Προς το περιεχόμενο

Γιατί άλλαξε έτσι η Samsung και δεν βγάζει πια κινητά με επέκταση μνήμης;


ocean7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, osfp1978 said:

Δεν με ενδιαφερει.Θελω 100%σιγουρια.

Ουτε των εταιριων τους ενδιαφερει τι θες εσυ , αλλα τι θελει η πλειοψηφια. Μονο η sony σε σκεφτεται. Καλη επενδυση

4 minutes ago, osfp1978 said:

Μεχρι τουλαχιστον να μην βρισκω κινητο να παρω.

Μετα τι ? Κωλοτουμπα ? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, osfp1978 είπε

1.Δε νομιζω οτι πιανει ιδιαιτερο χωρο μια καρτα μνημης.Αλλωστε υπαρχουν οι ανταπτορες που απ τη μια υπαρχει η καρτα Σιμ και απ την αλλη η καρτα μνημης.Οπως κανει η oppo.

2.Δε νομιζω οτι ειναι προβλημα μια καθυστερηση ενος ή δυο δευτερολεπτων για να φορτωση η καρτα.

3.Καταναπλωση ρευματος;Ουτε καν για συζητηση δεν ειναι αυτο.Στο 2024 ειμαστε με τσιπ των 4 και των 5 νανομετρων.

4.Ασφαλεια δεδομενων; Πιο ασφαλης ειναι τα δεδομενα  σε μια καρτα μνημης.Επειδη ειμαι παθων σε κινητο που χαλασε τα δεδομενα σωθηκαν επειδη ηταν στην καρτα μνημης,ενω το κινητο....πεθανε.

5.Υπ οψιν οτι εχει ψηφιστει οτι θα επιστρεψουν οι αποσπωμενες μπαταριες.Οποτε δεν προκειται να σφραγιστει καμμια συσκευη.

Και στην τελικη υπαρχει κοσμος (φυσικα και εγω) οπου δεν θελουμε ουτε συννεφακια να πληρωνουμε ουτε να εκμεταλευεται η google τις φωτο μας.Ακομη χειροτερα οταν προκειται για φωτο των παιδιων μας και των αγαπημενων μας προσωπων.

Και τα κινητα χαλανε αγαπητε,ειμαι παθων και ευτυχως σωθηκαν οι φωτο που ειχα στην καρτα μνημης.

Οσον αφορα τα συννεφακια,το προβλημα δεν ειναι το κοστος.Το προβλημα ειναι οτι τις αποθηκευεις καπου....που δεν ξερεις.Τις φωτο των αγαπημενων μας,των παιδιων μας κτλ.Εγω δεν θελω ομως.

Αμα σου χάλαγε η κάρτα μνήμης που θα τις έβρισκες τις φωτό;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, osfp1978 είπε

Δεν με ενδιαφερει.Θελω 100%σιγουρια.

Αυτη ειναι η αποψη μου και δεν την αλλαζω.Για εμενα θα εξακολουθει να ειναι deal breaker η καρτα μνημης.Μεχρι τουλαχιστον να μην βρισκω κινητο να παρω.

Δεν είπε κανείς το αντίθετο, προφανώς και εκείνη είναι η άποψη σου, όμως σου ζητήθηκε να εξηγήσεις το γιατί όταν δεν βγάζει νόημα, αφού το εμπόριο λειτουργεί αλλιώς. Για παράδειγμα να μην το προσφέρει η Apple θα το έβρισκε ευκαιρία η  Samsung να καλύψει την ανάγκη εκείνη. Αλλά ούτε εκείνη το κάνει, ούτε κανείς (σχεδόν) πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, osfp1978 said:

4.Ασφαλεια δεδομενων; Πιο ασφαλης ειναι τα δεδομενα  σε μια καρτα μνημης.Επειδη ειμαι παθων σε κινητο που χαλασε τα δεδομενα σωθηκαν επειδη ηταν στην καρτα μνημης,ενω το κινητο....πεθανε.

Οσον αφορα τα συννεφακια,το προβλημα δεν ειναι το κοστος.Το προβλημα ειναι οτι τις αποθηκευεις καπου....που δεν ξερεις.Τις φωτο των αγαπημενων μας,των παιδιων μας κτλ.Εγω δεν θελω ομως.

