Προς το περιεχόμενο

Γιατί άλλαξε έτσι η Samsung και δεν βγάζει πια κινητά με επέκταση μνήμης;


ocean7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, osfp1978 said:

Ο τηλεφωνικος μου καταλογος υπαρχει σε ενα απλο τετραδιακι.......;)

Εντάξει εσύ το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Waiss είπε

Στην Ελλάδα ο μέσος χρήστης μέχρι και το WiFi κλείνει όταν θεωρεί ότι δεν το χρειάζεται. Ποια data , location και social media; 😆

Όταν μπαίνω σπίτι κλείνω τα δεδομένα και όταν βγαίνω κλείνω το WiFi, αυτό για ποιο λόγο είναι κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Όταν μπαίνω σπίτι κλείνω τα δεδομένα και όταν βγαίνω κλείνω το WiFi, αυτό για ποιο λόγο είναι κακό;

Και για ποιο λόγο είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και για ποιο λόγο είναι καλό;

Για τη μπαταρία, τι άλλο; Ειδικά το WiFi όταν δεν είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο ψάχνει συνεχώς τα κοντινά και καταναλώνει αρκετή ενέργεια. Αλλά και τα δεδομένα επιβαρύνουν ακόμη και όταν είναι σε standby. 

Κατανοώ να μην τον ενδιαφέρει κάποιον η κατανάλωση και η υγεία της μπαταρίας, αλλά για ποιο λόγο είναι κακή πρακτική δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Για τη μπαταρία, τι άλλο; Ειδικά το WiFi όταν δεν είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο ψάχνει συνεχώς τα κοντινά και καταναλώνει αρκετή ενέργεια. Αλλά και τα δεδομένα επιβαρύνουν ακόμη και όταν είναι σε standby. 

Κατανοώ να μην τον ενδιαφέρει κάποιον η κατανάλωση και η υγεία της μπαταρίας, αλλά για ποιο λόγο είναι κακή πρακτική δεν έχω καταλάβει.

Δεν έγραψα ότι ειναι κακό.Οπως για εσένα έχει μια σημασία για άλλους δεν έχει καμία.Γιατί πάλι το βράδυ θα φορτίσου(με)ν  ανεξάρτητα αν είναι στο 40% η μπαταρία ή στο 20% .Τα δεδομένα βγαίνουν εκτός απο μόνα τους όταν συνδέεσαι σε  wifi.Μπορείς να βάλεις και στην αναζήτηση  wifi να μην ψάχνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το βλέπω, υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες αγοραστών, και οι κατηγορίες τιμής παίζουν επίσης ρόλο.

Ας πούμε, όποιος αγοράζει ναυαρχίδες, παίζει πολύ να μην τον ενδιαφέρει το κοστος που θα πληρώσει για extra GB storage σε ένα τέτοιο κινητό, ούτε και το κόστος του cloud. 

Eνας που αγοράζει ένα VFM κινητό ή ακόμα περισσότερο ένα χαμηλού budget, το βρισκω πολύ πιθανότερο να μην υπάρχει τίποτα πάνω από 128GB storgage ακόμα και να ήθελε, ή και στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει, κοστίζει τόσο πολύ περισσότερο, που λες γιατί να μην πάρω ένα πολύ καλύτερο κινητό με αυτή τη διαφορά. (Με αυτό, θέλω να πω ότι σε αυτήν την κατηγορία συσκευών φυσικά και βρίσκω πολύ χρήσιμη την SD, και νομίζω σχεδόν όλες έχουν σε αυτή την κατηγορία, ακόμα και η Samsung. Τώρα βλέπω οτι ο OP μιλαει για s24u. Δεν συμφωνώ και έγραψα για τις ναυαρχίδες)

 

