Προς το περιεχόμενο

Η σειρά GeForce RTX 50 Series καθυστερεί για τις αρχές του 2025 και την CES 2025


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε 27αρες οθονες ειδικα ειναι τεραστιο gimmick το 4Κ εκτος ξερω γω αν καθεσαι στα 20 εκατοστα και σου βγαινουν τα ματια ειναι τρελη σπαταλη resources. Η αμεσως καλυτερη επιλογη απο 1440p ειναι ultrawide 1440p που ειναι το απολυτο σε immersion και απλα δεν υπαρχει γυρισμος σε 16:9 ουτε με σφαιρες. Το Path tracing ειναι το μελλον και ηδη καποιες high end καρτες τα πανε περιφημα με πολυ δυνατα fps. Dlss quality+fg στα 1440p και εχεις το απολυτο με 120+fps σε καθε τιτλο με τα παντα ultra+ray tracing. Οι καρτες ειναι τερατα σημερα συγκριτικα με παλιοτερα που εσκαγες 700αρες για να παιζεις σε 720p και 30-40fps εποχες 8800 του 2007 και ανυπομονω με την 5080 και 5090 τι παραπανω θα δωσουν. Ερχεται και το dlss 4 που ακομα ειναι κρυφο μυστικο για το τι ειναι. Εχουμε αψογο upscaling εχουμε κορυφαιο frame generation τι αλλο μενει? 

 

Καθομαι και διαβαζω απο καποιους για αρτιφακτς και τετοια παντως εγω με την 4080super σε alan wake και ολα αυτα τα βαρια παιχνιδια ειμαι 100% ευχαριστημενος οκως ειπα με φουλ τα παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, floba είπε

Καθομαι και διαβαζω απο καποιους για αρτιφακτς και τετοια παντως εγω με την 4080super σε alan wake και ολα αυτα τα βαρια παιχνιδια ειμαι 100% ευχαριστημενος οκως ειπα με φουλ τα παντα.

Δεν εχουν ιδεα φιλε μου. Εχω τερματισει πολλα παιχνιδια με frame generation πανω απο 400 ωρες συνολο και ποτε δεν ειδα artifacts. Ειχα 4070ti και τωρα 4080super και ειναι βουτυρο. Κριμα να τρολλαρουν και να παραπληροφορουν ευτυχως φαινεται ποιοι γνωριζουν και ποιοι οχι. Κατι παει να κανει και η amd με το FSR 3 αλλα ειναι ακομα πολυ πισω στο FSR upscaling ενω το dlss upscaling σου δινει πολλες φορες ανωτερη απο native εμπειρια λογο του ΤΑΑ blurring. Δοκιμασε και reshade με vibrance και curves και θα πας 2 επιπεδα πανω σε εικονα σε καθε παιχνιδι. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν εχουν ιδεα φιλε μου. Εχω τερματισει πολλα παιχνιδια με frame generation πανω απο 400 ωρες συνολο και ποτε δεν ειδα artifacts. Ειχα 4070ti και τωρα 4080super και ειναι βουτυρο. Κριμα να τρολλαρουν και να παραπληροφορουν ευτυχως φαινεται ποιοι γνωριζουν και ποιοι οχι. Κατι παει να κανει και η amd με το FSR 3 αλλα ειναι ακομα πολυ πισω στο FSR upscaling ενω το dlss upscaling σου δινει πολλες φορες ανωτερη απο native εμπειρια λογο του ΤΑΑ blurring. Δοκιμασε και reshade με vibrance και curves και θα πας 2 επιπεδα πανω σε εικονα σε καθε παιχνιδι. 

Ειχα την 7900xtx και μαλιστα την νιτρο πλας.Καπακια σε 1μηνα την εδωσα και τσιμπησα την 4080super και πραγματικα και ξαναγυριζω πισω.Εχω ψαχτει απειρα πολυ γι α να κανω αυτη την αγορα και βγηκα αληθινος.Καλως η κακως ειναι μπροστα στα παντα η nvidia.Οσο για το φσρ 3 οσο δεν υπαρχει AI μεσα δεν μπορει να κανει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, floba είπε

Δεν ξερω ανναδολεισαι σε 4κ η σε 1440π παντως εγω ασχοκουμαι σε 1440π στα 144 χερτζ.Οσο για τα ααα games επαιζα cyberpunk σε φουλ γραφικα με Path tracing στα 120 φπς καρφωτα.Alan wake path tracing 100+φπς και πολλουα αλλους τιτλους δυνατους σε αυτα τα φπς.Απλα η γνωμη μου ειναι να μην διαλεγεται το που σε παει η τεχνολογια αλλα τι αρεσει σε σενα.Εμενα τα 1440π με υπερκαλυπτουν στα ματια μου και δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο.Και εχω βαλει 2 οθονες διπλα διπλα με μια 4κ και τουλαχιστον σε μενα οι διαφορες ειναι μηδαμινες.Παντα αποψη μου φιλε μου.Αρα το αποτελεσμα που πετυχαινω ειναι τα παντα ουλτρα με path tracing και πολυ καλα φπς.

