Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα πιθανά ίχνη προϊστορικής ζωής εντόπισε στον Άρη το Perseverance


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, comfuzio said:

Αρνητές σε τι είναι ο DeGrasse και ο Sagan;
Το αντίθετο θα έλεγα, αν κάποιος έχει κάνει μια σωστή επιστημονική (και όχι μαθηματική) θεωρία θα την αποδεχτεί ο Neil όπως και όλη η επιστημονική κοινότητα. Για τον Carl δεν έχει νόημα μιας που δεν είναι ανάμεσα μας να λέμε κάτι για αυτόν.

Αρνητές σε οτιδήποτε δεν μπορούν να εξηγήσουν.

Ο Sagan κάποτε ήταν ανοιχτός σε διάφορες θεωρίες. Μόλις σήκωσε στις πλάτες του (η έτσι θεωρούσε ο ίδιος) την "έρευνα για την εύρεση εξωγήινης ζωής και νοημοσύνης" εκεί έξω, άρχισε να γίνεται debunker. Αλλά τον δικαιολογώ κιόλας. Να χάσει ο άνθρωπος την έδρα του, τα κονδύλια και την καριέρα του; Όχι βέβαια 😁 

Όσο για τον Τάισον; Έχει αρχίσει πλέον να τρώει κράξιμο από συναδέλφους του αλλά κι άλλους επιστήμονες.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Αρνητές σε τι είναι ο DeGrasse και ο Sagan;
Το αντίθετο θα έλεγα, αν κάποιος έχει κάνει μια σωστή επιστημονική (και όχι μαθηματική) θεωρία θα την αποδεχτεί ο Neil όπως και όλη η επιστημονική κοινότητα. Για τον Carl δεν έχει νόημα μιας που δεν είναι ανάμεσα μας να λέμε κάτι για αυτόν.

Εμένα DeGrasse με χάλασε που από αστροφυσικός έγινε showman. Καλό η επικοινωνία της επιστήμης αλλά ο τύπος ξέφυγε. Μου θυμίζει γνωστή παθολόγο επί κορονοϊού.

Αναφορά σε κείμενο

image.jpeg.434e1aaaae701a2415f196a31e703254.jpeg

 

  • Like 1
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MikeKata said:

Ένας από τους πιο επιδραστικους αστρονόμους όλων των εποχών, ο Sagan, υπεύθυνος για την επικοινωνία της αστρονομίας σε επίπεδα που δεν είχαν εμφανιστεί μέχρι τότε με το Cosmos, με σημαντική συμβολή στην έρευνα για την κατανόηση της δημιουργίας αμινοξέων μέσω έκθεσης τους σε ακτινοβολία, ως δομικών στοιχείων για τη δημιουργία ζωής, υπεύθυνος για τα μηνύματα των Pioneer και Voyager, οργανωτής πολλών πειραμάτων των Apollo, δημιουργός της υπόθεσης για το φαινόμενο του θερμοκηπίου στην Αφροδίτη που την επιβεβαίωσε εργαζόμενος στα Mariner, ένας από τους πρώτους που έσπρωξε στο Κογκρέσο το θέμα της κλιματικής αλλαγής, ο Sagan, για τον άγνωστο σχολιαστή στο Insomnia είναι "σκατάς".

Εντάξει, πλέον τα έχω δει όλα...

https://www.science.org/doi/10.1126/science.173.3995.417

Ένας από τους πιο επιδραστικους αστρονόμους όλων των εποχών, ο Sagan, υπεύθυνος για την επικοινωνία της αστρονομίας σε επίπεδα που δεν είχαν εμφανιστεί μέχρι τότε με το Cosmos, με σημαντική συμβολή στην έρευνα για την κατανόηση της δημιουργίας αμινοξέων μέσω έκθεσης τους σε ακτινοβολία, ως δομικών στοιχείων για τη δημιουργία ζωής, υπεύθυνος για τα μηνύματα των Pioneer και Voyager, οργανωτής πολλών πειραμάτων των Apollo, δημιουργός της υπόθεσης για το φαινόμενο του θερμοκηπίου στην Αφροδίτη που την επιβεβαίωσε εργαζόμενος στα Mariner, ένας από τους πρώτους που έσπρωξε στο Κογκρέσο το θέμα της κλιματικής αλλαγής, ο Sagan, για τον άγνωστο σχολιαστή στο Insomnia είναι "σκατάς".

