Προς το περιεχόμενο

Η OpenAI ανακοίνωσε το SearchGPT, τη δική της μηχανή αναζήτησης βασισμένη στην τεχνητή νοημοσύνη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, paredwse είπε

Γιατί, βάζουν και διαφημίσεις χωρίς σκοπό το κέρδος; 

Έλεος με την τρικυμία εν κρανίω... 

 

Μόλις τώρα, Volga είπε

Υπάρχεi και άλλος σκοπός για τη διαφήμιση εκτός από το κέρδος; :D 

Διαβάζοντας όλη την πρόταση θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρο ότι διαιροτάται αν το searchGPT θα είναι ένας άξιος ανταγωνιστής ή απλά θα είναι άλλη μια πλατφόρμα αναζήτησης που θα φιλοξενεί μόνο διαφημίσεις και δεν θα προσφέρει τίποτα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Conan2046 said:

Βασικά μια μηχανή αναζήτησης θέλουμε που να μας δείχνει αυτό που ζητάμε απλώς 

Όπως ήταν κάποτε η google σ2 μεγάλο βαθμό.

Τώρα ψαχνεις και σου βρίσκει μόνο ότι δεν ψάχνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, atypicalcoder said:

Άμα λέω ότι έχει πιάσει πάτο peak το AI και πλέον βγάζουν μόνο χαζομάρες arround it και δεν υπάρχει καμία βελτίωση στην ΑΙ αυτή καθ αυτή.

Θα το θυμηθώ, φίλε, σε 10 μέρες που παρουσιάζω την πτυχιακή μου, να τους πω "έχει πιάσει peak το μοντέλο, δεν μπορώ να το εξελίξω περισσότερο, ούτε να χρησιμοποιήσω άλλη αρχιτεκτονική, το λένε στο Insomnia. Λένε επίσης ότι δεν κάνει και πολλά. Τι κι αν μου έδωσε αποτελέσματα 6 φορές πιο ακριβή από συμβατικές μεθόδους; Μα, το λένε στο Insomnia".

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Πάντα έτσι γίνεται. Ενθουσιασμός με μια νέα τεχνολογία και μετά τέλμα μέχρι την επόμενη. Όπου μυρίζονται χρήμα προωθούν αν δουν ότι το ΑΙ πια δεν πουλάει όσο πριν θα ανακαλύψουν κάτι άλλο για να πουλήσουν καθρεφτάκια σε ιθαγενείς. 

Ποια είναι η νούμερο 1 μηχανή αναζήτησης? για μάντεψε τι θα γίνει αν αυτή η μηχανή αναζήτησης πειράξει τα αποτελέσματα για να φαίνονται πιο συχνά τα κατά του ΑΙ.

3 ώρες πριν, test1010101 είπε

Πολύ σωστά το έλεγαν. Τις προάλλες έψαχνα μια ταινία που είδα όταν ήμουν πολύ μικρός. Θυμόμουν πολύ θολά 2-3 λεπτομέρειες και ήταν αδύνατον να τη βρω στις μηχανές αναζήτησης. Μου ήρθε η ιδέα να περιγράψω στο περίπου ό,τι θυμόμουν στο ChatGPT και πραγματικά τη βρήκε με την πρώτη, παρόλο που χρησιμοποίησα το 3.5 που δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο. Με εξέπληξε. Εκεί κατάλαβα τι δύναμη έχουν στην αναζήτηση πληροφορίας, μπορούν να αναλύουν και να σκέφτονται πολύ βαθύτερα κάνοντας τις κλασικές μηχανές αναζήτησης να δείχνουν παλιές πλέον.

Θεωρώ πως το SearchGPT είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Προφανώς θα είναι ένα μποτ εξειδικευμένο στην αναζήτηση στο διαδίκτυο παρέχοντας πηγές κτλ.  Ειλικρινά πιστεύω οι μηχανές αναζήτησης δεν θα χρειάζονται σύντομα.

Επίσης μην μπερδεύεσαι, όταν μιλάμε για "φούσκα" στο ΑΙ, μιλάμε από άποψη οικονομική (επενδυτική) και μόνο και όχι τεχνολογική. Από τεχνολογικής απόψεως δεν υπάρχει καμία φούσκα να σκάσει στο ΑΙ, αφού μόλις ξεκίνησε να δουλεύει και ήρθε για να μείνει. Μόνο επιτάχυνση θα πρέπει να περιμένουμε.

 

Έχει και αυτό την χρήση του και σε κάποια πράγματα είναι πολύ καλό. Η ένσταση μου είναι στο "ήρθε το ΑΙ να τα σαρώσει όλα διαδώστε!!ενα1!". δλδ να χαλαρώσουν λίγο. Θα γίνει απλά ένα ακόμα εργαλείο όπως έχουμε τώρα το google Πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, paredwse said:

Γιατί, βάζουν και διαφημίσεις χωρίς σκοπό το κέρδος; 

Έλεος με την τρικυμία εν κρανίω... 

