Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Τόσα πολλά πράγματα σε ένα άρθρο:

α) Ποιος κατεβάζει torrent στο κινητό; Πραγματικά θέλω να γνωρίσω έναν τέτοιον άνθρωπο... 

β) Πλατφόρμα για ραντεβού; Ότι μας έλειπε...

γ) Fortnite... Άντε, αυτό κάποιοι θα το βρουν χρήσιμο να το παίξουν στο κινητό τους.

Με αυτό, τα iPhones εισέρχονται στην εποχή της σαβούρας. Ευτυχώς που δεν έρχεται και προεγκτεστημένο στα iPhones και κάποιοι θα γλυτώσουν μόνο και μόνο επειδή δε θα έχουν τις γνώσεις ή δε θα ασχοληθούν να κατεβάσουν το altstore...

θα το κατεβάσουν αρκετοί μόνο και μόνο για το fortnite.

εγω καποτε χρησιμοποιουσα τορεντ στο κινητο. γιατι; γιατι πολυ απλα εμενα σε απομακρυσμενη περιοχη και τα προγραμματα ηταν του τυπου 10gb για 20ευρω τον μηνα κλπ. ετσι, εβαζα καποια torrents (ταινιες) στο κινητο μου, και οταν πηγαινα για καφε με τους φιλους μου, τραβαγα ολο το wifi της καφετεριας. χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Αυτό που η Apple έχει δήθεν το δικαίωμα να λέει τι θα κάνουν οι χρήστες στα κινητά τους, ποτέ δεν το κατάλαβα.

Αν δεν θέλει κάποιες εφαρμογές στο App Store της, ας αφήσει τα App Stores των άλλων να τις έχουν.

Αρκεί που το κατάλαβε η Google μετά από 17 χρόνια και κάνει κάποια πρώτα βήματα. 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Αρκεί που το κατάλαβε η Google μετά από 17 χρόνια και κάνει κάποια πρώτα βήματα. 

 

Άλλο, αυτό που γράφεις, δηλαδή ότι η Google άρχισε να ενδιαφέρεται για την ποιότητα των εφαρμογών στο store της, και άλλο το "δεν σε αφήνω να έχεις emulators επειδή ενδέχεται να τους χρησιμοποιήσεις παράνομα". Ποιος έκανε την Apple αστυνόμο του τι κάνω στο κινητό μου;

Επίσης αν δεν το θέλει η Apple στο store της, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το έχουν και οι χρήστες των συσκευών.

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Κανονικά θα έπρεπε να έχουμε την ελευθερία να πούμε γράφω την ΕΕ στα παπάκια μου….

Μπορείς να το κάνεις αυτό αγνοώντας αυτό το εναλλακτικό App Store, δεν θα στείλει κανέναν η ΕΕ να στο εγκαταστήσει στο κινητό με το ζόρι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

 

Μπράβο φίλε μου...

Αυτό που γράφεις είναι τόσο λάθος σε τόσα πολλά επίπεδα...

 

Άσε με στο λάθος μου. Ο κάθε ένας ότι βολεύεται. Και όπως ήδη είπα, έχω και τα δύο λειτουργικά. 

Δυστυχώς στο δικό μου μυαλό το iphone λειτουργεί σα να αγοράζει κάποιος μια λαμποργκινι και να πρέπει να πηγαίνει μόνο έως 60 χιλιόμετρα, επειδή το λέει ο κατασκευαστής για την δική του ασφάλεια. Όχι, θα μου βάλεις τα ανάλογα συστήματα ασφαλείας και άσε με να το πάω όσο θέλω και όπου θέλει. 

Και όταν λέμε τορρεντ δεν εννοούμε μόνο αρχεία πειρατείας. Υπάρχουν και εργασίες που δυστυχώς δε κατεβαίνουν σε ένα iphone. 

Τεσπα. Ο κάθε ένας ότι βολεύεται. Εγώ χαίρομαι που ανοίγουν οι επιλογές σε όποιο λειτουργικό επιλέξει ο κάθε ένας. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους λίγη ελευθερία σε μήλο, ίσως επιτέλους πάρω το ipad που σκέφτομαι χρόνια. 

