Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή για φωτογράφηση ακίνητης περιουσίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ότι αφορά την αγορά εξοπλισμού για την φωτογράφηση διαμερισμάτων καθώς δουλεύω σαν μεσίτης ακινήτων. Στο γραφείο συνεργαζόμαστε με φωτογράφο αλλά είναι πολύ δύσκολο να κανονίσεις να είσαι εσύ, ο φωτογράφος και ο ιδιοκτήτης για να γίνει η φωτογράφηση οπότε μέχρι τώρα τραβούσα φωτογραφίες με το κινητό μου (Samsung Galaxy A52s) και βίντεο και 360 φωτογραφίες με insta360 X3. Ποιός πιστεύεται ότι πρέπει να είναι ο εξοπλισμός για να γίνει μια καλή προσπάθεια για φωτογράφηση ενός διαμερίσματος?

Να πω ότι όταν ήμουν φοιτητής παρακολούθησα κάποια σεμινάρια για φωτογράφηση με έναν απλό εξοπλισμό (μια κάμερα 24 megapixel της Sony - απλή κάμερα όχι κάτι το ιδιαίτερο).

Επίσης σε συνδιασμό του ότι θέλω να ασχοληθώ με την φωτογραφία σαν χόμπι, θα ήθελα να μου προτείνετε μια φωτογραφική μηχανή που να με καλύπτει και στην φωτογράφηση ακινήτων αλλά και για ψυχαγωγία.

Ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/07/2024 at 21:16, markos158 said:

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ότι αφορά την αγορά εξοπλισμού για την φωτογράφηση διαμερισμάτων καθώς δουλεύω σαν μεσίτης ακινήτων. Στο γραφείο συνεργαζόμαστε με φωτογράφο αλλά είναι πολύ δύσκολο να κανονίσεις να είσαι εσύ, ο φωτογράφος και ο ιδιοκτήτης για να γίνει η φωτογράφηση οπότε μέχρι τώρα τραβούσα φωτογραφίες με το κινητό μου (Samsung Galaxy A52s) και βίντεο και 360 φωτογραφίες με insta360 X3. Ποιός πιστεύεται ότι πρέπει να είναι ο εξοπλισμός για να γίνει μια καλή προσπάθεια για φωτογράφηση ενός διαμερίσματος?

Να πω ότι όταν ήμουν φοιτητής παρακολούθησα κάποια σεμινάρια για φωτογράφηση με έναν απλό εξοπλισμό (μια κάμερα 24 megapixel της Sony - απλή κάμερα όχι κάτι το ιδιαίτερο).

Επίσης σε συνδιασμό του ότι θέλω να ασχοληθώ με την φωτογραφία σαν χόμπι, θα ήθελα να μου προτείνετε μια φωτογραφική μηχανή που να με καλύπτει και στην φωτογράφηση ακινήτων αλλά και για ψυχαγωγία.

Ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας.

Η σωστή ερώτηση δεν είναι ποια μηχανή να πάρεις αλλά ποιο φακό να πάρεις. |
Σίγουρα θέλεις κάτι που να καλύπτει εστιακό μήκος μεταξύ 12-24mm σε 35mm φορμά.
Οπότε πες μας τι budget έχεις, αν είσαι διατεθιμένος να χρησιμοποιείες τρίποδο και εξωτερική πηγή φωτισμού (φλας), αν θέλεις μετά να κάνεις edit ή θες κατευθείαν τη φωτογραφία έτοιμη κλπ κλπ...

 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τριποδα, εξωτερικα φλας και στουντιο λετε βρε παιδια? η φωτογραφιση των ακινητων πρεπει να γινεται τσακ μπαμ. μια μεση ψηφιακη καμερα η ενα μεσο κινητο αρκουν πλεον. στατικο ειναι το θεμα, απλα πρεπει να απεικονιζεται ωραια. μετα μπορεις να κανεις και μια επεξεργασια για τα χρωματα κλπ στον υπολογιστη σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάτζετ μέχρι 1000 ευρώ. Η φωτογράφηση πρέπει να γίνει γρήγορα μιας και δεν υπάρχει πολύ χρόνο στη διάθεσή μου.

Αν πάρω ένα καλό κινητό πχ Galaxy S24 θα με καλύψει?

Γιατί το κινητό μου είναι μέτριο σε φωτογράφηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, markos158 είπε

Μπάτζετ μέχρι 1000 ευρώ. Η φωτογράφηση πρέπει να γίνει γρήγορα μιας και δεν υπάρχει πολύ χρόνο στη διάθεσή μου.

Αν πάρω ένα καλό κινητό πχ Galaxy S24 θα με καλύψει?

