Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, somt είπε

ήρθε η ώρα να μπει τελος στην πειρατεία τωρα που ο tlykog τελειωσε τις σπουδες του

Ναι, μετά από 20 χρόνια...

Σε κάθε περίπτωση από κάπου πρέπει να ξεκινήσει...

Όπως μεγάλωσα κάποια στιγμή θα μεγαλώσεις και εσύ και θα μάθεις να κουβεντιάζεις με επιχειρήματα...

Επιπλέον, σπουδάζω ακόμα... Μεταπτυχιακό, μετά το 2ο πτυχίο, με δική μου δουλειά και 3 παιδιά...

Τουλάχιστον, κάποτε, είχαμε τη δικαιολογία ότι δεν υπήρχαν επιλογές. Δεν υπήρχε πχ Netflix και τα DVD ήταν πανάκριβα. 

Τα παιχνίδια δεν τα έβρισκες εύκολα και έπρεπε να τα παραγγείλεις, αλλά δεν υπήρχε το internetικό εμπόριο όπως σήμερα ή οι πλατφόρμες τύπου steam. Τώρα η πειρατεία είναι η δικαιολογία του τσαμπατζή που δεν σέβεται τους άλλους και ζει σε "μπανανίες", όπου δεν υπάρχει πραγματικός έλεγχος... Σε άλλες χώρες θα καλοπερνούσες...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Dimitris_1981 said:

Κανονικά θα έπρεπε να έχουμε την ελευθερία να πούμε γράφω την ΕΕ στα παπάκια μου….

Έχεις την ελευθερία.

Το κάνεις και δουλεύεις το κινητό όπως πριν χωρίς να σε επηρεάσει κάπου. 

1 hour ago, Dimitris_1981 said:

σ.σ. Στην Φεράρι για να πάρεις αυτοκίνητο σε περνάνε κόσκινο και αν θέλουν σου δίνουν. Ενώ αν δεν κάνω λάθος, δεν έχεις δικαίωμα μεταπώλησης που θες. Εδώ θα κάνει κάτι η ΕΕ που μιλάμε για ξεκάθαρο ρατσισμό; ή επειδή είμαστε εμείς δεν πειράζει….

Αν φτάσει να έχει αντίστοιχο ποσοστό στην αγορά αυτοκινήτου με της Apple στα κινητά θα ασχοληθεί. 

Η Apple και κάθε αντίστοιχη εταιρεία  πουλάει προϊόντα της σειράς και βασίζεται στο να τα αγοράζουν εκατομμύρια κόσμου. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας είπες

Οτι αρμεξες τα ιντερνετς όσο σπούδαζες αλλα οι τωρινοί φοιτητές να μην το κάνουν επειδή τώρα εσυ εχεις δουλεια

Το ξερουν παντως ότι δεν είναι σωστό, χωρίς να χρειάζεται να πιασουν δουλεια πρωτα

  • Like 4
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Στο θέμα των App Stores, η Apple βλέπει το 30% cut που παίρνει να απειλείται και γι'αυτό κάνει έτσι, και ναι, είναι ο μόνος τρόπος να πέσουν οι τιμές των apps.

Και εκεί υποχρεούνται να ανοίξουν τις πλατφόρμες σε εναλλακτικά app stores.

Και εγώ σου απαντάω ότι είναι irrelevant ως κατασκευαστής παρά το τεράστιο brand image, γι'αυτό δεν ασχολείται καμιά κυβέρνηση μαζί της. Πρόκειται για ερώτημα που όχι μόνο είναι άσχετο (δηλαδή whataboutism) αλλά επικεντρώνεται και σε έναν irrelevant από άποψης όγκου πωλήσεων κατασκευαστή.

Τώρα για το θέμα του "ρατσισμού", η Ferrari δεν πουλάει τα μοντέλα της, τα φτιάχνει κατόπιν παραγγελίας, και αν θέλει παίρνει την παραγγελία σου, γι'αυτό σου λέω ότι είναι άσχετο παράδειγμα. Και δεν σου απαγορεύουν να το μεταπωλήσεις, απλά αν το κάνεις δεν παίρνουν άλλες παραγγελίες από εσένα. Καμιά σχέση με κατασκευαστές μαζικών προϊόντων.