Για 4K μιλαω φιλε το εχω γραψει σε 3 ποστ.

Εννοείται οτι θα προτιμουσα μια 2K οθονη εως π.χ. τις 31.5" αλλα τωρα παιζω σε 55" OLED και σε αυτο το μεγεθος κατω απο 4Κ ανάλυση εχει ορατο αντίκτυπο στην καθαροτητα της εικονας.

Εννοείται επισης οτι αμα π.χ. παιζεις σε οθονη με native 2Κ και βαζεις απο πανω και κανα DLSS, αρα πραγματικο rendering εχεις 1080P, τοτε αυτες οι καρτες χτυπανε χαλαρα τα 120ρια.

Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις απλα στα προηγούμενα post μιλαγα για διαφορετικη ανάλυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Για 4K μιλαω φιλε το εχω γραψει σε 3 ποστ.

Εννοείται οτι θα προτιμουσα μια 2K οθονη εως π.χ. τις 31.5" αλλα τωρα παιζω σε 55" OLED και σε αυτο το μεγεθος κατω απο 4Κ ανάλυση εχει ορατο αντίκτυπο στην καθαροτητα της εικονας.

Εννοείται επισης οτι αμα π.χ. παιζεις σε οθονη με native 2Κ και βαζεις απο πανω και κανα DLSS, αρα πραγματικο rendering εχεις 1080P, τοτε αυτες οι καρτες χτυπανε χαλαρα τα 120ρια.

Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις απλα στα προηγούμενα post μιλαγα για διαφορετικη ανάλυση.

 

Παιζεις με 80ppi? 80ppi ειχα πριν 15 χρονια στο monitor μου. Εγω ειμαι στα 110ppi. Πολυ ανωτερη ευκρινεια απο τα 80ppi του 4Κ σε 55αρα. Κοντα 40% περισσοτερα pixels/inch. Ελπιζω τουλαχιστον να εχεις oled και οχι κανα va/ips εγω παιζω σε alienware oled 165hz. 

80ppi εχει μια 55αρα σε 4Κ και 110ppi εχει μια 34αρα σε 1440p οπως βλεπεις παρακατω στις εικονες. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

2 ώρες πριν, floba είπε

Ειχα την 7900xtx και μαλιστα την νιτρο πλας.Καπακια σε 1μηνα την εδωσα και τσιμπησα την 4080super και πραγματικα και ξαναγυριζω πισω.Εχω ψαχτει απειρα πολυ γι α να κανω αυτη την αγορα και βγηκα αληθινος.Καλως η κακως ειναι μπροστα στα παντα η nvidia.Οσο για το φσρ 3 οσο δεν υπαρχει AI μεσα δεν μπορει να κανει κατι.

Δυστυχως μετα απο 5700xt 6700xt 6800xt πηγα και εγω nvidia ωστε να επωφεληθω απο το καλυτερο upscaling το ray tracing και το frame generation που τοτε δεν υπηρχε καν το FSR 3 και η υπεροχη φαινεται σε αρκετα πραγματα. Το προσπαθει η amd εχει πιο VFM τιμες ειδικα στο high end αλλα δεν εχει την τεχνολογια της nvidia ακομα. Ακομα και με το antilag το αντιστοιχο reflex το εβγαλαν και το πηραν αμεσως και το ξανα εβγαλαν μετα απο πολλους μηνες. Θελει πιο συνετες αποφασεις σε μια εταιρια τετοιου μεγεθους ωστε να μην πεφτει η εμπιστοσυνη του κοσμου. Το frame generation οπως και το dlss upscaling δουλευει μεσω tensor cores για αυτο και δεν βλεπεις καθολου artifacts τα ενδιαμεσα frames του fg περνανε απο τα tensor cores συμφωνα με τη nvidia και δεν ειναι πραγματικα fake αλλα οσο γινεται πιο κοντα στο αριστερο/δεξι frame η εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Παιζεις με 80ppi? 80ppi ειχα πριν 15 χρονια στο monitor μου. Εγω ειμαι στα 110ppi. Πολυ ανωτερη ευκρινεια απο τα 80ppi του 4Κ σε 55αρα. Κοντα 40% περισσοτερα pixels/inch. Ελπιζω τουλαχιστον να εχεις oled και οχι κανα va/ips εγω παιζω σε alienware oled 165hz. 

