Προς το περιεχόμενο

Android smartphone με ρεαλιστική απόχρωση χρωμάτων στις φωτογραφίες


greekbusters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση κινητού android, αλλά με βασικό παράγοντα την σωστή απόχρωση των χρωμάτων στις φωτογραφίες. Χρηματικό εύρος δεν έχω και αν αξίζει κάτι να τα δώσω στον συγκεκριμένο τομέα. Με ενδιαφέρει οι φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο να βγαίνουν με όσο γίνεται πιο ρεαλιστικά χρώματα στο αυτόματο. Αυτή τη στιγμή με s23 ultra(υπερτουμπανο σε όλους τους τομείς και φανταστικό στις εξωτερικού χώρου φωτογραφίες) και έχω ξενερώσει αφάνταστα. Όλες οι φωτογραφίες προσώπων βγαίνουν ψεύτικες και προς το άσπρο, καμμια σχέση με την πραγματικότητα. Οπότε αποκλείονται όλα τα σαμσουνγκ μιας και το 22 και 24 τα έχω δοκιμάσει και αυτά κ ήταν το ίδιο. Sony ( ειδικά το xz1 έβγαζε ότι πιο κοντινό σε χρώματα έβλεπε το μάτι, αλλά δεν έχω γνώση για τα μεταγενεστερα μοντέλα ) και huawei-honor ξέρω πως παλαιότερα ήταν κορυφή σε αυτόν τον τομέα αλλά έχω χρόνια να τα δοκιμάσω. Να επισημάνω πως ψάχνω  κυρίως στο αυτόματο και όχι να μπλέκω με ρυθμίσεις. Θα με ενδιέφερε αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία να με βοηθήσει . Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση κινητού android, αλλά με βασικό παράγοντα την σωστή απόχρωση των χρωμάτων στις φωτογραφίες. Χρηματικό εύρος δεν έχω και αν αξίζει κάτι να τα δώσω στον συγκεκριμένο τομέα. Με ενδιαφέρει οι φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο να βγαίνουν με όσο γίνεται πιο ρεαλιστικά χρώματα στο αυτόματο. Αυτή τη στιγμή με s23 ultra(υπερτουμπανο σε όλους τους τομείς και φανταστικό στις εξωτερικού χώρου φωτογραφίες) και έχω ξενερώσει αφάνταστα. Όλες οι φωτογραφίες προσώπων βγαίνουν ψεύτικες και προς το άσπρο, καμμια σχέση με την πραγματικότητα. Οπότε αποκλείονται όλα τα σαμσουνγκ μιας και το 22 και 24 τα έχω δοκιμάσει και αυτά κ ήταν το ίδιο. Sony ( ειδικά το xz1 έβγαζε ότι πιο κοντινό σε χρώματα έβλεπε το μάτι, αλλά δεν έχω γνώση για τα μεταγενεστερα μοντέλα ) και huawei-honor ξέρω πως παλαιότερα ήταν κορυφή σε αυτόν τον τομέα αλλά έχω χρόνια να τα δοκιμάσω. Να επισημάνω πως ψάχνω  κυρίως στο αυτόματο και όχι να μπλέκω με ρυθμίσεις. Θα με ενδιέφερε αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία να με βοηθήσει . Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα. Με iPhone έχεις δοκιμάσει να βγάλεις να δεις πως βγαίνουν;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Καλησπέρα. Με iPhone έχεις δοκιμάσει να βγάλεις να δεις πως βγαίνουν;;

Δεν έχω δοκιμάσει, αλλά λόγω συνήθειας του αντροιντ δεν θα το άλλαζα. Ξέρω πως φωτογραφικά τα iPhone είναι καλύτερα αλλά δεν μου ταιριάζουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας πρόσφατα κάτοχος iPhone, την πιο ρεαλιστική και φυσική απεικόνιση χρωμάτων, θα τη βρεις στο μηλαρακι ενώ σε Samsung και όσα φοράνε αισθητήρα Samsung, φορές η θα τονίζονται έντονα τα χρώματα, είτε θα μοιάζουν ψεύτικα, όπως η περίπτωση που αναφέρεις. 

Εκεί βέβαια που ενδεχομένως πάσχει το iPhone, είναι στη λεπτομέρεια, λόγω της μικρής κάμερας σε θέμα Megapixel. Νυν κάτοχος Xiaomi, υπάρχουν περιπτώσεις όπου έχει πολύ φτιαχτά χρώματα επομένως, δεν θα έλεγα ότι έχει πάντοτε φυσικά χρώματα. 

Αντάξια των iPhone στο θέμα φωτογραφία, θεωρούνται τα Google Pixel επομένως, εφόσον έχεις εξοικειωθεί με τα Android, μπορείς να δεις αυτή τη λύση, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία, βασίζομαι σε διάφορα σχόλια πάνω σε αυτό....

Επεξ/σία από tsimisdel
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...