Προς το περιεχόμενο

Το νέο chip για smartphone της Qualcomm θα μπορούσε να καταστήσει τα οικονομικά κινητά 5G καλύτερα από ποτέ


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H αμερικανική εταιρία πραγματοποιεί δυναμική είσοδο στο παιχνίδι για τη δημιουργία προσιτών συσκευών με προηγμένες δυνατότητες.

Η Qualcomm ενσωματώνει ένα νέο chip για οικονομικά κινητά στο οπλοστάσιό της και το συγκεκριμένο αναμένεται να κάνει την εμφάνισή του σε συσκευές προς τα τέλη του 2024. Πρόκειται για το Snapdragon 4s 2ης γενιάς, μια ελαφρώς υποδεέστερη έκδοση του επεξεργαστή Snapdragon 4 2ης γενιάς.

Τα δύο πιο ενδιαφέροντα στοιχεία της νέας πρότασης είναι η ταχύτερη συνδεσιμότητα και οι βελτιωμένες λειτουργίες κάμερας για οικονομικά κινητά Android. Κατ' αρχάς, το chip που έχει δυνατότητα υποστήριξης 5G υπόσχεται ταχύτητες έως και 1Gbps, πολύ βελτιωμένες σε σχέση με τους επεξεργαστές που είναι διαθέσιμοι αυτή τη στιγμή στην αντίστοιχη κατηγορία και περιορίζονται στο 4G.

Επίσης, προσφέρει σταθεροποίηση εικόνας και δυνατότητες μείωσης θορύβου πολλαπλών καρέ, πράγμα που υπόσχεται βελτιωμένη ποιότητα εικόνας. Βασισμένος στην κατασκευαστική διαδικασία 4nm ο Snapdragon 4s 2ης γενιάς διαθέτει οκτώ πυρήνες, μεταξύ των οποίων και ένα ζεύγος το οποίο πιάνει μέγιστη συχνότητα 2GHz.

Σε σύγκριση με το Snapdragon 4 2ης γενιάς, η νέα έκδοση "S" περιορίζεται στην υποστήριξη οθονών με ρυθμό ανανέωσης έως 90Hz (έναντι 120Ηz), υποστηρίζει μόνο LPDDR4X RAM (περίπου 30% αργότερη της LPDDR5) και δεν διαθέτει υποστήριξη για πολλαπλές SIM 5G.

Qualcomm Snapdragon 4s Gen press asset.

Οι δυνατότητες καταγραφής εικόνας είναι περιορισμένες, ενώ οι επιδόσεις και η αποδοτικότητα των πυρήνων είναι κατώτερη εκείνων του Snapdragon 4 2ης γενιάς. Πάντως, το υπόλοιπο πακέτο δείχνει να αποτελεί μια αξιοπρεπή αναβάθμιση σε σχέση με το Snapdragon 4 1ης γενιάς.

Ο νέος επεξεργαστής για κινητά από την Qualcomm υποστηρίζει καταγραφή εικόνας από μία κάμερα έως 84 megapixel, ενώ μπορεί να καταγράφει FDH βίντεο στα έως και 60 καρέ το δευτερόλεπτο. Υποστηρίζεται επίσης το aptX Adaptive audio της Qualcomm, όπως και το Aqstic audio codec για ψηφιακή μετάδοση μουσικής υψηλής πιστότητας, έως τα 96kHz.

Την ασύρματη συνδεσιμότητα διαχειρίζονται τα πρότυπα Sub-6GHz 5G, WiFi 5 και Bluetooth v5.1. Οι δυνατότητες του επεξεργαστή ολοκληρώνονται με την τεχνολογία QuickCharge 4+ της Qualcomm, καθώς και GPS διπλής συχνότητας.

Η Qualcomm ανακοίνωσε ότι η Xiaomi θα είναι μεταξύ των πρώτων εταιριών που θα ενσωματώσουν το Snapdragon 4s 2ης γενιάς. Όπως ανέφερε η εταιρία, η νέα της πρόταση θα καταστήσει το 5G "προσβάσιμο σε 2,8 δισεκατομμύρια χρήστες κινητών". Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε κατά πόσο εταιρίες όπως η TCL, η Motorola ή κάποια άλλη θα επιλέξουν τον επεξεργαστή για τις αγορές της Βορείου Αμερικής.

Στο μέτωπο του ανταγωνισμού, η MediaTek το τελευταίο διάστημα περιορίζει σταδιακά το μερίδιο αγοράς της Qualcomm με τους επεξεργαστές Dimensity 6000 series 5G, που έχουν επιλεγεί από κινεζικές εταιρίες κατασκευής κινητών σε καθοριστικής σημασίας αγορές της Ασίας.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Toper Harley said:

Μπαααα θα περιμένω τσιπακι "6"G WiFi "6" κ Bluetooth v"6" ... Κάτι μου λέει ότι θα είναι σκέτη κόλαση...!!!!!

Χάθηκε το τρένο γι' αυτό πήγαμε ήδη σε WiFi 7. :(

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χωρίς πλάκα , τελικά τα 5G κάνουν κακό στον άνθρωπο περισσότερο από το 4G ? Ότι κάνουν κακό κάνουν το ξέρουμε χρόνια .. το πόσο είναι το θέμα ..

  • Confused 2
  • Sad 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, alpha1005 said:

Ρε παιδιά χωρίς πλάκα , τελικά τα 5G κάνουν κακό στον άνθρωπο περισσότερο από το 4G ? Ότι κάνουν κακό κάνουν το ξέρουμε χρόνια .. το πόσο είναι το θέμα ..