Γιατί το κινητό μου είναι μέτριο σε φωτογράφηση 

    Φίλτατε , δεν υπάρχει λόγος να εμπλέξετε την φωτογράφιση , η οποία έχει κάποιους κανόνες και χαρακτηριστικά τα οποία απαιτούν χρόνο , κάτι που εσείς όπως λέτε δεν έχετε κι' αυτό είναι απολύτως κατανοητό και σεβαστό . 

   Οπότε μην ψάχνετε για λύσεις που ΠΙΘΑΝΟΝ να καλύψουν και την επαγγελματική σας δραστηριότητα αλλά και την τυχόν ερασιτεχνική για προσωπική χρήση . 

   Δεν έχει να κάνει με το αν το κινητό σας είναι ΜΕΤΡΙΟ κι' αν κάποιο άλλο άλλης μάρκας μπορεί να είναι λιγότερο η περισσότερο μέτριο , ούτε αν μπορείτε να διαθέσετε ένα η δύο χιλιάρικα . 

  Λίγο πιο πάνω σας δόθηκαν δύο προτάσεις πολύ χαρακτηριστικές σχετικά με αυτά πού γράφω δλδ είτε θα εμβαθύνετε διότι είναι ξεκάθαρο για μένα και για πολλούς άλλους ότι χρειάζεστε φακό αλλά και χρόνο ( εδώ να σημειώσω ότι όταν λέμε χρόνο δεν εννοούμε ότι θα κάτσετε κάνα δύο μερόνυχτα μέσα σε ένα διαμέρισμα για φωτογράφιση ) είτε θα προχωρήσετε με λύσεις τύπου τσακ μπαμ ( και γιατί όχι άλλωστε ) τις οποίες ήδη χρησιμοποιείτε .

   Δυστυχώς η ευτυχώς συνδυασμός των δύο πιο πάνω επιλογών δεν γίνεται δλδ και τσακ μπαμ και φωτογράφιση της προκοπής . 

    Κάποιος άνθρωπος θα αφιερώσει χρόνο για να κάνει μία δουλειά , όπως εσείς που ασχολείστε με ακίνητα και φυσικά γνωρίζετε πράγματα που εγώ δεν γνωρίζω κι' αν χρειαστεί θα πρέπει να αφιερώσω χρόνο για να τα μάθω . 

   Μόνον εσείς λοιπόν είστε αρμόδιος για να επιλέξετε την λύση που σας καλύπτει . 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, xsterg said:

τι τριποδα, εξωτερικα φλας και στουντιο λετε βρε παιδια? η φωτογραφιση των ακινητων πρεπει να γινεται τσακ μπαμ. μια μεση ψηφιακη καμερα η ενα μεσο κινητο αρκουν πλεον. στατικο ειναι το θεμα, απλα πρεπει να απεικονιζεται ωραια. μετα μπορεις να κανεις και μια επεξεργασια για τα χρωματα κλπ στον υπολογιστη σου. 

Τρίποδο, μηχανή και 1 φλας χρειάζομαι 2 λεπτά για κάθε δωμάτιο. Σε αυτά τα 2 λεπτά έχω  3-4 λήψεις , με σωστή έκθεση και της θέας (αν έχει παράθυρα δηλαδή να μην υπάρχει διαφορά έκθεσης, π.χ κάτασπρα τα παράθυρα)  και του εσωτερικού χώρου. Είναι τσακ μπαμ αυτό;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Τρίποδο, μηχανή και 1 φλας χρειάζομαι 2 λεπτά για κάθε δωμάτιο. Σε αυτά τα 2 λεπτά έχω  3-4 λήψεις , με σωστή έκθεση και της θέας (αν έχει παράθυρα δηλαδή να μην υπάρχει διαφορά έκθεσης, π.χ κάτασπρα τα παράθυρα)  και του εσωτερικού χώρου. Είναι τσακ μπαμ αυτό;

Άργησες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα επαρκούν, μέχρι να πετύχεις δωμάτιο που δεν φωτίζεται σωστά ή έχεις πάει σε ώρα που δεν έχει φως
τρία στοιχεία είναι αυτά που έχουν σημασία:
- Ο φακός που πρέπει να είναι ευρυγώνιος για να χωρέσει όσο περισσότερα στοιχεία γίνεται στο κάδρο
- Ένα τρίποδο, για να μπορείς να αυξήσεις χρόνους έκθεσης στο στατικό μεν αλλά πιθανόν σκοτεινό θέμα
- Ένα φλας για να μπορέσεις να φωτίσεις το δωμάτιο κατα τον επιθυμητό τρόπο και ομοιόμορφα

