Προς το περιεχόμενο

Γιατί άλλαξε έτσι η Samsung και δεν βγάζει πια κινητά με επέκταση μνήμης;


ocean7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, test1010101 said:

Όχι φίλε μου, διαφωνώ.

Αρχικά το 1080p δεν είναι ελάχιστα κάτω, είναι 4 φορές κάτω. Όμως ίσως κοιτάς τα κινητά που το 4Κ τους μοιάζει με το 1080p επειδή στην πραγματικότητα ο αισθητήρας τους αδυνατεί να συλλάβει πολλές πληροφορίες. Για παράδειγμα στην κάμερα μου, ένα 1080p δείχνει καλύτερο του 4Κ και 8Κ του κινητού μου.

Όμως το ζήτημα δεν είναι αυτό. Μιλάς για οθόνη λαπτοπ και κρίνεις το παρόν. Όταν αποθηκεύεις κάτι, το αποθηκεύεις για το μέλλον.

Γνωρίζουμε πολύ καλά πως το VR είναι μια ανερχόμενη τεχνολογία. Και αν σου πει κάποιος πως το 2030 με ένα VR θα μπορούσες να αναβιώσεις πολύ έντονα κάποιες στιγμές αρκεί να έχεις βίντεο με 4Κ ανάλυση τουλάχιστον; Ξανα λέω πως ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω και κάποια πράγματα κρίνονται σαν ανεκτίμητα.

 

Like I said, προσωπικά τα έχω όλα στο τέρμα αφού η τεχνολογια που χρησιμοποιώ το επιτρέπει (iPhone 14pro max).

Ο μέσος χρήστης λοιπόν που ξαναλέω ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πληρώνει, πρέπει να καταλάβει οτι θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να κάνει συμβιβασμούς.

Το αν στο μέλλον χτυπιέται που δεν τράβηξε 8k video είναι πρόβλημα των σημερινών επιλογών του. 

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. 🤷🏼‍♂️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 minutes ago, test1010101 said:

γιατί κάποιος θα ήθελε 4Κ ή ακόμα και 8Κ βίντεο: Γιατί ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω.

Γιατι ? Αντε μεχρι 4k το καταλαβαινω. 8k ομως ? Που θα ειναι τρεμαμενο βιντεο κατα πασα πιθανοτητα. Και οπτικα δεν θα κερδισεις κατι. Οπως σου φαινεται το 4k στο ματι θα σου φαινεται και το 8k. Κοιτα , και εγω αν ειχα απειρο αποθηκευτικο χωρο και κινητο/καμερα να τραβαει στα 8k , θα το εκανα , γιατι ... μπορω. Αλλα αν μιλαμε σε πρακτικο επιπεδο , δεν υπαρχει τετοια αναγκη.
 

16 minutes ago, test1010101 said:

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε εμένα προσωπικά, αλλά αν απευθύνεσαι μάλλον κάτι κατάλαβες λάθος, εγώ είμαι αυτός που έχει 1TB κινητό, αυτός που έχει και cloud και εξωτερικό δίσκο και αυτός που λέει πως το microsd είναι παρωχημένο. Δεν γκρίνιαξα πουθενά.

Οχι , γενικα μιλουσα.
 

11 minutes ago, test1010101 said:

Αρχικά το 1080p δεν είναι ελάχιστα κάτω, είναι 4 φορές κάτω. Όμως ίσως κοιτάς τα κινητά που το 4Κ τους μοιάζει με το 1080p επειδή στην πραγματικότητα ο αισθητήρας τους αδυνατεί να συλλάβει πολλές πληροφορίες. Για παράδειγμα στην κάμερα μου, ένα 1080p δείχνει καλύτερο του 4Κ και 8Κ του κινητού μου.

Όμως το ζήτημα δεν είναι αυτό. Μιλάς για οθόνη λαπτοπ και κρίνεις το παρόν. Όταν αποθηκεύεις κάτι, το αποθηκεύεις για το μέλλον.

