Προς το περιεχόμενο

Νέο χρονοδιάγραμμα για το Apple Intelligence στις πλατφόρμες της Apple


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple φαίνεται να αναπροσαρμόζει το χρονοδιάγραμμα κυκλοφορίας για το πολυαναμενόμενο Apple Intelligence, σύμφωνα με πρόσφατες πληροφορίες από τον έγκυρο δημοσιογράφο Mark Gurman του Bloomberg.

Η εταιρεία από το Cupertino έχει αποφασίσει να μεταθέσει την αρχική ημερομηνία λανσαρίσματος, με στόχο τη βελτιστοποίηση της λειτουργικότητας και τη διόρθωση πιθανών σφαλμάτων.

Σύμφωνα με πηγές προσκείμενες στην Apple, η νέα στρατηγική προβλέπει την ενσωμάτωση του Apple Intelligence σε μεταγενέστερες ενημερώσεις λογισμικού, οι οποίες αναμένεται να κυκλοφορήσουν τον Οκτώβριο. Αυτό σημαίνει ότι οι νέες ΑΙ λειτουργίες δεν θα είναι διαθέσιμο με την αρχική έκδοση των iOS 18, iPadOS 18 και macOS Sequoia, αλλά θα ακολουθήσει λίγες εβδομάδες αργότερα.

Η απόφαση αυτή φαίνεται να πηγάζει από την ανάγκη για περαιτέρω βελτίωση της σταθερότητας των λειτουργιών του Apple Intelligence, καθώς και από την επιθυμία να δοθεί επαρκής χρόνος στους προγραμματιστές για δοκιμές. Παρ' όλα αυτά, η εταιρεία σχεδιάζει να διαθέσει τις πρώτες εκδόσεις beta του iOS 18.1 και iPadOS 18.1 στους προγραμματιστές ήδη από την επόμενη εβδομάδα, μια κίνηση ασυνήθιστη για τα δεδομένα της Apple.

Το νέο πλάνο στην κυκλοφορία του Apple Intelligence σημαίνει ότι η σειρά iPhone 16, όταν λανσαριστεί, πιθανότατα δεν θα διαθέτει εξαρχής τις λειτουργίες του Apple Intelligence. Οι χρήστες θα χρειαστεί να περιμένουν μια μεταγενέστερη ενημέρωση λογισμικού για να αποκτήσουν πρόσβαση σε αυτές τις δυνατότητες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμη και όταν το Apple Intelligence γίνει διαθέσιμο με τις εκδόσεις iOS 18.1, iPadOS 18.1 και macOS Sequoia 15.1, ορισμένες προηγμένες λειτουργίες δεν θα είναι άμεσα διαθέσιμες. Για παράδειγμα, η ανανεωμένη έκδοση της Siri, η οποία θα χρησιμοποιεί δεδομένα αποθηκευμένα στη συσκευή για να απαντά σε ερωτήσεις και θα κατανοεί το περιεχόμενο της οθόνης του χρήστη, αναμένεται να κυκλοφορήσει το πρώτο εξάμηνο του 2025.

Η Apple φαίνεται να επικεντρώνεται στην ολοκλήρωση της ανάπτυξης του iOS 18.0 μέχρι το τέλος Ιουλίου, θέτοντας τις βάσεις για τις επερχόμενες ενημερώσεις που θα φέρουν το Apple Intelligence.

Σε κάθε περίπτωση, τα παραπάνω δεν ισχύουν για τις ευρωπαϊκές εκδόσεις των πλατφορμών της εταιρείας, όπου η Apple έχει πάρει την απόφαση να μην ενσωματώσει το Apple Intelligence τουλάχιστον για φέτος. Η εταιρεία ανέφερε σε δήλωσή της τον περασμένο μήνα ότι τα χαρακτηριστικά - Apple Intelligence, iPhone Mirroring και βελτιώσεις στο προϊόν κοινής χρήσης οθόνης SharePlay - δεν θα είναι διαθέσιμα στους πελάτες της ΕΕ λόγω της πεποίθησης της Apple ότι "οι απαιτήσεις διαλειτουργικότητας της DMA θα μπορούσαν να μας αναγκάσουν να θέσουμε σε κίνδυνο την ακεραιότητα των προϊόντων μας με τρόπους που θέτουν σε κίνδυνο το απόρρητο των χρηστών και την ασφάλεια των δεδομένων".