Είδες καμιά υποχρέωση για alt store στο Xbox ή PlayStation; Και εκεί ανάλογο cut έχουν. Κάτσε να δεις ποσό θα πέσουν οι τιμές. Ίσως λίγο στην αρχή και μετά θα τα πληρώνεις δίπλα.

Για την Φεράρι δεν ασχολούνται γιατί είναι εντός ΕΕ και δεν τους παίρνει. Αλλιώς μετά θα γίνει αλληλοφάγωμα εντός ΕΕ.

Δεν μπορεί μια ρυθμιστική αρχή να λειτουργεί φωτογραφικά και κατά περίπτωση. Πρέπει να έχει κανόνες και να ελέγχεις αν τηρούνται. Ακόμα και την δεσπόζουσα θέση στην αγορά έχουν φλου χωρίς ουσιαστικό πλαίσιο. Στην ΕΕ είναι για τα πανηγύρια. Αποφασίζουν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία.  Ακόμα και εκεί που πάνε να κάνουν κάτι καλό όπως το GDPR ,που είναι καθαρά νομικού χαρακτήρα, τελικά κάνουν μισοδουλειές. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, somt είπε

Τι μας είπες

Οτι αρμεξες τα ιντερνετς όσο σπούδαζες αλλα οι τωρινοί φοιτητές να μην το κάνουν επειδή τώρα εσυ εχεις δουλεια

Το ξερουν παντως ότι δεν είναι σωστό, χωρίς να χρειάζεται να πιασουν δουλεια πρωτα

Ποιο internet; Δεν υπήρχε internet το 2000 που πήγα φοιτητής για πρώτη φορά.

Εκτός αυτού αυτό που γράφεις είναι κάτι που έγραψες εσύ και όχι εγώ και το απαντάς κιόλας...

Εσύ ρωτάς, εσύ απαντάς. Αν θέλεις να απαντήσεις σε εμένα, πρέπει πρώτα να μάθεις να διαβάζεις τί γράφω.

Εκτός αυτού τί λές: ο τάδε έκλεψε και τη γλύτωσε, άρα δικαιούμαι και εγώ να κλέψω;... Fuck logic...:D

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Sad 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχεις την ελευθερία.

Το κάνεις και δουλεύεις το κινητό όπως πριν χωρίς να σε επηρεάσει κάπου. 

Αν φτάσει να έχει αντίστοιχο ποσοστό στην αγορά αυτοκινήτου με της Apple στα κινητά θα ασχοληθεί. 

Η Apple και κάθε αντίστοιχη εταιρεία  πουλάει προϊόντα της σειράς και βασίζεται στο να τα αγοράζουν εκατομμύρια κόσμου. 

Το point με την Φεράρι ήταν το discrimination και πως αδιαφορεί η ΕΕ όταν αφορά δικά της παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ποιο internet; Δεν υπήρχε internet το 2000 που πήγα φοιτητής για πρώτη φορά.

τότε το Napster το 1999 θα το φανταστηκα 😁

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Είδες καμιά υποχρέωση για alt store στο Xbox ή PlayStation; Και εκεί ανάλογο cut έχουν. Κάτσε να δεις ποσό θα πέσουν οι τιμές. Ίσως λίγο στην αρχή και μετά θα τα πληρώνεις δίπλα.

Για την Φεράρι δεν ασχολούνται γιατί είναι εντός ΕΕ και δεν τους παίρνει. Αλλιώς μετά θα γίνει αλληλοφάγωμα εντός ΕΕ.

Δεν μπορεί μια ρυθμιστική αρχή να λειτουργεί φωτογραφικά και κατά περίπτωση. Πρέπει να έχει κανόνες και να ελέγχεις αν τηρούνται. Ακόμα και την δεσπόζουσα θέση στην αγορά έχουν φλου χωρίς ουσιαστικό πλαίσιο. Στην ΕΕ είναι για τα πανηγύρια. Αποφασίζουν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία.  Ακόμα και εκεί που πάνε να κάνουν κάτι καλό όπως το GDPR ,που είναι καθαρά νομικού χαρακτήρα, τελικά κάνουν μισοδουλειές. 

 

Δε μπορώ να καταλάβω τί πρόβλημα έχουν. Πραγματικά.

Εϊναι μία εταιρεία που θέτει περιορισμούς στα προϊόντα της. Αρέσει έτσι και πουλάει. 

