Προς το περιεχόμενο

Η Intel αρνείται την ανάκληση των ελαττωματικών επεξεργαστών 13ης και 14ης γενιάς


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ice_Blade είπε

Εσείς που υπερσασπίζεστε Intel σε αυτό το thread, πληρώνεστε ή είστε απλά ηλίθιοι;

Έχει φανατικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2024 στις 1:44 ΜΜ, αποστόλης είπε

Κάνε install ένα αρχείο από το γυμνασμενο κορίτσι (γκουχ γκουχ) το οποίο είναι τίγκα στην συμπίεση. Ευτυχώς εγώ με 13700κ κανένα πρόβλημα ακόμα. 

δυστυχώς δεν καταλαβαίνω ακριβώς, θα μπορούσες να μου στείλεις DM? :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Έχει φανατικούς. 

Ε πόσο φανατικός να είσαι που να παίρνεις επεξεργαστή 400€+ στο χέρι και να λες και ευχαριστώ; Εκτός και αν είσαι σαν εκείνους που είναι φανταστικοί με το toyota supra αλλά ούτε καν το έχουν δει από κοντά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Silverage είπε

Ναι γιατί τότε είχαν θέματα (και ακόμα έχουν) της amd με την 3D V-cache. Επίσης ήταν πιο φθηνός της intel.

Ποια θεματα εχουν με την 3d v-cache?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, *demian* είπε

Ποια θεματα εχουν με την 3d v-cache?

Όχι ακριβώς με την cache την ίδια αλλά με το ότι μόνο οι μισοί πυρήνες έχουν πρόσβαση σε αυτή με αποτέλεσμα να μην έχει καλές επιδόσεις στα παιχνίδια. Έπρεπε να βγάλει η amd update για να φτιάξει τον scheduler να χωρίζει ποιά processes θα πάνε στους cores με την 3d v-cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silverage είπε

Όχι ακριβώς με την cache την ίδια αλλά με το ότι μόνο οι μισοί πυρήνες έχουν πρόσβαση σε αυτή με αποτέλεσμα να μην έχει καλές επιδόσεις στα παιχνίδια. Έπρεπε να βγάλει η amd update για να φτιάξει τον scheduler να χωρίζει ποιά processes θα πάνε στους cores με την 3d v-cache.

Btw, νομιζω αυτο δεν ισχυει για τον 7800x3D καθως εχει μονο 1 CCD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2024 στις 10:19 ΠΜ, georgiosmag είπε

Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω κατάλληλα διότι και να προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις δεν πρόκειται.

Οπότε το κρατάω για μένα και όσοι καταλάβουν κατάλαβαν.

μια χαρά στα πε  ο PsychoWarhead.

Αναφορά σε κείμενο

Βασικά αν ο αριθμός των προβλημάτων είναι μικρός (και δεν αναφέρομαι στις απόλυτες επιδόσεις αλλά κυρίως στο ποσοστό συμβατότητας / επιδόσεις στο λογισμικό που χρησιμοποιούμε) δεν τίθεται λόγος αντιμετώπισης.

ναι ναι επειδη ειναι μικρός έβγαλαν ανακοινωσεις καποιοι game developers. Εδώ έχει βουιξει το άπαν συμπαν ,το ένα βιντεο μετά το άλλο για τα προβληματα ,και κάθεσαι εσύ και μας λες ιστορίες.(΄πχ οτι η intel  εχει σεβασμό στο πελατη.έχει καο καλύτερο customer support ,ενω καθε λιγο και λιγάκι αλλάζει socket .πως σε υποστηριζει μια εταιρεια τοσο καλά έ;  Ενω η AMD , ειδες ατιμία να κρατάει το ίδιο socket τοοοσα χρόνια ,για να μη χρειαζεται αλλαγή η μητρικη αλλα να μπορεις να βάλεις νεο επεξεργαστή.(αυτο ονομαζεται customer support  στη πράξη).Γιατι να έχει καποιος θέμα και να περιμενει τον Αυγουστο ,για το microcode update.....