Χεστην την οθονη του κινητου :) Εκει ολα φαινονται ωραια. Και ας πουμε οτι το 4k/8k του κινητου ειναι πραγματικο 4k/8k. To stabilization ειναι κατα πασα πιθανοτητα ανυπαρκτο. Ειπαμε , η παγια τακτικη ειναι να σου κανει crop το βιντεο. Τετοιες αναλυσεις εχουν νοημα με τριποδο και κανα gimbal. Το μελλον στο οποιο αναφερεσαι ειναι αβεβαιο. Μπορει σε 50 χρονια να τραβαμε βιντεο στα 16k και τα 4k να μας φαινονται ενα ματσο πιξελς :) Προσωπικα θα εκανα διαλογη. Δηλαδη ενα τοπιο μακρυνο θα το τραβαγα σε 50/64/100/200 mpixels. Το πιατο του φαγητου οχι. Ενα βιντεο που θα ειχε νοημα π.χ. οικογενειακες στιγμες θα τις εβγαζα σε 4k/8k. Kαποιο αλλο σκηνικο που μπορει και να το σβησω καποια στιγμη , οχι.
Απο την στιγμη που δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο / ταχυτητες ιντερνετ με το τσουβαλι , θελει και λιγη πρακτικη αντιμετωπιση η κατασταση.

 

16 minutes ago, test1010101 said:

Γνωρίζουμε πολύ καλά πως το VR είναι μια ανερχόμενη τεχνολογία. Και αν σου πει κάποιος πως το 2030 με ένα VR θα μπορούσες να αναβιώσεις πολύ έντονα κάποιες στιγμές αρκεί να έχεις βίντεο με 4Κ ανάλυση τουλάχιστον; Ξανα λέω πως ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω και κάποια πράγματα κρίνονται σαν ανεκτίμητα.

Δεν θα στο πει , γιατι δεν δουλευει ετσι το VR :) Δεν βαζεις βιντεο 4k και με καποιον μαγικο τροπο γινεται 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, test1010101 είπε

Νομίζω πως το κοιτάς πολύ προσωπικά και παράλληλα το κρίνεις καθολικά. Δεν βγάζω βίντεο καθόλου, αλλά καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κάποιος θα ήθελε 4Κ ή ακόμα και 8Κ βίντεο: Γιατί ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω:)

 

 

35 λεπτά πριν, polaki είπε

Ισχύει, βλέποντας τώρα ένα παλιό μου προ-15ετιας βίντεο του μεξικου στα 720p λέω κρίμα που τσιγκουνευόμουν τότε τις sdcards (ή ότι είχαμε) για να τραβάω σε 1080p.

 

28 λεπτά πριν, test1010101 είπε

Όταν αποθηκεύεις κάτι, το αποθηκεύεις για το μέλλον.

 

Ξανα λέω πως ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω και κάποια πράγματα κρίνονται σαν ανεκτίμητα.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά.  

Ο χώρος στα κινητά χρειάζεται για τα video. Οι photos δεν πιάνουν πολύ χώρο. 

Και ναι, είναι για το μέλλον, όπου θα μετανιώνουμε για όσα video δεν έχουμε τραβήξει στα 4Κ. 

Προσωπικά, ο βασικός λόγος που πήγα σε ακριβά κινητά (γιατί παλιά είχα φτηνά κινέζικα και δεν με ένοιαζε), ήταν για να σταματήσω πια να κουβαλάω μαζί μου φωτογραφική μηχανή και βιντεοκάμερα.  Το ξέρω ότι και πάλι δεν είναι ακόμα ισάξια από ένα κινητό, αλλά πλέον η διαφορά είναι μικρή και δεν με νοιάζει λόγω της τεράστιας ευκολίας του να κουβαλάω μόνο το κινητό μου μαζί. 

Οπότε για φώτο μόνο, μια χαρά φτάνουν 128GB, για video όχι. Και τότε πρέπει να σκεφτεί κανείς ποια από τις άλλες λύσεις τον βολεύουν. 

Screenshot_20240728_124119_Settings.jpg

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι ? Αντε μεχρι 4k το καταλαβαινω. 8k ομως ? Που θα ειναι τρεμαμενο βιντεο κατα πασα πιθανοτητα. Και οπτικα δεν θα κερδισεις κατι. Οπως σου φαινεται το 4k στο ματι θα σου φαινεται και το 8k. Κοιτα , και εγω αν ειχα απειρο αποθηκευτικο χωρο και κινητο/καμερα να τραβαει στα 8k , θα το εκανα , γιατι ... μπορω. Αλλα αν μιλαμε σε πρακτικο επιπεδο , δεν υπαρχει τετοια αναγκη.