Προσωπικά εγώ έχω περάσει σε 1ΤΒ ναυαρχίδα (Samsung s24u), έχω ήδη 420GB και θα είχα ακόμα περισσότερα αν δεν είχα σβήσει βίντεο από το παλιό κινητό μου που ήταν 512GB. Μετά το καλοκαίρι ίσως τα περάσω πάλι μέσα και τότε σίγουρα θα ξεπεράσω τα 512GB. Δεν γουστάρω να ασχοληθώ με Cloud καθόλου! Και λίγα GB να είχα, πάλι δεν θα γούσταρα, γιατί δεν μου αρέσει καθόλου που όλες οι εταιρείες παντού πάνε να μας βάλουν στο ενοίκιο. Πόσο μάλλον που τώρα έχω τόσα πολλά. Έχω όμως PC και 5 δίσκους 3Τ, άλλους 8-9 δίσκους 2 TB, και ακόμα μερικούς μικροτερους και 3 φορητούς. Προτιμώ να κρατάω εκεί τουλάχιστον 2 αντίγραφα από φωτός και βίντεο και σε διαφορετικά μέρη (σπίτι- γραφείο). Έτσι πιστεύω δεν κινδυνεύω ούτε από βλάβη ούτε από κλοπή.

(Ειδικα η Samsung κάνει πολύ καλές προσφορές στο storage στις ναυαρχίδες, ειδικά στο preorder. Καμμια σχέση με την Apple σε αυτό.)

 

Η γυναίκα μου πάλι, της άρεσε να έχει google photos, παρόλο που το κάνω εγώ το backup για αυτήν. Της είπα αγόρασε google photos και κάνε ότι νομίζεις! Σιγά μην κάτσω να σκάσω! 😄

 

Spoiler

received_783402067288583.jpeg.77b0f5046a2010fe0c6681dba3446d9b.jpegreceived_3969836556582788.jpeg.c5f7117c923eaf7ba09cd52371b3fe11.jpegreceived_496761942937141.jpeg.5314aff5ab0072678a1310312d782762.jpeg

 

Επεξ/σία από sattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, osfp1978 said:

Ο τηλεφωνικος μου καταλογος υπαρχει σε ενα απλο τετραδιακι.......;)

Kαι ο δικος μου. Και μετα βγηκαν τα smartphones και εξελιχθηκα ;) Το να εχεις σε μια επαφη , ονομα , τηλεφωνα , διευθυνσεις , κλπ στοιχεια , δεν συγκρινεται με κανενα τετραδιακι.
 

2 hours ago, test1010101 said:

Αλλά κάποιος σαν εμένα πάει ένα ταξίδι και γυρνάει με 30GB φωτογραφίες (RAW). Θα έπρεπε να αγοράσω αρκετά μεγαλύτερο-ακριβότερο πακέτο που όμως πρέπει να το πληρώνω 1 φορά το χρόνο. Πιθανότατα δεν με συμφέρει.

Παρε δισκους και περνα τα εκει. Δεν χρειαζεται να πας σε cloud οπως και δεν χρειαζεται να αφησεις τις φωτος στο κινητο. Μην κολλαμε δηλ στο cloud. Το backup μπορει να ειναι υπο οποιαδηποτε μορφη συμφερει τον καθενα , αρκει να υφισταται.
 

1 hour ago, BadBoy said:

Όταν μπαίνω σπίτι κλείνω τα δεδομένα και όταν βγαίνω κλείνω το WiFi, αυτό για ποιο λόγο είναι κακό;

Και εγω το κανω αυτο. Ειδικα τα data τρωνε αρκετη μπαταρια. Το wifi δεν ξερω , αλλα συνηθως το ξεχναω ανοιχτο οταν ειμαι εκτος σπιτιου.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, osfp1978 είπε

Ο τηλεφωνικος μου καταλογος υπαρχει σε ενα απλο τετραδιακι.......;)

Νταξει οπως βολευεται ο καθενας κ γω 5 6 τηλεφωνα τα θυμαμαι απέξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, osfp1978 said:

Ο τηλεφωνικος μου καταλογος υπαρχει σε ενα απλο τετραδιακι.......;)