80ppi εχει μια 55αρα σε 4Κ και 110ppi εχει μια 34αρα σε 1440p οπως βλεπεις παρακατω στις εικονες. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

Φυσικα και το 80ppi δεν ειναι ιδανικο αλλα εχεις ξεχασει οτι τις 55" δεν τις κοιτας απο την ιδια αποσταση που κοιτας τις 34" που παρεμπιπτόντως θεωρω προσωπικα μεγεθος για εφαρμογες γραφειου και οχι για σοβαρο gaming.

Σε OLED παιζω το γραφει στη πρωτη σειρα αλλα εισαι λιγο βιαστικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Φυσικα και το 80ppi δεν ειναι ιδανικο αλλα εχεις ξεχασει οτι τις 55" δεν τις κοιτας απο την ιδια αποσταση που κοιτας τις 34" που παρεμπιπτόντως θεωρω προσωπικα μεγεθος για εφαρμογες γραφειου και οχι για σοβαρο gaming.

Σε OLED παιζω το γραφει στη πρωτη σειρα αλλα εισαι λιγο βιαστικος.

55αρα ειχα 4Κ πριν 10 χρονια και ημουν στα 2 μετρα και ηταν απαγορευτικη για gaming δυστυχως. Το monitor τωρα ειμαι στα 70 εκατοστα πανω κατω και απλα δεν υπαρχει το gaming συγκριτικα με την 55αρα που εχω διπλα που εχω 7 8 χρονια να παιξω σε εκεινη. Καλες οι τηλεορασεις αλλα ειναι τηλεορασεις. Ουτε τις αποκρισεις των monitor εχουν με το input lag να αγγιζει το μηδεν ουτε μπορεις να κατσεις κοντα οπως ειναι λογικο σε τετοιες διαγωνιους ουτε τα πολλα hertz εχουν εγω επειδη παιζω single player καθαρα εχω κοψει το multi 15 χρονια λογο των cheaters και τα 165hz μου φαινονται πολλα. 

Δεν το διαβασα ισως βιαστηκα οπως εκανες και εσυ το ιδιο πριν ομως ειδικα στο νεαρος gamer μιας και ειμαι 35+ και εχουν περασει παρα πολλες καρτες απο τα χερια μου και εκατονταδες παιχνιδια και hardware και ετοιμαζομαι για 5080 και arrow lake. Απλα δεν μπορω να μην απαντησω οταν πχ βλεπω για artifacts σε καποια τεχνολογια η stuttering γιατι οπως βλεπεις και αλλα παιδια δεν εχουν κανενα προβλημα ποσο μαλλον οταν παιζουμε σε monitor που γινεται πιο αντιληπτο καποιο artifact συγκριτικα με μια τηλεοραση που εισαι στα 2+ μετρα οποτε ξεφευγουν πολλα. Δεν ειναι οτι δεν εχουμε υψηλα standards αντιθετως παιζουμε στο τερμα high end σε καθε γενια οποτε για αυτο και ασχολουμαστε με καποιες απαντησεις που θεωρουμε λανθασμενες και δεν ισχυουν. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeGR7 είπε

Για 4K μιλαω φιλε το εχω γραψει σε 3 ποστ.

Εννοείται οτι θα προτιμουσα μια 2K οθονη εως π.χ. τις 31.5" αλλα τωρα παιζω σε 55" OLED και σε αυτο το μεγεθος κατω απο 4Κ ανάλυση εχει ορατο αντίκτυπο στην καθαροτητα της εικονας.

Εννοείται επισης οτι αμα π.χ. παιζεις σε οθονη με native 2Κ και βαζεις απο πανω και κανα DLSS, αρα πραγματικο rendering εχεις 1080P, τοτε αυτες οι καρτες χτυπανε χαλαρα τα 120ρια.

Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις απλα στα προηγούμενα post μιλαγα για διαφορετικη ανάλυση.

 

σορρυ φιλε μου δεν τα διαβασα τα προηγουμενα σου ποστ.Οκ ναι γουστα ειναι αυτα δεν μπορω να διαφωνησω σε κατι μαζι σου εννοειται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, MikeGR7 said:

Το ξερω οτι τότε δεν υπηρχε και γιαυτο και στο ειπα πριν.

