Προς το περιεχόμενο

To πολεμικό ναυτικό της Γερμανίας εξακολουθεί να χρησιμοποιεί δισκέτες των οκτώ ιντσών


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Panagiotiskirk είπε

Μπορεί να κοροιδεύουμε, το γεγονός της "παρωχημένης" τεχνολογίας (και εγώ μαζί)  αλλά προσωπικά αν και λάτρης των νέων τεχνολογιών τα τελευτάια 34 χρόνια της ζωής μου , από τότε που η infosystem (οι εκ Θεσσαλονίκης καταλαβαίνουν) ήταν το γεγονός της χρονιάς στα τεχνολογικά δρώμενα της χώρας  , δεν σας κρύβω ότι αυτή η εξάρτηση στα online συστήματα στα οποία πλέον βασίζεται η ζωή και η καθημερινότητα μας με τρομάζει, στην υγεία , στην οικονομία, στην επικοινωνία κλπ. Όλα λειτουργούν κατά τύχη και κυριολεκτώ.

τι μας θύμισες τώρα. πιτσιρικάς χάζευα την Multimedia εφαρμογή Microsoft Dangerous Creatures...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpap είπε

Αυτά είναι για εκπαίδευση στη μάχη και στον πόλεμο θα πάρει όπλα που ούτε καν είχε φανταστεί.

 

Δυστυχως δεν υπαρχουν αλλα κρυμμενα , αν τυχον υπηρχαν θα σε εκπαιδευαν πρωτα με αυτα και μετα στη μαχη . Παντα ετσι γινεται , οπως και στην Ουκρανια πρωτα τους μαθαινουν οι Δυτικοι τα νεα  οπλα και μετα τους εξοπλιζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τις χρησιμοποιούν μέχρι τώρα μάλλον θα είναι αξιόπιστες και πιο ασφαλής, και σε άλλα θέματα τα παλιά είναι πολύ πιο αξιόπιστα από τα νέα πχ θα προτιμούσα μηχανή ΜΑΛΚΟΤΣΗ παρά TESLA!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουν έχω να τους πουλήσω κάτι ωραιότατες κασσέτες που ακούγαμε μουσική και τις χρησιμοποιούσαν οι spectrum! Τους τις δίνω 5 χιλιάρικα τη μία, κοψοχρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημασία έχει αν το δικό σου σύστημα είναι αντάξιο ή καλύτερο του αντιπάλου. Τα Σοβιετικά πλοία που φτιάχτηκαν να αντιμετωπίσουν αυτά ήταν τουλάχιστον 1-2 δεκαετίες πίσω σε ψηφιακούς υπολογιστές οπότε δεν υπήρχε θέμα. Εδώ το Soyuz (η αιχμή της Σοβιετικής αεροδιαστημικής τεχνολογίας) πέταγε μέχρι το 2010 με αναλογικούς υπολογιστές και ένα πρωτόγονο υπολογιστή 70 κιλών τον Argon-16 με 2 kilobytes RAM, 16 kB ROM που έτρεχε στα 200Κ operations per second. Οι αναλογικοί δεν αντικαταστάθηκαν πλήρως μέχρι το 2016, από τον υπερσύγχρονο TsVM-101 με 2 megabytes RAM, 2 MB ROM και 6εκ operations per second!

Οι Ρώσοι φοβόταν τόσο πολύ τους κάκιστους ψηφιακούς τους υπολογιστές (π.χ. όταν σταμάτησαν να αγοράζουν το αυτόματο σύστημα προσέγγισης και docking από την Ουκρανία και δοκίμασαν το πρώτο δικό τους το Soyuz εμβόλισε και κόντεψε να καταστρέψει τον MIR) που δεν επέτρεπαν στην αρχή στο Dragon της Spacex και κάνει αυτόνομο dock με τον σταθμό, αφού δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι μια ιδιωτική εταιρία μπορεί να έχει εξελίξει τέτοιο σύστημα και σε τόσο λίγο χρόνο και κόστος!

