Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Φθινόπωρο με 50% μεγαλύτερες FTTH ταχύτητες στο upload και νέο πακέτο στα 3Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, djuan1988 said:

Οι τιμές είναι απίστευτα υψηλές, δίνω 51€ για το 1 Gbps, αν δεν πέσει η τιμή μέχρι να λήξει το συμβόλαιό μου, αρχές Φεβρουαρίου, θα μεταβώ στα 300 που θα έχει 150 upload, που ήταν και ο λόγος που έβαλα το 1 Gbps.

Λογικά μέχρι τότε θα έχουν πέσει, πήραν έγκριση από ΕΕΤΤ + ΕΕ οι μειώσεις (έως 28%) στην χονδρική για το FTTH.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, Thresh said:

Λογικά μέχρι τότε θα έχουν πέσει, πήραν έγκριση από ΕΕΤΤ + ΕΕ οι μειώσεις (έως 28%) στην χονδρική για το FTTH.

Μακάρι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα περάσουν την έκπτωση στη λιανική.

Αν θυμάμαι καλά ο Τζαμάζ είχε δηλώσει ότι δεν είναι ο σκοπός τους η μείωση τιμών (ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι ακριβώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, djuan1988 said:

Μακάρι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα περάσουν την έκπτωση στη λιανική.

Αν θυμάμαι καλά ο Τζαμάζ είχε δηλώσει ότι δεν είναι ο σκοπός τους η μείωση τιμών (ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι ακριβώς).

Γι' αυτό θα γίνουν οι μειώσεις στην χονδρική όμως, αλλιώς ο κόσμος δεν πρόκειται να περάσει στο FTTH για το οποίο καίγεται ο ΟΤΕ, πόσο μάλλον στα μεγαλύτερα πακέτα.

Δεν λέω ότι θα δούμε τις μέγιστες δυνατές, αλλά και 20% να πέσουν, είναι μια καλή αρχή.

Ο Τσαμάζ έφυγε στις 30/6. Ας λέει ότι θέλει, τα επόμενα χρόνια ο ΟΤΕ δεν θα παίζει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γι' αυτό θα γίνουν οι μειώσεις στην χονδρική όμως, αλλιώς ο κόσμος δεν πρόκειται να περάσει στο FTTH για το οποίο καίγεται ο ΟΤΕ, πόσο μάλλον στα μεγαλύτερα πακέτα.

Δεν λέω ότι θα δούμε τις μέγιστες δυνατές, αλλά και 20% να πέσουν, είναι μια καλή αρχή.

Ο Τσαμάζ έφυγε στις 30/6. Ας λέει ότι θέλει, τα επόμενα χρόνια ο ΟΤΕ δεν θα παίζει μόνος του.

Ξέρεις κόσμο που μπορεί να βάλει FTTH και δε βάζει λόγω της τιμής ; Εγώ ξέρω ότι παρακαλάει ο κόσμος αλλά δεν έχει πρόσβαση στο FTTH γιατί έχουν σκάψει τις μισές πόλεις κσι αυτές μεχρι εκεί που τους βόλευε . Κσι σιγά τη μεγάλη διαφορά στη τιμή σπο το σάπιο adsl . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, totalius said:

Ξέρεις κόσμο που μπορεί να βάλει FTTH και δε βάζει λόγω της τιμής ;

Αν είχε τιμές Nova η Cosmote πιστεύεις ότι θα είχε μονο 300.000 συνδέσεις από τα 1.3-1.4 εκατ σπίτια/επιχειρήσεις που μπορούν να βάλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Vasilius said:

Πολύ ευχάριστα νέα. Να δούμε ποιο Modem θα δώσουν μονάχα 

Λογικά μία και καλή το ΖΤΕ που δίνουν στο πιλοτικό της 10Gbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κανείς να μου πει πως λειτουργεί η ογκοχρέωση; 

Στην 1000αρα της Inalan Πχ ποσα gb θα μπορω να χρησιμοποιω ανα ημερα/μηνα; 

Γνωρίζει κανείς;

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν είχε τιμές Nova η Cosmote πιστεύεις ότι θα είχε μονο 300.000 συνδέσεις από τα 1.3-1.4 εκατ σπίτια/επιχειρήσεις που μπορούν να βάλουν?

Αλλιώς τα βλέπει κάποιος που έχει και επιλογές για τον πάροχο του Fiber και αλλιώς κάποια που δεν έχει καθόλου Fiber . Προσωπικά αν είχα επιλογή θα έβαζα το καλύτερο και ας έδινα 4-5 ευρώ το μήνα παραπάνω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, totalius said:

Αλλιώς τα βλέπει κάποιος που έχει και επιλογές για τον πάροχο του Fiber και αλλιώς κάποια που δεν έχει καθόλου Fiber . Προσωπικά αν είχα επιλογή θα έβαζα το καλύτερο και ας έδινα 4-5 ευρώ το μήνα παραπάνω . 