Συγγνώμη τώρα αλλά για ποιά ασφάλεια μιλάς; αν σου χαλάσει η κάρτα μνήμης χάνεις τα πάντα αν δεν τα έχεις στο cloud! Ακόμα χειρότερα αν σου κλέψει κάποιος το κινητό χάνεις πάλι τα πάντα αν δεν έχεις τις φωτογραφίες στο cloud αλλά και ο κλέφτης βγάζει την καρτούλα από το κινητό σου, τη βάζει σε ενα pc και έχει μόνο αυτός όλες τις φωτογραφίες σου 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, koutsis είπε

Συγγνώμη τώρα αλλά για ποιά ασφάλεια μιλάς; αν σου χαλάσει η κάρτα μνήμης χάνεις τα πάντα αν δεν τα έχεις στο cloud! Ακόμα χειρότερα αν σου κλέψει κάποιος το κινητό χάνεις πάλι τα πάντα αν δεν έχεις τις φωτογραφίες στο cloud αλλά και ο κλέφτης βγάζει την καρτούλα από το κινητό σου, τη βάζει σε ενα pc και έχει μόνο αυτός όλες τις φωτογραφίες σου 😉

Και που να πάμε στο σημαντικότερο τεχνικό σημείο που είναι η κρυπτογράφηση. Δεν μπορεί να λειτουργεί το λειτουργικό σε full disk encryption και η κάρτα όχι. Είναι ένας κόσμος δύο ταχυτήτων που δεν θέλουν οι κατασκευαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λύσεις υπάρχουν ακόμη για όσους τις θέλουν. USB OTG, αντάπτορες που παίρνουν μέσα τους κάρτες μνήμης και συνδέονται στα smartphones πάλι μέσω USB θύρας και χίλια δυο άλλα. Και η Huawei απ' όσο θυμάμαι έχει κάρτες μνήμης στα τηλέφωνα της, απλά άλλου τύπου.

1 hour ago, mphxths said:

Σε αλλη Ελλαδα ζεις. Στην Ελλαδα που ζουμε εμεις οι υπολοιποι , τα data ειναι συνεχως ανοιχτα και τα social media συνεχως ενεργα. Γιατι τα data ειναι φτηνα. Ετσι ακουω ;)  Ολοι σκυμμενοι πανω απο ενα κινητο οπουδηποτε και αν βρισκονται για να μην χασουν καμμια οξεια απο τα ποστς.
 

Ζιπαρε τες με password. Ασε που κανεις δεν ασχολειται με τα clouds μας. Εκτος και αν εισαι καμμια χολιγουντιανη ηθοποιος με πικαντικο περιεχομενο στο cloud , κανεις δεν θα ασχοληθει μαζι σου/μου/μας.

Σίγουρα σε άλλη ζω εγώ. Ειδικά το να ανοιγοκλείνουν κάποιοι διακόπτες όταν είναι σπίτι, όταν γυρνάνε σπίτι η όταν πέφτουν για ύπνο, είναι ένα φαινόμενο που όχι μόνο εδώ μέσα το διαβάζεις συχνά πυκνά, αλλά εάν ρωτήσεις κόσμο εκεί έξω, θα βρεις μερικές εκατοντάδες. Το ότι είναι σκυμμένοι πάνω από την οθόνη όλη μέρα, δεν σημαίνει ότι είναι και στο διαδίκτυο. Σημαίνει ότι έχουν χαζέψει τόσο πολύ, που ακόμα και μια οθόνη με παράσιτα να κοιτάζουν, πάλι σκυμμένοι εκεί θα είναι 😆

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι λέω ότι αν η apple βγάλει ένα νέο iphone που να παίρνει κάρτα microsd, αμέσως η samsung θα τρέξει να βάλει κι αυτή στα δικά της τηλέφωνα.

Αλλά η apple δεν θα το κάνει, γιατί πουλάει icloud...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, kinq1 είπε

Εγώ πάλι λέω ότι αν η apple βγάλει ένα νέο iphone που να παίρνει κάρτα microsd, αμέσως η samsung θα τρέξει να βάλει κι αυτή στα δικά της τηλέφωνα.

Αλλά η apple δεν θα το κάνει, γιατί πουλάει icloud...

Ναι για το icloud δεν θα το κάνει...

Όχι γιατί έχεις ένα μπιχλιμπιδι της πλάκας για αποθήκευση δεδομένων που ίσα που πιάνει 10 MB/s και αυτό γιατί ανεβάζει θερμοκρασίες που είναι έτοιμες να γονατίσουν όλο το σύστημα της και να διαλύσουν και τη μπαταρία ταυτόχρονα. Όχι γιατί δεν επικεντρώνεται στην ιδιωτικότητα και την ασφάλεια και δεν θέλει τα μισά δεδομένα να είναι κρυπτογραφημένα και τα άλλα να πάνε στο μαύρο και βλέπουμε.

