Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το ανανεωμένο One UI 7 της Samsung


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο λογισμικό της Samsung για τα κινητά Galaxy θα μπορούσε να αλλάξει το πώς αποκτούν πρόσβαση οι χρήστες στις ρυθμίσεις και να προσθέσει μερικές γνώριμες ρυθμίσεις.

H επικείμενη ενημέρωση One UI 7 θα μπορούσε να συνοδεύεται από ορισμένες αρκετά μεγάλες αλλαγές στην εμφάνιση των συσκευών Galaxy. Screenshots τα οποία διέρρευσαν από το χρήστη @chunvn8888 και δημοσιεύτηκαν αρχικά στο Smartpix εμφανίζουν αλλαγές στην εικόνα του λειτουργικού Android στις συσκευές Galaxy, με τις διαφορές να εντοπίζονται στις γρήγορες ρυθμίσεις και τις ρυθμίσεις ενημερώσεων, καθώς και κάποια στοιχεία του UI που ακολουθεί μια συνολικά πιο στρογγυλεμένη αισθητική.

Όπως φαίνεται και στα screenshot που διέρρευσαν, η Samsung ίσως επέλεξε να απομακρύνει τις ειδοποιήσεις από το μενού των γρήγορων ρυθμίσεων. Στο One UI 6 ο χρήστης πρέπει να κινήσει το δείκτη προς τα κάτω μία φορά ώστε να αποκτήσει πρόσβαση στις ενημερώσεις και ξανά για να επιστρέψει στις γρήγορες ρυθμίσεις (εκτός κι αν έχει επιλέξει την αυτόματη πρόσβαση) όμως αυτό ενδέχεται να αλλάξει με το One UI 7. 

One-UI-7-notification.jpg?ssl=1&quality=80&w=573&h=1225

Επίσης, τα σκιασμένα στοιχεία γύρω από τα εικονίδια του Wi-Fi και του Bluetooth αλλάζουν σχήμα σε σχέση με το One UI 6 και αποκτούν πιο στρογγυλεμένη όψη. Η αλλαγή αυτή εντοπίζεται και σε άλλα σημεία του One UI 7, μεταξύ των οποίων οι ειδοποιήσεις και το μενού κεντρικών ρυθμίσεων.

Το Smartpix εξασφάλισε επίσης ένα βίντεο όπου εμφανίζεται νέο pop-out ειδοποιήσεων για το χρονόμετρο και άλλες εφαρμογές, που φέρνουν κάπως στις κινήσεις του Dynamic Island του iPhone. Στην κάτω πλευρά της οθόνης, μπορεί να δει κανείς την κάθε εφαρμογή, με στρογγυλεμένες γωνίες, ενώ το εικονίδιο της εφαρμογής Gallery έχει πιο ζωηρόχρωμο σχεδιασμό.

Στα screenshots φαίνονται επίσης οι "ειδοποιήσεις συνέχειας", που εμφανίζονται για να επιτρέψουν στο χρήστη την αποστολή ειδοποιήσεων βιντεοκλήσεις στις άλλες συσκευές Galaxy που τυχόν διαθέτει, ώστε να απαντήσει στην κλήση από εκεί. Αυτό, φέρνει κάπως στην επερχόμενη λειτουργία διασύνδεσης συσκευών που ετοιμάζει η Google και επιτρέπει τη μεταφορά βιντεοκλήσεων μεταξύ των συσκευών του ίδιου χρήστη. Η Apple διαθέτει επίσης μια ανάλογη λειτουργία, που επιτρέπει τη μεταφορά κλήσεων μέσω FaceTime από ένα iPhone σε iPad ή Mac.

Φυσικά, οι εικόνες που βλέπουμε από το One UI 7 σε αυτές τις διαρροές δεν αποκλείεται να αλλάξουν, μέχρι την επίσημη παρουσίαση από τη Samsung. Εικάζεται ότι η beta έκδοση του One UI 7 θα μπορούσε να κάνει την εμφάνισή της ακόμη και μέσα στην εβδομάδα που διανύουμε. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως το μετάνιωσα  που πηρα το Α55 λογο του UI6 δεν πειραζει εμεινε σαν δευτερο τηλεφωνο  nothing και παλι nothing fhone......2

Επεξ/σία από fanourisfz6
  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, fanourisfz6 είπε

εγω παντως το μετάνιωσα  που πηρα το Α55 λογο του UI6 δεν πειραζει εμεινε σαν δευτερο τηλεφωνο  nothing και παλι nothing fhone......

Έχω Α53 με το One UI 6.1 δουλεύει καλύτερα από ποτέ. 