και με αυτο το παράδειγμα που σου ανέφερα ,εσυ   λες οτι η Ιntel  εχει καλύτερο customer support ε ;ή σεβεται τον πελάτη ; 

 

Αναφορά σε κείμενο

Υπάρχει και η 12η γενιά μην αγχώνεσαι

ναι όπως υπάρχουν και οι προηγουμενες γενιές της Intel  σε τιμες ευκαιρίας .με ενα pentium 4 ,όλα μια χαρα ,και καιει και λιγοτερο ρευμα.

Eγω δε λεω σε κανενα παρε αυτο ή παρε εκεινο.Εγω προτιμω την AMD και ειμαι 100% ευχαριστημενος .(γιατι οταν κοιμαμαι το βραδυ δε βλεπω εφιαλτες οτι έλιωσε η cpu)

Στις 29/7/2024 στις 9:20 ΠΜ, georgiosmag είπε

Υπάρχει και η 12η γενιά μην αγχώνεσαι. Όσοι έχουν το πρόβλημα και τους λόγους τους να έχουν Intel, η κάνουν υπομονή για την επόμενη γενιά η πάνε σε 12η. Σίγουρα δεν στρέφονται σε AMD. Η συμβουλή σου παρασύρει τους απλούς χρήστες που δυστυχώς όπως πάντα τις περισσότερες φορές η κίνηση που κάνουν τους κοστίζει χρόνο και χρήμα.

Για να το λες εσύ πάντως αυτό υποθέτω ότι ήσουν πάντα με Ιντελ? Η απλά συμβουλεύεις αυτούς που έχουν Ιντελ να πάνε σε AMD? Και τώρα τι έχεις 13η η 14η? Το έχει ο δικός σου το συγκεκριμένο πρόβλημα? Τι μητρική έχεις αν το έχει?

Όσο για το θέμα σεβασμού προς τον πελάτη αρκεί μια έρευνα στα φόρουμ τα σοβαρά στο δίκτυο η στα δικά τους φόρουμ στις ενότητες των προβλημάτων για να δούμε ποιος σέβεται περισσότερο τον πελάτη του. Βασικά αν ο αριθμός των προβλημάτων είναι μικρός (και δεν αναφέρομαι στις απόλυτες επιδόσεις αλλά κυρίως στο ποσοστό συμβατότητας / επιδόσεις στο λογισμικό που χρησιμοποιούμε) δεν τίθεται λόγος αντιμετώπισης. Αναφέρομαι σε όσους καταλαβαίνουν και 99% όχι σε εσένα συγκεκριμένα.

Για να είμαστε εντός θέματος ... γιατί άλλο να μαζεύουμε Like με ανεύθυνες συμβουλές και άλλο να μιλάμε εντός θέματος σοβαρά για ένα πραγματικό πρόβλημα που ίσως απασχολεί πολύ κόσμο.

το σιγουρα απο που προκυπτει ;

(εκανα καποια διορθωση γιατι εσυ δε μιλησες για  customer support ,μίλησες για σεβασμό στο πελάτη: λάθος μου)

Επεξ/σία από apogeexl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Customer support δεν εχει να κάνει με το πόσα χρόνια είναι ενεργή μια πλατφόρμα.
Αλλα πως η εταιρια συμπεριφέρεται και λυνει καποιο πρόβλημα οταν αυτό προκύψει, ωστε οι πελάτες τις να έχουν το μικρότερο δυνατό downtime.

Η Ιντελ για αρχή γνώριζε το πρόβλημα για τουλάχιστον ενα έτος, και εξακολουθεί ακόμα και σήμερα να εχει διαθέσιμα τα cpu προς πώληση.
Για RMA δεν εχει καν νοημα, υπαρχουν ατομα που είναι στο 3ο κ 4ο cpu...
Οποτε αναγκαστικά θα εξαπατήσει όσους αγορασαν τα cpu με συγκεκριμένα κριτίρια απόδοσης. Αναγκαστικά θα κόψει ωστε να μην αυτοκαταστρεφονται τα τσιπακια.

