Προς το περιεχόμενο

Η Intel αρνείται την ανάκληση των ελαττωματικών επεξεργαστών 13ης και 14ης γενιάς


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε αγόρασες Intel και είχες το κεφάλι σου ήσυχο για μια πενταετία το λιγότερο… τώρα αγοράσεις προϊόντα της και δεν ξέρεις αν θα βγάλεις τον χρόνο…

όχι τίποτα άλλο πούλησε και το τμήμα των πληκτρολογίων και ποντικιών που ήταν ότι το Nokia 3310 στα κινητά…

ξεπεσμός…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάποτε αγόρασες Intel και είχες το κεφάλι σου ήσυχο για μια πενταετία το λιγότερο… τώρα αγοράσεις προϊόντα της και δεν ξέρεις αν θα βγάλεις τον χρόνο…

όχι τίποτα άλλο πούλησε και το τμήμα των πληκτρολογίων και ποντικιών που ήταν ότι το Nokia 3310 στα κινητά…

ξεπεσμός…

Έβγαλε ποτέ η Intel πληκτρολόγια ή ποντίκια με το brand name της;

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έβγαλε ποτέ η Intel πληκτρολόγια ή ποντίκια με το brand name της;

Ναι λάθος μου, θυμόμουν ότι κατασκεύαζε  για τρίτους…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Δεν έχετε καταλάβει ότι πλέον αυτά είναι features. Αλλιώς θα μείνεις εσύ 10 χρόνια με τον ίδιο επεξεργαστή και η Intel/AMD θα πεινάσουν.

Μα η πλάκα είναι ότι ήμουν σχεδόν δέκα χρόνια με τον ίδιο επεξεργαστή (i5 4690k).Το θέμα είναι ότι θα κράταγα λίγο παραπάνω εάν δεν είχα αυτόν τον "κόφτη" σε απαιτητικές εφαρμογές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, ultraxmode said:

Ωχχχχ... Έχω τον 13700k.. λες??  Θα το ψαξω.. 

Κάνε install ένα αρχείο από το γυμνασμενο κορίτσι (γκουχ γκουχ) το οποίο είναι τίγκα στην συμπίεση. Ευτυχώς εγώ με 13700κ κανένα πρόβλημα ακόμα. 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο και εγω πηρα 12ης γενιας 10 πυρινο μου ειναι υπερ αρκετος για μουσικη παραγωγη.168 ευρουλικια μια χαρα δεν θελει πολυτελειες.Παντος εμενα με απογοητευει αυτη η πολιτικη της Ιntel δινεις πχ 500-600 ευρω για ενα τσιπ και μετα σε γραφει στα @@ της 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα στην περιπτωση αυτη ειναι μια εταιρεια που της αξιζει η 'τιμωρια' των καταναλωτων. Ουτε προηγουμενες γενιες, ουτε καινουριες για αγορα. Μαυρο και ας αφησουμε τους Cεοs, τους μετοχους και τα διοικητικα συμβουλια να βγαλουν ακρη. Σε απλα λαικα τον πουλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/7/2024 στις 4:57 ΜΜ, predator77 είπε

αναβαλλεται η αναβαθμιση προς το παρον.

περιμενεις τους νεους intel ε ?  ρε τι γινεται ....

22 ώρες πριν, Silverage είπε

Αν μου χαλάσει 600€ cpu (13900k) και κάνουν την πάπια, γυρνάω σε amd επιτόπου. Ήδη το σκεφτόμουν για amd όταν έκανα την αναβάθμιση.

το σκεφτοσουν αλλα πήρες intel ομως ....

10 ώρες πριν, AtiX είπε

Κάποτε αγόρασες Intel και είχες το κεφάλι σου ήσυχο για μια πενταετία το λιγότερο… τώρα αγοράσεις προϊόντα της και δεν ξέρεις αν θα βγάλεις τον χρόνο…

όχι τίποτα άλλο πούλησε και το τμήμα των πληκτρολογίων και ποντικιών που ήταν ότι το Nokia 3310 στα κινητά…

ξεπεσμός…

Επεξ/σία από apogeexl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να κανω μια αναβαθμιση εδω κ 2-3 μηνες να παω σε 14600κ απο 11600κ,σημερα σκεφτομουνα να παω σε 12700κ ετσι για μια ανανεωση μεχρι να στρωσει η αγορα με τους καινουριους,να σας πω την αληθεια την amd δεν την σκεφτηκα ουτε θελω εχει ωραια προιοντα δε λεω αλλα περισσοτερο θεμα συνηθειας ειναι παρα κολλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, apogeexl είπε

το σκεφτοσουν αλλα πήρες intel ομως ....

Ναι γιατί τότε είχαν θέματα (και ακόμα έχουν) της amd με την 3D V-cache. Επίσης ήταν πιο φθηνός της intel.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2024 στις 3:39 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Κανένας σεβασμός στους πελάτες της, εντελώς anti-consumer πρακτική.

Η υπόθεση είναι μαύρη πέτρα και ξερό switch σε AMD.

Υπάρχει και η 12η γενιά μην αγχώνεσαι. Όσοι έχουν το πρόβλημα και τους λόγους τους να έχουν Intel, η κάνουν υπομονή για την επόμενη γενιά η πάνε σε 12η. Σίγουρα δεν στρέφονται σε AMD. Η συμβουλή σου παρασύρει τους απλούς χρήστες που δυστυχώς όπως πάντα τις περισσότερες φορές η κίνηση που κάνουν τους κοστίζει χρόνο και χρήμα.