Το πρόβλημα γι' αυτόν είναι ότι έχει λίγο πάνω από 20% της διαθεσιμότητας και μονοψήφιο από τους συνολικούς πελάτες σταθερής του.

Προφανώς η πλειοψηφία του πληθυσμού δεν έχει ακόμα διαθεσιμοτητα, αλλά το θέμα είναι να βάζουν όσο περισσότεροι γίνεται από αυτούς που μπορούν, με όσο μεγαλύτερα πακέτα.

Εμείς που καιγόμαστε έτσι κι αλλίως θα βάλουμε και με 4-5 ευρώ το μήνα παραπάνω, αλλά η πλειοψηφία είναι "casualαδες" που την βγάζουν όσο φτηνότερα γίνεται κι αυτούς θα τους τραβήξεις με τις τιμές και τα αντικίνητρα στις DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, Nvidiaman said:

Στην 1000αρα της Inalan Πχ ποσα gb θα μπορω να χρησιμοποιω ανα ημερα/μηνα; 

35 TB τον μήνα (το 10% της συνολικής μέγιστης δυνατής χρήσης δηλαδή). Από όλους τους παρόχους πάντως, μόνο η Inalan και μόνο στην 1000άρα έχει περιορισμό όγκου.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

35 TB τον μήνα (το 10% της συνολικής μέγιστης δυνατής χρήσης δηλαδή). Από όλους τους παρόχους πάντως, μόνο η Inalan και μόνο στην 1000άρα έχει περιορισμό όγκου.

Δηστυχώς στην περιοχή μου ειναι ο μοναδικός πάροχος και δεν εχω επιλόγή. Βεβαια θα μπορούσα να μην εχω και καθόλου κρίνοντας απο το τι συμβαίνει. Υποψιάζομαι οτι έβαλαν πολλοί χιλιάρες και κάπου η υποδομή τους τα έπαιξε.

Επεξ/σία από Nvidiaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κάνουν τις 50αρες γραμμές όπως έχουν υποσχεθεί από πέρσι 100αρες χωρθς αλλαγή τιμών και μετά μιλάμε για ανταγωνισμό. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Nvidiaman said:

Δηστυχώς στην περιοχή μου ειναι ο μοναδικός πάροχος και δεν εχω επιλόγή. Βεβαια θα μπορούσα να μην εχω και καθόλου κρίνοντας απο το τι συμβαίνει. Υποψιάζομαι οτι έβαλαν πολλοί χιλιάρες και κάπου η υποδομή τους τα έπαιξε.

Δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Αν δεν κάνεις πραγματικά abuse τη γραμμή σου με πολύ βαριά business χρήση, δεν θα το πλησιάσεις καν αυτό το όριο.

3 minutes ago, freegr said:

Μήπως να κάνουν τις 50αρες γραμμές όπως έχουν υποσχεθεί από πέρσι 100αρες χωρθς αλλαγή τιμών και μετά μιλάμε για ανταγωνισμό. 

Τις VDSL τις διπλασίασαν όπου υπήρχε η τεχνική δυνατότητα από το 2022 που το ανακοίνωσαν. Τώρα τι υπόσχεση είδες εσύ πέρυσι και τι περιμένεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Thresh είπε

Είναι δύσκολα τα πράγματα, Μόνο αν μένεις Ν.Μουδανιά ή Πολύγυρο υπάρχουν ελπίδες. 

 

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Νεα μουδανια νομιζω εχει πανω απο 50 δεν ξερω ποσο πολυγυρο εχουν οπτικη εκει πιανει και το 5G 1.300mb εχουν Ν78 και πολυγυρο και νεα μουδανια και παιζει στα τερματα. Εμεις μεχρι πριν λιγα χρονια δεν ειχαμε καν 4G μας ειχαν με 3G και μετα απο πολλα τηλεφωνα δικα μου πηγα και στον προεδρο μας εβαλαν. Τωρα τρεχω μπας και βαλουν Ν78 αλλα εχουμε δρομο ακομα. Για αυτο δεν μου λενε κατι τετοιες ανακοινωσεις σαν το θεμα του οτε γιατι ξερω οτι κουβα θα παμε εμεις επαρχια. 

Ν. Μουδανιά κάτι έσκαψε η COSMOTE όσον αφορά τις οπτικές. Για Πολύγυρο που είμαι εγώ, από συνομιλίες με τεχνικούς, μέχρι το 2027 είναι να περαστούν. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δλδ. Τώρα προσπαθώ να βρω τι ταχύτητες πιάνει η NOVA μήπως και κάνω καμιά σύνδεση μέσω 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...