Και όλα αυτα για να κερδίσουν χρόνο, μεχρι να περάσουν τα 2, 3 χρόνια εγγυησης και η ιντελ να έχει τη μικρότερη δυνατή χασουρα και όλα καλα.

Το ποιο σωστό θα ταν refund, η partial refund + επεξεργαστή 12ης γενιας για όσους το δεχτουν.
Αυτο νομίζω θα την πονουσε βραχυπρόθεσμα, αλλα θα ηταν οκ.
Περιμένω να δω οι  (μη) ενέργειες τους, τι αντίκτυπο θα έχουν σε βάθος χρόνου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

Το Customer support δεν εχει να κάνει με το πόσα χρόνια είναι ενεργή μια πλατφόρμα.
Αλλα πως η εταιρια συμπεριφέρεται και λυνει καποιο πρόβλημα οταν αυτό προκύψει, ωστε οι πελάτες τις να έχουν το μικρότερο δυνατό downtime.

Η Ιντελ για αρχή γνώριζε το πρόβλημα για τουλάχιστον ενα έτος, και εξακολουθεί ακόμα και σήμερα να εχει διαθέσιμα τα cpu προς πώληση.
Για RMA δεν εχει καν νοημα, υπαρχουν ατομα που είναι στο 3ο κ 4ο cpu...
Οποτε αναγκαστικά θα εξαπατήσει όσους αγορασαν τα cpu με συγκεκριμένα κριτίρια απόδοσης. Αναγκαστικά θα κόψει ωστε να μην αυτοκαταστρεφονται τα τσιπακια.

Και όλα αυτα για να κερδίσουν χρόνο, μεχρι να περάσουν τα 2, 3 χρόνια εγγυησης και η ιντελ να έχει τη μικρότερη δυνατή χασουρα και όλα καλα.

Το ποιο σωστό θα ταν refund, η partial refund + επεξεργαστή 12ης γενιας για όσους το δεχτουν.
Αυτο νομίζω θα την πονουσε βραχυπρόθεσμα, αλλα θα ηταν οκ.
Περιμένω να δω οι  (μη) ενέργειες τους, τι αντίκτυπο θα έχουν σε βάθος χρόνου.
 

αααα ,εγώ ειμαι κακομαθημένος.θελω να μου φερονται οσο το δυνατο καλυτερα , οι φτηνες αναβαθμισεις ,ειναι θεμελιος λιθος.
να ρωτησω όμως ,αν περάσει η εγγύηση ,να μην έχω απαιτησεις να δουλεύει ε ;

(το childish στυλακι ειναι χιουμοριστικο εδ'ω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

Αυτο απλα βολεψε και την AMD αλλα και τον κόσμο (την intel οχι τόσο) το am4 ειναι legendary απο θέμα υποστήρηξης!

φιλε μου ,αυτό ήταν μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ της AMD.Δεν ειναι θεμα βολέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, apogeexl είπε

φιλε μου ,αυτό ήταν μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ της AMD.Δεν ειναι θεμα βολέματος.

Ηταν επιλογή γιατι μαζεψε κόσμο ετσι, που το χε αναγκη. 
Κοιτα εταιριες ειναι, οχι φιλανθροπικά ιδρύματα. 
Το θεμα ειναι σαν πελατη να σε σεβονται, με την αμδε οταν τους χρειάστηκα για rma ήταν παραπανω απο οκ.

Και για να τεκμηριώσω, όταν η αμδε δεν είχε αντιπαλο στα hedt \ workstation, εκανε μια ωραιότατη intelιά.
και απο trx4 (που ειχε υποσχεθεί υποστήριξη) πήγε σε wrx80 με ιδιο σοκετ sp3.

Επεξ/σία από Shadow Explorer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...