'Έχεις απόλυτο δίκιο που το 8Κ φαίνεται σαν να μην έχει καμία διαφορά από το 4Κ (στα κινητά μόνο). Και το 1080 ίσως να μην διαφέρει και πολύ από το 4Κ (στα κινητά μόνο). Αν όμως λέγαμε "καλά είμαστε στα 1080p", οι κατασκευαστές δεν θα προσπαθούσαν ποτέ να φτιάξουν σωστά τα 4Κ και 8Κ γιατί δεν υπάρχει η ανάγκη. Είναι σημαντικό λοιπόν που μια μερίδα ανθρώπων τα χρησιμοποιούν και τα κρίνουν, για να γίνουν τα 4Κ και 8Κ κάποια στιγμή το standard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο ενδιαφέρον για το μέλλον και σε τι ανάλυση θα βλέπετε τα βίντεο σας το 2050. Τις φωτογραφίες που έχετε από την δεκαετία του '80 και του '90 δηλαδή τι τις κάνατε; Τις κάψατε;

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν θα στο πει , γιατι δεν δουλευει ετσι το VR :) Δεν βαζεις βιντεο 4k και με καποιον μαγικο τροπο γινεται 3d.

Κρίνεις το τώρα. Αργότερα; :) 

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Τόσο ενδιαφέρον για το μέλλον και σε τι ανάλυση θα βλέπετε τα βίντεο σας το 2050. Τις φωτογραφίες που έχετε από την δεκαετία του '80 και του '90 δηλαδή τι τις κάνατε; Τις κάψατε;

Καμιά φορά λέω μακάρι να είχα περισσότερες. Αλλά από την άλλη, εκείνη η μέτρια ποιότητα και η περιορισμένη ποσότητα τους δίνουν νοσταλγία και αξία 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waiss είπε

Τόσο ενδιαφέρον για το μέλλον και σε τι ανάλυση θα βλέπετε τα βίντεο σας το 2050. Τις φωτογραφίες που έχετε από την δεκαετία του '80 και του '90 δηλαδή τι τις κάνατε; Τις κάψατε;

Δεν είναι αυτό το συμπέρασμα. Το συμπέρασμα είναι ότι τις κοιταμε και λέμε μακάρι να είχαμε το 80 και το 90 φωτος 12Mpixel και HD videos. Ή ακόμα και απλά βίντεο αντί για μόνο φώτος. 

Εγώ έχω video από τη δεκαετία του 1990 που τα εχω μετατρεψει σε ψηφιακα, και όσοι έχουν εκεί τον εαυτό τους ή συγγενείς τους (ειδικά κάποιους που τώρα έχουν πεθάνει)  συγκινούνται πάρα πολύ όταν τα βλέπουν και μου τα ζητάνε.

Η αναλογία είναι ακριβώς αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω, ότι έχει βίντεο 720p και τώρα θα ευχόταν να το είχε 1080p. Γιατί αυτά θα τα βλεπει κάποιος στο μέλλον σε τουλάχιστον 4K (και πιθανότατα 8Κ ή καινπερισσοτερο) μεγάλες οθόνες τηλεόρασης. Και εκεί θα κάνει τη διαφορά η ζωντάνια του παρελθόντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, sattack said:

Δεν είναι αυτό το συμπέρασμα. Το συμπέρασμα είναι ότι τις κοιταμε και λέμε μακάρι να είχαμε το 80 και το 90 φωτος 12Mpixel και HD videos. Ή ακόμα και απλά βίντεο αντί για μόνο φώτος. 

Εγώ έχω video από τη δεκαετία του 1990 που τα εχω μετατρεψει σε ψηφιακα, και όσοι έχουν εκεί τον εαυτό τους ή συγγενείς τους (ειδικά κάποιους που τώρα έχουν πεθάνει)  συγκινούνται πάρα πολύ όταν τα βλέπουν και μου τα ζητάνε.

Η αναλογία είναι ακριβώς αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω, ότι έχει βίντεο 720p και τώρα θα ευχόταν να το είχε 1080p. Γιατί αυτά θα τα βλεπει κάποιος στο μέλλον σε τουλάχιστον 4K (και πιθανότατα 8Κ ή καινπερισσοτερο) μεγάλες οθόνες τηλεόρασης. Και εκεί θα κάνει τη διαφορά η ζωντάνια του παρελθόντος. 