Η κάμερα δεν έχει και τόσο σημασία. Μπορεί να είναι οποιαδήποτε που θα μπορεί να τραβήξει σε manual mode και να βγάλει raw αποτέλεσμα.
Ούτε και τα μεγαπίξελ παίζουν ρόλο. 12 μεγαπίξελ σε μια κάμερα δεκαετίας-δεκαπενταετίας που πλέον βρίσκεις με 100 ευρώ, αρκούν. Για φακό θα δώσεις το κάτι παραπάνω. Ισως κανα 200άρι
Το αναφέρω μιας και είπες πως έκανες κάποια σεμινάρια

Τώρα απο εκει και πέρα όλα είναι σχετικά
Χρειάζεται ένα τρίποδο; Ένα φλας; Καλή μηχανή και φακό;
Αρκεί ένα κινητό;

Όλα έχουν να κάνουν με το επίπεδο της φωτογραφίας που θέλεις να παραδώσεις.
Σαφώς πάντως γίνεται και με κινητό. Αλλά...

Εδώ έχουμε φωτογραφίες των ίδιων χώρων απο υπηρεσία που κάνει αυτή τη δουλειά και δείχνει σε αντιπαράθεση φώτο κινητού και φώτο επαγγελματικές
https://virtualvista3d.com/iphone-versus-pro-photography/

Στις φώτο κινητού,. χωρίς φλας και χωρίς τρίποδο υπάρχουν διαφορές (και δεν αναφέρομαι στις γωνίες λήψης)
Το WB σε κάθε φώτο είναι διαφορετικό και ανομοιόμορφο. Οι σκιές είναι ανεξέλεγκτες. Τα σκοτεινά σημεία δεν μπορούν να αποδοθούν σωστά με το φως απο τα παράθυρα και τις λάμπες. Το σημείο λήψης είναι κάθε φορά διαφορετικό τόσο σε βάθος όσο και σε ύψος (πχ στην κουζίνα δεν μπορούσε να πάει πιο πίσω και τράβηξε σχεδόν στο όριο των άνω ντουλαπιών. Με μια μηχανή σε τρίποδο παίρνεις 4-5 φωτογραφίες και τις δένεις για να δώσεις περισσότερο χώρο στην εικόνα σου. Κάτι που χωρίς τρίποδο και με τον τρόπο που τραβάει το κινητό είναι απείρως δυσκολότερο.

Με ένα τρίποδο, ελεγχόμενο φωτισμό φλας και λίγη επεξεργασία θα μπορείς να δώσεις ένα ομοιογενές αποτέλεσμα στις φώτο σου.
Αν είναι κάτι που επιθυμείς...
Αλλιώς και με ένα καλό κινητό γίνεται μια απεικόνιση των χώρων όπως βλέπουμε και στο link
Ολα έχουν να κάνουν με τις προσδοκίες του καθενός

Τωρα επειδή αναφέρθηκε και η φωτογραφία σαν χόμπι, εκει τα δεδομένα αλλάζουν. Εχει να κάνει καθαρά με το μπάτζετ
Με 300 θα κάνεις την δουλειά που θέλεις με μια παλιά μηχανή, αλλά πιθανόν δεν θα μπορείς να κάνεις το χόμπι σου (αν θέλεις πχ να τραβάς πουλιά ή αγώνες ποδοσφαίρου ή να φωτογραφίζεις μέλισσες και να φαίνεται η τρίχα στο κεφάλι τους). Για απλή φωτογραφία δρόμου ή τοπίου πάντως και με μηχανή 20ετίας κάνεις δουλειά

Παραπάνω ανέφερα το μίνιμουμ σε τιμές για να κάνεις την δουλειά που αναφέρεις. Για το χόμπι είναι μια άλλη αρκετά πιο σύνθετη και ακριβή υπόθεση που μάλλον δεν αναλύεται εδώ, επειδή δεν έχω τα δεδομένα που χρειάζομαι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ρώτησα για την φωτογράφηση γιατί διαπίστωσα ότι όταν υπάρχει φως στο ακίνητο και οι φωτογραφίες βγαίνουν καλές τότε η πιθανότητα να κλειστεί ένα ραντεβού για υπόδειξη στο ακίνητο είναι πολύ μεγαλύτερη από άλλα ακίνητα με χαμηλής ποιότητας φωτογραφίες.Το έχω παρατηρήσει ότι η φωτογράφηση παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο για να έρθει ο πελάτης.Γι'αυτό τον λόγο θέλω να γίνει καλή δουλειά ώστε να έχω περισσότερους πελάτες για κάθε ακίνητο.