Το iCloud σκέφτεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, osfp1978 said:

Τα samsung  σειρας Α εχουν ολα καρτα μνημης.

Δεν ξέρω για τα μικρότερα αλλά τα Α55 και Α35 δεν παίρνουν κάρτα μνήμης.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Waiss said:

Το ότι είναι σκυμμένοι πάνω από την οθόνη όλη μέρα, δεν σημαίνει ότι είναι και στο διαδίκτυο.

Ακριβως αυτο σημαινει :) Τι αλλο κανουν δηλ στο κινητο οταν ειναι εν κινησει ? Ανοιγοκλεινουν την καμερα ? Ανοιγουν την πυξιδα και ψαχνουν τον Βορρα ? Ειπαμε , τα data ειναι φτηνα. Social media και surfing. Ειναι σημεια των καιρων. Δεν υπαρχει σωτηρια λεμε ;) 
 

20 minutes ago, gakost said:

Δεν ξέρω για τα μικρότερα αλλά τα Α55 και Α35 δεν παίρνουν κάρτα μνήμης.

Συμφωνα με την samsung και το Α55 και το Α35 παιρνουν καρτα μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Μετα τι ? Κωλοτουμπα ? ;) 

Αναγκαστηκα οταν δεν υπαρχει επιλογη.

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Ουτε των εταιριων τους ενδιαφερει τι θες εσυ , αλλα τι θελει η πλειοψηφια. Μονο η sony σε σκεφτεται. Καλη επενδυση.

Ημουν σονακιας πριν χρονια,οποτε δεν εχω θεμα.

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αμα σου χάλαγε η κάρτα μνήμης που θα τις έβρισκες τις φωτό;

 

Τις ιδιες πιθανοτητες που εχει να χαλασει το κινητο εχει να χαλασει και η καρτα.

8 ώρες πριν, test1010101 είπε

Δεν είπε κανείς το αντίθετο, προφανώς και εκείνη είναι η άποψη σου, όμως σου ζητήθηκε να εξηγήσεις το γιατί όταν δεν βγάζει νόημα, αφού το εμπόριο λειτουργεί αλλιώς. Για παράδειγμα να μην το προσφέρει η Apple θα το έβρισκε ευκαιρία η  Samsung να καλύψει την ανάγκη εκείνη. Αλλά ούτε εκείνη το κάνει, ούτε κανείς (σχεδόν) πλέον. 

Ολα τα σαμσουγκ σειρα Α παιρνουν καρτα.Ακομη και τα καινουρια.Οπως και τα realme 12+,oppo reno 12 κτλ.

8 ώρες πριν, koutsis είπε

Συγγνώμη τώρα αλλά για ποιά ασφάλεια μιλάς; αν σου χαλάσει η κάρτα μνήμης χάνεις τα πάντα αν δεν τα έχεις στο cloud! Ακόμα χειρότερα αν σου κλέψει κάποιος το κινητό χάνεις πάλι τα πάντα αν δεν έχεις τις φωτογραφίες στο cloud αλλά και ο κλέφτης βγάζει την καρτούλα από το κινητό σου, τη βάζει σε ενα pc και έχει μόνο αυτός όλες τις φωτογραφίες σου 😉

Υπαρχει και το backup σε καποιο σκληρο.Οσο για την κλοπη,μενω σε επαρχια οπου εδω δεν υπαρχει ιδιαιτερος κινδυνος.

Το ιδιο μπορει να συμβει και σε καποιον που εχει τις φωτο στο κινητο του.Υπαρχουν και οι χακερ ξερεις.

5 ώρες πριν, gakost είπε

Δεν ξέρω για τα μικρότερα αλλά τα Α55 και Α35 δεν παίρνουν κάρτα μνήμης.

Παιρνουν κανονικα καρτα.

7 ώρες πριν, Waiss είπε

Λύσεις υπάρχουν ακόμη για όσους τις θέλουν. USB OTG, αντάπτορες που παίρνουν μέσα τους κάρτες μνήμης και συνδέονται στα smartphones πάλι μέσω USB θύρας και χίλια δυο άλλα. Και η Huawei απ' όσο θυμάμαι έχει κάρτες μνήμης στα τηλέφωνα της, απλά άλλου τύπου.

😆

Το ξερω.Η huawei εχει καρτες μνημς nano memory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, osfp1978 είπε

Ολα τα σαμσουγκ σειρα Α παιρνουν καρτα.Ακομη και τα καινουρια.Οπως και τα realme 12+,oppo reno 12 κτλ.