Όλα έχουν την εποχή τους. Και τα 4k και 8k κάποια μέρα θα είναι παρωχημένα. Αλλά μιας και το έχετε υπέρ αναλύσει και το θέμα μας είναι το backup, λύσεις υπάρχουν για όποιον θέλει να κάνει ότι θέλει και νομίζω ότι απλά το κουράζουμε χωρίς λόγο. Να 'χαμε να λέγαμε είναι όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pp6210 είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η σχέση samsung gallery (συσκευής) VS google photos app. ότι φωτο τραβήχτει σώζεται και στα 2, αλλά αν σβήσω κάτι στο google photo σημαίνει οτι σβήνεται και από το google drive αλλά παραμένει στο samsung galery; 

 

Νομίζω είναι διαφορετικά το Google Drive με το Google Photos. Όσον αφορά το ερώτημα σου, αυτό που έχω συναντήσει σχετικά με τη διαγραφή, σε iPhone και σε Android, είναι αφότου γίνει η αντιγραφή στο cloud, να σβήνονται μετά τα αρχεία από τη συσκευή, για απελευθέρωση χώρου. Και επίσης, δε νομίζω σβήνοντας από το Google Photos να σβήνονται και από την εφαρμογή του κινητού, είναι ξεχωριστά, το σίγουρο είναι ότι το ανάποδο δε γίνεται, να σβήσω δηλαδή φωτογραφία από τη συλλογή και να εξαφανιστεί και από το backup. 

Όσον αφορά τη συζήτηση που έχει ξεκινήσει, να πω κι εγώ την άποψη μου. Προσωπικά μιλώντας, δεν με έχει ενοχλήσει κάποια από τις αλλαγές και τα όσα έχουν εξαφανιστεί καθώς, υπάρχει λύση για κάθε μία έλλειψη. Ήδη η εσωτερική αποθήκευση των καινούργιων συσκευών προσφέρει αρκετό χώρο, πλέον η βάση είναι τα 128 Gb, δεν είναι όπως κάποτε όπου ξεκινήσαμε από τα 2 Gb και ήταν όπως και δηποτε απαραίτητη η κάρτα SD. Βέβαια, ίσως και τα 128 δεν θεωρούνται αρκετά, ειδικά αν γίνεται συνεχώς λήψη φωτογραφιών κι βίντεο 4Κ. 

Δεν υπάρχει ραδιόφωνο. Ας είμαστε ειλικρινείς, δεν πιστεύω να χρησιμοποιούσαν πολλοί τη δυνατότητα στο ραδιόφωνο και εξηγούμαι, ήταν μπελάς να έχεις ραδιόφωνο στο κινητό. Με εξαίρεση ένα Xiaomi που είχα, όλα τα υπόλοιπα ήθελαν να συνδέεις τα ακουστικά, τα οποία λειτουργούσαν ως κεραία, δεν το λες και ιδιαίτερα πρακτικό.

Μιλώντας για ακουστικά, είναι προτιμότερο το να είναι ασύρματα, να τα βάζεις στη θήκη τους και να είναι όλα τακτοποιημένα η να έχεις ακουστικά με καλώδιο, να προσέχεις πως να τα διπλώσεις για να μην τσαλακωθουν και φορές μέσα στην τσέπη, μπλέκονταν και άντε μετά να τα ξεμπλέξεις; 

Αντιγραφή δεδομένων σε εξωτερικό σκληρό δίσκο. Όταν ακόμα δεν ήταν της μόδας τα απανταχού cloud συστήματα, φυσικά και το έκανα κι εγώ, επειδή είχε τύχει με παλαιότερη συσκευή να χαλάσει ξαφνικά και να έχω χάσει υλικό, το καθιέρωσα ως ενέργεια, κυρίως για να μη χάνεται υλικό. Από τη στιγμή όμως που ακόμα και με το cloud, ξέρω ότι κάπου υπάρχει ένα αντίγραφο των δεδομένων και του υλικού μου, η δουλειά έχει γίνει, δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το αν χαθεί η όχι το υλικό. Και πλέον, μου φαίνεται βουνό η διαδικασία να κάνω αραιά και που backup σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, άντε άνοιξε υπολογιστή, σύνδεσε συσκευές, αντέγραψε αρχεία ενώ πλέον, απλά συνδεόμενος σε WiFi, γίνεται η διαδικασία παρασκηνιακά και κάνουμε απερίσπαστοι τη δουλειά μας επομένως, δεν είναι καθόλου άσχημο το ότι υπάρχει ως επιλογή καθώς, μπορεί να μην είναι απαραίτητα από τις καλές προθέσεις της κάθε εταιρείας, διευκολύνει την καθημερινότητα μου επομένως, είμαι υπέρ. 

