Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ryzen 7 8700G και τυχαια ασπρα πιξελ στην οθονη


hotb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ειπα και εγω να φτιάξω ενα καινούργιο μηχάνημα γιατι το παλιό παρα πάλιωσε.

και λεω αφου θα τα παρω ολα απο την αρχη ας παω σε ΑΜ5, και αποφασισα να παω σε ενα 8700G για να παιζω κανα καζουαλ παιχνίδι μεχρι να παρω καμιά καρτα της προκοπής αν και όποτε (πριν ημουν με την 1650S όποτε καταλάβατε (μη) απαιτήσεις).

 

Και επειδή παλιά σκάλιζα υπολογιστές λέω θα το κάνω μόνος μου όλο.

και πηρα

  • τον ryzen 7 8700G 
  • μνημες G.SKILL F5-6000J3238F16GX2-FX5 FLARE X5 32GB (2X16GB)
  • σε μητρικη ASROCK B650M PRO RS D5 RETAIL   
  • με τροφοδοτικό PSU CORSAIR CP-9020231-EU RM750
  • και ενα Samsung 990 PRO SSD 1TB NVMe

ολα καινούργια,

τα στήνω και δουλεύουν όλα μια χαρά.

μετα απο κανα διβδομαδο καταλαβαίνω (είπαμε είμαι μπάρμπας) οτι η μνήμες τρέχουν στα 4800 αντί για τα 6000.

μπαίνω bios και επιλέγω προφίλ μνήμης expo 1 που ειναι και η μονή άλλη επιλογή που υπάρχει.

και εδω ξεκάνανε τα περίεργα, εμφανίζονται στην οθόνη σε τυχαίες θέσεις και για δέκατα του δευτερολέπτου λευκά/ ανοιχτού χρώματος πιξελ.
κυρίως τα βλέπω σε σκούρες περιοχές άλλα φαντάζομαι εκεί άπλα είναι πιο εύκολο να τα δω.

Kατι σαν και αυτό, αλλα λιγο λιγότερο έντονο και εγώ είμαι σε Windows 10 Enterprise LTSC και οχι linux

 

Έτρεξα και κάτι διαγνωστικά μνήμης (είναι ακόμα οκ το Memtest86+ ?) και η μνήμη βγαίνει pass είτε στα 4800 είτε στα 6000.

Αν γυρίσω την μνήμη σε 4800 δεν παρουσιάζεται το φαινόμενο, ενώ πέρα από το οπτικό του πράγματος δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει κάποιο stability issue.

Οι θερμοκρασίες είναι καλές (κοντά στους 60 +- 15c,  oi drivers τελευταίοι, το bios το ίδιο.

 

Καμιά ιδέα?

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hotb είπε

μετα απο κανα διβδομαδο καταλαβαίνω (είπαμε είμαι μπάρμπας) οτι η μνήμες τρέχουν στα 4800 αντί για τα 6000.

μπαίνω bios και επιλέγω προφίλ μνήμης expo 1 που ειναι και η μονή άλλη επιλογή που υπάρχει.

και εδω ξεκάνανε τα περίεργα, εμφανίζονται στην οθόνη σε τυχαίες θέσεις και για δέκατα του δευτερολέπτου λευκά/ ανοιχτού χρώματος πιξελ.
κυρίως τα βλέπω σε σκούρες περιοχές άλλα φαντάζομαι εκεί άπλα είναι πιο εύκολο να τα δω.

Kατι σαν και αυτό, αλλα λιγο λιγότερο έντονο και εγώ είμαι σε Windows 10 Enterprise LTSC και οχι linux

 

Έτρεξα και κάτι διαγνωστικά μνήμης (είναι ακόμα οκ το Memtest86+ ?) και η μνήμη βγαίνει pass είτε στα 4800 είτε στα 6000.