Ένα είναι το σίγουρο. Ότι πριν τα smartphones, αλλά και τα κινητά παλιότερα, ο τηλεφωνικός κατάλογος ήταν στο μυαλό μας και θυμόμασταν απ' έξω κι ανακατωτά όλους τους αριθμούς από το τετραδιάκι 😃 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, osfp1978 said:

Ολοι τοσο ξυπνιοι εισαστε στο σοϊ;

Οχι. Μονο εγω εχω το μεταλλαγμενο γονιδιο της εξυπναδας :) 
 

3 minutes ago, magicnumbers said:

Νταξει οπως βολευεται ο καθενας κ γω 5 6 τηλεφωνα τα θυμαμαι απέξω

Τι οπως βολευεται ο καθενας ? Εχει καποιος την σημερον ημεραν τηλεφωνα σε χαρτι και οταν θελει να καλεσει ενα νουμερο καθεται και το πληκτρολογει στον dialer ? Μην τρελαθουμε κιολας... ειπαμε να εξελιχθουμε σαν ειδος , οχι να γυρισουμε στους πιθηκους !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ο τηλεφωνικός κατάλογος υπάρχει πλέον στον Google κατάλογο και δωρεάν, και δεν τον χάνεις ποτέ ακόμα κι αν σου χαλάσει το κινητό ή το κλέψουν, δεν καταλαβαίνω γιατί να το συζητάει κάποιος αυτό το συγκεκριμένο. (Άλλο πράγμα φωτος και ειδικά τα videos).

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να βγει άκρη σε αυτό το θέμα; 

3 hours ago, sattack said:

Όπως το βλέπω, υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες αγοραστών, και οι κατηγορίες τιμής παίζουν επίσης ρόλο.

Ας πούμε, όποιος αγοράζει ναυαρχίδες, παίζει πολύ να μην τον ενδιαφέρει το κοστος που θα πληρώσει για extra GB storage σε ένα τέτοιο κινητό, ούτε και το κόστος του cloud. 

Eνας που αγοράζει ένα VFM κινητό ή ακόμα περισσότερο ένα χαμηλού budget, το βρισκω πολύ πιθανότερο να μην υπάρχει τίποτα πάνω από 128GB storgage ακόμα και να ήθελε, ή και στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει, κοστίζει τόσο πολύ περισσότερο, που λες γιατί να μην πάρω ένα πολύ καλύτερο κινητό με αυτή τη διαφορά. (Με αυτό, θέλω να πω ότι σε αυτήν την κατηγορία συσκευών φυσικά και βρίσκω πολύ χρήσιμη την SD, και νομίζω σχεδόν όλες έχουν σε αυτή την κατηγορία, ακόμα και η Samsung. Τώρα βλέπω οτι ο OP μιλαει για s24u. Δεν συμφωνώ και έγραψα για τις ναυαρχίδες)

 

Προσωπικά εγώ έχω περάσει σε 1ΤΒ ναυαρχίδα (Samsung s24u), έχω ήδη 420GB και θα είχα ακόμα περισσότερα αν δεν είχα σβήσει βίντεο από το παλιό κινητό μου που ήταν 512GB. Μετά το καλοκαίρι ίσως τα περάσω πάλι μέσα και τότε σίγουρα θα ξεπεράσω τα 512GB. Δεν γουστάρω να ασχοληθώ με Cloud καθόλου! Και λίγα GB να είχα, πάλι δεν θα γούσταρα, γιατί δεν μου αρέσει καθόλου που όλες οι εταιρείες παντού πάνε να μας βάλουν στο ενοίκιο. Πόσο μάλλον που τώρα έχω τόσα πολλά. Έχω όμως PC και 5 δίσκους 3Τ, άλλους 8-9 δίσκους 2 TB, και ακόμα μερικούς μικροτερους και 3 φορητούς. Προτιμώ να κρατάω εκεί τουλάχιστον 2 αντίγραφα από φωτός και βίντεο και σε διαφορετικά μέρη (σπίτι- γραφείο). Έτσι πιστεύω δεν κινδυνεύω ούτε από βλάβη ούτε από κλοπή.