Επεξ/σία από adastra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nepomuk είπε

Δυστυχως δεν υπαρχουν αλλα κρυμμενα , αν τυχον υπηρχαν θα σε εκπαιδευαν πρωτα με αυτα και μετα στη μαχη . Παντα ετσι γινεται , οπως και στην Ουκρανια πρωτα τους μαθαινουν οι Δυτικοι τα νεα  οπλα και μετα τους εξοπλιζουν .

Αν και δεν θα ήθελα να μπω σε αυτή τη συζήτηση γιατι δεν θα βγάλει ποτέ νόημα. :) Είσαι λάθος. Μια χαρά υπάρχουν καινούρια πράγματα και είναι σε αποθήκες. Δεν τα ξέρουν όλοι και δεν χρειάζεται να τα ξέρουν όλοι. Αυτοί που είναι να τα χρησιμοποιήσουν ξέρουν πως. Δεν είναι ο ελληνικός στρατός ο "Ελληνας φαντάρος που του τελείωσε η αναβολή και μπήκε μεσα να καθαρίζει πατάτες και να στρώνει κρεβάτια". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Volga είπε

 Μια χαρά υπάρχουν καινούρια πράγματα και είναι σε αποθήκες. Δεν τα ξέρουν όλοι και δεν χρειάζεται να τα ξέρουν όλοι.

Φυσικα και υπαρχει αποθηκευμενος οπλισμος σε καινουργη κατασταση απο γνωστα οπλα και οπλικα συστηματα για τις αναγκες της επιστρατευσεως , αλλοιμονο αν δεν υπηρχαν .Οπως υπαρχει και επαγγελματικος στρατος σε αριθμους και στο αξιομαχο που δεν υπηρχε παλαιοτερα .

Η συζητηση ειχε θεμα την χρηση δισκετων σε Γερμανικα πολεμικα πλοια , που δεν ειναι πρωτοφανης.

Οσον αφορα τον εξ αναβολης Ελληνα φανταρο για να μην τον αδικησουμε : επανδρωνει επαρκως θεσεις οπως : υδραυλικος , ηλεκτρολογος , ελαιοχρωματιστης , μουσικος , προγραμματιστης , πολιτικος μηχανικος , ιατρος και η λιστα ειναι ατελειωτη . Αυτος ειναι και ο λογος που δεν εφαρμοστηκε η στρατευση στα 18 , διαφορετικα οι προυπολογισμοι δεν θα επαρκουσαν.

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, test1010101 είπε

Ξέρεις παλαιότερα αυτά τα έβλεπα λίγο ρομαντικά. Πλέον μου είναι ξεκάθαρα.

Λες η ζωή μας βασίζεται πλέον στα online συστήματα. Μα πάντα κάπου βασίζονταν. Λίγο πριν ήταν μηχανήματα και αυτοκίνητα. Λίγο πιο πριν ωμά εργαλεία και τα άλογα και τα μουλάρια και ούτω καθεξής. Οτιδήποτε να αφαιρούσες στην αλυσίδα θα μας δημιουργούσε πρόβλημα. 

Όμως νομίζω πρέπει να αρχίσουμε να αποβάλλουμε αυτή τη φοβία/ανησυχία στην αλλαγή των εποχών. Σαν είδος "διαλέξαμε" να εξελιχθούμε νοητικά, οπότε αυτή είναι η φυσική και λογική μας εξέλιξη.

 

Πατώντας στα παραδείγματα που δίνεις να σου πω μόνο πως το αμάξι που εγώ έμαθα να οδηγάω(opel kadett 1976) ,όταν έβγαζε πρόβλημα και δεν έπαιρνε μπροστά ,βγάζοντας εκτός κάποια  "χοντρή" αβαρία , έβγαζες τις πίπες από τα μπουζί, τα στέγνωνες με ένα πανί και όλα ξαναλειτουργούσαν. Τώρα έχω ένα αυτοκίνητο του 2021 που αν μου μου βγάλει σφάλμα στην οθόνη και μνμ ότι πρέπει να ακινητοποιηθώ απλά θα πρέπει να σταματήσω το όχημα (αν δεν το κάνει μόνο του ακόμα και αυτό). Δεν φοβάμαι τημ τεχνολογία, τ'αντίθετο κιόλας (αν δεν την αγαπούσα δεν θα συμμετείχα σε forum σαν το insomnia) , αλλά και πάλι λέω ότι η οποιαδήποτε είδους εξάρτηση είναι "κακή". Τώρα αναφορικά με την νοητική εξέλιξη επέτρεψε μου να σου πω ότι, όσο οξύμωρο και αν διαβάζεται αυτό , ότι έφερε μαζί της και την πνευματική μας αποβλάκωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kabamaru80 είπε