Κατανοώ βέβαια και όσους στρέφονται στις πιο παραδοσιακές μεθόδους καθώς, ελλοχεύει ο.κινδυνος να αποκτήσει κάποιος πρόσβαση στο υλικό του cloud, δεν είμαστε όμως υψηλά ιστάμενα πρόσωπα, απλοί καθημερινή άνθρωποι είμαστε, δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε υποψήφια θύματα για κάτι τέτοιο. 

Στην ουσία του πράγματος, το υλικό μας, δεν είναι καθαρά δικό μας, εφόσον ανεβαίνει σε cloud καθώς, απαξ και ακυρώσεις την συνδρομή, πάει το υλικό. Στην τελική, χωρίς να θέλω να κατηγορήσω τον οποιονδήποτε είναι ενάντιος, πληρώνουμε συνδρομές για πλατφόρμες τύπου Netflix, Amazon Prime, Spotify, γιατί να μη δίνουμε ένα ελάχιστο ποσό για κάτι που έχει πιο πρακτική και ουσιαστική εφαρμογή; 

Γενικότερα η στροφή της βιομηχανίας είναι στο on demand υλικό, ακόμα και στα video ganes, επειδή όμως στη χώρα μας δεν έχουμε τις κατάλληλες υποδομές, γι'αυτό νοσταλγούμε φορές τις offline λειτουργίες που είχαμε, είναι θέμα το να εξαρτωμαστε μονίμως από online λειτουργίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, tsimisdel said:

 

Δεν υπάρχει ραδιόφωνο. Ας είμαστε ειλικρινείς, δεν πιστεύω να χρησιμοποιούσαν πολλοί τη δυνατότητα στο ραδιόφωνο και εξηγούμαι, ήταν μπελάς να έχεις ραδιόφωνο στο κινητό. Με εξαίρεση ένα Xiaomi που είχα, όλα τα υπόλοιπα ήθελαν να συνδέεις τα ακουστικά, τα οποία λειτουργούσαν ως κεραία, δεν το λες και ιδιαίτερα πρακτικό.

Μιλώντας για ακουστικά, είναι προτιμότερο το να είναι ασύρματα, να τα βάζεις στη θήκη τους και να είναι όλα τακτοποιημένα η να έχεις ακουστικά με καλώδιο, να προσέχεις πως να τα διπλώσεις για να μην τσαλακωθουν και φορές μέσα στην τσέπη, μπλέκονταν και άντε μετά να τα ξεμπλέξεις; 

 

Τα ασύρματα ακουστικά ήταν απτις μεγαλύτερες εφευρέσεις. Τέλος!

image.jpeg.50308d369e9b025570f346a3c0c1d83b.jpeg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ασφάλεια και και το backup, τα πληρώνεις όπως και να έχει. Είτε με χρήματα, στην περιπτωση του cloud, όπου απολαμβάνεις μέγιστη ευκολία είτε με χρόνο (και κάποια χρήματα) στην περίπτωση των εξωτερικών δίσκων. Διαλέγεις και παίρνεις

Προσωπικά δεν μπορω να διανοηθω ότι θα κάθομαι να κάνω συγχρονισμό αρχείων σε εξωτερικό δισκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά αυτό που με ανησυχεί περισσότερο στα cloud, δεν είναι τόσο η ασφάλεια εκεί, όσο το αν με οδηγήσει η ίδια η εταιρεία σε αδιέξοδο. 

Για να το εξηγήσω, φαντάσου να πληρώνω για 2TB Google One, 100 euro το χρόνο και έπειτα για Χ/Ψ λόγους είτε καταργήσει το 2ΤΒ και με οδηγήσει αναγκαστικά σε κάτι ακριβότερο, είτε ορίσει άλλες πολιτικές για να τσεπώνει (διαφημίσεις, χρήση των δεδομένων μου για ΑΙ), είτε αρχίσει και κάνει νερά η υπηρεσία της σε όλο το σύνολο της (application, κακή ποιότητα υπηρεσίας, νομικά ζητήματα, ζητήματα ασφαλείας κτλ) και πάει για κλείσιμο ή υποβαθμίζεται. Σε όλες περιπτώσεις θα με εξαναγκάσει να κατεβάσω όλο το υλικό και να το αποθηκεύσω που; Σε ένα δίσκο που θα αγοράσω εκείνη την ώρα για να τα σώσω. Αυτό το δίσκο έχω τώρα στην κατοχή μου.