(Ειδικα η Samsung κάνει πολύ καλές προσφορές στο storage στις ναυαρχίδες, ειδικά στο preorder. Καμμια σχέση με την Apple σε αυτό.)

 

Η γυναίκα μου πάλι, της άρεσε να έχει google photos, παρόλο που το κάνω εγώ το backup για αυτήν. Της είπα αγόρασε google photos και κάνε ότι νομίζεις! Σιγά μην κάτσω να σκάσω! 😄

 

  Hide contents

received_783402067288583.jpeg.77b0f5046a2010fe0c6681dba3446d9b.jpegreceived_3969836556582788.jpeg.c5f7117c923eaf7ba09cd52371b3fe11.jpegreceived_496761942937141.jpeg.5314aff5ab0072678a1310312d782762.jpeg

 

Συγγνώμη που στο λεω αλλα με τους σκληρούς εχεις απλα βρει ενα χόμπι και χρησιμοποιείς αυτο το χόμπι για να δικαιολόγησεις το "δε γουστάρω το cloud". 

Η λύση σου σε ενα προβλημα που δεν είναι πλέον πρόβλημα ειναι:

- καθε χρονο πιο ακριβό κινητό με πιο πολυ αποθηκευτικό χώρο. 

- πολλοι σκληροί που χειροκίνητα αντιγραφεις αρχεία εδω και εκει και επισης τους μεταφέρεις σπίτι - γραφείο; 

- οταν θες να δεις ενα αρχείο πρέπει να εισαι στο πισι που το εχει

- οταν αγοράζεις νέο κινητό ή σκληρό δίσκο κάθεσαι και αντιγραφεις αρχεια και καθε χρονο αυτό γινετε και πιο πολύπλοκο (πιο πολλα αρχεία) 

------

Ποσο συχνά ελέγχεις την υγεία των σκληρών δίσκων σου; 

Ποσο ενημερωμένα είναι τα αρχεία σου σε όλους τους σκληρούς σου δίσκους; Εχουν ολοι οι δισκοι τις σημερινές σου φωτογραφίες; 

Ποσο γεματοι ειναι οι σκληροί σου; Ειναι οι πιο πολλοι σχεδόν γεματοι; 

Εχεις κάποιο raid ή αν πεθανει ενας δίσκος, πέθανε; 

----

Δεν σου λεω να τα εχεις μονο στο cloud αλλα κατα την γνωμη μου πρέπει να τα έχεις και σε ενα cloud. Μια φορά θα την πάθεις και θα καταλάβεις. Ολα ειναι καλα οσο δεν συμβαίνει τίποτα, οταν γίνει η στραβη θα διαπιστώσεις αν δουλεύει το σύστημα σου. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Υπάρχει περίπτωση να βγει άκρη σε αυτό το θέμα; 

Συγγνώμη που στο λεω αλλα με τους σκληρούς εχεις απλα βρει ενα χόμπι και χρησιμοποιείς αυτο το χόμπι για να δικαιολόγησεις το "δε γουστάρω το cloud". 

Η λύση σου σε ενα προβλημα που δεν είναι πλέον πρόβλημα ειναι:

- καθε χρονο πιο ακριβό κινητό με πιο πολυ αποθηκευτικό χώρο. 