Το DLSS performance ειναι μια χαρα αφου σε ικανοποιεί αλλα το γεγονος δεν αλλαζει οτι παιζεις με 1080P.

Εγω μιλουσα για 4Κ.

Το θέμα artifact αστο εχει κάργα (μεχρι και ο GN ειχε κανει βιντεο) αλλα αφου εσενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σου αρεσει εγω παω πασο.

Πώς έπαιζα με 1080p όταν αντικειμενικά το DLSS performance στο CP2077 δίνει πολύ καλύτερη εικόνα από 1440p?
Έχω παίξει 70 ώρες CP2077 και δεν παρατήρησα κανένα φοβερό artifact με FG στα 100-120fps άρα μιλάμε για αστειότητες ότι έχει κάργα artifacts.
Το DLSS και FG υπάρχουν για να τα χρησιμοποιούμε, χωρίς αυτά εσύ θα πρέπει να περιμένεις την RTX 6090 για να παίξεις χωρίς DLSS+FG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

55αρα ειχα 4Κ πριν 10 χρονια και ημουν στα 2 μετρα και ηταν απαγορευτικη για gaming δυστυχως. Το monitor τωρα ειμαι στα 70 εκατοστα πανω κατω και απλα δεν υπαρχει το gaming συγκριτικα με την 55αρα που εχω διπλα που εχω 7 8 χρονια να παιξω σε εκεινη. Καλες οι τηλεορασεις αλλα ειναι τηλεορασεις. Ουτε τις αποκρισεις των monitor εχουν με το input lag να αγγιζει το μηδεν ουτε μπορεις να κατσεις κοντα οπως ειναι λογικο σε τετοιες διαγωνιους ουτε τα πολλα hertz εχουν εγω επειδη παιζω single player καθαρα εχω κοψει το multi 15 χρονια λογο των cheaters και τα 165hz μου φαινονται πολλα. 

Δεν το διαβασα ισως βιαστηκα οπως εκανες και εσυ το ιδιο πριν ομως ειδικα στο νεαρος gamer μιας και ειμαι 35+ και εχουν περασει παρα πολλες καρτες απο τα χερια μου και εκατονταδες παιχνιδια και hardware και ετοιμαζομαι για 5080 και arrow lake. Απλα δεν μπορω να μην απαντησω οταν πχ βλεπω για artifacts σε καποια τεχνολογια η stuttering γιατι οπως βλεπεις και αλλα παιδια δεν εχουν κανενα προβλημα ποσο μαλλον οταν παιζουμε σε monitor που γινεται πιο αντιληπτο καποιο artifact συγκριτικα με μια τηλεοραση που εισαι στα 2+ μετρα οποτε ξεφευγουν πολλα. Δεν ειναι οτι δεν εχουμε υψηλα standards αντιθετως παιζουμε στο τερμα high end σε καθε γενια οποτε για αυτο και ασχολουμαστε με καποιες απαντησεις που θεωρουμε λανθασμενες και δεν ισχυουν. 

Που την ειδες τη διαφορα στο Input Lag, το μονιτορ σου, αν ας πουμε αν εχεις το aw3423dwf, εχει 3.5ms και η S90C που εχω εγω εχει 4.5ms...

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3423dwf

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/s90c-oled

Αν ωστοσο θες μια μετρηση με πολυ πιο ορατη διαφορα στη ποιοτητα εικονας ειναι οτι στη Samsung ξεκλειδωνεις απο Service Menu τα nits και παει στα 2000 nit φωτεινοτητα οταν το μονιτορ εχει ταβανι στα μισα στα 1000 nits...

Εγω στα 90 εκατοστα καθομαι και μια χαρα μαρεσει η 55" και να σου θυμησω οτι η τηλεοραση μου, οπως και πολλες αλλες συγχρονες OLED, πατας ενα κουμπι στο κοντρολ και αλλαζει το EDID της οθονης και την μετατρεπει σε 21:9 για οσους το αγαπουν.

Και εγω τα ιδια με εσενα μονο Single παιζω και ειμαστε και συνομηλικοι οποτε ας μην μαλωνουμε, η διαφωνια μου μαζι σου ειναι οτι μπερδευεις τα αισθηματα σου με τα γεγονοτα, δηλαδη το αν ΕΣΥ δεν παρατηρεις τα artifacts οκ μπραβο respect αλλα αυτα ωστοσο υπαρχουν και ειναι ματαιο να το αρνητε καποιος μιας και ηδη σου εδωσα βιντεο με το Gamer Nexus που τα δειχνει αναλυτικοτατα και ξεκαθαρα.

