Προς το περιεχόμενο

Γιατί άλλαξε έτσι η Samsung και δεν βγάζει πια κινητά με επέκταση μνήμης;


ocean7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά είναι άσχημο

Είχα το note 9 ! Πάρα πάρα πολύ καλό κινητό

Και πήγα στοs24 ultra και δεν έχει επέκταση μνήμης! Μεγάλη βλακεια 

Γιατί δεν θα είχα ανάγκη κανένα could!  Και κανέναν χώρο να πληρώνω διαδικτυακά για να έχω ότι θέλω!

Στο note 9 είχα κάρτα μνήμης 1τερα! 

Είχα ήδη 250 γιγα διαφορά πράγματα και από δουλειά και από ότι ήθελα

Πέστε της γνώμες σας

Κι αν ξέρετε αν γίνεται  να αλλάξει αυτό στο s24

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τον ίδιο λόγο που αφαιρέθηκε το ραδιόφωνο, το jack ακουστικών, η αποσπώμενη μπαταρία, οι υπέρυθρες. Όλα για το κέρδος.

Όχι δεν αλλάζει. Και δεν πρόκειται να ξαναπροστεθεί τέτοιο χαρακτηριστικό στις ναυαρχίδες της Samsung.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ocean7 said:

Πραγματικά είναι άσχημο

Είχα το note 9 ! Πάρα πάρα πολύ καλό κινητό

Και πήγα στοs24 ultra και δεν έχει επέκταση μνήμης! Μεγάλη βλακεια 

Γιατί δεν θα είχα ανάγκη κανένα could!  Και κανέναν χώρο να πληρώνω διαδικτυακά για να έχω ότι θέλω!

Στο note 9 είχα κάρτα μνήμης 1τερα! 

Είχα ήδη 250 γιγα διαφορά πράγματα και από δουλειά και από ότι ήθελα

Πέστε της γνώμες σας

Κι αν ξέρετε αν γίνεται  να αλλάξει αυτό στο s24

Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα κινητά όχι μόνο στη samsung. Μόνο κάποια φτηνά μοντέλα από Κίνα παίρνουν sd κάρτα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα κινητά όχι μόνο στη samsung. Μόνο κάποια φτηνά μοντέλα από Κίνα παίρνουν sd κάρτα ακόμα...

Τα samsung  σειρας Α εχουν ολα καρτα μνημης.

47 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα κινητά όχι μόνο στη samsung. Μόνο κάποια φτηνά μοντέλα από Κίνα παίρνουν sd κάρτα ακόμα...

Οπως και ΟΛΑ τα sony.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, osfp1978 said:

Τα samsung  σειρας Α εχουν ολα καρτα μνημης.

Οπως και ΟΛΑ τα sony.

Εντάξει δεν έκατσα να ψάξω όλα τα μοντέλα για το ποιο παίρνει κάρτα. Απλά λέω ότι όλες οι ναυαρχιδες δεν έχουν κάρτα και κάποιες εταιρίες την έχουν αφήσει μόνο σε φτηνά μοντέλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, -WISE- είπε

Για τον ίδιο λόγο που αφαιρέθηκε το ραδιόφωνο, το jack ακουστικών, η αποσπώμενη μπαταρία, οι υπέρυθρες. Όλα για το κέρδος.

 

Δεν είναι για το κέρδος. Η τεχνολογία προχωράει και έτσι κάποια πράγματα γίνονται παρωχημένα. 

Για να απαντήσω για την αποσπώμενη μνήμη, η επέκταση μνήμης αφαιρέθηκε για πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων:

  1. Εξοικονόμηση χώρου - για να χωρέσουν άλλα υποσυστήματα
  2. Ελλιπή ταχύτητα - σε σχέση με την ενσωματωμένη μνήμη
  3. Μικρότερη αποδοτικότητα -> Μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος
  4. Ασφάλεια δεδομένων - ως αποσπώμενη μνήμη
  5. Οι βλέψεις που έχουν για όσο το δυνατόν λιγότερες θύρες, μέχρι να φτάσουμε στις μηδενικές θύρες και να σφραγιστεί η συσκευή περιμετρικά.
Επεξ/σία από test1010101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα για το κέρδος γίνονται όλα, σε ναυαρχίδα μόνο η Sony έχει κρατήσει κάρτα μνήμης και ακουστικά, και κάποια midrange έχουν ακόμα, η ευκολία της SD  δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony xperia 1 vi 2024 μοντέλο .

Καρτα μνήμης και 3.5μμ ακουστικά , παράξενο που αυτοί βρήκαν χώρο να χωρέσουν αυτά τα δύο.  

Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τη Sony στην Ελλάδα,  δεν έχω δει καμία διαφήμιση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, redhotstef είπε

Sony xperia 1 vi 2024 μοντέλο .

Καρτα μνήμης και 3.5μμ ακουστικά , παράξενο που αυτοί βρήκαν χώρο να χωρέσουν αυτά τα δύο.  

Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τη Sony στην Ελλάδα,  δεν έχω δει καμία διαφήμιση. 