Αν γυρίσω την μνήμη σε 4800 δεν παρουσιάζεται το φαινόμενο, ενώ πέρα από το οπτικό του πράγματος δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει κάποιο stability issue.

Οι θερμοκρασίες είναι καλές (κοντά στους 60 +- 15c,  oi drivers τελευταίοι, το bios το ίδιο.

 

Καμιά ιδέα?

 


 

Χαμήλωσε την μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα και στα 4800 παίζει χωρίς να εμφανίζει το πρόβλημα όπως έγραψα.

Αλλά, δεν θα έπρεπε να παίζει στα 6000 όπως λέει η μνήμη στις προδιαγραφές

εκτός αν εννοείς να παω κάπου ανάμεσα στο 4800 και το 6000 άλλα με δεδομένο ότι δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο profile θα χρειαστώ οδηγίες για καταλάβω πως μπορεί να γίνει.

και κυρίως με νοιάζει αν κάτι είναι σκαρτο να προγραμματίσω την αλλαγή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ryzen 7 8700G  χρησιμοποιει τη μνημη απο το συστημα σου για τα γραφικα , εφοσον ειναι ενσωματωμενα. κατι παιζει με τις ταχυτητες, ισως καποια ασυμβατοτητα(memory qvl). ισως με ενα bios update στη τελευταια ενημερωση να διορθωνει το προβλημα. αλλιως μπορεις να κοτσαρεις μια καρτα γραφικων και να δεις αν οι μνημες παιξουν στις ψηλες συχνοτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hotb είπε

Το εκανα και στα 4800 παίζει χωρίς να εμφανίζει το πρόβλημα όπως έγραψα.

Αλλά, δεν θα έπρεπε να παίζει στα 6000 όπως λέει η μνήμη στις προδιαγραφές

εκτός αν εννοείς να παω κάπου ανάμεσα στο 4800 και το 6000 άλλα με δεδομένο ότι δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο profile θα χρειαστώ οδηγίες για καταλάβω πως μπορεί να γίνει.

και κυρίως με νοιάζει αν κάτι είναι σκαρτο να προγραμματίσω την αλλαγή του.

Οι μνήμες έχουν δοκιμαστεί στις συχνότητες που λένε, ωστόσο υπάρχουν αρκετά ψιλά γράμματα. Πάντα, να πάντα, σου λένε ότι το ram oc εξαρτάται από αρκετά πράγματα και δεν εγγυάται κάνεις την σταθερότητα.

Η επίσημη ταχύτητα που υποστηρίζει ο επεξεργαστής σου, είναι τα 5200. Οτιδήποτε πάνω από αυτό θεωρείται  oc και σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται δεδομένο ή αναμενόμενο να παίξει χωρίς προβλήματα.

Είτε κατεβάζεις την ταχύτητα στα 5200, είτε αρχίζεις και ψάχνεις με νέες  version  bios  που πιθανώς να σου λύσουν το πρόβλημα. Αν χρησιμοποιείς κάνα μετατροπέα (dp -> hdmi) θα δοκίμαζα και κανένα δεύτερο.

Ανάλογο θέμα με παρόμοια λύση

https://community.amd.com/t5/graphics-cards/amd-8700g-screen-flickering/m-p/689675#M107483

 

Έτσι από περιέργεια: αφού είχες την 1650s, γιατί έμπλεξες με apu; Στα λεφτά του ο 8700g, δεν δείχνει ελκυστική και vfm επιλογή...

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το καλώδιο δεν υπάρχουν μετατροπείς, και δοκίμασα και άλλα καλώδια και οθόνες πριν ποσταρω εδώ, με το πρόβλημα να είναι το ίδιο παντού.

Ok αρα θα πρέπει να βρω πως μπορώ να πάω τις μνήμες στα 5200 (youtube σου έρχομαι για μαθήματα!) και βλέπω τι θα κάνει εκεί, γιατί από bios είμαι ήδη στο τελευταίο.