Για τα framerate επισης σου εδωσα πηγη και φωτογραφιες απο το Techpowerup αλλα εσυ επεμενες να μου λες οτι λεω Fake και κατι τετοια. Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε οταν βλεπουμε σε κατι οτι ο αλλος εχει πηγη δεν ειναι ντροπη να κανουμε πισω στο λεω χωρις καμια απολυτως ειρωνια ή πνευμα.

1 ώρα πριν, mkp είπε

Πώς έπαιζα με 1080p όταν αντικειμενικά το DLSS performance στο CP2077 δίνει πολύ καλύτερη εικόνα από 1440p?
Έχω παίξει 70 ώρες CP2077 και δεν παρατήρησα κανένα φοβερό artifact με FG στα 100-120fps άρα μιλάμε για αστειότητες ότι έχει κάργα artifacts.
Το DLSS και FG υπάρχουν για να τα χρησιμοποιούμε, χωρίς αυτά εσύ θα πρέπει να περιμένεις την RTX 6090 για να παίξεις χωρίς DLSS+FG.

Ρε αδερφε και εσυ μπερδευεις παλι τα αισθηματα σου, πως νιωθεις, πως σου φαινετε, πως σου μοιαζει κτλ με τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

Tα ΓΕΓΟΝΟΤΑ ειναι οτι το 1080P που σου εγραψα ειναι λαθος... 1440P με ενεργοποιημενο DLSS Performance σημαινει πραγματικη αναλυση 720P. Δε με πιστευεις? Οριστε σου επισυναπτω τον πινακα σε φωτογραφια.

Τι αλλο να κανω για να αντιμετωπισετε τα γεγονοτα, να παρω τηλεφωνο τον Jensen Huang να σας το πει??

Δε πιστευεις οτι το FG εχει Bugs και Artifacts? Οριστε σου επισυναπτω μια φωτογραφια για παραδειγμα, κοιτα πως ειναι η κεραια.

Δεν ειπα ποτε οτι δεν χρησιμοποιω το DLSS αλλα μονο Quality μετα ειναι υπερβολικα χαμηλη η αναλυση.

Το οτι ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ή ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ή ο Χ ο Ψ δεν "αντιλαμβανομαστε/χαλιομαστε/παρατηρουμε" τα artifact ειναι αλλη κουβεντα απο το αν οντως υπαρχουν.

Εξαλου η κουβεντα ξεκινησε απο αλλου, απο το οτι οι τωρινες καρτες (και ειδικα μιλουσαμε για 4080) δεν την παλευουν ΣΕ 4Κ ΑΝΑΛΥΣΗ. 4Κ οχι 1080P upscaled ουτε 720P upscaled. 4K.

9L52W1g.png

Screenshot 2024-07-26 011633.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2024 στις 2:16 ΠΜ, MikeGR7 είπε

Αδερφε φυσικα και συμφωνω για την παρακμη της πλειοψηφίας των νέων τίτλων.

Παρολαυτα δε πηγα 36 χρονων για να παιζω τα παιχνιδια με τα γραφικα στο medium.

Τι παιχνιδια λοιπον να παιξω max με την 4080?

Alan Wake 2 στα 32fps?

CP2077 στα 29fps?

Elden Ring στα 50fps?

Hogwarts Legacy στα 43fps?

Avatar Pandora στα 42fps?

Jedi Survivor στα 45fps?

Sorry αλλα ενα χιλιαρικο καρτα και gaming στα 30 - 50 frames εγω το θεωρω καταντια και θυμαμαι πολυ καλα οταν τετοιες επιδόσεις ανηκαν σε καρτες κατηγορίας 1060... 

Το οτι τωρα αυτες τις καρτες μας τις πλασαραν για high end κατηγορία, σορρυ αλλα τα θεωρω boooooriiiing.

Με καμια 5090 ισως αξιζει να παιξω επιτελους το campaign του CP2077 που εχω πληρωσει τσαμπα τοσα χρονια...

Φίλε, δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου. Κλείνω φέτος τα 40, ασχολούμαι με το gaming (άλλοτε σε μικρότερο και άλλοτε σε μεγαλύτερο βαθμό) απ' το 1999 και η όλη φάση είναι πάνω-κάτω όπως την περιγράφεις.