τι μας θύμισες τώρα. πιτσιρικάς χάζευα την Multimedia εφαρμογή Microsoft Dangerous Creatures...

Δεν ξέρω πόσο πιτσιρικάς είσαι (αν το 80 στο nickname σου παραπέμπει στο 1980 είμαστε κοντά, εγώ το 1979) , από την πλευρά μου θα σου πω ότι στην infosystem τρέχαμε για να δούμε 3d demos με 16bit ήχο που ξεπερνούσε κατά πολύ σε εικόνα την CGA κάρτα γραφικών που φορούσαμε τότε στα Amstrad commodore κλπ και το buzzer - μπλιμπλίκι που είχαμε για ήχους, Εποχές που πραγματικά υπήρχαν πράγματα που σε συγκινούσαν. Τώρα απλά ένας κορεσμός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Aprile είπε

Αν έχουν δισκέτα οι F123 του 1994 και μετά που είναι "καινουργέλες" σε σχέση με τις δικές μας φρεγάτες που είναι παλαιότερες. Είναι νεώτερες από τις δικές μας "νέες" ΜΕΚΟ αφού στη ουσία οι F123 ήταν σχεδίαση που τις διαδέχθηκε .

Οι Kortenaer που έχουμε στο στόλο  η παλαιότερη έπεσε στο νερό το 1976 και οι τέσσερις που δεν έκαναν κανένα εκσυγχρονισμό όχι μόνο έχουν δισκέτες αλλά και Motorola 68000 θα βρεις σε αυτές. Τις συντηρούν με πατέντες και vintage electronics από το Ebay μάλλον.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Κλάση_Φρεγατών_Kortenaer

μπορει να γελανε μερικοι... αλλα α παλια ηλεκτρονικα κατασκευαζονταν χωρις οικολογικές ευαισθησίες.. καθιστοντασ τα σχεδον αθανατα σε συγκριση με τις σημερινές οικολογικές κουταμάρες που έχουν μεσω ορο ζωης 4-5 χρονια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Panagiotiskirk είπε

Πατώντας στα παραδείγματα που δίνεις να σου πω μόνο πως το αμάξι που εγώ έμαθα να οδηγάω(opel kadett 1976) ,όταν έβγαζε πρόβλημα και δεν έπαιρνε μπροστά ,βγάζοντας εκτός κάποια  "χοντρή" αβαρία , έβγαζες τις πίπες από τα μπουζί, τα στέγνωνες με ένα πανί και όλα ξαναλειτουργούσαν. Τώρα έχω ένα αυτοκίνητο του 2021 που αν μου μου βγάλει σφάλμα στην οθόνη και μνμ ότι πρέπει να ακινητοποιηθώ απλά θα πρέπει να σταματήσω το όχημα (αν δεν το κάνει μόνο του ακόμα και αυτό). Δεν φοβάμαι τημ τεχνολογία, τ'αντίθετο κιόλας (αν δεν την αγαπούσα δεν θα συμμετείχα σε forum σαν το insomnia) , αλλά και πάλι λέω ότι η οποιαδήποτε είδους εξάρτηση είναι "κακή". Τώρα αναφορικά με την νοητική εξέλιξη επέτρεψε μου να σου πω ότι, όσο οξύμωρο και αν διαβάζεται αυτό , ότι έφερε μαζί της και την πνευματική μας αποβλάκωση.

Να σου δώσω όμως και μια άλλη οπτική γωνία που ίσως σε προβληματίσει.