Μου κάνει βεβαία εντύπωση γιατι παντού βλέπω κουβέντες για ταχύτητες μνήμης 6000 και 6400 όποτε περίμενα να παίξει απροβλημάτιστα, άλλα οκ μπορεί έπεσα θύμα του μάρκετινγκ 😛

 

Το προηγούμενο PC αν και πλήρως λειτουργικό είχε εξαντλήσει καιρό τώρα το upgrade path του, οπότε το μηχάνημα πήγε σε νέο χρήστη μαζί με την 1650S.

Και σκέφτηκα να πάρω μια τον 8700G που για αυτά που παιζω θα με βγάλει για κάποιο καιρό, και μετά αν είναι βάζω κάτι πάνω.
Και από το να πάρω έναν 7700 + μια 6700 (που σαν σύνολο μπορεί να είναι άπειρα πιο δυνατό αλλά μου είναι άχρηστο για την ώρα) πήρα εναν 8700g με λιγότερα χρήματα και βλέπουμε. Δεν τον προτείνω γενικά, άλλα στο δικό μου σενάριο που ήθελα απαραίτητα ΑΜ5 και να μην τα δώσω όλα τώρα μου φάνηκε decent επιλογή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hotb είπε

για το καλώδιο δεν υπάρχουν μετατροπείς, και δοκίμασα και άλλα καλώδια και οθόνες πριν ποσταρω εδώ, με το πρόβλημα να είναι το ίδιο παντού.

Ok αρα θα πρέπει να βρω πως μπορώ να πάω τις μνήμες στα 5200 (youtube σου έρχομαι για μαθήματα!) και βλέπω τι θα κάνει εκεί, γιατί από bios είμαι ήδη στο τελευταίο.

Μου κάνει βεβαία εντύπωση γιατι παντού βλέπω κουβέντες για ταχύτητες μνήμης 6000 και 6400 όποτε περίμενα να παίξει απροβλημάτιστα, άλλα οκ μπορεί έπεσα θύμα του μάρκετινγκ 😛

 

Το προηγούμενο PC αν και πλήρως λειτουργικό είχε εξαντλήσει καιρό τώρα το upgrade path του, οπότε το μηχάνημα πήγε σε νέο χρήστη μαζί με την 1650S.

Και σκέφτηκα να πάρω μια τον 8700G που για αυτά που παιζω θα με βγάλει για κάποιο καιρό, και μετά αν είναι βάζω κάτι πάνω.
Και από το να πάρω έναν 7700 + μια 6700 (που σαν σύνολο μπορεί να είναι άπειρα πιο δυνατό αλλά μου είναι άχρηστο για την ώρα) πήρα εναν 8700g με λιγότερα χρήματα και βλέπουμε. Δεν τον προτείνω γενικά, άλλα στο δικό μου σενάριο που ήθελα απαραίτητα ΑΜ5 και να μην τα δώσω όλα τώρα μου φάνηκε decent επιλογή.

 

Με τον 8700G δεν νομίζω ότι έχεις κάνει αυτή την στιγμή κάποια ουσιαστική αναβάθμιση. Προσωπικά θα περίμενα λίγο ακόμα για να μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα και να μην πάω σε CPU με ενσωματωμένα γραφικά αλλά σε χωρίς, καθώς θα αγόραζες δυνατότερο επεξεργαστή. Τέλος πάντων λίγη σημασία έχει τώρα.

Στα βασικά που είναι η ταχύτητα μνήμης μην περιμένεις να δεις ουσιώδη διαφορά. Και να καταφέρεις να την πας στα 5200 πιθανών κάνοντας ένα benchmark να δεις διαφορά 1 με 2 fps και μην σε εκπλήξει και για λόγους σταθερότητας να είναι και προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα απο το προηγούμενο που ειχε μόνο sata και usb 2 σαν αναβάθμιση το βλέπω.