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Τόσα πολλά πράγματα σε ένα άρθρο:

α) Ποιος κατεβάζει torrent στο κινητό; Πραγματικά θέλω να γνωρίσω έναν τέτοιον άνθρωπο... 

β) Πλατφόρμα για ραντεβού; Ότι μας έλειπε...

γ) Fortnite... Άντε, αυτό κάποιοι θα το βρουν χρήσιμο να το παίξουν στο κινητό τους.

Με αυτό, τα iPhones εισέρχονται στην εποχή της σαβούρας. Ευτυχώς που δεν έρχεται και προεγκτεστημένο στα iPhones και κάποιοι θα γλυτώσουν μόνο και μόνο επειδή δε θα έχουν τις γνώσεις ή δε θα ασχοληθούν να κατεβάσουν το altstore...

θα το κατεβάσουν αρκετοί μόνο και μόνο για το fortnite.

Φίλε μου πάμε για καφέ όποτε θέλεις να γνωριστούμε 😄

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Άλλο, αυτό που γράφεις, δηλαδή ότι η Google άρχισε να ενδιαφέρεται για την ποιότητα των εφαρμογών στο store της, και άλλο το "δεν σε αφήνω να έχεις emulators επειδή ενδέχεται να τους χρησιμοποιήσεις παράνομα". Ποιος έκανε την Apple αστυνόμο του τι κάνω στο κινητό μου;

Επίσης αν δεν το θέλει η Apple στο store της, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το έχουν και οι χρήστες των συσκευών.

Μπορείς να το κάνεις αυτό αγνοώντας αυτό το εναλλακτικό App Store, δεν θα στείλει κανέναν η ΕΕ να στο εγκαταστήσει στο κινητό με το ζόρι.

Μην πάρεις iPhone τόσο απλ. Δεν το λέω εριστικά. 
Αυτό που αγοράζεις είναι το προϊόν με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Δικό σου είναι αν θες πετά το από το παράθυρο αλλά δεν θα πεις στον κατασκευαστή τι επιτρέπει. Απλά αν δεν συμφωνείς δεν αγοράζεις.

σ.σ. Στην Φεράρι για να πάρεις αυτοκίνητο σε περνάνε κόσκινο και αν θέλουν σου δίνουν. Ενώ αν δεν κάνω λάθος, δεν έχεις δικαίωμα μεταπώλησης που θες. Εδώ θα κάνει κάτι η ΕΕ που μιλάμε για ξεκάθαρο ρατσισμό; ή επειδή είμαστε εμείς δεν πειράζει….

edit: και αν θες να το παω λίγο παρακάτω , τα games που αγοράζεις ψηφιακά δεν σου ανήκουν αφού κανένας από τους μεγάλους δεν δίνει δυνατότητα μεταπώλησης. Εκεί πάλι δεν πειράζει και υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα;

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 3
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Μην πάρεις iPhone τόσο απλ. Δεν το λέω εριστικά. 
Αυτό που αγοράζεις είναι το προϊόν με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Δικό σου είναι αν θες πετά το από το παράθυρο αλλά δεν θα πεις στον κατασκευαστή τι επιτρέπει. Απλά αν δεν συμφωνείς δεν αγοράζεις.

Αυτή είναι η δικαιολογία της κάθε εταιρείας που δρα μονοπωλιακά: "Είναι πακέτο", "δουλεύουν μαζί", "είναι για το καλό του χρήστη" κλπ. Δουλειά των κυβερνήσεων είναι να σπάνε τέτοια μονοπώλια παρά τις δικαιολογίες. Πχ η Apple σου πουλάει ένα κινητό, το από που προμηθεύεσαι τις εφαρμογές ως χρήστης θα έπρεπε να είναι δική σου επιλογή.