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανει η εταιρεια απο το Cupertino και το παει αργα μεχρι το φθινοπωρο... αυτοι που θα ρεψουν στην αναμονη ομως ειμαστε εμεις με τα τερτιπια της ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρε παιδιά, ειλικρινή ερώτηση, μόνο εγώ έχω την εντύπωση πως τα περισσότερα ΑΙ πράγματα που πλασάρουν στα κινητά είναι στα όρια του να τα πεις άχρηστα; Δηλαδή να κάτσω να φτιάξω emoticons με ΑΙ και να παράγω κείμενο για μήνυμα που θα στείλω στο φίλο μου με ΑΙ;

Μου φαίνεται πως ένα απλό bot σαν το ChatGPT app μοιάζει να είναι υπεραρκετό να μας καλύψει σε ΑΙ ανάγκες, τουλάχιστον για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, test1010101 said:

Ρε παιδιά, ειλικρινή ερώτηση, μόνο εγώ έχω την εντύπωση πως τα περισσότερα ΑΙ πράγματα που πλασάρουν στα κινητά είναι στα όρια του να τα πεις άχρηστα; Δηλαδή να κάτσω να φτιάξω emoticons με ΑΙ και να παράγω κείμενο για μήνυμα που θα στείλω στο φίλο μου με ΑΙ;

Μου φαίνεται πως ένα απλό bot σαν το ChatGPT app μοιάζει να είναι υπεραρκετό να μας καλύψει σε ΑΙ ανάγκες, τουλάχιστον για την ώρα.

Είναι η νέα buzzword. Εδώ και κλιματιστικά διαφημίζουν "με τεχνολογία ai". Που ουσιαστικά είναι ένας αλγόριθμος. 

Πριν χρόνια είχαμε το "4k". Τώρα έχουμε "εηαη" που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι καν τεχνητή νοημοσύνη 

Δικός μου άνθρωπος δουλεύει σε γνωστό ερευνητικό κέντρο. Μου είπε το εξής κορυφαίο "φτιάχνεις ένα πρόγραμμα για αναγνώριση κλήσεων πχ. Αν πεις ότι χρησιμοποιεί AI (σιγά μη κάτσει κάνεις να ψάξει) αυτόματα θα πουληθεί ΠΟΛΥ πιο εύκολα. 

 

Εγώ θέλω ai να μου καθαρίζει τα πιάτα, να μου πλένει τα ρούχα και να μου φτιάχνει τα υδραυλικά στο σπίτι. Και μιλώντας ως μουσικός όχι να συνθέτει μουσική και η ανθρώπινη δημιουργία να πήγαινε περίπατο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Είναι η νέα buzzword. Εδώ και κλιματιστικά διαφημίζουν "με τεχνολογία ai". Που ουσιαστικά είναι ένας αλγόριθμος. 

Πριν χρόνια είχαμε το "4k". Τώρα έχουμε "εηαη" που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι καν τεχνητή νοημοσύνη 

Δικός μου άνθρωπος δουλεύει σε γνωστό ερευνητικό κέντρο. Μου είπε το εξής κορυφαίο "φτιάχνεις ένα πρόγραμμα για αναγνώριση κλήσεων πχ. Αν πεις ότι χρησιμοποιεί AI (σιγά μη κάτσει κάνεις να ψάξει) αυτόματα θα πουληθεί ΠΟΛΥ πιο εύκολα. 

Εγώ θέλω ai να μου καθαρίζει τα πιάτα, να μου πλένει τα ρούχα και να μου φτιάχνει τα υδραυλικά στο σπίτι. Και μιλώντας ως μουσικός όχι να συνθέτει μουσική και η ανθρώπινη δημιουργία να πήγαινε περίπατο. 

Και το χειρότερο είναι ότι έχει γίνει φρενίτιδα. Κάποια από αυτά που λένε σήμερα ΑΙ υπήρχαν χρόνια. Από το 2017 είχαμε κάποια Soc με NPU και από το 2018 πρέπει να είχαν όλοι. Έχουμε μεταφράσει την στατιστική και τα μαθηματικά των πιθανοτήτων σε ΑΙ. Πρέπει να επανακαθορίσουμε τον όρο γιατί όλοι λένε τα πάντα ΑΙ χωρίς ο απλός χρήστης να μπορεί να ξεχωρίσει τις διαφορές. Επίσης όπως είπες έχουμε φτάσει και στην απάτη να λέμε ΑΙ απλούς αλγόριθμους.

