δε θα ασχολιόταν η ΕΕ. Επίσης δε μιλάμε για μόνο παράνομο περιεχόμενο, πάλι δε θα διευκόλυνε η ΕΕ.

Είναι καλό να ανοίγουν τα δικαιώματα προς τους χρήστες. Επίσης είναι καλό μια μεγάλη εταιρία να την ελέγχει κάποιος γιατί μετά θα λέμε όταν θα έχουν χαθεί όλες οι εναλλακτικές ότι μας ενοχλεί που όλα θα είναι πανάκριβα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Τα έχω μάθει και αυτά τα νέα. Έλα να μου πεις όμως αν κατέβαζεις το περιεχόμενο του stremio ή των streaming sites ή σου έχει τύχει να κολλάει η προβολή κατά την διάρκεια ή να πρέπει να κλείσεις είκοσι παράθυρο αμφιβόλου διαφημίσεων μέχρι να καταφέρεις να πατήσεις το play (ενώ κατά τα άλλα κάνουμε σημαία την ασφάλεια). 

Τεσπα, δε μπορώ τις πονηράδες. 

Ο άλλος τέσσερις σελίδες κάνει πόλεμο υπέρ της apple σα να είναι εταιρία του ενώ αντικειμενικά είναι καλό να ανοίγουν οι επιλογές στους χρήστες. Συν ότι και η επιλογή για τορρεντ που θα ανοίξει, δεν αναγκάζει κανέναν να την κάνει χρήση. Σαβούρα λέει το ένα, μη χρήστες συσκευής λέει άλλους. Ότι δε μπορούν αν την αγοράσουν κάπου αλλού. Κάπου αλλού ότι σα φοιτητής κατέβαζε ενώ τώρα όχι. 

Παιδιά χαλαρά! 

Δηλαδή τι να πω ότι έχω στην οικογένεια ένα android και δύο iphone και προσωπικά επιλέγω το android και τα άλλα τα έχω πασάρει σε γυναίκα και παιδί επειδή δε τα θέλω; Και να δέχομαι έμμεσα να με χαρακτηρίζει κάποιος μεταπτυχιακός σε ένα απλό φόρουμ; 

Ποιος είμαι εγώ να κρίνω τι βολεύει τον κάθε έναν. Αυτό που λέω από την αρχή είναι ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες που κάνουν χρήση της υπηρεσίας torrent ακόμα και σε φορητές συσκευές. Αλλιώς για πέντε έξι άτομα δε θα ασχολιόταν η ΕΕ. Επίσης δε μιλάμε για μόνο παράνομο περιεχόμενο, πάλι δε θα διευκόλυνε η ΕΕ.

Είναι καλό να ανοίγουν τα δικαιώματα προς τους χρήστες. Επίσης είναι καλό μια μεγάλη εταιρία να την ελέγχει κάποιος γιατί μετά θα λέμε όταν θα έχουν χαθεί όλες οι εναλλακτικές ότι μας ενοχλεί που όλα θα είναι πανάκριβα. 

Καμία πονηραδα μόνο δυστυχώς για σένα η δική σου μη ενημέρωση....(Βλέπεις δεν το λέω με άκομψο τρόπο)

Δεν κατεβάζουμε - στριμαρουμε....

Κανένα παράθυρο αν ξέρεις τι πρέπει να έχεις στο κινητό σου για να μην έχεις pop up παράθυρα και διαφημίσεις!

Και στα sites και στο stremio (το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν έχει ούτε διαφημίσεις ούτε pop up παραθύρα) συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες.

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, kostasfalcon said:

Καμία πονηραδα μόνο δυστυχώς για σένα η δική σου μη ενημέρωση....(Βλέπεις δεν το λέω με άκομψο τρόπο)

Δεν κατεβάζουμε - στριμαρουμε....

Κανένα παράθυρο αν ξέρεις τι πρέπει να έχεις στο κινητό σου για να μην έχεις pop up παράθυρα και διαφημίσεις!

Και στα sites και στο stremio (το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν έχει ούτε διαφημίσεις ούτε pop up παραθύρα) συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες.

Ναι τα ξέρω. Ούτε εμένα μου πετάει. Απ τις ρυθμίσεις έχει μπει ο ad blocker. 😂😂 Και εγώ streamαρω όταν βαριέμαι να κατεβάσω κάτι. 😂😂😂 Λάθος μου που δεν το ανέφερα από την αρχή. Επικεντρωθηκα στα τορρεντ λόγω του θέματος. 

Είναι πιο όμορφο όταν έχεις επιλογές. Είναι αυτό που λέω από την αρχή. 

Το θέμα των διαφημίσεων Το ανέφερα για κάποιους άλλους που μπορεί να μην ξέρουν να μπλοκάρουν τις διαφημίσεις. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...