Φαντάσου έναν άνθρωπο στα 40-50 σήμερα που είναι ειδικευμένος σε μια δουλειά. Αυτός κοιτάει τους νέους 20-25 σήμερα σαν να μην έχουν βάθος στις γνώσεις τους, ότι δηλαδή τα βλέπουν όλα πολύ επιφανειακά, σαν να μοιάζουν "άσχετοι" αν προτιμάς.

Το θέμα είναι πως άνθρωποι μια γενιά πριν από αυτόν, 70-80 χρόνων, βλέπουν τον ίδιο με το ίδιο μάτι. Πως είχαν αρκετά βαθύτερη γνώση, τα έφτιαξαν όλα στη βάση και αυτός τα βρήκε σχετικά έτοιμα και τα συνέχισε. 

Αυτό που μοιάζει να συμβαίνει δεν είναι πως οι νέοι ξαφνικά έχασαν τη νοημοσύνη τους, αλλά πως όσο προχωράει η τεχνολογία οι άνθρωποι πατάνε πάνω της σαν όλα να εννοούνται, χωρίς να σκέφτονται πολύ πως έφτασε σε εκείνο το επίπεδο, αφού δεν θέλουμε να ξεκινούμε από την αρχή, αλλά να συνεχίζουμε από εκεί που σταμάτησε η προηγούμενη γενιά. 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα 2 πράγματα. Πρώτον συσσωρεύεται η γνώση και έτσι σκεφτόμαστε όλο και πιο αφηρημένα και δεύτερον πως τείνουμε να αγγίζουμε περισσότερους τομείς (ποσότητα) λόγω ότι δεν πάμε σε βάθος (ποιότητα) αφού τη θεωρούμε δεδομένη.

Οι νέοι μοιάζουν να μην έχουν βαθιές γνώσεις (σε ένα Χ τομέα που έχει εμβαθύνει κάποιος) αλλά έχουν βομβαρδισμό συσσωρευμένης γνωσης σε πολλούς παραπάνω τομείς, σε διάστημα πολύ μικρότερο από ότι ένας μεγαλύτερος. Ίσως αυτό τους κάνει να δείχνουν (στους παλαιότερους) σαν να έχουν αποβλακωθεί, αλλά δεν νομίζω πως είναι έτσι.

Γυρίζοντας στο παράδειγμα σου με το αυτοκίνητο, ένα αυτοκίνητο παλαιότερα απαιτούσε μια Χ βαθύτερη γνώση οπότε έβγαζε και το αντίστοιχου βάθους μήνυμα λάθους. Όσο περνάνε τα χρόνια το μήνυμα λάθους γίνεται όλο και πιο αφηρημένο, όπως και εσύ παρατήρησες.

Επεξ/σία από test1010101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ο στρατός τους ακολουθεί τους κανόνες ασφαλής μετάβασης. Δηλαδή θα μεταβούν σε μια νεότερη τεχνολογία μόνο όταν έχει δοκιμαστεί και έχει αποδειχτεί ότι είναι ασφαλέστερη και αποδοτικότερη στην πράξη από την ήδη υφιστάμενη, κάτι φυσικά που παίρνει αρκετό χρόνο διότι κάθε νέα τεχνολογία για να αποδειχτεί ασφαλής στην πράξη χρειάζεται αρκετό χρόνο χρήσης-δοκιμών-διορθώσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, test1010101 είπε

Να σου δώσω όμως και μια άλλη οπτική γωνία που ίσως σε προβληματίσει.

Φαντάσου έναν άνθρωπο στα 40-50 σήμερα που είναι ειδικευμένος σε μια δουλειά. Αυτός κοιτάει τους νέους 20-25 σήμερα σαν να μην έχουν βάθος στις γνώσεις τους, ότι δηλαδή τα βλέπουν όλα πολύ επιφανειακά, σαν να μοιάζουν "άσχετοι" αν προτιμάς.

Το θέμα είναι πως άνθρωποι μια γενιά πριν από αυτόν, 70-80 χρόνων, βλέπουν τον ίδιο με το ίδιο μάτι. Πως είχαν αρκετά βαθύτερη γνώση, τα έφτιαξαν όλα στη βάση και αυτός τα βρήκε σχετικά έτοιμα και τα συνέχισε. 