πχ Νομίζω Machine Learning (Reactive AI) είχα δει από το iPad M1 (Photo Library) και μπορεί να ήταν κι από πριν πάρω εγώ συσκευή Apple. Επίσης μπορεί να είχε και το Android κινητό μου και να μην το ήξερα. (Αν και ήταν του 2018 και ίσως να μην βάλαν ποτέ "ΑΙ" features )

πχ2 Οι κάμερες των κινητών όλες λογικά έχουν κάποιου είδους ML  και σίγουρα τρέχουν πολύπλοκους αλγόριθμους. Στο τέλος η φωτό που βλέπουμε είναι κατά μεγάλο ποσοστό προϊόν επεξεργασίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και δεν είχε τίποτα αξιοσημείωτο να δείξει φέτος με την σειρά 15/15 Pro, ούτε με το iOS 17, το σπρώχνουν με το νέο iPhone για να έχουν content για το keynote της παρουσίασης, και φυσικά για να τρέχει "καλύτερα" με το νέο "ισχυρότερο" chip.

 

*κάτοχος 15ProMax 1TB

Επεξ/σία από Andresalonika
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H generative AI μπορεί να περιέχει πολύ χάιπ αλλά υπάρχουν ήδη πολύ χρήσιμες εφαρμογές. Και βελτιώνεται συνεχώς.

Μετά την κυκλοφορία του μοντέλου gpt-4o μπορώ να πω ότι χρησιμοποιώ την πλατφόρμα του chatgpt καθημερνά, με την χρήση που κάνω αυτή την στιγμή θα έδινα ένα 10ρικο τον μήνα, όχι τα 23 που ζητάνε όμως.

Εντωμεταξύ αρκετές από τις λειτουργίες του apple intelligence μπορεί να τις έχει σήμερα ο καθένας στο iphone, φτιάχνοντας μικρά shortcuts με το chagpt.

Πχ. χρησιμοποιώ συχνά ένα shortcut που μου κάνει αυτόματα proofreading στα αγγλικά κείμενα μέσω του chatgpt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε να το δούμε μαζί με Siri επιτέλους στα ελληνικά αφού εδώ και χρόνια δεν μιλάει την γλώσσα μας καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορήσει iOS 18.1 beta από χτες. Άλλα από την Ευρώπη δεν γίνετε να δοκιμάσουμε τις νέες features με τίποτα.

45 λεπτά πριν, freegr είπε

Περιμένουμε να το δούμε μαζί με Siri επιτέλους στα ελληνικά αφού εδώ και χρόνια δεν μιλάει την γλώσσα μας καν 

ούτε με το iOS 18 δεν πρόκειται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple ακολουθεί σταθερά βήματα απαραίτητων δοκιμών πριν υιοθετήσει πλήρως ένα AI που δεν είναι δικό της ώστε να αποκλείσει πιθανές καταστροφικές αστοχίες, όπως κάνει οποιαδήποτε σοβαρή εταιρία. Από την άλλη μέσα σε αυτή την αργοπορία ευελπιστώ να καταφέρει από τις αναλύσεις και τις δοκιμές που θα κάνει να πάρει το απαραίτητο feedback ώστε να λανσάρει το δικό της AI κάποια στιγμή, κάτι που για εμένα είναι το επιθυμητό αλλά το θεωρώ απίθανο για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

H generative AI μπορεί να περιέχει πολύ χάιπ αλλά υπάρχουν ήδη πολύ χρήσιμες εφαρμογές. Και βελτιώνεται συνεχώς.

Μετά την κυκλοφορία του μοντέλου gpt-4o μπορώ να πω ότι χρησιμοποιώ την πλατφόρμα του chatgpt καθημερνά, με την χρήση που κάνω αυτή την στιγμή θα έδινα ένα 10ρικο τον μήνα, όχι τα 23 που ζητάνε όμως.

Εντωμεταξύ αρκετές από τις λειτουργίες του apple intelligence μπορεί να τις έχει σήμερα ο καθένας στο iphone, φτιάχνοντας μικρά shortcuts με το chagpt.

Πχ. χρησιμοποιώ συχνά ένα shortcut που μου κάνει αυτόματα proofreading στα αγγλικά κείμενα μέσω του chatgpt.

Από εδώ https://www.chatplayground.ai/ μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα chatbot με μικρότερη συνδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...