Για να το λες εσύ πάντως αυτό υποθέτω ότι ήσουν πάντα με Ιντελ? Η απλά συμβουλεύεις αυτούς που έχουν Ιντελ να πάνε σε AMD? Και τώρα τι έχεις 13η η 14η? Το έχει ο δικός σου το συγκεκριμένο πρόβλημα? Τι μητρική έχεις αν το έχει?

Όσο για το θέμα σεβασμού προς τον πελάτη αρκεί μια έρευνα στα φόρουμ τα σοβαρά στο δίκτυο η στα δικά τους φόρουμ στις ενότητες των προβλημάτων για να δούμε ποιος σέβεται περισσότερο τον πελάτη του. Βασικά αν ο αριθμός των προβλημάτων είναι μικρός (και δεν αναφέρομαι στις απόλυτες επιδόσεις αλλά κυρίως στο ποσοστό συμβατότητας / επιδόσεις στο λογισμικό που χρησιμοποιούμε) δεν τίθεται λόγος αντιμετώπισης. Αναφέρομαι σε όσους καταλαβαίνουν και 99% όχι σε εσένα συγκεκριμένα.

Για να είμαστε εντός θέματος ... γιατί άλλο να μαζεύουμε Like με ανεύθυνες συμβουλές και άλλο να μιλάμε εντός θέματος σοβαρά για ένα πραγματικό πρόβλημα που ίσως απασχολεί πολύ κόσμο.

  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Υπάρχει και η 12η γενιά μην αγχώνεσαι. Όσοι έχουν το πρόβλημα και τους λόγους τους να έχουν Intel, η κάνουν υπομονή για την επόμενη γενιά η πάνε σε 12η. Σίγουρα δεν στρέφονται σε AMD. Η συμβουλή σου παρασύρει τους απλούς χρήστες που δυστυχώς όπως πάντα τις περισσότερες φορές η κίνηση που κάνουν τους κοστίζει χρόνο και χρήμα.

Για να το λες εσύ πάντως αυτό υποθέτω ότι ήσουν πάντα με Ιντελ? Η απλά συμβουλεύεις αυτούς που έχουν Ιντελ να πάνε σε AMD? Και τώρα τι έχεις 13η η 14η? Το έχει ο δικός σου το συγκεκριμένο πρόβλημα? Τι μητρική έχεις αν το έχει?

Όσο για το θέμα σεβασμού προς τον πελάτη αρκεί μια έρευνα στα φόρουμ τα σοβαρά στο δίκτυο η στα δικά τους φόρουμ στις ενότητες των προβλημάτων για να δούμε ποιος σέβεται περισσότερο τον πελάτη του. Βασικά αν ο αριθμός των προβλημάτων είναι μικρός (και δεν αναφέρομαι στις απόλυτες επιδόσεις αλλά κυρίως στο ποσοστό συμβατότητας / επιδόσεις στο λογισμικό που χρησιμοποιούμε) δεν τίθεται λόγος αντιμετώπισης. Αναφέρομαι σε όσους καταλαβαίνουν και 99% όχι σε εσένα συγκεκριμένα.

Για να είμαστε εντός θέματος ... γιατί άλλο να μαζεύουμε Like με ανεύθυνες συμβουλές και άλλο να μιλάμε εντός θέματος σοβαρά για ένα πραγματικό πρόβλημα που ίσως απασχολεί πολύ κόσμο.

Προτείνεις στον κόσμο να κάνει τι δηλαδή ; Downgrade από 13/14η γενιά σε 12η ; Δηλαδή πάλι να δώσει λεφτά μιας και η Intel δεν δίνει την επιλογή για επιστροφή χρημάτων αλλά μόνο για αντικατάσταση του ίδιου(προβληματικού) CPU.

Εγώ βλέπω μια εταιρεία που δεν σέβεται τους πελάτες της διότι μιλάμε για προβληματικό design στους RPL που σημαίνει ότι έπρεπε να κάνουν RECALL. Συγνώμες δεν ζητάνε, το παίζουν ιστορία και ίσα που δεν μας έβρισαν κιόλας αυτούς που ανέφεραν το πρόβλημα και τους ξεσκέπασαν.

Επίσης δεν έχει καμία σημασία τι έχω εγώ. Τα πράγματα είναι σοβαρά γιατί και να σου κάνει αντικατάσταση η Intel, θα βγάλει πάλι πρόβλημα αφού μιλάμε για κατασκευαστικό λάθος. Οπότε το ''ανεύθυνες συμβουλές'' κράτα το για τον εαυτούλη σου.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Προτείνεις στον κόσμο να κάνει τι δηλαδή ; Downgrade από 13/14η γενιά σε 12η ; Δηλαδή πάλι να δώσει λεφτά μιας και η Intel δεν δίνει την επιλογή για επιστροφή χρημάτων αλλά μόνο για αντικατάσταση του ίδιου(προβληματικού) CPU.

Εγώ βλέπω μια εταιρεία που δεν σέβεται τους πελάτες της διότι μιλάμε για προβληματικό design στους RPL που σημαίνει ότι έπρεπε να κάνουν RECALL. Συγνώμες δεν ζητάνε, το παίζουν ιστορία και ίσα που δεν μας έβρισαν κιόλας αυτούς που ανέφεραν το πρόβλημα και τους ξεσκέπασαν.

Επίσης δεν έχει καμία σημασία τι έχω εγώ. Τα πράγματα είναι σοβαρά γιατί και να σου κάνει αντικατάσταση η Intel, θα βγάλει πάλι πρόβλημα αφού μιλάμε για κατασκευαστικό λάθος. Οπότε το ''ανεύθυνες συμβουλές'' κράτα το για τον εαυτούλη σου.

 

Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω κατάλληλα διότι και να προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις δεν πρόκειται.

Οπότε το κρατάω για μένα και όσοι καταλάβουν κατάλαβαν.

  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...