Αυτό που μοιάζει να συμβαίνει δεν είναι πως οι νέοι ξαφνικά έχασαν τη νοημοσύνη τους, αλλά πως όσο προχωράει η τεχνολογία οι άνθρωποι πατάνε πάνω της σαν όλα να εννοούνται, χωρίς να σκέφτονται πολύ πως έφτασε σε εκείνο το επίπεδο, αφού δεν θέλουμε να ξεκινούμε από την αρχή, αλλά να συνεχίζουμε από εκεί που σταμάτησε η προηγούμενη γενιά. 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα 2 πράγματα. Πρώτον συσσωρεύεται η γνώση και έτσι σκεφτόμαστε όλο και πιο αφηρημένα και δεύτερον πως τείνουμε να αγγίζουμε περισσότερους τομείς (ποσότητα) λόγω ότι δεν πάμε σε βάθος (ποιότητα) αφού τη θεωρούμε δεδομένη.

Οι νέοι μοιάζουν να μην έχουν βαθιές γνώσεις (σε ένα Χ τομέα που έχει εμβαθύνει κάποιος) αλλά έχουν βομβαρδισμό συσσωρευμένης γνωσης σε πολλούς παραπάνω τομείς, σε διάστημα πολύ μικρότερο από ότι ένας μεγαλύτερος. Ίσως αυτό τους κάνει να δείχνουν (στους παλαιότερους) σαν να έχουν αποβλακωθεί, αλλά δεν νομίζω πως είναι έτσι.

Γυρίζοντας στο παράδειγμα σου με το αυτοκίνητο, ένα αυτοκίνητο παλαιότερα απαιτούσε μια Χ βαθύτερη γνώση οπότε έβγαζε και το αντίστοιχου βάθους μήνυμα λάθους. Όσο περνάνε τα χρόνια το μήνυμα λάθους γίνεται όλο και πιο αφηρημένο, όπως και εσύ παρατήρησες.

Είμαι 44 χρονών , άρα δεν χρειάζεται να το φανταστώ , είμαι στο ηλικιακό φάσμα που ανέφερες , είμαι ειδικευμένος επαγγελματικά στον τεχνολογικό τομέα - ζω από αυτό- στο CAD/CAM , η αναφορά μου στην αποβλάκωση δεν ήταν για την νοημοσύνη τους , το αντίθετο , θαυμάζω το εύρος γνώσεων των σημερινών 20άρηδων plus (και μικρότερων), η ανάφορα μου περί αποβλάκωσης ήταν γενικότερη και όχι απαραίτητα για τους πολύ νέους ανθρώπους και για να γίνω πιο συγκεκριμένος αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι η ενσωμάτωση της τεχνολογίας στην καθημερινότητα μας με την μορφή των social media και πως "άχρηστοι" άνθρωποι γίνονται φίρμες-ινδάλματα και πάμπλουτοι εν μια νυκτί ενώ άλλοι παλεύουν μια ζωή για να τα καταφέρουν. Μπορείς να το πεις και κόμπλεξ αλλά ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το παράδειγμα των "trapers" που ενώ είναι αντικειμενικά ατάλαντοι (τους διαχωρίζω από τους rappers)κάνουν περιουσίες επειδή κάποιοι απλά αγγίζουν μια οθόνη. Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το γεγονός ότι δις άνθρωποι καθημερινά καταναλώνουν χρόνο στις μικροκοπικές τους οθόνες για να δουν πως ζουν οι άλλοι άνθρωποι και να φτάσουν στο συμπέρασμα πως η δική τους ζωή είναι ένα τίποτα (δες instagram). Τέλος πάντων , υγεία να έχουμε, κάθε εποχή και γενιά με τις παραξενιές της. Και για κλείσιμο όπως λέει ο μεγάλος τραγουδοποιός Παπακωνσταντίνου Θανάσης στον "Πεχλιβάνη" με σαφή αναφορά στις LCD οθόνες το οποίο εμπνεύστηκε μια μέρα που επέστρεψε σπίτι του και είδε την οικογένεια του μπροστά στις οθόνες της (έχει συμβεί σε όλους μας).

