Προς το περιεχόμενο

CanvasTV: Η αντιπρόταση της Hisense στο The Frame της Samsung έρχεται με ανταγωνιστική τιμή


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αγορά των "έξυπνων" τηλεοράσεων εμπλουτίζεται με μια νέα πρόταση από την Hisense, που υπόσχεται να μετατρέψει την οθόνη σας σε έργο τέχνης.

Στην ουσία το νέο μοντέλο CanvasTV της εταιρείας έρχεται να ανταγωνιστεί ευθέως το δημοφιλές The Frame της Samsung, προσφέροντας παρόμοια χαρακτηριστικά σε τιμή περισσότερο προσιτή. Συγκεκριμένα, η CanvasTV διατίθεται σε μέγεθος 65 ιντσών στην τιμή των 1.300 δολαρίων, ενώ αναμένεται και η κυκλοφορία του μοντέλου 55 ιντσών. Η τιμολογιακή πολιτική της Hisense είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, καθώς το αντίστοιχο μοντέλο της Samsung κοστίζει 2.000 δολάρια.

Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά της CanvasTV είναι η δυνατότητα αλλαγής πλαισίου. Η τηλεόραση συνοδεύεται από ένα πλαίσιο που μιμείται ξύλο τικ, ενώ στο μέλλον θα είναι διαθέσιμα και άλλα σχέδια. Τα πλαίσια προσαρμόζονται μαγνητικά στο σώμα της τηλεόρασης, επιτρέποντας εύκολη αλλαγή ανάλογα με το γούστο και τη διακόσμηση του χώρου.

image.png.2dbfdf272f0eb72f1c145630b9675f87.png

Η σχεδίαση της CanvasTV επιτρέπει την τοποθέτησή της ακριβώς πάνω στον τοίχο, χάρη σε ένα ειδικό σύστημα στήριξης που περιλαμβάνεται. Εναλλακτικά, μπορεί να τοποθετηθεί πάνω σε επίπεδη επιφάνεια, με τη χρήση των παρεχόμενων στηριγμάτων.

Η λειτουργία Art Mode είναι το κύριο χαρακτηριστικό που μετατρέπει την CanvasTV σε έργο τέχνης. Οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα σε έργα τέχνης διαφόρων στυλ που είναι ήδη αποθηκευμένα στην τηλεόραση, όπως αφηρημένη, μοντέρνα και αναγεννησιακή τέχνη. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα μεταφόρτωσης προσωπικών φωτογραφιών. Οι εικόνες μπορούν να προβληθούν σε οριζόντια ή κάθετη διάταξη, με επιλογή διαφόρων πλαισίων. Επιπλέον ένας αισθητήρας κίνησης απενεργοποιεί την οθόνη όταν δεν ανιχνεύει κίνηση στο χώρο, εξοικονομώντας ενέργεια.

Από τεχνικής άποψης, η CanvasTV στηρίζεται σε 4K QLED panel που υπόσχεται πάνω από ένα δισεκατομμύριο αποχρώσεις. Το ειδικό αντιθαμβωτικό στρώμα "Hi-Matte" στοχεύει στην απόδοση βάθους και υφής στα ψηφιακά έργα τέχνης, ενώ ένας αισθητήρας φωτός προσαρμόζει αυτόματα τις ρυθμίσεις εικόνας ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού του χώρου.

Η οθόνη υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης 144Hz και διαθέτει τεχνολογίες όπως ALLM, VRR και MEMC για βελτιωμένη απόδοση σε παιχνίδια και κινούμενες εικόνες. Υποστηρίζει επίσης διάφορα HDR πρότυπα, συμπεριλαμβανομένων των Dolby Vision, HDR10, HDR10+, HLG και HDR10+ Adaptive.

image.png.22ebff46bf0776ebf645a914b867aed6.png

Το ηχητικό σύστημα της CanvasTV είναι πολυκαναλικό 2.0.2, αν και δεν αναφέρεται υποστήριξη για Dolby Atmos. Το λειτουργικό σύστημα βασίζεται στο Google TV, προσφέροντας πρόσβαση σε χιλιάδες εφαρμογές και εκατοντάδες δωρεάν κανάλια streaming, με εξαιρετική συνεργασία με το smartphone σας. Η τηλεόραση είναι συμβατή με Google Assistant, Google Cast, Amazon Alexa και Apple HomeKit, καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα αναγκών ενός έξυπνου σπιτιού.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 6xXx6 είπε

Μετά τις oled  το χάος

Βάλε μια oled σε art mode στο σαλόνι σου, φύγε για ΣΚ και όταν γυρίσεις βάλε να δεις ταινία.

Κάθε τεχνολογία έχει την εφαρμογή της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, fylatos είπε

Βάλε μια oled σε art mode στο σαλόνι σου, φύγε για ΣΚ και όταν γυρίσεις βάλε να δεις ταινία.

Κάθε τεχνολογία έχει την εφαρμογή της.

Απο την στιγμη που εχει motion sensor να κλεινει ας πουμε η οθονη στην 1 ωρα whatever, δεν θα υπηρχε προβλημα αν εφευγες τριημερο και ας ηταν η τηλεοραση OLED... 