Και στα αυτοκίνητα που ανέφερες ως παράδειγμα, πλέον μπορεί να το πας για service αλλού χωρίς να χάσεις την εγγύηση, παλιά αν δεν πήγαινες στο πανάκριβο επίσημο service της αντιπροσωπείας σου ακύρωναν την εγγύηση (για το καλό σου φυσικά). Η Ferrari είναι irrelevant λόγω όγκου πωλήσεων και γι'αυτό δεν ασχολείται καμιά κυβέρνηση μαζί της, αν ήταν πιο mainstream κατασκευαστής θα την είχαν περιποιηθεί και αυτή.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Αυτή είναι η δικαιολογία της κάθε εταιρείας που δρα μονοπωλιακά: "Είναι πακέτο", "δουλεύουν μαζί", "είναι για το καλό του χρήστη" κλπ. Δουλειά των κυβερνήσεων είναι να σπάνε τέτοια μονοπώλια παρά τις δικαιολογίες. Πχ η Apple σου πουλάει ένα κινητό, το από που προμηθεύεσαι τις εφαρμογές ως χρήστης θα έπρεπε να είναι δική σου επιλογή.

Και στα αυτοκίνητα που ανέφερες ως παράδειγμα, πλέον μπορεί να το πας για service αλλού χωρίς να χάσεις την εγγύηση, παλιά αν δεν πήγαινες στο πανάκριβο επίσημο service της αντιπροσωπείας σου ακύρωναν την εγγύηση (για το καλό σου φυσικά). Η Ferrari είναι irrelevant λόγω όγκου πωλήσεων και γι'αυτό δεν ασχολείται καμιά κυβέρνηση μαζί της, αν ήταν πιο mainstream κατασκευαστής θα την είχαν περιποιηθεί και αυτή.

Ναι σπάνε τα μονοπώλια. Δες τις τιμές σε κινητά, συνδρομές , εφαρμογές χρόνο με τον χρόνο και θα δεις την επιτυχία τους για το καλό του καταναλωτή. Όταν σπας μονοπώλια οι τιμές πάνε προς τα κάτω και η ποιότητα προς τα απάνω όχι το ανάποδο.
Στα Games δεν μου είπες. Όσο για την Φεράρι , μιλάμε για τεράστιο ρατσισμό που είναι περα από επιτροπές ανταγωνισμού. 1ον αποφασίζει με δικαστής κριτήρια αν «αξίζεις» να έχεις Φεράρι. 2ο απαγορεύει την μεταπώληση άρα δεν σου ανήκει το προΐον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Razgriz είπε

Επιτέλους λίγη ελευθερία σε μήλο, ίσως επιτέλους πάρω το ipad που σκέφτομαι χρόνια. 

Φίλε μου πάμε για καφέ όποτε θέλεις να γνωριστούμε 😄

Αν δεν έχεις υπολογιστή ή λάπτοπ σε καταλαβαίνω...

Παρόλα αυτά το να κατεβάζεις torrents με παράνομο υλικό είναι λάθος σε κάθε επίπεδο... Από το κινητό είναι και χαμένος χρόνος... Να τρώω μπαταρία σε μία συσκευή 6-7 ιντσών για να κατεβάζω torrents... Τί να πω. Ευτυχώς είστε ελάχιστοι...

Προσωπικά δεν κατεβάζω torrents εδώ και περίπου 20 χρόνια. Από τότε που τελείωσα τα φοιτητικά μου χρόνια ότι μου αρέσει το αγοράζω και στηρίζω και τους ανθρώπου που δούλεψαν για να το φτιάξουν.

Το πρόβλημα που δεν καταλαβαίνεις εδώ, εσύ και αρκετοί άλλοι είναι ότι το "μήλο" θα αρχίσει να μοιάζει με "ρομποτάκι"... Οπότε πραγματική επιλογή καπούτ και καλως ήρθες σε μία σαβούρα ίδια με αυτή που έχεις τώρα στο κινητό σου και σε κάνει να θέλεις να αγοράσεις το "μήλο"... 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Ναι σπάνε τα μονοπώλια. Δες τις τιμές σε κινητά, συνδρομές , εφαρμογές χρόνο με τον χρόνο και θα δεις την επιτυχία τους για το καλό του καταναλωτή. Όταν σπας μονοπώλια οι τιμές πάνε προς τα κάτω και η ποιότητα προς τα απάνω όχι το ανάποδο.