Θα κατεβεί σαν άρχοντας, βρε αμάν αμάν
θα κατεβεί σαν λύκος
να πάρει χρώμα και ζωή, βρε αμάν αμάν
της μοναξιάς ο κήπος
τα μελισσάκια θα γυρνούν, βρε αμάν αμάν
γύρω απ’ τις πολυθρόνες
και το νερό το κρύσταλλο, βρε αμάν αμάν
θα ρέει απ’ τις οθόνες

Επεξ/σία από Panagiotiskirk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Panagiotiskirk είπε

Είμαι 44 χρονών , άρα δεν χρειάζεται να το φανταστώ , είμαι στο ηλικιακό φάσμα που ανέφερες , είμαι ειδικευμένος επαγγελματικά στον τεχνολογικό τομέα - ζω από αυτό- στο CAD/CAM , η αναφορά μου στην αποβλάκωση δεν ήταν για την νοημοσύνη τους , το αντίθετο , θαυμάζω το εύρος γνώσεων των σημερινών 20άρηδων plus (και μικρότερων), η ανάφορα μου περί αποβλάκωσης ήταν γενικότερη και όχι απαραίτητα για τους πολύ νέους ανθρώπους και για να γίνω πιο συγκεκριμένος αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι η ενσωμάτωση της τεχνολογίας στην καθημερινότητα μας με την μορφή των social media και πως "άχρηστοι" άνθρωποι γίνονται φίρμες-ινδάλματα και πάμπλουτοι εν μια νυκτί ενώ άλλοι παλεύουν μια ζωή για να τα καταφέρουν. Μπορείς να το πεις και κόμπλεξ αλλά ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το παράδειγμα των "trapers" που ενώ είναι αντικειμενικά ατάλαντοι (τους διαχωρίζω από τους rappers)κάνουν περιουσίες επειδή κάποιοι απλά αγγίζουν μια οθόνη. Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το γεγονός ότι δις άνθρωποι καθημερινά καταναλώνουν χρόνο στις μικροκοπικές τους οθόνες για να δουν πως ζουν οι άλλοι άνθρωποι και να φτάσουν στο συμπέρασμα πως η δική τους ζωή είναι ένα τίποτα (δες instagram). Τέλος πάντων , υγεία να έχουμε, κάθε εποχή και γενιά με τις παραξενιές της. Και για κλείσιμο όπως λέει ο μεγάλος τραγουδοποιός Παπακωνσταντίνου Θανάσης στον "Πεχλιβάνη" με σαφή αναφορά στις LCD οθόνες το οποίο εμπνεύστηκε μια μέρα που επέστρεψε σπίτι του και είδε την οικογένεια του μπροστά στις οθόνες της (έχει συμβεί σε όλους μας).

Θα κατεβεί σαν άρχοντας, βρε αμάν αμάν
θα κατεβεί σαν λύκος
να πάρει χρώμα και ζωή, βρε αμάν αμάν
της μοναξιάς ο κήπος
τα μελισσάκια θα γυρνούν, βρε αμάν αμάν
γύρω απ’ τις πολυθρόνες
και το νερό το κρύσταλλο, βρε αμάν αμάν
θα ρέει απ’ τις οθόνες

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και είμαι μαζί σου, όμως πιστεύω πως είναι λάθος να κατηγορούμε την τεχνολογία για αυτό, αφού φαίνεται πως είναι ένα κοινωνικό ή και ψυχολογικό φαινόμενο και χρειάζεται μελέτη από εκείνες τις επιστήμες. Ο άνθρωπος προφανώς είχε αυτή τη συμπεριφορά μέσα του, πως είναι δηλαδή κάτι που πηγάζει πιο βαθιά μέσα του και η τεχνολογία το έκανε απλά να αναδυθεί. Δεν είναι χρειάζεται να κάνουμε πισογύρισμα, αλλά αντί αυτού να καταλάβουμε και να βελτιώσουμε αυτή την πτυχή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...