Αχαριστε, έχουμε ΑΙ before it was cool...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να με βοηθήσει να βρω εκείνο το βίντεο από τους εξορκισμούς στη Θεσσαλονίκη που από πίσω έχουν βάλει τη μουσική επένδυση "dance with the devil".

Με το google δεν το βρίσκω πουθενά

Επεξ/σία από Bezbozny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμενόμενη κίνηση της OpenAI,  εάν δεν μετατραπούν και οι υπόλοιποι browsers σε ΑΙ base, (που δεν θα εξαρτώνται όμως από το ChatGPT, όπως η Microsoft) έχουν χάσει ήδη το παιχνίδι.

Κάτι μου λέει ότι με αυτή την ανακοίνωση κάποιοι στα γραφεία της Microsoft πρέπει να έχουν αρχίσει να χτυπάνε το κεφάλι τους πάνω στα γραφεία τους αναλογιζόμενοι μήπως τελικά εξαπατήθηκαν και χάρισαν μερικά δις σε ανερχόμενο πιθανό ανταγωνιστή τους, θα δείξει η πορεία βέβαια....

(Επόμενος στόχος της OpenAI : η δημιουργία Λ.Σ. βασισμένο σε AI , με την πετυχημένη μέθοδο "γυρίσματος της μπιφτέκας" του Altman ;;;; Μπα δεν νομίζω να σκέφτηκαν κάτι τέτοιο... 😏

Επεξ/σία από Ne0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ne0n είπε

Αναμενόμενη κίνηση της OpenAI,  εάν δεν μετατραπούν και οι υπόλοιποι browsers σε ΑΙ base, (που δεν θα εξαρτώνται όμως από το ChatGPT, όπως η Microsoft) έχουν χάσει ήδη το παιχνίδι.

Κάτι μου λέει ότι με αυτή την ανακοίνωση κάποιοι στα γραφεία της Microsoft πρέπει να έχουν αρχίσει να χτυπάνε το κεφάλι τους πάνω στα γραφεία τους αναλογιζόμενοι μήπως τελικά εξαπατήθηκαν και χάρισαν μερικά δις σε ανερχόμενο πιθανό ανταγωνιστή τους, θα δείξει η πορεία βέβαια....

(Επόμενος στόχος της OpenAI : η δημιουργία Λ.Σ. βασισμένο σε AI , με την πετυχημένη μέθοδο "γυρίσματος της μπιφτέκας" του Altman ;;;; Μπα δεν νομίζω να σκέφτηκαν κάτι τέτοιο... 😏

"Can you make me an OS"?

-"Ready"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειναι το ζουμι:

OpenAI faces bankruptcy within a year, projecting $5B losses | Windows Central

ενω το ChatGPT εχει μολις 100εκ ενεργους χρηστες την βδομαδα:

Number of ChatGPT Users (Aug 2024)

που ειναι πενιχρο νουμερο σε σχεση με τα δις που χρησιμοποιουν το google search. 

γιαυτο και το βγαλανε σε μορφη μηχανης αναζητησς, μηπως τραβηξουν περισσοτερο κοσμο.

ναι, το ChatGPT δεν ειναι η μονη πηγη εσοδων για την OAI, η ιδια εχει συναψει διαφορες εμπορικες συμφωνιες με Apple, ΜS, κτλ για αδειοδοτηση της τεχνολογιας της, αλλα το σημαντικο ειναι το εξης: ο Iνδος της ΜΣ οταν την πρωτοπαρουσιασε, την ειχε διαφημισει ως τεχνολογιας αιχμης που θα αλλαζε ριζικα τον τροπο αναζητησης πληροφοριας στο ιντερνετ, σε σημειο μαλιστα να τρομοκρατησει την Google και να αντιδρασει με επαναλειτουργια του δικου της ΑΙ προγραμματος. Αλλα μετα απο 1.5 χρονο, θα περιμενε κανεις η διεισδυση του ChatGPT στην αγορα ναναι πολυ μεγαλυτερη, κατι που δεν συνεβει. Και αυτο κατι δειχνει.

Αν η επερχομενη 5η εκδοση του ChatGPT δεν προσφερει κατι το ρηξικελευθο και εντυπωσιακο, η φουσκα της ΑΙ ισως ερθει πολυ πιο συντομα απο οτι εικαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φούσκες πάνε και έρχονται η τεχνολογία και οι υποδομές παραμένουν. Όταν βγει το τζίνι από το μπουκάλι δεν ξαναμπαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...