Μαλλον σου διεφυγε στην αναγνωση της ειδησης αυτη η λεπτομερεια.

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Απο την στιγμη που εχει motion sensor να κλεινει ας πουμε η οθονη στην 1 ωρα whatever, δεν θα υπηρχε προβλημα αν εφευγες τριημερο και ας ηταν η τηλεοραση OLED... 

Μαλλον σου διεφυγε στην αναγνωση της ειδησης αυτη η λεπτομερεια.

Έχω μια frame και είναι μονίμως κάδρο, το motion sensor μάλλον άχρηστο είναι για τη λειτουργία καθώς δεν στέκεσαι μπροστά για να τη βλέπεις, την βλέπεις από την τραπεζαρία πχ. υπό γωνία.

Δεν θαρρώ ότι η oled θα λειτουργούσε καλά σε αυτή τη χρήση, ούτε και θα έκλεινε στη μία ώρα δε ένα σπίτι με χρήση ακόμα και με motion sensor. Εκτίμηση μου δεδομένου ότι χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη τεχνολογία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fylatos είπε

Βάλε μια oled σε art mode στο σαλόνι σου, φύγε για ΣΚ και όταν γυρίσεις βάλε να δεις ταινία.

Κάθε τεχνολογία έχει την εφαρμογή της.

But why?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, fylatos είπε

Έχω μια frame και είναι μονίμως κάδρο, το motion sensor μάλλον άχρηστο είναι για τη λειτουργία καθώς δεν στέκεσαι μπροστά για να τη βλέπεις, την βλέπεις από την τραπεζαρία πχ. υπό γωνία.

Δεν θαρρώ ότι η oled θα λειτουργούσε καλά σε αυτή τη χρήση, ούτε και θα έκλεινε στη μία ώρα δε ένα σπίτι με χρήση ακόμα και με motion sensor. Εκτίμηση μου δεδομένου ότι χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη τεχνολογία. 

Αν μου πεις οτι ειναι η 75αρα αυτη που εχεις μονο καδρο εισαι μερακλης...

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιδέα αν δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις τον original πίνακα.

1 ώρα πριν, fylatos είπε

Έχω μια frame και είναι μονίμως κάδρο, το motion sensor μάλλον άχρηστο είναι για τη λειτουργία καθώς δεν στέκεσαι μπροστά για να τη βλέπεις, την βλέπεις από την τραπεζαρία πχ. υπό γωνία.

Δεν θαρρώ ότι η oled θα λειτουργούσε καλά σε αυτή τη χρήση, ούτε και θα έκλεινε στη μία ώρα δε ένα σπίτι με χρήση ακόμα και με motion sensor. Εκτίμηση μου δεδομένου ότι χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη τεχνολογία. 

Προβάλλεις πάνω της πίνακες ζωγραφικής και ωραία wallpaper από το ίντερνετ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σπίτι δε ξέρω κατά πόσο θα την επέλεγα, αλλά για κάποιο γραφείο, μαγαζί, γκαλερί, ιατρείο θα ήταν μια πολύ καλή προσθήκη 

Επεξ/σία από ZoReN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Αν μου πεις οτι ειναι η 75αρα αυτη που εχεις μονο καδρο εισαι μερακλης...

85αρα 70-80watt σε κάδρο mode. Βλέπουμε και ταινίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2024 στις 7:13 ΜΜ, fylatos είπε

Έχω μια frame και είναι μονίμως κάδρο, το motion sensor μάλλον άχρηστο είναι για τη λειτουργία καθώς δεν στέκεσαι μπροστά για να τη βλέπεις, την βλέπεις από την τραπεζαρία πχ. υπό γωνία.

Δεν θαρρώ ότι η oled θα λειτουργούσε καλά σε αυτή τη χρήση, ούτε και θα έκλεινε στη μία ώρα δε ένα σπίτι με χρήση ακόμα και με motion sensor. Εκτίμηση μου δεδομένου ότι χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη τεχνολογία. 

Εγώ έχω 2023 μοντέλο το sensor λειτουργεί αρκετά καλά.  Εγώ έχω να πω ότι δεν αξίζει τα χρήματα της .  Σιγά που μπέρδεψε κάνεις τον πίνακα με την τηλεόραση και όπως επίσης κανείς δεν αναφέρει το one connect box που στην Ελλάδα που δεν έχουμε drywalls είναι θέμα που θα το βάλεις  όπως επίσης ότι η the frame έρχεται χωρίς κανένα frame . Αυτή λέει ότι έχει ένα μέσα. Από πλευράς connect box πώς λειτουργεί αυτή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, KarlBarks είπε

Εγώ έχω 2023 μοντέλο το sensor λειτουργεί αρκετά καλά.  Εγώ έχω να πω ότι δεν αξίζει τα χρήματα της .  Σιγά που μπέρδεψε κάνεις τον πίνακα με την τηλεόραση και όπως επίσης κανείς δεν αναφέρει το one connect box που στην Ελλάδα που δεν έχουμε drywalls είναι θέμα που θα το βάλεις  όπως επίσης ότι η the frame έρχεται χωρίς κανένα frame . Αυτή λέει ότι έχει ένα μέσα. Από πλευράς connect box πώς λειτουργεί αυτή ?