Πέρυσι τον Ιανουάριο, αγόρασα μηχάνημα με 13900K και 4070 Ti στα 12GB VRAM (η οποία μου κόστισε κοντά στο χιλιάρικο).

Ακόμη και σε 1080p, υπήρχαν παιχνίδια όπως τα Atomic Heart, Far Cry 6, καθώς και το remake του Resident Evil 4, τα οποία με πετούσαν στο desktop, με Direct 3D fatal error, λόγω, ανεπαρκούς μνήμης της κάρτας!

Μιλάμε ότι ξενέρωσα τη ζωή μου!

Έχοντας δώσει κοντά στα τρία χιλιάρικα, πίστευα ότι είχα φτιάξει το gaming PC των ονείρων μου, μόνο και μόνο για να προσγειωθώ απότομα.

Δεν υπάρχει τίποτε πιο εκνευριστικό απ' το να βγάζεις ένα ολοκαίνουριο προϊόν απ' το κουτί, μόνο και μόνο για να αρχίσεις τους συμβιβασμούς στα settings των γραφικών, επειδή ο υπολογιστής σου δε σηκώνει κάποια παιχνίδια.

Ντάξει, δε λέω, δικό μου το φταίξιμο: έπρεπε να πάω κατευθείαν για τη 4090, την οποία και αγόρασα τελικά τον Ιούνιο του 2023, έχοντας σιχαθεί την όλη φάση.

Αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση. Διότι, δε λέω, κτήνος είναι η 4090, αλλά, ακόμη κι έτσι, υπάρχουν παιχνίδια που τη γονατίζουν:

α. Alan Wake II, σε 4K Ultra settings, με Path Tracing και χωρίς DLSS, πάνω από 28-30 FPS δύσκολο να πιάσει.

β. με παρόμοια settings, το Cyberpunk 2077 μου βγάζει στο benchmark... 22 FPS! Ήμαρτον!

γ. το Avatar: Frontiers of Pandora, στα Unobtainium settings, είναι γύρω στα... 34-35 FPS!!!

δ. Senua's Saga: Hellblade II, στα low είναι 45-48 FPS και μέσο όρο 52-55!

Δε λέω: έπιασαν τόπο τα δυο χιλιάρικα που έδωσα για να την αποκτήσω! 😂

Πέρα απ' την πλάκα, όσο περισσότερο γίνεται mainstream η Unreal Engine 5, τόσο θα γίνονται must τα DLSS και Frame Generation.

Φτάσαμε και στο σημείο να λέμε «πάλι καλά που υπάρχουν κι αυτά». ☹️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fremendog είπε

Φίλε, δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου. Κλείνω φέτος τα 40, ασχολούμαι με το gaming (άλλοτε σε μικρότερο και άλλοτε σε μεγαλύτερο βαθμό) απ' το 1999 και η όλη φάση είναι πάνω-κάτω όπως την περιγράφεις.

Πέρυσι τον Ιανουάριο, αγόρασα μηχάνημα με 13900K και 4070 Ti στα 12GB VRAM (η οποία μου κόστισε κοντά στο χιλιάρικο).

Ακόμη και σε 1080p, υπήρχαν παιχνίδια όπως τα Atomic Heart, Far Cry 6, καθώς και το remake του Resident Evil 4, τα οποία με πετούσαν στο desktop, με Direct 3D fatal error, λόγω, ανεπαρκούς μνήμης της κάρτας!

Μιλάμε ότι ξενέρωσα τη ζωή μου!

Έχοντας δώσει κοντά στα τρία χιλιάρικα, πίστευα ότι είχα φτιάξει το gaming PC των ονείρων μου, μόνο και μόνο για να προσγειωθώ απότομα.

Δεν υπάρχει τίποτε πιο εκνευριστικό απ' το να βγάζεις ένα ολοκαίνουριο προϊόν απ' το κουτί, μόνο και μόνο για να αρχίσεις τους συμβιβασμούς στα settings των γραφικών, επειδή ο υπολογιστής σου δε σηκώνει κάποια παιχνίδια.

Ντάξει, δε λέω, δικό μου το φταίξιμο: έπρεπε να πάω κατευθείαν για τη 4090, την οποία και αγόρασα τελικά τον Ιούνιο του 2023, έχοντας σιχαθεί την όλη φάση.

Αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση. Διότι, δε λέω, κτήνος είναι η 4090, αλλά, ακόμη κι έτσι, υπάρχουν παιχνίδια που τη γονατίζουν:

α. Alan Wake II, σε 4K Ultra settings, με Path Tracing και χωρίς DLSS, πάνω από 28-30 FPS δύσκολο να πιάσει.