Εντάξει, πλέον τα έχω δει όλα...

https://www.science.org/doi/10.1126/science.173.3995.417

Εντάξει, δεν ήταν σκ@τ@ς. Ήταν της σκοτεινής παράταξης 😋

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Waiss said:

Άρα ούτε εσύ γουστάρεις deGrasse Tyson 😂

Δεν έχω σκοπό να μπω σε γελοίο διάλογο κάτω από post σχετικά με επιστημονική ανακάλυψη που είναι δυνατόν να έχει τεράστιες προεκτάσεις. Απλά δεν άντεξα το "σκαταδες" για ανθρώπους που έχουν βάλει ο καθένας το λιθαράκι του να προχωρήσει αυτή η ρημαδα η ανθρωπότητα μπροστά. Και, ναι, οποιοσδήποτε προσθέτει μία μελέτη στο σώμα της επιστήμης για να διευρύνει τη γνώση μας για το σύμπαν, μας βοηθά να προχωρήσουμε μπροστά. Και όχι μόνο.

Από εκεί και πέρα, κάνε ο,τι καταλαβαίνεις.

  • Like 11
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MikeKata said:

Δεν έχω σκοπό να μπω σε γελοίο διάλογο κάτω από post σχετικά με επιστημονική ανακάλυψη που είναι δυνατόν να έχει τεράστιες προεκτάσεις. Απλά δεν άντεξα το "σκαταδες" για ανθρώπους που έχουν βάλει ο καθένας το λιθαράκι του να προχωρήσει αυτή η ρημαδα η ανθρωπότητα μπροστά. Και, ναι, οποιοσδήποτε προσθέτει μία μελέτη στο σώμα της επιστήμης για να διευρύνει τη γνώση μας για το σύμπαν, μας βοηθά να προχωρήσουμε μπροστά. Και όχι μόνο.

Από εκεί και πέρα, κάνε ο,τι καταλαβαίνεις.

Αναφέρθηκα σε κάτι συγκεκριμένο και για τους δυο τους κι ο τρόπος που το χειρίστηκαν/χειρίζονται δεν μου αρέσει, ούτε με καλύπτει. Το ότι μπορεί να έχουν προσφέρει σε άλλους τομείς, ούτε το αμφισβήτησα αλλά ούτε είναι αυτό στο οποίο αναφερθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Waiss said:

Αναφέρθηκα σε κάτι συγκεκριμένο και για τους δυο τους κι ο τρόπος που το χειρίστηκαν/χειρίζονται δεν μου αρέσει, ούτε με καλύπτει. Το ότι μπορεί να έχουν προσφέρει σε άλλους τομείς, ούτε το αμφισβήτησα αλλά ούτε είναι αυτό στο οποίο αναφερθηκα.

Όχι. Τους αποκαλεσες πρώτα "γελοίους showmen" και μετά "σκαταδες".

Το διανθισες αποκαλώντας τους "αρνητές" επειδή θέλουν στοιχεία πριν προχωρήσουν στην αποδοχή κάποιας θεωρίας.

Αντιθέτως, ο δικός σου συλλογισμός είναι αυτός που μπάζει και ειδικά ο τρόπος που πήγες από το "αρνητές" στο "σκαταδες".

Η επιστήμη, δυστυχώς για τους απανταχού ονειροπόλους, λειτουργεί με στοιχεία, τα οποία επιβεβαιώνουν τις βασιμες υποθέσεις.

Ξέρεις, ένα πράγμα όπως έκανε ο Sagan με την Αφροδίτη και τα Mariner μετά ή όπως έκανε ο ίδιος με την Ευρώπη (το δορυφόρο, όχι την ήπειρο).

Και στο κάτω κάτω, ούτε το "γελοίοι showmen" έχει ουδεμία βάση, καθώς το Cosmos ενέπνευσε χιλιάδες παιδιά να ασχοληθούν με την αστρονομία σε βαθμό που δεν είχε συμβεί ποτέ ως τότε.

  • Like 9
  • Thanks 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, MikeKata said:

Όχι. Τους αποκαλεσες πρώτα "γελοίους showmen" και μετά "σκαταδες".

Το διανθισες αποκαλώντας τους "αρνητές" επειδή θέλουν στοιχεία πριν προχωρήσουν στην αποδοχή κάποιας θεωρίας.

Αντιθέτως, ο δικός σου συλλογισμός είναι αυτός που μπάζει και ειδικά ο τρόπος που πήγες από το "αρνητές" στο "σκαταδες".

Η επιστήμη, δυστυχώς για τους απανταχού ονειροπόλους, λειτουργεί με στοιχεία, τα οποία επιβεβαιώνουν τις βασιμες υποθέσεις.

Ξέρεις, ένα πράγμα όπως έκανε ο Sagan με την Αφροδίτη και τα Mariner μετά ή όπως έκανε ο ίδιος με την Ευρώπη (το δορυφόρο, όχι την ήπειρο).