Μια χαρά κρύβεται το one connect αν δεν νοικιάζεις και έχεις σκοπό τη μόνιμη εγκατάσταση. Επίσης από το να έχεις ένα τεράστιο μαύρο τοίχο 90 φορές να παίζει κάποια εικόνα.

Screenshot_20240727_132918_Photos.jpg

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δειξε μας πως την έβαλες . Απο που πήρες σήμα TV ?  

Στις 27/7/2024 στις 1:28 ΜΜ, fylatos είπε

Μια χαρά κρύβεται το one connect αν δεν νοικιάζεις και έχεις σκοπό τη μόνιμη εγκατάσταση. Επίσης από το να έχεις ένα τεράστιο μαύρο τοίχο 90 φορές να παίζει κάποια εικόνα.

Screenshot_20240727_132918_Photos.jpg

δειξε μας πως την έβαλες . Απο που πήρες σήμα TV ?     Connect Box dimensions are  33.02 x 29.21 x 4.1 centimeters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KarlBarks είπε

δειξε μας πως την έβαλες . Απο που πήρες σήμα TV ?  

δειξε μας πως την έβαλες . Απο που πήρες σήμα TV ?     Connect Box dimensions are  33.02 x 29.21 x 4.1 centimeters.

Σε τι τοίχο την έχεις βάλει; Τι έχει από πίσω ο τοίχος σου; Δλδ το γειτονικό δωμάτιο του τοίχου τι είναι; Εξωτερικός χώρος, διπλανό διαμέρισμα;

Επίσης το δάπεδο σου;

Εγώ έχω ένα utility room από πίσω και έχει μέσα την αντλία θερμότητας όλα τα ηλεκτρονικά, την xbox κλπ κλπ.

Ωστόσο, πριν από αυτό η εγκατάσταση είχε προβλεφθεί να γίνει ενδοδαπέδια στο παρκέ, το καλώδιο να περάσει από πλατύ κανάλι ενδοτοίχια και να είναι προσβάσιμα όλα από καταπακτή/ψευδοπάτωμα. 

Λύσεις υπάρχουν γενικά φτάνει να έχεις όρεξη. Τώρα αν πάρεις 2-4χιλ ευρώ τηλεόραση και δεν θες να δώσεις 100€ για το frame κι άλλα τόσα για να κρύψεις το box, ok, δεν κρύβεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, fylatos είπε

Σε τι τοίχο την έχεις βάλει; Τι έχει από πίσω ο τοίχος σου; Δλδ το γειτονικό δωμάτιο του τοίχου τι είναι; Εξωτερικός χώρος, διπλανό διαμέρισμα;

Επίσης το δάπεδο σου;

Εγώ έχω ένα utility room από πίσω και έχει μέσα την αντλία θερμότητας όλα τα ηλεκτρονικά, την xbox κλπ κλπ.

Ωστόσο, πριν από αυτό η εγκατάσταση είχε προβλεφθεί να γίνει ενδοδαπέδια στο παρκέ, το καλώδιο να περάσει από πλατύ κανάλι ενδοτοίχια και να είναι προσβάσιμα όλα από καταπακτή/ψευδοπάτωμα. 

Λύσεις υπάρχουν γενικά φτάνει να έχεις όρεξη. Τώρα αν πάρεις 2-4χιλ ευρώ τηλεόραση και δεν θες να δώσεις 100€ για το frame κι άλλα τόσα για να κρύψεις το box, ok, δεν κρύβεται.

Ετσι ακριβώς οπως τα λες ειναι ,  να πρεπει να βάλω τον αποκοδικοποιητη στο μπαλκόνι - στον γείτονα - στο πατωμα μέσα  η στο λεβητοστάσιο που το έβαλες εσυ μου εξακολουθεί να μου φαίνεται λιγο υπερβολικό.  ( Μην ξεχνάς οτι εγω την πήρα την TV  γνωρίζοντας αυτούς τους περιορισμους γιατι προφανώς είχα πλάνο που θα μπει τι) 

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατι να μην έχει    FRAME  μεσα στην συσκευασία μια TV  που πουλίεται ως  FRAME !!!!! Βάση τοιχου γιατι έχει ?   Επίσης αν δεν είχε χειρηστήριο παλι θα μου ελεγες  αν πάρεις 2-4χιλ ευρώ τηλεόραση και δεν θες να δώσεις 100€  για τηλεχειρηστήριο !!!! ? 

Η ερωτηση μου ομως παραμένει  στο τι κάνει η  Hisense   αν εχει  connection box  ή ειναι λύση   ολα σε 1 ?  Αν καταλαβαίνω καλα απο το site  της  https://www.hisense-canada.com/en/home-entertainment/view-all/65S7N_hisense-65-canvastv-4k-qled-google-tv    ειναι ολα σε 1 . 
 

S7N-55-65-5__ScaleMaxHeightWzc1MF0.jpg

Επεξ/σία από KarlBarks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...