Δεν είναι η ανησυχία μου δηλαδή η cloud αποθήκευση σαν ιδέα, αλλά τα παρελκόμενα.

Επεξ/σία από test1010101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, test1010101 said:

Αν όμως λέγαμε "καλά είμαστε στα 1080p", οι κατασκευαστές δεν θα προσπαθούσαν ποτέ να φτιάξουν σωστά τα 4Κ και 8Κ γιατί δεν υπάρχει η ανάγκη. Είναι σημαντικό λοιπόν που μια μερίδα ανθρώπων τα χρησιμοποιούν και τα κρίνουν, για να γίνουν τα 4Κ και 8Κ κάποια στιγμή το standard.

4k και 8k εχουν εφαρμογη ακομα και αυτη την στιγμη σε καποιους κλαδους. Οι κινηματογραφικες εταιριες δεν τραβανε τις ταινιες στα 1080p :) Ενος φιλου μου (3d design/modelling/κλπ) , οταν του δωσανε το υλικο για να φτιαξει το βιντεο/animation που θα επαιζε στις ταμπελες που ειναι στα γηπεδα μπασκετ γυρω απο το παρκε και δειχνουν διαφημισεις χορηγων , φανταζεσαι τι αναλυση ειχε ? Πολυ πανω απο 8k :) Eτσι γινεται με ολες τις τεχνολογιες. Αρχικα βρισκουν εφαρμογη σε επαγγελματικους κλαδους και μετα δημιουργειται η αναγκη/προυποθεσεις/κλπ για να βρουν εφαρμογη και σε ευρεια καταναλωση.
 

1 hour ago, test1010101 said:

Κρίνεις το τώρα. Αργότερα; :) 

Λες να αλλαξουν οι φυσικοι νομοι αργοτερα ? :) 
 

1 hour ago, Waiss said:

Τις φωτογραφίες που έχετε από την δεκαετία του '80 και του '90 δηλαδή τι τις κάνατε; Τις κάψατε;

Στο αλμπουμ :) Δεν εχουν ζησει οι νεοι τις εποχες με τις φωτογραφικες μηχανες , τα φιλμς , καμενες ποζες , να μαζευομαστε στο σχολειο και να κοιταμε τα αρνητικα και να λεμε ... εγω θελω τις ποζες 1-3-5-11-23 δυο φορες.. γιατι σε αυτες ειμαι μεσα :) Εχει χαθει πολυ υλικο απο εκεινες τις εποχες. Οπως πολλα βιντεος ή/και φωτος που εχω απο την δεκαετια του 90 ειναι σε τετοια αναλυση που με την σημερινη μας αισθητικη , ειναι χαλια , δεν βλεπονται. Και αναφερομαι στην αισθητικη , γιατι τοτε , που δεν ειχαμε δει ποτε στην ζωη μας καποια καλυτερη ποιοτητα , ηταν μια χαρα στα ματια μας. Οπως κατι παιχνιδια που παιζαμε στο πισι σε αναλυση 640x480 και νομιζαμε οτι ειχαμε δει το φως το αληθινο και τωρα που παιζουμε σε αναλυσεις τουλαχιστον 1080p , οταν κοιταμε εκεινα τα παιχνιδια νομιζουμε οτι βλεπουμε αναρχα πιξελς το ενα διπλα στο αλλο :) 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχει μεγαλη εισχωρηση στην ζωη μας το 4k/8k , ουτε σε τηλεορασεις (για content μιλαω) , ουτε σε βιντεος , ουτε σε τιποτα. Γιατι , πλειστες των περιπτωσεων , ειναι μαιμου 4k/8k και στα ματια μας φαινονται ιδια με τα 1080p , οποτε λεει καποιος... γιατι οχι 1080p που πιανει και λιγοτερο χωρο...