Τα καλά νέα. Το One UI φαίνεται πλουσιότερο από ποτέ σε χαρακτηριστικά και o ανασχεδιασμός βασικών εικονιδίων, το dark mode στα εικονίδια και το νέο control panel μου αρέσουν. Επίσης μου αρέσει και το... dynamic islet. Είναι διακριτικό. Τα κακά νέα... Το One UI χάνει τον χαρακτήρα του μιμούμενο υπερβολικά το iOS. Βεβαίως και το iOS 18 αντέγραψε το material you theming και τη δυνατότητα να βάλεις επιτέλους τα εικονίδια όπου θες στην οθόνη, αλλά η Samsung πρέπει να προτάσσει και δικά της νέα χαρακτηριστικά διαφυλάσσοντας τη μοναδικότητά της. Επίσης αν θες να αντιγράψεις υπάρχουν η Google υπάρχουν και οι Κινέζοι (που Apple, Samsung και Google σνομπάρουν) με δικά τους ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά. Η συζήτηση περί αντιγραφής με έχει κουράσει, δεν υπάρχει παρθενογένεση, το θέμα είναι να πάρεις μια ιδέα ανταγωνιστή και να προσπαθήσεις να την κάνεις δική σου εξελίσσοντάς τη. Από υποστήριξη πάντως είμαι ευχαριστημένος από τη Sammy. 

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, panathatube said:

Έχω Α53 με το One UI 6.1 δουλεύει καλύτερα από ποτέ. 

Τα καλά νέα. Το One UI φαίνεται πλουσιότερο από ποτέ σε χαρακτηριστικά και o ανασχεδιασμός βασικών εικονιδίων, το dark mode στα εικονίδια και το νέο control panel μου αρέσουν. Επίσης μου αρέσει και το... dynamic islet. Είναι διακριτικό. Τα κακά νέα... Το One UI χάνει τον χαρακτήρα του μιμούμενο υπερβολικά το iOS. Βεβαίως και το iOS 18 αντέγραψε το material you theming και τη δυνατότητα να βάλεις επιτέλους τα εικονίδια όπου θες στην οθόνη, αλλά η Samsung πρέπει να προτάσσει και δικά της νέα χαρακτηριστικά διαφυλάσσοντας τη μοναδικότητά της. Επίσης αν θες να αντιγράψεις υπάρχουν η Google υπάρχουν και οι Κινέζοι (που Apple, Samsung και Google σνομπάρουν) με δικά τους ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά. Η συζήτηση περί αντιγραφής με έχει κουράσει, δεν υπάρχει παρθενογένεση, το θέμα είναι να πάρεις μια ιδέα ανταγωνιστή και να προσπαθήσεις να την κάνεις δική σου εξελίσσοντάς τη. Από υποστήριξη πάντως είμαι ευχαριστημένος από τη Sammy. 

Προσωπικά δεν με εχει κουράσει η κουβεντα για αντιγραφή. Οπως σωστά ειπες παντα θα γινεται. Με κουράζει η υποκρισια. Αντιγράφει η Χ εταιρεια την Apple και ολοι κραζουνε για αντιγραφη. Αντιγραφει η Apple την Χ εταιρεια και δεν ασχολειται κανεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TutaKachun είπε

Προσωπικά δεν με εχει κουράσει η κουβεντα για αντιγραφή. Οπως σωστά ειπες παντα θα γινεται. Με κουράζει η υποκρισια. Αντιγράφει η Χ εταιρεια την Apple και ολοι κραζουνε για αντιγραφη. Αντιγραφει η Apple την Χ εταιρεια και δεν ασχολειται κανεις.

Σωστά. Να δεις και τι γίνεται από διάσημους tech YouTubers του εξωτερικού που εξαντλούν την αυστηρότητα τους σε Samsung και Android γενικότερα (και καλά κάνουν) αλλά όταν έχουν να κάνουν με την Apple είναι υπέρ το δέον επιεικείς...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, TutaKachun said:

Προσωπικά δεν με εχει κουράσει η κουβεντα για αντιγραφή. Οπως σωστά ειπες παντα θα γινεται. Με κουράζει η υποκρισια. Αντιγράφει η Χ εταιρεια την Apple και ολοι κραζουνε για αντιγραφη. Αντιγραφει η Apple την Χ εταιρεια και δεν ασχολειται κανεις.

Ανάλογα το αντιγράφεις.

Αν η αντιγραφή είναι προς το κακό μας βλέπε όχι ράδιο οχι κάρτα μνήμης οχ8 κάρτα σιμ οχ8 όχι όχι τότε ναι καά κράζει ο κόσμος. Αν αντιγράφεις η απλ το ίντερνετ η τις λειτουργίες του ανδροιδ πχ να μπορεις να βάλεις λέμε τώρα ήχο δικό σου για κλήση χωρίς να πληρώνεις τότε δεν λες κάτι Αν και έπρεπε να πεις μπράβο.