Λοιπόν για να μην το κουράζομαι και γίνονται τσακωμοί εδώ για του τι πρέπει και δεν πρέπει να γίνει σε μια φωτογράφηση, μπορείτε να μου προτείνετε έναν εξοπλισμό (ας είναι και μεταχειρισμένος) που να γίνεται μια καλή δουλειά?

Πχ ποιο φακό να πάρω? Ποιο φλας? Το τρίποδο για πιο λόγο το χρειάζομαι? Αν κάνει δουλειά δεν έχω πρόβλημα να το πάρω και αυτό. Η επεξεργασία της φωτογραφίας γίνει με ένα λογισμικό αυτόματα η είναι με Photoshop? Κλπ

Γενικά να ξέρετε πως δεν πιστεύω στην εύκολη δουλειά και ότι προσπαθώ να κάνω στην δουλειά μου όσο μπορώ καλύτερα.

Επεξ/σία από markos158
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, markos158 είπε

Παιδιά ρώτησα για την φωτογράφηση γιατί διαπίστωσα ότι όταν υπάρχει φως στο ακίνητο και οι φωτογραφίες βγαίνουν καλές τότε η πιθανότητα να κλειστεί ένα ραντεβού για υπόδειξη στο ακίνητο είναι πολύ μεγαλύτερη από άλλα ακίνητα με χαμηλής ποιότητας φωτογραφίες.Το έχω παρατηρήσει ότι η φωτογράφηση παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο για να έρθει ο πελάτης.Γι'αυτό τον λόγο θέλω να γίνει καλή δουλειά ώστε να έχω περισσότερους πελάτες για κάθε ακίνητο.

Λοιπόν για να μην το κουράζομαι και γίνονται τσακωμοί εδώ για του τι πρέπει και δεν πρέπει να γίνει σε μια φωτογράφηση, μπορείτε να μου προτείνετε έναν εξοπλισμό (ας είναι και μεταχειρισμένος) που να γίνεται μια καλή δουλειά?

Πχ ποιο φακό να πάρω? Ποιο φλας? Το τρίποδο για πιο λόγο το χρειάζομαι? Αν κάνει δουλειά δεν έχω πρόβλημα να το πάρω και αυτό. Η επεξεργασία της φωτογραφίας γίνει με ένα λογισμικό αυτόματα η είναι με Photoshop? Κλπ

Γενικά να ξέρετε πως δεν πιστεύω στην εύκολη δουλειά και ότι προσπαθώ να κάνω στην δουλειά μου όσο μπορώ καλύτερα.

   Προσωπικά δεν είδα πουθενά να γίνεται κανένας τσακωμός για οτιδήποτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μία φωτογραφία που βγάζεις και μία φωτογραφία που σου αρέσει να σου πούμε πως έγινε για να μην σε κουράζουμαι.
Συγνώμη που σε ρωτάμε πληροφορίες, αλλά εάν δεν ξέρουμε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, μπορεί να γίνει πρόταση που δεν σου ταιριάζει.
Για το μέσο ελληνικό σπίτι, εάν θέλεις να ξεχωρίσεις από τον ανταγωνισμό και το budget σου είναι αυστηρά 1000€, μάλλον θα κινηθείς σε μεταχειρισμένα.
Θέλεις τρίποδο, ένα μικρό φλας να μπαίνει στη μηχανή πάνω, ένα σώμα και ένα φακό που να καλύπτει έυρος mm από 12 έως 24mm σε 35mm.
Μπορείς να ξεκινήσεις μόνο με το φακό και τη μηχανή, αλλά εάν δεν ξέρεις τι κάνεις και πως το κάνεις, δεν θα δεις διαφορές αμέσως με το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, markos158 said:

Παιδιά ρώτησα για την φωτογράφηση γιατί διαπίστωσα ότι όταν υπάρχει φως στο ακίνητο και οι φωτογραφίες βγαίνουν καλές τότε η πιθανότητα να κλειστεί ένα ραντεβού για υπόδειξη στο ακίνητο είναι πολύ μεγαλύτερη από άλλα ακίνητα με χαμηλής ποιότητας φωτογραφίες.Το έχω παρατηρήσει ότι η φωτογράφηση παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο για να έρθει ο πελάτης.Γι'αυτό τον λόγο θέλω να γίνει καλή δουλειά ώστε να έχω περισσότερους πελάτες για κάθε ακίνητο.