β. με παρόμοια settings, το Cyberpunk 2077 μου βγάζει στο benchmark... 22 FPS! Ήμαρτον!

γ. το Avatar: Frontiers of Pandora, στα Unobtainium settings, είναι γύρω στα... 34-35 FPS!!!

δ. Senua's Saga: Hellblade II, στα low είναι 45-48 FPS και μέσο όρο 52-55!

Δε λέω: έπιασαν τόπο τα δυο χιλιάρικα που έδωσα για να την αποκτήσω! 😂

Πέρα απ' την πλάκα, όσο περισσότερο γίνεται mainstream η Unreal Engine 5, τόσο θα γίνονται must τα DLSS και Frame Generation.

Φτάσαμε και στο σημείο να λέμε «πάλι καλά που υπάρχουν κι αυτά». ☹️

Επιτέλους ενας λογικός άνθρωπος.

Αυτα τους ελεγα και εγω, δε πηγα να υποτιμήσω τις 4080-90 απλα ελεγα οτι αλλο οταν βγηκε και αλλο τωρα και η τιμη δεν εχει αλλαξει cent οποτε ΠΛΕΟΝ ειναι λιγο ξενερα.

Με τα DLSS Quality ειναι σχεδον αψογα τα games αλλα αυτο ειναι στην ουσια 2Κ.

Καλα τρολαρουμε τις κονσολες για τα υποτιθέμενα "4Κ" οτι δεν ειναι αληθινα αλλα και στο PC να λεμε και καποιες αλήθειες...

Η σειρα 5000 ανυπομονω 😍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fremendog είπε

Φίλε, δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου. Κλείνω φέτος τα 40, ασχολούμαι με το gaming (άλλοτε σε μικρότερο και άλλοτε σε μεγαλύτερο βαθμό) απ' το 1999 και η όλη φάση είναι πάνω-κάτω όπως την περιγράφεις.

Πέρυσι τον Ιανουάριο, αγόρασα μηχάνημα με 13900K και 4070 Ti στα 12GB VRAM (η οποία μου κόστισε κοντά στο χιλιάρικο).

Ακόμη και σε 1080p, υπήρχαν παιχνίδια όπως τα Atomic Heart, Far Cry 6, καθώς και το remake του Resident Evil 4, τα οποία με πετούσαν στο desktop, με Direct 3D fatal error, λόγω, ανεπαρκούς μνήμης της κάρτας!

Μιλάμε ότι ξενέρωσα τη ζωή μου!

Έχοντας δώσει κοντά στα τρία χιλιάρικα, πίστευα ότι είχα φτιάξει το gaming PC των ονείρων μου, μόνο και μόνο για να προσγειωθώ απότομα.

Δεν υπάρχει τίποτε πιο εκνευριστικό απ' το να βγάζεις ένα ολοκαίνουριο προϊόν απ' το κουτί, μόνο και μόνο για να αρχίσεις τους συμβιβασμούς στα settings των γραφικών, επειδή ο υπολογιστής σου δε σηκώνει κάποια παιχνίδια.

Ντάξει, δε λέω, δικό μου το φταίξιμο: έπρεπε να πάω κατευθείαν για τη 4090, την οποία και αγόρασα τελικά τον Ιούνιο του 2023, έχοντας σιχαθεί την όλη φάση.

Αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση. Διότι, δε λέω, κτήνος είναι η 4090, αλλά, ακόμη κι έτσι, υπάρχουν παιχνίδια που τη γονατίζουν:

α. Alan Wake II, σε 4K Ultra settings, με Path Tracing και χωρίς DLSS, πάνω από 28-30 FPS δύσκολο να πιάσει.

β. με παρόμοια settings, το Cyberpunk 2077 μου βγάζει στο benchmark... 22 FPS! Ήμαρτον!

γ. το Avatar: Frontiers of Pandora, στα Unobtainium settings, είναι γύρω στα... 34-35 FPS!!!

δ. Senua's Saga: Hellblade II, στα low είναι 45-48 FPS και μέσο όρο 52-55!

Δε λέω: έπιασαν τόπο τα δυο χιλιάρικα που έδωσα για να την αποκτήσω! 😂

Πέρα απ' την πλάκα, όσο περισσότερο γίνεται mainstream η Unreal Engine 5, τόσο θα γίνονται must τα DLSS και Frame Generation.