Στο θέμα των App Stores, η Apple βλέπει το 30% cut που παίρνει να απειλείται και γι'αυτό κάνει έτσι, και ναι, είναι ο μόνος τρόπος να πέσουν οι τιμές των apps.

7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Στα Games δεν μου είπες.

Και εκεί υποχρεούνται να ανοίξουν τις πλατφόρμες σε εναλλακτικά app stores.

7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Όσο για την Φεράρι , μιλάμε για τεράστιο ρατσισμό που είναι περα από επιτροπές ανταγωνισμού. 1ον αποφασίζει με δικαστής κριτήρια αν «αξίζεις» να έχεις Φεράρι. 2ο απαγορεύει την μεταπώληση άρα δεν σου ανήκει το προΐον.

Και εγώ σου απαντάω ότι είναι irrelevant ως κατασκευαστής παρά το τεράστιο brand image, γι'αυτό δεν ασχολείται καμιά κυβέρνηση μαζί της. Πρόκειται για ερώτημα που όχι μόνο είναι άσχετο (δηλαδή whataboutism) αλλά επικεντρώνεται και σε έναν irrelevant από άποψης όγκου πωλήσεων κατασκευαστή.

Τώρα για το θέμα του "ρατσισμού", η Ferrari δεν πουλάει τα μοντέλα της, τα φτιάχνει κατόπιν παραγγελίας, και αν θέλει παίρνει την παραγγελία σου, γι'αυτό σου λέω ότι είναι άσχετο παράδειγμα. Και δεν σου απαγορεύουν να το μεταπωλήσεις, απλά αν το κάνεις δεν παίρνουν άλλες παραγγελίες από εσένα. Καμιά σχέση με κατασκευαστές μαζικών προϊόντων.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Άσε με στο λάθος μου. Ο κάθε ένας ότι βολεύεται. Και όπως ήδη είπα, έχω και τα δύο λειτουργικά. 

Δυστυχώς στο δικό μου μυαλό το iphone λειτουργεί σα να αγοράζει κάποιος μια λαμποργκινι και να πρέπει να πηγαίνει μόνο έως 60 χιλιόμετρα, επειδή το λέει ο κατασκευαστής για την δική του ασφάλεια. Όχι, θα μου βάλεις τα ανάλογα συστήματα ασφαλείας και άσε με να το πάω όσο θέλω και όπου θέλει. 

Και όταν λέμε τορρεντ δεν εννοούμε μόνο αρχεία πειρατείας. Υπάρχουν και εργασίες που δυστυχώς δε κατεβαίνουν σε ένα iphone. 

Τεσπα. Ο κάθε ένας ότι βολεύεται. Εγώ χαίρομαι που ανοίγουν οι επιλογές σε όποιο λειτουργικό επιλέξει ο κάθε ένας. 

Θα συμφωνήσω στο "ο καθένας με ότι βολεύεται", αλλά όχι σε αυτή την περίπτωση. Το κατέβασμα πειρατικού περιεχομένου είναι παράνομο, οπότε...

Στο δικό σου μυαλο είναι λάθος. Εϊναι σαν να αγοράζεις μία "λαμποργκινι", να της βγάζεις τον κόφτη και να πιστεύεις ότι είναι το ίδιο ασφαλής...

Όταν λέμε torrent εννοούμε ΜΟΝΟ πειρατεία. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν υπηρεσίες cloud, wetransfer και άλλα που δουλεύουν μια χαρά σε iphone.

Δεν υπάρχουν οι επιλογές που νομίζεις. Το iphone είναι αυτό που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί ΔΕΝ είναι android. Αν το κάνεις android, τότε γίνεται android και χάνει κάποια από τα πλεονεκτήματά του.