Το κουρασαμε το θεμα. Λυσεις για την ελλειψη των sd καρτων υπαρχουν . Clouds , adapters-usb sticks , εξωτερικοι δισκοι , εσωτερικοι δισκοι , τοπικο cloud για οποιον εχει τα TBs και την συνδεση κλπ κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, mphxths είπε

Λες να αλλαξουν οι φυσικοι νομοι αργοτερα ? :) 

Θέλω να εκφραστώ λίγο γραφικά/λαϊκά/ελεύθερα/αυθόρμητα, οπότε θα το γυρίσω αλλιώς, σαν να το είπα εγώ, γιατί θα μπορούσα:

Εγώ τώρα: - "Δεν λειτουργεί έτσι το VR, δεν τραβάς βίντεο 4Κ και με κάποιον μαγικό τρόπο γίνεται 3D"

Ο εαυτός μου από το 2030, πίσω στο τώρα: -"Ναι βρε ανόητε, γίνεται! Και αυτό και άλλα τόσα κάνει."

Πάντως χωρίς πλάκα, υπάρχει ήδη αυτή η τεχνολογία σήμερα. To μυστικό (λογικά) είναι η εκτίμηση του depth map, κάτι που ένα ΑΙ μπορεί να το κάνει ήδη, πόσο μάλλον αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, test1010101 said:

Εγώ τώρα: - "Δεν λειτουργεί έτσι το VR, δεν τραβάς βίντεο 4Κ και με κάποιον μαγικό τρόπο γίνεται 3D"

Ο εαυτός μου από το 2030, πίσω στο τώρα: -"Ναι βρε ανόητε, γίνεται! Και αυτό και άλλα τόσα κάνει."

Πιανουμε ενα θεμα που εχει πολλες προεκτασεις. Το 2d γινεται ψευτο-3d. Πετας το 2d βιντεο σε εναν converter , εφαρμοζει τα κλασικα side-by-side / red-cyan κλπ , στην ουσια μετατοπιζει τα frames κατα κατιτις προς μια κατευθυνση για να δωσει την αισθηση του βαθους , φορας τα κοκκινομπλε γυαλια και βουαλα , εχεις 3d βιντεο. Ειναι ψευτο-3d. Το true 3d , βιντεοσκοπειται εξαρχης με διπλες καμερες που ειναι διπλα η μια στην αλλη για να αποτυπωσει εξαρχης την αισθηση του βαθους. Ισως γινεται με καποιον τροπο με τις depth cameras που εχουν καποια κινητα. Δεν ξερω αν γινεται στην πραξη μεσω καποιου app που να μπορει να χρησιμοποιησει αυτες τις καμερες για την δημιουργια 3d βιντεο.

Το VR , μιας και αναφερθηκαμε και σε αυτο , ειναι αλλη φαση τελειως. Μιλαμε για ενα 3d περιβαλλον οπου η καμερα κινειται μεσα σε αυτο. Αυτο το περιβαλλον μπορει να ειναι φτιαχτο , π.χ. πιστα ενος παιχνιδιου. Μπορει να ειναι υπαρκτο περιβαλλον , οπου μεσω photogrammetry εχεις φωτογραφησει αυτο το περιβαλλον , το εχεις μετατρεψει σε 3d περιβαλλον και μετα μεσω καποιας εφαρμογης/physics engine/whatever μπορεις να κινεισαι μεσα σε αυτο. 

Εχω φαει αρκετες ωρες με VR μασκες και δεν ειναι απλα τα πραγματα του στυλ , να ενα 2d video , μπαμ εγινε VR περιβαλλον. Δεν μπορεις να κινεισαι σε ενα 3d περιβαλλον που εχεις σε 2d video χωρις να εχεις την πληροφορια του ογκου και του βαθους των αντικειμενων και των αποστασεων εξαρχης... Ειναι οπως καποτε , που μου ζητουσαν να τους φτιαξω 3d μινιατουρες απο 2d φωτογραφιες. Ειναι πρακτικα αδυνατο , ο,τι τεχνολογια και να εφευρεθει. Η πραγματικοτητα δεν μπορει να αποδοθει. Αν υποθεσω εγω ή καποιο Α.Ι. τι υπαρχει στο πισω μερος του προσωπου ή του σωματους του ατομου που απεικονιζεται σε μια 2d φωτογραφια , προφανως μπορω να φτιαξω κατι 3d , αλλα δεν θα ανταπροκρινεται στην πραγματικοτητα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...