αλλα σωστά λες οτι λίγη σημασία έχει τώρα.

για την ταχύτητα ξεκίνησα να το ψάχνω γιατι διάβασα  οτι (στα γραφικά και μόνο) από τα 4800 στα 6000 (κάποιοι πηγαίναν και αρκετά παραπάνω) έβλεπαν κάπου 15% αύξηση. Μετά με έπιασε ένα άγχος ότι κάτι είναι χαλασμένο και να μπω να στην διαδικασία να το γυρίσω σύντομα να ξεμπερδεύω, και ακόμα με τρώει λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nickol-us είπε

Οι μνήμες έχουν δοκιμαστεί στις συχνότητες που λένε, ωστόσο υπάρχουν αρκετά ψιλά γράμματα. Πάντα, να πάντα, σου λένε ότι το ram oc εξαρτάται από αρκετά πράγματα και δεν εγγυάται κάνεις την σταθερότητα.

Η επίσημη ταχύτητα που υποστηρίζει ο επεξεργαστής σου, είναι τα 5200. Οτιδήποτε πάνω από αυτό θεωρείται  oc και σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται δεδομένο ή αναμενόμενο να παίξει χωρίς προβλήματα.

Είτε κατεβάζεις την ταχύτητα στα 5200, είτε αρχίζεις και ψάχνεις με νέες  version  bios  που πιθανώς να σου λύσουν το πρόβλημα. Αν χρησιμοποιείς κάνα μετατροπέα (dp -> hdmi) θα δοκίμαζα και κανένα δεύτερο.

Ανάλογο θέμα με παρόμοια λύση

https://community.amd.com/t5/graphics-cards/amd-8700g-screen-flickering/m-p/689675#M107483

 

Έτσι από περιέργεια: αφού είχες την 1650s, γιατί έμπλεξες με apu; Στα λεφτά του ο 8700g, δεν δείχνει ελκυστική και vfm επιλογή...

Δυστυχώς και στα 5200 το ιδιο κάνει, με ίσως λίγο μικρότερο ρυθμό.
κάποια άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, hotb είπε

Δυστυχώς και στα 5200 το ιδιο κάνει, με ίσως λίγο μικρότερο ρυθμό.
κάποια άλλη ιδέα?

Αν στα 5200 κι όλα στο auto   σου κάνει τα ίδια, τότε ξεκινά διαδικασίες για  rma. Δεν ξέρω τι απ' όλα φταίει, εγώ δεν θα το δεχόμουν, θα άνοιγα ticket  και για τα τρία  parts (cpu, mobo, ram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση, γιατί πιθανό να σου έχω λύση:

Χρησιμοποιείς την 1650S που αναφέρεις ως GPU ή τα ενσωματωμένα γραφικά του CPU; (το καλώδιο για την οθόνη πάει στην μητρική ή στην κάρτα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2024 στις 10:39 ΠΜ, kostas_anes είπε

Ερώτηση, γιατί πιθανό να σου έχω λύση:

Χρησιμοποιείς την 1650S που αναφέρεις ως GPU ή τα ενσωματωμένα γραφικά του CPU; (το καλώδιο για την οθόνη πάει στην μητρική ή στην κάρτα;)

"Το προηγούμενο PC αν και πλήρως λειτουργικό είχε εξαντλήσει καιρό τώρα το upgrade path του, οπότε το μηχάνημα πήγε σε νέο χρήστη μαζί με την 1650S." 

Γράφει ότι την έχει δώσει και χρησιμοποιεί τα ενσωματωμένα... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για την περίπτωση που αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος κάτι τέτοιο, τελικά ήταν ο επεξεργαστής το πρόβλημα,

Έκανα RMA στην ίδια την AMD, σε 4 μέρες παρέλαβα νέο επεξεργαστή για αντικατάσταση και δεν έχω θέματα πλέον.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και βοήθησαν να βγει μια άκρη.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...