Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού μέχρι 500 ευρώ


Petran1965

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Καλημέρα !!

Έχω στην κατοχή μου το Mi 9T pro  https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9t_pro-9791.php

 

Το αγόρασα πρo  4-5 χρόνια  στα 298 ευρώ από skroutz  , ενώ σε όλα τα μεγάλα καταστήματα (  Πλαίσιο , Κωτσόβολο και Media Market ) το είχαν όλοι ταυτόχρονα στα 499 ευρώ .

Το κινητό δούλευε μέχρι σήμερα άψογα μέχρι να πέσει σε νερό .  

Τα θετικά του         Λειτουργία  άριστη , ήταν γρήγορο , δεν κολούσε ,

Τα Αρνητικά του  :   Δεν έχει πάρει εδώ και καιρό αναβάθμιση . Η μπαταρία  εξαντλείτε στην μισή ημέρα περίπου . Με δυσκολα προγράμματα κάτω από μισή ημέρα .

 

   Είχα σκοπό να το κρατήσω μέχρι τα Χριστούγεννα και να πάω με μια καλή προσφορά και να πάρω καινούριο κοντά στα 500 .                                                                                                       Xθές το κινητό έπεσε στο νερό.                                                                                                                                                                                                                                                                       Ανοίγει μέχρι το σημείο που βάζουμε τους κωδικούς , αλλά δεν μου πατάει τα νούμερα ...δεν ανταποκρείνεται η οθόνη .Το έβαλα στον ήλιο μήπως και αναστηθεί .

 

Θέλω να μου προτείνεται ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα γύρω στα 500 ευρώ . Η αγορά θα γίνει λογικά από Skroutz .

 

 

1) Το ποσό που διαθέτουμε: 300€ - 500€

2) Την χρήση του κινητού (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): Kodi  , facebook , πολύ ελαφρύ gaming

3) Το μέγεθος της οθόνης που θα θέλαμε: 6.4 - 6.7

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (Αναγνώστη Δαχτυλικών Αποτυπωμάτων, Αδιαβροχοποίηση κ.λ.π.):
    Αν υπάρχει θετικό.
5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες;  Όχι ιδιαίτερα

6) Μας ενδιαφέρει το Dual SIM;  Όχι

7) Αν ναι, θα προτιμούσαμε να έχει χωριστές θύρες για SD και για τις 2SIM;  Έχω τώρα μία sim

😎 Στην SD, θα θέλαμε να υπάρχει δυνατότητα να πηγαίνουν οι εφαρμογές εκεί; Δεν έχω θέμα. Ανάλογα με την εσωτερική μνήμη του κινητού.

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Για android λέω.

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; Η Μπαταρία να είναι καλή .....να κρατάει μια ημέρα άνετα .

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Ελλάδα

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης);
  Σκεφτόμουν την περίπτωση από Skroutz
13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο η και για μεταχειρισμένο; Καινούργιο

( Σκέφτηκα για Realme 12 Pro+ 5G  η για Samsung Galaxy A55 5G.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα όσα ζητάς και ανάμεσα στο δίλημμα που θέτεις στο τέλος, πας για το Samsung, κυρίως επειδή είναι αδιάβροχο και επειδή αν δεν κάνω λάθος, έχει υποδοχή και για microsd κάρτα. 

Xiaomi δεν θα πρότεινα επειδή ήδη έχεις αλλά και επειδή έχοντας πάρει σχετικά πρόσφατα το Redmi Note 13 Pro Plus, θαρρώ ότι μπορεί να έχει μεν τα όσα ζητάς (με εξαίρεση την υποδοχή για κάρτα SD), έχω συναντήσει χαζομαρούλες όμως κατά καιρούς και δεν θα το συνιστούσα, περίμενα σε αυτά τα χρήματα κάτι πραγματικά αψεγάδιαστο αλλά, σε θέμα λογισμικού, τα χαλάμε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsimisdel είπε

Στα όσα ζητάς και ανάμεσα στο δίλημμα που θέτεις στο τέλος, πας για το Samsung, κυρίως επειδή είναι αδιάβροχο και επειδή αν δεν κάνω λάθος, έχει υποδοχή και για microsd κάρτα. 

Xiaomi δεν θα πρότεινα επειδή ήδη έχεις αλλά και επειδή έχοντας πάρει σχετικά πρόσφατα το Redmi Note 13 Pro Plus, θαρρώ ότι μπορεί να έχει μεν τα όσα ζητάς (με εξαίρεση την υποδοχή για κάρτα SD), έχω συναντήσει χαζομαρούλες όμως κατά καιρούς και δεν θα το συνιστούσα, περίμενα σε αυτά τα χρήματα κάτι πραγματικά αψεγάδιαστο αλλά, σε θέμα λογισμικού, τα χαλάμε....

Έχεις να μου προτείνης κάποιο μοντέλο σε Samsung ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το οποίο ανέφερες κι εσύ, είναι μια πολύ καλή επιλογή, τρέχει και σε προσφορά νομίζω αυτή την περίοδο. Είναι ένα απο τα κινητά τα οποία αξίζουν σε αυτά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   

Αναστήθηκε το smartphones που μου έπεσε στο νερό χωρίς μέχρι τώρα προβλήματα .

Ευχαριστώ για την βοήθεια στην συγκεκριμμένη ανάρτηση .

Ραντεβού  το τέλος του έτους για την αγορά νέου Smartphones .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Petran1965 είπε

Θέλω να μου προτείνεται ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα γύρω στα 500 ευρώ . Η αγορά θα γίνει λογικά από Skroutz .

poco f6 pro... υστερει σε καμερα μεν, υπερτερει σε ολα τα αλλα δε

και απο πλαισιο εχεις επιστροφη 20% και σου βγαινει πιο φτηνα απο την φτηνοτερη του σκρουτζ

για το λογο του αληθες https://www.kimovil.com/en/compare/poco-f6-pro-12gb-512gb,realme-12-pro-plus-12gb-256gb-in,realme-gt-6t-8gb-256gb-in,samsung-galaxy-a55-5g-8gb-256gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προτείνω αυτό https://sonycenters.gr/xperia/smartphone/kinita/sony-xperia-10-vi-mayro-128gb-iskhyri-mpataria-eksairetika-elafry/ είναι ανώτερο από τα Κινέζικα σαν ποιότητα και αντοχή, ίσως όχι στις κάμερες, πίσω από Apple και Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...