- πολλοι σκληροί που χειροκίνητα αντιγραφεις αρχεία εδω και εκει και επισης τους μεταφέρεις σπίτι - γραφείο; 

- οταν θες να δεις ενα αρχείο πρέπει να εισαι στο πισι που το εχει

- οταν αγοράζεις νέο κινητό ή σκληρό δίσκο κάθεσαι και αντιγραφεις αρχεια και καθε χρονο αυτό γινετε και πιο πολύπλοκο (πιο πολλα αρχεία) 

------

Ποσο συχνά ελέγχεις την υγεία των σκληρών δίσκων σου; 

Ποσο ενημερωμένα είναι τα αρχεία σου σε όλους τους σκληρούς σου δίσκους; Εχουν ολοι οι δισκοι τις σημερινές σου φωτογραφίες; 

Ποσο γεματοι ειναι οι σκληροί σου; Ειναι οι πιο πολλοι σχεδόν γεματοι; 

Εχεις κάποιο raid ή αν πεθανει ενας δίσκος, πέθανε; 

----

Δεν σου λεω να τα εχεις μονο στο cloud αλλα κατα την γνωμη μου πρέπει να τα έχεις και σε ενα cloud. Μια φορά θα την πάθεις και θα καταλάβεις. Ολα ειναι καλα οσο δεν συμβαίνει τίποτα, οταν γίνει η στραβη θα διαπιστώσεις αν δουλεύει το σύστημα σου. 

 

 

 

Φίλε μου, εγώ δεν είπα ότι το cloud δεν αξίζει! Αντίθετα, αυτό που είπα είναι ότι υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες χρηστών και όλες οι λύσεις για κάποιους αξίζουν και για κάποιους δεν αξίζουν αυτές και αξίζουν κάποιες άλλες. 

Για κάποιους αξίζουν οι SD. Συμφωνησα, και το μόνο που είπα πάνω σε αυτό είναι ότι για μένα οι SD είναι για μικρότερης αξίας κινητα και όχι για ναυαρχίδες. 

Για το cloud, προφανώς αξίζει για πολλούς, είπα εγώ να μην κάνετε εσείς cloud?!

Για μένα προσωπικά είπα ότι δεν αξίζει, για τους εξής λόγους, που απαντάνε και στις ερωτήσεις σου:

Το ακριβό κινητό με 1Τ έπιασε σχεδόν τέρμα τώρα από άποψη storage. Δεν προβλέπω να βγάζουν περισσοτερο από 1Τ για αρκετό καιρό. Σε εμένα προσωπικά, δεν προβλέπω να γεμίζω το 1Τ στο κινητό για αρκετό καιρό, οπότε θα έχω πάντα το 100% των αρχειων μαζί. Οποτε τι να παω να δω στο PC? Και δεν μου προσφέρει κάτι το cloud εκεί. 

Έχω 1 φάκελο στο PC που λέει mobile camera. Εκεί συμπληρώνω καθε λίγο τις νέες φώτο και βίντεο, ειδικά μετά από ένα ταξίδι που έβγαλα πολλές. Το πιο εύκολο πράγμα είναι να κάνεις copy paste μόνο τα αρχεία που δεν υπάρχουν. Και μετά το ίδιο σε άλλους δίσκους για πολλαπλά αντίγραφα. Ούτε raid ούτε τίποτα. Ενα απλό copy paste και επιλογή να μην αντιγράψεις ότι ήδη υπάρχει. Και αυτό που εννοούσα ήταν ότι έχω ήδη αρκετούς δίσκους με πολλαπλάσια χωρητικότητα από το κινητό, για να βαζω εύκολα πολλαπλά αντίγραφα. 

Αυτή η λύση βολεύει εμένα. Και πιθανόν να βολεύει και κάποιους άλλους,  γι αυτό το έγραψα. Αν εσένα σε βολεύει το cloud, τέλεια, δεν είπα να μην το κάνεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2024 στις 1:55 ΜΜ, ocean7 είπε

Πραγματικά είναι άσχημο

Είχα το note 9 ! Πάρα πάρα πολύ καλό κινητό

Και πήγα στοs24 ultra και δεν έχει επέκταση μνήμης! Μεγάλη βλακεια 

 

 Λιγότερο χρόνο θα σου έπαιρνε να διάβαζες τα χαρακτηριστικά της συσκευής πριν την αγοράσεις απο το να γράψεις στο ινσομνια μετέπειτα για μια συσκευή που δεν σε καλύπτει αλλά την αγόρασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...