Φτάσαμε και στο σημείο να λέμε «πάλι καλά που υπάρχουν κι αυτά». ☹️

Σε ολα αυτα τα παιχνιδια μολις βαλεις ομως dlss+fg πας 100+fps ακομα και με 4070ti και αν βαλεις διπλα διπλα native/dlss+fg διαφορα δεν θα καταλαβεις καμια. Εχουν γινει πολλα blind test και εχουν εξελιχθει τοσο πολυ οι τεχνολογιες που ειναι ακριβως το ιδιο απλα εχεις x3 fps. Και μαζι με το reflex μηδενιζεις και το input lag σε native καταστασεις. 

Σκεψου περισσοτερο input lag θα σε δωσει το καθε controller παρα το FG εγω ειμαι με μηχανικο πληκτρολογιο και ποντικι 3000+dpi με 1000hz polling rate και η αμεσοτητα δεν εχει αντιπαλο πιανω καμια φορα controller και λεω οπα τι γινετε με την καμερα και παει τοσο αργα. 

Τελος να πουμε οτι το path tracing ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο και τεχνολογια του μελλοντος. Το ανοιγεις και δεν ξεχωριζεις real life απο παιχνιδι οποτε ειναι λογικο να γονατιζουν την καθε καρτα. 

Να θυμισω εποχες 2007 με κατι 8800gtx αξιας τοτε 600+ ευρω οι οποιες επαιζαν crysis σε 900p στα 36fps σε high γιατι αν εβαζες max details θα ηταν slideshow ακομα και σε 720p. Καθαρο raster ουτε ray tracing ουτε τις τρελες αναλυσεις που εχουμε σημερα. 

Επισης να θυμισω οτι οι κονσολες πεφτουν μεχρι 720p 30fps ειδικα το ps5 που ηδη εχει αρχισει να δειχνει τα χρονια του και δειχνει αρχαιο μπροστα στο xbox δεν αναφερω καν καλο pc που ειναι 4-5 φορες ανωτερο. 

Το native το εχουν ξεχασει ηδη οι developers και εφοσον το dlss δειχνει το ιδιο η και καλυτερο του native σε πολλες περιπτωσεις και μαζι με το fg+reflex εχεις το smoothness 100+fps σε καθε περιπτωση δεν εχει νοημα να βλεπουμε bench σε path tracing 4k native. Ειναι κατι που ουτε οι 7090 δεν θα κανει 4Κ 100+fps native και ειναι λογικο. Μιλαμε για φωτορεαλιστικα γραφικα με real time ray tracing που μεχρι πριν 2-3 χρονια ηταν στη φαντασια μας ακομα αλλα το 2077 και το alan wake εδειξαν το δρομο σιγα σιγα. 

Το καλο στην ολη φαση ειναι οτι δεν πεφτουν οι τιμες οποτε πας στην επομενη γενια πουλωντας την προηγουμενη σε πολυ καλη τιμη οποτε βγαινει σχεδον τσαμπα η καινουργια. Αναμενουμε 5080 ελπιζω σε 20gb vram για πιο ανεση στα μελλοντικα παιχνιδια και βλεπουμε τι θα γινει με το raster μιας και το RT θα ειναι 2X πανω απο την 4000 γενια κατι πολυ δυνατο αν ισχυει. 

Crysis.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεε μου τι διαβαζω λεει το PS5 λεει ειναι αρχαιο μπροστα στο XBOX αχαχαχαχχαχααχαχχααχαχααχχα  που εβαλα το Valhalla στο XBOX και τα σπασιματα στο "Performance" mode ηταν τοσο χαλια που θυμηθηκα για κανα μηνα ειχα στο Service την 4090 waterforce (μεγαλη μουφα btw) και επαιζα με την IGPU τοσο χαλια δεν επαιζε...

Το PS5 που οταν ειδα πρωτη φορα τα γραφικα του Forbidden West εκλαψα με δακρυα και δεν κοιμηθηκα 2 μερες να παιζω ολο το 24ωρο....

Επισης για οσους ονειροπολουν για 5080 απλα θα σας προετοιμασω οτι μην περιμένετε οτι θα εχει επιδόσεις 4090...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, MikeGR7 said:

Επισης για οσους ονειροπολουν για 5080 απλα θα σας προετοιμασω οτι μην περιμένετε οτι θα εχει επιδόσεις 4090...

Αν συμβεί κάτι τέτοιο, παίζει να είναι η 1η φορά που η επόμενη xx80 δεν έχει καλύτερες επιδόσεις από την ναυαρχίδα της προηγούμενης γενιάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...