Νομίζω σε κάθε γενιά GSM παίζει το ίδιο σενάριο.

Οι επίσημη θέση είναι ότι δεν παθαίνεις τίποτα.

Η ανεπίσημη ότι παθαίνεις

Και οι δύο σιγά μην έλεγαν το αντίθετο και ειδικά οι εταιρίες

Επίσημα πάντως όλα καλά..

Αλλά αν πει κάποιος ότι κάνει κακό θα αλλάξουνε όλοι συνήθεια?δηλαδή θα κλείσουμε τα κινητά λογικά όχι.

Άρα όλα καλά συνεχίζουμε

Λογικά το νέο τσιπ θα κάνει και οικονομία στην μπαταρία θα κρατάει πάνω από 5 ώρες ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, alpha1005 said:

Ρε παιδιά χωρίς πλάκα , τελικά τα 5G κάνουν κακό στον άνθρωπο περισσότερο από το 4G ? Ότι κάνουν κακό κάνουν το ξέρουμε χρόνια .. το πόσο είναι το θέμα ..

Troll Detected Troll Detector GIF - Troll Detected Troll Detector ...

  • Like 4
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι να ναι γενικά με τα SoC....
Αντί να βγάζουν καινούργια βελτιωμένα chip που να είναι καλύτερα σε όλα πάνε μου βγάζουν πολλά διαφορετικά μοντέλα που τα μισά έχουν χειρότερες επιδόσεις από παλαιότερα chip ή που αφαιρούν δυνατότητες.....
Δηλ είναι δυνατόν τώρα να μου βγάζουν 2024 chip (για το 4s gen 2) και να μου περιορίζoυν μέχρι 90Hz στις οθόνες,,εγγραφή βίντεο FullHD και να μην υποστηρίζει πολλαπλές SIM ???

Επεξ/σία από KnightRider
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Ότι να ναι γενικά με τα SoC....
Αντί να βγάζουν καινούργια βελτιωμένα chip που να είναι καλύτερα σε όλα πάνε μου βγάζουν πολλά διαφορετικά μοντέλα που τα μισά έχουν χειρότερες επιδόσεις από παλαιότερα chip ή που αφαιρούν δυνατότητες.....
Δηλ είναι δυνατόν τώρα να μου βγάζουν 2024 chip (για το 4s gen 2) και να μου περιορίζoυν μέχρι 90Hz στις οθόνες,,εγγραφή βίντεο FullHD και να μην υποστηρίζει πολλαπλές SIM ???

Κάπως θα πρέπει να ξεφορτωθούν και αυτοί τα “κομμένα” από τα “κομμένα” soc… 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάπως θα πρέπει να ξεφορτωθούν και αυτοί τα “κομμένα” από τα “κομμένα” soc… 

Με αυτή την ότι να ναι λογική που κάνουν το μόνο που καταφέρνουν είναι να σπαταλάνε τζάμπα ημιαγωγούς και να χάνουν χρόνο στο να παράγουν πολλά chip που σχεδόν τα μισά θα μείνουν στο ράφι
Eγώ που έχω πχ Poco X3 NFC δεν βλέπω κάτι προς το καλύτερο στα σημερινά μοντέλα των 200€ παρά μόνο προς το χειρότερο....

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alpha1005 said:

Ρε παιδιά χωρίς πλάκα , τελικά τα 5G κάνουν κακό στον άνθρωπο περισσότερο από το 4G ? Ότι κάνουν κακό κάνουν το ξέρουμε χρόνια .. το πόσο είναι το θέμα ..

ανάλογα αν συγχρονίζονται με το εμβόλιο και στέλνουν συνεχόμενη ροή δεδομένων έλεγχου σώματος- μυαλού  στο server τοτε όχι αν δεν ειναι εμβολιασμένος ο άνθρωπος κανουν ζημιά γιατι συνεχεία προσπαθούν να βρουν ο τσιπακι που ειναι μέσα στο εμβόλιο

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kinitos είπε

Νομίζω σε κάθε γενιά GSM παίζει το ίδιο σενάριο.

Οι επίσημη θέση είναι ότι δεν παθαίνεις τίποτα.

Η ανεπίσημη ότι παθαίνεις

 

Αν ξημεροβραδιαζεσαι με ενα κινητο στο χερι , οτι και γεννια να ειναι , δεν σε σωζει τιποτα

πλην της αποχης και της εγκρατειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nepomuk said:

Αν ξημεροβραδιαζεσαι με ενα κινητο στο χερι , οτι και γεννια να ειναι , δεν σε σωζει τιποτα

πλην της αποχης και της εγκρατειας.

Βέβαια και αν δεν έχει κάποιος κινητό την τρώει την ακτινοβολία.

Υπάρχει γύρω μας .μεγαλύτερη μικρότερη γενικά υπάρχει 

Όταν είχαν ξεκινήσει στην Ελλάδα οι εταιρείες κινητής έλεγαν όπου μπουν κεραίες ο από κάτω όροφος να μην με ει κάποιος η κάτι τέτοιο. Αν κάνω λάθος (νομίζω οχι) μην βαράτε.....

Αλλά αν ισχύει τωρα λογικά άλλαξε αυτό.

 

Το σίγουρο πάντως είναι ότι απαγορεύεται κοντά σε σχολεία αλλά πάνω σε φροντιστήριο επιτρέπεται?

 

Μεγάλη συζήτηση .

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...