H sony υπαρχει κανονικα στην Ελλαδα....απλα οι τιμες τις ειναι.....αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SD καρτες χαλανε και αφαιρουνται (=κλεβονται). Οσο και αν δεν μας αρεσει , η τεχνολογια προχωραει. Και μην σκεφτομαστε μονο με ελληνικα δεδομενα και νοοτροπια. Το cloud παει συννεφο (pun intended) στην πλειοψηφια των χωρων. Τα data ειναι παμφτηνα. Οι ταχυτητες τραγικα υψηλες. Για αυτο δεν εχουμε ολοι τα data μονιμως ανοιχτα και τα social media συνεχως ενεργα ? Αρα τι μας πειραζει το cloud ? Και το internet radio ?

  • Thanks 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mphxths said:

Οι SD καρτες χαλανε και αφαιρουνται (=κλεβονται). Οσο και αν δεν μας αρεσει , η τεχνολογια προχωραει. Και μην σκεφτομαστε μονο με ελληνικα δεδομενα και νοοτροπια. Το cloud παει συννεφο (pun intended) στην πλειοψηφια των χωρων. Τα data ειναι παμφτηνα. Οι ταχυτητες τραγικα υψηλες. Για αυτο δεν εχουμε ολοι τα data μονιμως ανοιχτα και τα social media συνεχως ενεργα ? Αρα τι μας πειραζει το cloud ? Και το internet radio ?

Στην Ελλάδα ο μέσος χρήστης μέχρι και το WiFi κλείνει όταν θεωρεί ότι δεν το χρειάζεται. Ποια data , location και social media; 😆

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, test1010101 είπε

Δεν είναι για το κέρδος. Η τεχνολογία προχωράει και έτσι κάποια πράγματα γίνονται παρωχημένα. 

Για να απαντήσω για την αποσπώμενη μνήμη, η επέκταση μνήμης αφαιρέθηκε για πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων:

  1. Εξοικονόμηση χώρου - για να χωρέσουν άλλα υποσυστήματα
  2. Ελλιπή ταχύτητα - σε σχέση με την ενσωματωμένη μνήμη
  3. Μικρότερη αποδοτικότητα -> Μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος
  4. Ασφάλεια δεδομένων - ως αποσπώμενη μνήμη
  5. Οι βλέψεις που έχουν για όσο το δυνατόν λιγότερες θύρες, μέχρι να φτάσουμε στις μηδενικές θύρες και να σφραγιστεί η συσκευή περιμετρικά.

1.Δε νομιζω οτι πιανει ιδιαιτερο χωρο μια καρτα μνημης.Αλλωστε υπαρχουν οι ανταπτορες που απ τη μια υπαρχει η καρτα Σιμ και απ την αλλη η καρτα μνημης.Οπως κανει η oppo.

2.Δε νομιζω οτι ειναι προβλημα μια καθυστερηση ενος ή δυο δευτερολεπτων για να φορτωση η καρτα.

3.Καταναπλωση ρευματος;Ουτε καν για συζητηση δεν ειναι αυτο.Στο 2024 ειμαστε με τσιπ των 4 και των 5 νανομετρων.

4.Ασφαλεια δεδομενων; Πιο ασφαλης ειναι τα δεδομενα  σε μια καρτα μνημης.Επειδη ειμαι παθων σε κινητο που χαλασε τα δεδομενα σωθηκαν επειδη ηταν στην καρτα μνημης,ενω το κινητο....πεθανε.

5.Υπ οψιν οτι εχει ψηφιστει οτι θα επιστρεψουν οι αποσπωμενες μπαταριες.Οποτε δεν προκειται να σφραγιστει καμμια συσκευη.

Και στην τελικη υπαρχει κοσμος (φυσικα και εγω) οπου δεν θελουμε ουτε συννεφακια να πληρωνουμε ουτε να εκμεταλευεται η google τις φωτο μας.Ακομη χειροτερα οταν προκειται για φωτο των παιδιων μας και των αγαπημενων μας προσωπων.

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οι SD καρτες χαλανε και αφαιρουνται (=κλεβονται). Οσο και αν δεν μας αρεσει , η τεχνολογια προχωραει. Και μην σκεφτομαστε μονο με ελληνικα δεδομενα και νοοτροπια. Το cloud παει συννεφο (pun intended) στην πλειοψηφια των χωρων. Τα data ειναι παμφτηνα. Οι ταχυτητες τραγικα υψηλες. Για αυτο δεν εχουμε ολοι τα data μονιμως ανοιχτα και τα social media συνεχως ενεργα ? Αρα τι μας πειραζει το cloud ? Και το internet radio ?

Και τα κινητα χαλανε αγαπητε,ειμαι παθων και ευτυχως σωθηκαν οι φωτο που ειχα στην καρτα μνημης.

Οσον αφορα τα συννεφακια,το προβλημα δεν ειναι το κοστος.Το προβλημα ειναι οτι τις αποθηκευεις καπου....που δεν ξερεις.Τις φωτο των αγαπημενων μας,των παιδιων μας κτλ.Εγω δεν θελω ομως.