Λοιπόν για να μην το κουράζομαι και γίνονται τσακωμοί εδώ για του τι πρέπει και δεν πρέπει να γίνει σε μια φωτογράφηση, μπορείτε να μου προτείνετε έναν εξοπλισμό (ας είναι και μεταχειρισμένος) που να γίνεται μια καλή δουλειά?

Πχ ποιο φακό να πάρω? Ποιο φλας? Το τρίποδο για πιο λόγο το χρειάζομαι? Αν κάνει δουλειά δεν έχω πρόβλημα να το πάρω και αυτό. Η επεξεργασία της φωτογραφίας γίνει με ένα λογισμικό αυτόματα η είναι με Photoshop? Κλπ

Γενικά να ξέρετε πως δεν πιστεύω στην εύκολη δουλειά και ότι προσπαθώ να κάνω στην δουλειά μου όσο μπορώ καλύτερα.

Τσακωμοι δεν γινονται συζητηση γινεται για να σε βοηθησουμε. Υπαρχουν πααρα πολλες καμερες απο 100 ευρω μεχρι 5000. Με ολες μπορεις να κανεις την δουλεια σου, το θεμα ειναι να καταλαβουμε τι ακριβως περιμενεις ωστε να σου δωσουμε την καταληλη. 

Αν επιλεξεις την φωτογραφικη χρειαζεται αρκετο διαβασμα και "κοπο" για να βγαλεις αξιολογες φωτογραφιες. Αν θελεις κατι γρηγορο απλα παιρνεις ενα συγχρονο τηλεφωνο (s23-s24 iphone 14, 15 καποιο pixel κτλ κτλ) και θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο την πρωτη σου φωτογραφια με οποιαδηποτε μηχανη. 

 

Αν τελικα επιλεξεις καποια μηχανη:

Ειναι βασικο το τριποδο για να εχεις σταθερη την μηχανη και να μπορεις να χρησιμοποιησεις χαμηλες ταχυτητες κλειστρου. Οσο πιο χαμηλη ταχυτητα τοσο πιο πολυ φως μπαινει στον σενσορα αλλα κατω απο ενα σημειο αν δεν εχεις τριποδο  θα βγει κουνημενη η φωτογραφια.

Για εξοπλισμο θα σου κανει οποιαδηποτε dsrl η mirrorless μαζι με εναν ευρυγωνιο φακο, αυτο φαινεται απο τον αριθμο με τα mm, οσο πιο μικρος τοσο πιο ευρυγωνιος. Στα 20mm ειναι ενα καλο σημειο. Το βασικο ειναι να την συνδιασεις με ενα τριποδο. Μια οικονομικη επιλογη ειναι μια μεταχειρισμενη sony a6000, η μια olympus em10 η olympus em5. Μπορεις να ξεκινησεις με τον κιτ φακο τους και ενα τριποδο και στην συνεχεια να παρεις εναν καλυτερο ευρυγωνιο φακο. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πιθανότητα να σε βάλω σε επιπλέον σκέψεις και "μπελάδες", θα σε ρωτήσω, το βίντεο είναι κάτι που θα σε ενδιέφερε; Ρωτάω γιατί, με ενα καλό κινητό για φωτογραφίες, σαν αυτά που σου πρότειναν παραπάνω ( που σημαίνει θα έχεις και ένα καλύτερο κινητό για εσένα αν σε ενδιαφέρει) και με ενα dji osmo pocket 3, το οποίο είναι μικρή κάμερα με σταθεροποίηση, θα μπορείς να παρουσιάζεις τους χώρους ΚΑΙ με βίντεο. Μία σκέψη...

Επεξ/σία από vagosofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2024 στις 6:06 ΜΜ, xsterg είπε

τι τριποδα, εξωτερικα φλας και στουντιο λετε βρε παιδια? η φωτογραφιση των ακινητων πρεπει να γινεται τσακ μπαμ. μια μεση ψηφιακη καμερα η ενα μεσο κινητο αρκουν πλεον. στατικο ειναι το θεμα, απλα πρεπει να απεικονιζεται ωραια. μετα μπορεις να κανεις και μια επεξεργασια για τα χρωματα κλπ στον υπολογιστη σου. 

Τσακ μπαμ, βγαζεις φωτογραφια με το κινητο και το αποτελεσμα θα ειναι κατι σαν αυτο :

Living room image 1

αυτο

May be an image of indoors

κι αυτο

May be an image of towel rack

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/07/2024 at 20:54, markos158 said:

Μπάτζετ μέχρι 1000 ευρώ.

Για να πας σε φωτογραφική με κορυφαίους ευρυγώνιους που θα παίρνουν τα πάντα, πρέπει να ανέβεις πολύ παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...