Και στο κάτω κάτω, ούτε το "γελοίοι showmen" έχει ουδεμία βάση, καθώς το Cosmos ενέπνευσε χιλιάδες παιδιά να ασχοληθούν με την αστρονομία σε βαθμό που δεν είχε συμβεί ποτέ ως τότε.

Έχεις κάποια έδρα σε κάποιο πανεπιστήμιο; 

  • Confused 7
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Waiss said:

Έχεις κάποια έδρα σε κάποιο πανεπιστήμιο; 

Έχεις κάποιο επιχείρημα επί του θέματος ή θα συνεχίσουμε τα άσχετα;

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, MikeKata said:

Έχεις κάποιο επιχείρημα επί του θέματος ή θα συνεχίσουμε τα άσχετα;

Σε ποιο απ' όλα; Στο ήταν/είναι αρνητές, δεν αποδέχονται τίποτα άλλο εκτός από την "in the box" αντίληψη που έχουν διδαχθεί να έχουν κι ότι αυτός είναι ένας σκ@τ@δικος τρόπος χειρισμού για να μην χάσουν την θεσούλα τους και τα κονδύλια τους αν αναπτύξουν μια "out of the box" σκέψη; Όσο για τα στοιχεία που γράφεις παραπάνω, τους τα δίνουν καθημερινά, αλλά ο Tyson κάνει τον "Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω." Αλλά μέχρι τώρα μόνο για τον Sagan παρεξηγήθηκες κι του έπλεξες το εγκώμιο. 

Μήπως χρειάζεται να αναφέρουμε ονόματα επιστημόνων και ακαδημαϊκών που είτε τους πέταξαν έξω επειδή ήταν πιο ανοιχτοί η οι ίδιοι έφυγαν από μόνοι τους επειδή ένιωθαν περιορισμένοι; 

Τεσπά. Χαμένος χρόνος είναι να συζητάω με ανθρώπους που υποτίθεται έχουν τη γνώση αλλά χρειάζονται "αποδείξεις" (ταμειακές η δικαστικές) για να ανοίξουν την οπτική τους λίγο παραπέρα.

Επεξ/σία από Waiss
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Waiss said:

Σε ποιο απ' όλα;

Σε αυτό:

34 minutes ago, Waiss said:

Έχεις κάποια έδρα σε κάποιο πανεπιστήμιο; 

Που δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη συζήτηση. Γενικά, ο συλλογισμός σου δεν έχει συνοχή, δεν ξέρω τι συμβαίνει.

14 minutes ago, Waiss said:

Όσο για τα στοιχεία που γράφεις παραπάνω, τους τα δίνουν καθημερινά

Συγκεκριμενοποίησε το, παρακαλώ.

15 minutes ago, Waiss said:

Μήπως χρειάζεται να αναφέρουμε ονόματα επιστημόνων και ακαδημαϊκών που είτε τους πέταξαν έξω επειδή ήταν πιο ανοιχτοί η οι ίδιοι έφυγαν από μόνοι τους επειδή ένιωθαν περιορισμένοι; 

Ναι, χρειάζεται. Παρακαλώ ανάφερε τα. Όχι μόνο αυτό, αλλά και πώς "τους πέταξαν έξω" και από πού "τους πέταξαν έξω". Έχω βαρεθεί την παραφιλολογία στο δικό μου κλάδο από άσχετους. Οπότε συνηθίζω να μιλάω συγκεκριμένα.

16 minutes ago, Waiss said:

Τεσπά. Χαμένος χρόνος είναι να συζητάω με ανθρώπους που υποτίθεται έχουν τη γνώση αλλά χρειάζονται "αποδείξεις"

Χαμένος χρόνος είναι εξαρχής που μπήκα σε συζήτηση για "σκαταδες" και 4-5 σχόλια τώρα δεν έχεις πει τίποτα περισσότερο από γενικολογιες και αοριστίες.

  • Like 16
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dimitris_1981 said:

Εμένα DeGrasse με χάλασε που από αστροφυσικός έγινε showman. Καλό η επικοινωνία της επιστήμης αλλά ο τύπος ξέφυγε. Μου θυμίζει γνωστή παθολόγο επί κορονοϊού.

 

Κατά τη γνώμη μου μια χαρά έκανε. Γιατί είναι κακό να έχεις έναν "showman" επιστήμονα που μπορεί  να έχει απήχηση σε όλες τις ηλικίες και να μάθουν κάτι από αυτόν που ίσως σε διαφορετική κατάσταση να μην είχαν πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες?

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...