Αλλά μάλλον δεν λες μιας και δίνεις 1500 ευρώ θα έπρεπε να τα έχει όλα αλλά οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελει τεχνη και η αντιγραφη, δεν το κανεις ολοιδιο του δινεις και μια πιασιαρικη ονομασια (με αυτο γινεται το μεγαλυτερο μερος της δουλειας απο την Apple) και ετοιμο... σαν να ειναι δικο σου.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, TutaKachun είπε

Προσωπικά δεν με εχει κουράσει η κουβεντα για αντιγραφή. Οπως σωστά ειπες παντα θα γινεται. Με κουράζει η υποκρισια. Αντιγράφει η Χ εταιρεια την Apple και ολοι κραζουνε για αντιγραφη. Αντιγραφει η Apple την Χ εταιρεια και δεν ασχολειται κανεις.

Η αλήθεια ειναι πως το θεμα αντιγραφη ειναι με το μερος μας (εφοσον η Χ εταιρεια αντιγραψει τα καλα προσοντα τις Υ εταιριας. Πχ τωρα ναι πες πως η Samsung "εμπνευστηκε το dynamic (οπως θες πες το) απο την apple, αλλα και παλι αν το εκανε καλα δεν χανουμε τιποτα εμεις. Απο την αλλη, η κινηση με τα power bricks μερικα χρονια πριν, ηταν μεγαλο φαουλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung έκανε στροφή ολικής αντιγραφής…..

Ίσως τελικά τι Timing αλλαγής  από Samsung σε Apple να ήταν πιο σωστή επιλογή κι από ότι περίμενα.

Η Samsung φοβάται ότι θα πάθει Sony.

Η Sony αρχικά έβγαζε καλύτερο HW σε Display , ήχο και κάμερες ακόμα κι από την Apple. Όμως δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί ούτε την Apple στο SW ούτε τις Samsung & LG στο κόστος. Αποτέλεσμα να έχει βγει στην πραγματικότητα εκτός αγοράς και επιπλέον να την ξεπεράσουν στα Display panel η LG & η Samsung. Κρατάει ακόμα το όνομα στις τηλεοράσεις με νύχια και με δόντια και με δανεικά πάνελ,

Πλέον η Samsung προσπαθεί να πείσει ότι ανταγωνίζεται την Apple αντιγράφοντας , αφού σε budget δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τους κινέζους. Περίμενα μια εταιρία του μεγέθους της να προτείνει δικές της ιδέες και όχι Google AI και τραγικό κοπιάρισμα της Apple που θέλει να περάσει. Αυτού του τύπου ο ανταγωνισμός δεν βοηθάει.
Επίσης, μην μπλέκετε το υιοθετώ ένα feature που προσφέρει ο ανταγωνισμός με τον δικό μου τρόπο σε σχέση με την αντιγραφή τύπου Κινέζων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

H Samsung έκανε στροφή ολικής αντιγραφής…..

Ίσως τελικά τι Timing αλλαγής  από Samsung σε Apple να ήταν πιο σωστή επιλογή κι από ότι περίμενα.

Και δυστυχώς το S25 θα έχει πάλι 5000mah μπαταρία και 45Watt φόρτιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Και δυστυχώς το S25 θα έχει πάλι 5000mah μπαταρία και 45Watt φόρτιση.

Καλά σε αυτό και η Apple τα ίδια κάνει. Έχει φτάσει στα όρια της η αγορά και προσπαθούν όλοι τώρα με το AI να δώσουν λόγο αλλαγής. Νομίζω πλέον εύκολα κρατάς ακόμα και mid range κινητό 3ετια (με καλή CPU) αν δίνει SW updates.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Καλά σε αυτό και η Apple τα ίδια κάνει. Έχει φτάσει στα όρια της η αγορά και προσπαθούν όλοι τώρα με το AI να δώσουν λόγο αλλαγής. Νομίζω πλέον εύκολα κρατάς ακόμα και mid range κινητό 3ετια (με καλή CPU) αν δίνει SW updates.

Νομίζω άνετα κρατάς και ναυαρχίδα 8ετίας και ας μην δίνει SW updates.
Απλά βάζεις μια σοβαρή σουίτα ασφαλείας και είσαι κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μονίμως nova launcher εδώ και χρόνια και από συνήθεια άλλα κυρίως έλλειψη χρόνου να ρυθμίσω στα μέτρα μου κάτι άλλο δεν τον βγάζω. Αξίζει να τον βγάλω και να δοκιμάσω το UI ή θα ταλαιπωρηθώ χωρίς λόγο και στο τέλος θα ξαναγύρισω στον nova; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...