Προσπαθούν να τις επιβάλλουν πως θα δουλεύει.

Μαζεύονται άτομα που δεν είναι πελάτες της, για να υποστηρίξουν ότι αυτό είναι σωστό...

Παρόλα αυτά, αρκετοί από αυτούς, ακόμα κι έτσι δεν θα γίνουν πελάτες της, γιατί δε θέλουν/μπορούν να δώσουν τα χρήματα... Τί να πεις;...

6 λεπτά πριν, somt είπε

 

τότε το Napster το 1999 θα το φανταστηκα 😁

Οκ. Ότι να ναι....

Κατέβαζες ταινία, ποιότητα χάλια, σε 1 μέρα και 12 ώρες... Μιλάμε για ταχύτητες 10kbps στην καλύτερη περίπτωση.

Το netflix και παρόμοιες πλατφόρμες δεν υπήρχαν. Internetκά καταστήματα... ούτε καν. 

Δεν είχες επιλογές. 

Η πειρατεία ήταν σε παιχνίδια και ταινίες από το "θείο".  Δεν κατέβαζε κανένας.

Μόνο στο πανεπιστήμιο είχε καλή ταχύτητα, αλλά και πάλι τα πράγματα ήταν σε πολύ εμβρυακό επίπεδο σε σχέση με σήμερα. Προτιμούσες την εύκολη και γρήγορη λύση του "θείου". Ακόμα κι έτσι δεν ήταν δωρεάν... Ο "θείος" χρέωνε το κάθε CD...  😁

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Το point με την Φεράρι ήταν το discrimination και πως αδιαφορεί η ΕΕ όταν αφορά δικά της παιδιά.

Το οποίο point είναι λάθος καθώς αδιαφορεί γιατί έχει ένα ελάχιστο ποσοστό της συνολικής αγοράς αυτοκινήτου. 

Αν αποφασίσει η Apple να πουλάει τα κινητά της κάμποσα χιλιάρικα και πέσει σε ποσοστά Ferrari να είσαι σίγουρος πως δεν θα της δίνουν καμία σημασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, somt είπε

με ένα μισθό απο ταμειο ανεργιας εχεις μηλο, εχετε πολυ χαμηλα στανταρ για σύμβολα πλούτου 😁

Αυτό πάλι που κολλάει; Πραγματικά, τί κάνεις; Απλά γράφεις; Διαβάζεις τί γράφει ο άλλος;

Ποια σύμβολα πλούτου; Ποιος μισθός; Ποιο ταμείο ανεργίας;:blink:

Δεν καταλαβαίνω. Περιγράφεις τον εαυτό σου;

Αν γράφεις για εμένα, έχω δικό μου λογιστικό γραφείο αλλά αυτό δεν στο έγραψα. Άρα προφανώς γράφεις τη δική σου οπτική, όπου νομίζεις ότι όσοι αγοράζουν iphone το κάνουν για να δείξουν πλούτο... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τους αρέσει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ... Νομίζεις ότι είναι άνεργοι και το βάζουν σε 24 δόσεις... Γιατί όλα τα καταστήματα δίνουν σε άνεργο δόσεις... 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Δε μπορώ να καταλάβω τί πρόβλημα έχουν. Πραγματικά.

Εϊναι μία εταιρεία που θέτει περιορισμούς στα προϊόντα της. Αρέσει έτσι και πουλάει. 

Προσπαθούν να τις επιβάλλουν πως θα δουλεύει.

Μαζεύονται άτομα που δεν είναι πελάτες της, για να υποστηρίξουν ότι αυτό είναι σωστό...

Παρόλα αυτά, αρκετοί από αυτούς, ακόμα κι έτσι δεν θα γίνουν πελάτες της, γιατί δε θέλουν/μπορούν να δώσουν τα χρήματα... Τί να πεις;...

Απλά θέλουν να γίνεται πόλεμος. Αν δεν είμαστε μαζί τους είμαστε αντίπαλοι. Οπαδισμός παντού. Έχουν την ιδέα ότι όσοι παίρνουμε iPhone είμαστε πρόβατα και δεν έχουμε σταθμίσει τα θετικά κι αρνητικά. Ακόμα και όταν λες ότι άλλαξα από το ένα στο άλλο γιατί τώρα με εξυπηρετεί καλύτερα δεν το δέχονται.