Επεξ/σία από osfp1978
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, osfp1978 είπε

1.Δε νομιζω οτι πιανει ιδιαιτερο χωρο μια καρτα μνημης.Αλλωστε υπαρχουν οι ανταπτορες που απ τη μια υπαρχει η καρτα Σιμ και απ την αλλη η καρτα μνημης.Οπως κανει η oppo.

2.Δε νομιζω οτι ειναι προβλημα μια καθυστερηση ενος ή δυο δευτερολεπτων για να φορτωση η καρτα.

3.Καταναπλωση ρευματος;Ουτε καν για συζητηση δεν ειναι αυτο.Στο 2024 ειμαστε με τσιπ των 4 και των 5 νανομετρων.

4.Ασφαλεια δεδομενων; Πιο ασφαλης ειναι τα δεδομενα  σε μια καρτα μνημης.Επειδη ειμαι παθων σε κινητο που χαλασε τα δεδομενα σωθηκαν επειδη ηταν στην καρτα μνημης,ενω το κινητο....πεθανε.

5.Υπ οψιν οτι εχει ψηφιστει οτι θα επιστρεψουν οι αποσπωμενες μπαταριες.Οποτε δεν προκειται να σφραγιστει καμμια συσκευη.

Και στην τελικη υπαρχει κοσμος (φυσικα και εγω) οπου δεν θελουμε ουτε συννεφακια να πληρωνουμε ουτε να εκμεταλευεται η google τις φωτο μας.Ακομη χειροτερα οταν προκειται για φωτο των παιδιων μας και των αγαπημενων μας πρισωπων.

Πραγματικά μπορώ να σου πω ένα προς ένα γιατί κάνεις λάθος σε όλα τα σημεία , αλλά αντί αυτού θα πω απλώς πως τα παραπάνω δεν είναι απλά η δική μου προσωπική άποψη, αλλά το τι λένε οι κατασκευαστές.

Αν δεν πιστεύεις τα παραπάνω τότε μένει να μας εξηγήσεις γιατί πιστεύεις πως ενώ οι εταιρείες πουλάνε εκεί που υπάρχει ανάγκη στους καταναλωτές και τους λες πως έχεις ανάγκη την κάρτα μνήμης, στην αφαίρεσαν; Για να ρισκάρουν να μειωθούν οι πωλήσεις τους;

Καταλαβαίνει κάποιος πως δεν βγάζει νόημα και κάτι άλλο συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Waiss said:

Στην Ελλάδα ο μέσος χρήστης μέχρι και το WiFi κλείνει όταν θεωρεί ότι δεν το χρειάζεται. Ποια data , location και social media; 😆

Σε αλλη Ελλαδα ζεις. Στην Ελλαδα που ζουμε εμεις οι υπολοιποι , τα data ειναι συνεχως ανοιχτα και τα social media συνεχως ενεργα. Γιατι τα data ειναι φτηνα. Ετσι ακουω ;)  Ολοι σκυμμενοι πανω απο ενα κινητο οπουδηποτε και αν βρισκονται για να μην χασουν καμμια οξεια απο τα ποστς.
 

9 minutes ago, osfp1978 said:

Το προβλημα ειναι οτι τις αποθηκευεις καπου....που δεν ξερεις.Τις φωτο των αγαπημενων μας,των παιδιων μας κτλ.Εγω δεν θελω ομως.

Ζιπαρε τες με password. Ασε που κανεις δεν ασχολειται με τα clouds μας. Εκτος και αν εισαι καμμια χολιγουντιανη ηθοποιος με πικαντικο περιεχομενο στο cloud , κανεις δεν θα ασχοληθει μαζι σου/μου/μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ζιπαρε τες με password. Ασε που κανεις δεν ασχολειται με τα clouds μας. Εκτος και αν εισαι καμμια χολιγουντιανη ηθοποιος με πικαντικο περιεχομενο στο cloud , κανεις δεν θα ασχοληθει μαζι σου/μου/μας.

Δεν με ενδιαφερει.Θελω 100%σιγουρια.

11 λεπτά πριν, test1010101 είπε

Πραγματικά μπορώ να σου πω ένα προς ένα γιατί κάνεις λάθος σε όλα τα σημεία , αλλά αντί αυτού θα πω απλώς πως τα παραπάνω δεν είναι απλά η δική μου προσωπική άποψη, αλλά το τι λένε οι κατασκευαστές.

Αν δεν πιστεύεις τα παραπάνω τότε μένει να μας εξηγήσεις γιατί πιστεύεις πως ενώ οι εταιρείες πουλάνε εκεί που υπάρχει ανάγκη στους καταναλωτές και τους λες πως έχεις ανάγκη την κάρτα μνήμης, στην αφαίρεσαν; Για να ρισκάρουν να μειωθούν οι πωλήσεις τους;

Καταλαβαίνει κάποιος πως δεν βγάζει νόημα και κάτι άλλο συμβαίνει.

Αυτη ειναι η αποψη μου και δεν την αλλαζω.Για εμενα θα εξακολουθει να ειναι deal breaker η καρτα μνημης.Μεχρι τουλαχιστον να μην βρισκω κινητο να παρω.

Επεξ/σία από osfp1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...