9 ώρες πριν, koutsis είπε

Αγόρασε τότε σειρά Α, Real me 12+, Oppo Reno 12 κτλ. (όσο έχουν ακόμα). Γιατί το συζητάμε;

Bidding Schitts Creek GIF by CBC

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, koutsis είπε

Συγγνώμη τώρα αλλά για ποιά ασφάλεια μιλάς; αν σου χαλάσει η κάρτα μνήμης χάνεις τα πάντα αν δεν τα έχεις στο cloud! Ακόμα χειρότερα αν σου κλέψει κάποιος το κινητό χάνεις πάλι τα πάντα αν δεν έχεις τις φωτογραφίες στο cloud αλλά και ο κλέφτης βγάζει την καρτούλα από το κινητό σου, τη βάζει σε ενα pc και έχει μόνο αυτός όλες τις φωτογραφίες σου 😉

Α δηλαδή οι εταιρείες κόπτονται για την ασφάλεια των δεδομένων μου και όχιγια να πουλήσουνχώροστο cloud. Λέει ας πούμε η Samsung και η Apple ας μην βάλω επέκταση μνήμης γιατι αν κλέψουν το κινητό του koutsis θα του πάρουν τα δεδομένα.  Μάλιστα. Ε, ας μου έδινε την δυνατότητα και αν ήθελα έπαιρνα το ρίσκο, αν όχι δεν το έπαιρνα. 

Και στην τελική για ποια ασφάλεια μιλάμε; Στο cloud δηλαδή δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση στους servers να βλέπει ο,τι ανεβάζει ο καθένας; 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, -WISE- said:

Α δηλαδή οι εταιρείες κόπτονται για την ασφάλεια των δεδομένων μου και όχιγια να πουλήσουνχώροστο cloud. Λέει ας πούμε η Samsung και η Apple ας μην βάλω επέκταση μνήμης γιατι αν κλέψουν το κινητό του koutsis θα του πάρουν τα δεδομένα.  Μάλιστα. Ε, ας μου έδινε την δυνατότητα και αν ήθελα έπαιρνα το ρίσκο, αν όχι δεν το έπαιρνα. 

Και στην τελική για ποια ασφάλεια μιλάμε; Στο cloud δηλαδή δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση στους servers να βλέπει ο,τι ανεβάζει ο καθένας; 

Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι εταιρείες, με νοιάζει τι κάνω εγω. Έκανα μια απλή ερώτηση. Αν σου καεί η κάρτα μνήμης η αν σου κλέψουν ή χάσεις το κινητό τι γίνονται όλες οι χιλιάδες φωτογραφίες που έχεις στην κάρτα αν δεν έχεις cloud? Τις χάνεις ή όχι; 

2 hours ago, osfp1978 said:

Υπαρχει και το backup σε καποιο σκληρο.Οσο για την κλοπη,μενω σε επαρχια οπου εδω δεν υπαρχει ιδιαιτερος κινδυνος.

Το ιδιο μπορει να συμβει και σε καποιον που εχει τις φωτο στο κινητο του.Υπαρχουν και οι χακερ ξερεις.

 

Άρα η λύση σου είναι αντί να δίνεις 20€ το χρόνο για cloud να αγοράζεις εξωτερικούς σκληρούς δίσκους και κάθε λίγο να μπαίνεις στη διαδικασία να συνδέσεις το κινητό με το pc και να περνάς όλες τις φωτογραφίες μέσα. Πολύ βολικό!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι εταιρείες, με νοιάζει τι κάνω εγω. Έκανα μια απλή ερώτηση. Αν σου καεί η κάρτα μνήμης η αν σου κλέψουν ή χάσεις το κινητό τι γίνονται όλες οι χιλιάδες φωτογραφίες που έχεις στην κάρτα αν δεν έχεις cloud? Τις χάνεις ή όχι; 

Άρα η λύση σου είναι αντί να δίνεις 20€ το χρόνο για cloud να αγοράζεις εξωτερικούς σκληρούς δίσκους και κάθε λίγο να μπαίνεις στη διαδικασία να συνδέσεις το κινητό με το pc και να περνάς όλες τις φωτογραφίες μέσα. Πολύ βολικό!

Βρε συμφωνώ. Εγώ λέω δώσε μου την επιλογή της SD και του cloud. Να τα χρησιμοποιώ κατά το δοκούν. 

Θεωρώ αφελές αν κάποιος πιστεύει (δεν λέω για σένα) ότι οι εταιρείες βγάζουν πράγματα για το καλό μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...