Πρέπει όλα να γίνουν ίδια και να μην έχει νόημα πιο θα αγοράσεις. Αν πέσουν τα έσοδα της Apple δεν θα ψάξει τρόπο να τα καλύψει; Ας μαντέψουν ποιοι θα πληρώσουμε είτε άμεσα είτε έμμεσα (πχ διαφημίσεις).


Όσο για τον «υγιή». ανταγωνισμό , ξεκινήσαμε με flagship κινητά στα 500€ και φτάσαμε τα 2000€+. Αν η Apple ανεβάσει την τιμή σε συνδρομές και κινητά για να καλύψει την χασούρα, οι άλλοι απλά θα κάνουν το ίδιο.

Με δυο λόγια χαμένοι όλοι κι από παντού και με λιγότερες επιλογές σαν καταναλωτές….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο πανω είπες ότι δε θελουν/μπορουν να δώσουν τα χρηματα

Και τέλος παντων ποιοι ειστε "εσεις" που θα αποφασίσετε πως πρέπει να ειναι; Οι Καρεν με τα iphone; Το iphone θέλω να είναι όπως το προτιμώ εγώ και το επικροτω, οχι όπως το προτιμας εσυ. Βρες αλλη μαρκα να αγορασεις

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, somt είπε

Λίγο πιο πανω είπες ότι δε θελουν/μπορουν να δώσουν τα χρηματα

Και τέλος παντων ποιοι ειστε "εσεις" που θα αποφασίσετε πως πρέπει να ειναι; Οι Καρεν με τα iphone; Το iphone θέλω να είναι όπως το προτιμώ εγώ και το επικροτω, οχι όπως το προτιμας εσυ. Βρες αλλη μαρκα να αγορασεις

Δεν το λέω εγώ, ισχύει. Κάποιοι έχουν και δεν τα αγοράζουν γιατί δεν τους βολεύει. άλλοι δεν έχουν να τα αγοράσουν. Είναι μια πραγματικότητα: είναι ακριβά. Αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις από το κινητό, βρίσκεις και με λιγότερα χρήματα android να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν βλέπω κάποιο κακό σε αυτό που έγραψα. Το έχω γράψε πολλές φορές σε άλλα θέματα. Το ότι εσύ το μετέφρασες με αυτό τον τρόπο είναι δικό σου θέμα.  

Είναι αυτό που θέλει η εταιρεία. Αυτή θέτει τις παραμέτρους και οι καταναλωτές το επικροτούν ή όχι.

Οι πωλήσεις δείχνουν ότι οι αγοραστές, ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ αποφάσισαν το αν τους αρέσει και η ΕΕ λέει "όχι παιδιά, όπως θέλω εγώ θα το κάνετε. Εσάς σας αρέσει, εμένα όχι. Αν δεν το κάνετε σκουπιδαριό, όπως ο ανταγωνισμός, θα έχουμε πρόβλημα"... 

Βρες εσύ άλλη μάρκα αν δε σου αρέσει το προϊόν. Αυτό γίνεται σε κάθε προϊόν. Πες μου που αλλού γίνεται αυτό που γράφεις εσύ; Σε ποιο άλλο προϊόν;

Εσύ πιστεύεις ότι όσοι το έχουν είναι άνεργοι, που το αγοράζουν για να κάνουν "μούρη". Πραγματικά, μια παιδιάστική αντίληψη...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Sad 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το οποίο point είναι λάθος καθώς αδιαφορεί γιατί έχει ένα ελάχιστο ποσοστό της συνολικής αγοράς αυτοκινήτου. 

Αν αποφασίσει η Apple να πουλάει τα κινητά της κάμποσα χιλιάρικα και πέσει σε ποσοστά Ferrari να είσαι σίγουρος πως δεν θα της δίνουν καμία σημασία. 

Α εντάξει άμα ανοίξω καφετέρια και δεν σε αφήσω να μπεις γιατί είσαι συγκεκριμένου χρώματος ή εθνικότητας , γκέι , υπέρβαρος, αλλόθρησκος ή ότι άλλο μην με κυνηγήσει κανείς. Πόσους καφέδες πουλάω για να μου δώσουν σημασία….

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...