Προς το περιεχόμενο

Η Intel αρνείται την ανάκληση των ελαττωματικών επεξεργαστών 13ης και 14ης γενιάς


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
13 minutes ago, predator77 said:

αναβαλλεται η αναβαθμιση προς το παρον.

Έτσι κι αλλιώς σε 3-4 μήνες το πολύ θα βγει η 15th gen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης δεν έχω καταλάβει, το επερχόμενο patch του Αυγούστου εννοεί κάποιο bios update?

Η Asus έχει βγάλει ενα bios update για τη mobo μου που αναφέρει

Αναφορά σε κείμενο
Version 1661
11 MB
2024/07/11

"1. Updated with microcode 0x125 to ensure eTVB operates within Intel specifications.

 Βέβαια είναι απο τις 11/07 οπότε δεν μπορώ να καταλάβω αν αφορά το γνωστό πρόβλημα των ημερών αφου τα άρθρα αναφέρουν για patch τον Αύγουστο προκειμένου να το κάνω ή να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Μιας και δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης δεν έχω καταλάβει, το επερχόμενο patch του Αυγούστου εννοεί κάποιο bios update?

Η Asus έχει βγάλει ενα bios update για τη mobo μου που αναφέρει

 Βέβαια είναι απο τις 11/07 οπότε δεν μπορώ να καταλάβω αν αφορά το γνωστό πρόβλημα των ημερών αφου τα άρθρα αναφέρουν για patch τον Αύγουστο προκειμένου να το κάνω ή να περιμένω.

Ναι bios update εννοούν και όχι δεν είναι αυτό που πόσταρες(το ''fix'').

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Thresh said:

Και γι' αυτό κλείνει η Plextor, προσέχει η Intel για να έχει, δεν είμαστε για έξοδα τώρα. 

δεν εκλεισε γιαυτο. Φυσικο ηταν με την εξαφανιση των dvd discs

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, iatreio said:

δεν εκλεισε γιαυτο. Φυσικο ηταν με την εξαφανιση των dvd discs

Ήταν σαρκαστικό το post μου. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraxmode είπε

Και πώς μπορούμε να δούμε αν ο επεξεργαστής μας έχει πρόβλημα? Πρέπει να αποτύχει απλά? 

Ένας youtuber πρότεινε να κάνουμε install 5-6 φορές σερί τον NVIDIA driver(Γιατί κάνει αρκετή αποσυμπίεση κατά την εγκατάσταση) και να τσεκάρουμε αν θα βγάλει αποτυχία(η εγκατάσταση). Αν βγάλει αποτυχία, έχει θέμα ο CPU μας.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ. Όταν σχεδόν όλοι οι OEMs είναι ακόμα με το μέρος της, όταν το enterprise έχει συμβόλαια σε βάση 10ετίας κλπ ποιον να φοβηθεί? Ακόμα και το mindshare στον απλό consumer με το ζόρι έκανε shift σε AMD κυρίως από zen 2 και μετά (αν και οι zen/zen+ ήταν πιο vfm tbh). Και αν δεν είχαν βγει τα 3d chips να ικανοποιηθεί λίγο η συμπαθής συνομοταξία των gamers, σαπάκια πάλι θα τους ανεβοκατεβάζαμε οι επιστήμονες εδώ.😂

Και φυσικά αν τα κάνει αυτά ευθαρσώς η Intel που έχει σοβαρό ανταγωνισμό ειδικά στα datacenters και το enterprise που είναι η κυρίως πίτα, κάποιος μπορεί απλά να διανοηθεί τι κάνει στο παρασκήνιο ο πέτσινος που παίζει μπάλα μόνος του τα τελευταία 10+ χρόνια.

Το όποιο microcode update και να βγει τώρα δε θα κάνει rollback το aging και το degradation που έχει φάει ήδη το cpu τόσο καιρό με αυτές τις τάσεις (εκτός αν το μηχάνημα δούλευε ελάχιστα).

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dimitris_1981 said:

Θυμάμαι εποχές με Plextor SCSI DVD νομίζω ήταν late 90s πήγαινα ακόμα σχολείο. Μου χάλασε και μου έστειλαν από Γερμανία με δικά τους έξοδα σε 2 μέρες καινούργιο. Το μόνο που ζήτησαν ήταν να τρέξω ένα διαγνωστικό πρόγραμμα και να στείλω το Log. 
Ολοι αναρωτιόντουσαν γιατί να πάρω το ακριβό και εγώ μαζί τους. Μετά από αυτό κατάλαβα ότι πληρώνεις παίρνεις.

Δυστυχώς πλέον έχουν σταματήσει να δίνουν σοβαρό support σε HW.  Ήθελα να πάρω ακριβό ψυγείο ντουλάπα  και με το που διάβασα ότι βγάζει θέμα ο συμπίεσης και η εταιρία σε αφήνει στην μοίρα σου την έκανα με ελαφρά. Θα περιμένω να βγει κάποιο μοντέλο με μεγάλη αξιοπιστία.

Στο ποσα χρόνια τα φτύνουν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...