14 ώρες πριν, labr είπε

εγω καποτε χρησιμοποιουσα τορεντ στο κινητο. γιατι; γιατι πολυ απλα εμενα σε απομακρυσμενη περιοχη και τα προγραμματα ηταν του τυπου 10gb για 20ευρω τον μηνα κλπ. ετσι, εβαζα καποια torrents (ταινιες) στο κινητο μου, και οταν πηγαινα για καφε με τους φιλους μου, τραβαγα ολο το wifi της καφετεριας. χαχαχα

Και εγώ. Μετά μεγάλωσα, δούλεψα, έβγαλα χρήματα και άρχισα να σέβομαι τον κόπο των ανθρώπων που δουλεύουν για να παράγουν κάτι που μου αρέσει.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Τόσα πολλά πράγματα σε ένα άρθρο:

α) Ποιος κατεβάζει torrent στο κινητό; Πραγματικά θέλω να γνωρίσω έναν τέτοιον άνθρωπο... 

 

παλιότερα που είχα android κατέβασα συνέχεια συνήθως android games αλλά και ταινίες για να έχω να βλέπω σε ταξίδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Αυτή είναι η δικαιολογία της κάθε εταιρείας που δρα μονοπωλιακά: "Είναι πακέτο", "δουλεύουν μαζί", "είναι για το καλό του χρήστη" κλπ. Δουλειά των κυβερνήσεων είναι να σπάνε τέτοια μονοπώλια παρά τις δικαιολογίες. Πχ η Apple σου πουλάει ένα κινητό, το από που προμηθεύεσαι τις εφαρμογές ως χρήστης θα έπρεπε να είναι δική σου επιλογή.

Και στα αυτοκίνητα που ανέφερες ως παράδειγμα, πλέον μπορεί να το πας για service αλλού χωρίς να χάσεις την εγγύηση, παλιά αν δεν πήγαινες στο πανάκριβο επίσημο service της αντιπροσωπείας σου ακύρωναν την εγγύηση (για το καλό σου φυσικά). Η Ferrari είναι irrelevant λόγω όγκου πωλήσεων και γι'αυτό δεν ασχολείται καμιά κυβέρνηση μαζί της, αν ήταν πιο mainstream κατασκευαστής θα την είχαν περιποιηθεί και αυτή.

Είναι πακέτο ΚΑΘΕ εταιρείας. Η υψηλή ποιότητα της εμπειρίας χρήσης της apple, που ακούς ξανά και ξανά, στηρίζεται στο σύνολο HW και SW. Χωρίς το ένα από τα δύο η ποιότητα μειώνεται. 

15 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

παλιότερα που είχα android κατέβασα συνέχεια συνήθως android games αλλά και ταινίες για να έχω να βλέπω σε ταξίδια .

Και εγώ, αλλά μετά μεγάλωσα δούλεψα, έβγαλα χρήματα και άρχισα να σέβομαι τον κόπο των ανθρώπων που δουλεύουν για να παράγουν κάτι που μου αρέσει.

Εύχομαι να μη σου συμβεί ποτέ να χάσεις τη δουλειά σου για παρόμοιο λόγο, πχ γιατί κάποιος πονηρός αντιγράφει την ιδέα σου και την αναπαράγει με μικρότερο ή μηδαμινό κόστος... 

Παρόλα αυτά: αλήθεια τώρα; Κάθεστε στο κινητό και περιμένετε να κατέβει η ταινία; Πόσο χρονών είστε(μιλάω στο πληθυντικό και για τους άλλους); Δεν έχετε υπολογιστή; Laptop; Κάτι καλύτερο;

Πραγματικά δεν μπόρεσα να κάνω ποτέ σοβαρή δουλειά από το κινητό. To interface και οι δυνατότητες είναι εξαιρετικά περιορισμένες. Ακόμα και οι εφαρμογές πχ των τραπεζών, που χρησιμοποιώ λόγω δουλειάς, είναι ανάπηρες μπροστά στην έκδοση του browser του υπολογιστή...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...