Προς το περιεχόμενο

Η σειρά GeForce RTX 50 Series καθυστερεί για τις αρχές του 2025 και την CES 2025


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, CyberTechnology είπε

Θέλω μία GPU με 24GB VRAM και έως 150W κατανάλωσης. Πότε θα γίνει, ξέρετε;

Ποτέ μάλλον...αντί να είναι λιγότερο ενεργοβόρες οι κάρτες όσο περνάνε τα χρόνια γίνονται ολόενα και πιο πολύ ενεργοβόρες.

Τουλάχιστον περιμένουμε το ίδιο διάστημα την 2η γενιά της Intel μήπως και αυτή μπει για τα καλά στο χωρό των καρτών και μήπως πέσουν οι τιμές στις 4070 super και 4070 Ti Super, ειδικά η 1η που είναι η πιο vfm κάρτα της σειράς 40**, αν πάει στα 500 όσο είναι και τώρα η απλή 4070 θα είναι λουκούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Αδερφε φυσικα και συμφωνω για την παρακμη της πλειοψηφίας των νέων τίτλων.

Παρολαυτα δε πηγα 36 χρονων για να παιζω τα παιχνιδια με τα γραφικα στο medium.

Τι παιχνιδια λοιπον να παιξω max με την 4080?

Alan Wake 2 στα 32fps?

CP2077 στα 29fps?

Elden Ring στα 50fps?

Hogwarts Legacy στα 43fps?

Avatar Pandora στα 42fps?

Jedi Survivor στα 45fps?

Sorry αλλα ενα χιλιαρικο καρτα και gaming στα 30 - 50 frames εγω το θεωρω καταντια και θυμαμαι πολυ καλα οταν τετοιες επιδόσεις ανηκαν σε καρτες κατηγορίας 1060... 

Το οτι τωρα αυτες τις καρτες μας τις πλασαραν για high end κατηγορία, σορρυ αλλα τα θεωρω boooooriiiing.

Με καμια 5090 ισως αξιζει να παιξω επιτελους το campaign του CP2077 που εχω πληρωσει τσαμπα τοσα χρονια...

 

Προσωπικα παιζω ολα τα παραπανω σε 3440x1440 στα 100+fps με max τα παντα με 4080super. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Αδερφε φυσικα και συμφωνω για την παρακμη της πλειοψηφίας των νέων τίτλων.

Παρολαυτα δε πηγα 36 χρονων για να παιζω τα παιχνιδια με τα γραφικα στο medium.

Τι παιχνιδια λοιπον να παιξω max με την 4080?

Alan Wake 2 στα 32fps?

CP2077 στα 29fps?

Elden Ring στα 50fps?

Hogwarts Legacy στα 43fps?

Avatar Pandora στα 42fps?

Jedi Survivor στα 45fps?

Sorry αλλα ενα χιλιαρικο καρτα και gaming στα 30 - 50 frames εγω το θεωρω καταντια και θυμαμαι πολυ καλα οταν τετοιες επιδόσεις ανηκαν σε καρτες κατηγορίας 1060... 

Το οτι τωρα αυτες τις καρτες μας τις πλασαραν για high end κατηγορία, σορρυ αλλα τα θεωρω boooooriiiing.

Με καμια 5090 ισως αξιζει να παιξω επιτελους το campaign του CP2077 που εχω πληρωσει τσαμπα τοσα χρονια...

 

Η 4090 έδωσε αρκετά μεγάλο performance jump σε σχέση με την προηγούμενη γενιά, +65% σε 4Κ στον μέσο όρο δεν το λες λίγο το οποίο κάποιες φορές φτάνει και το 80%. Τα FPS που γράφεις προφανώς είναι με ray-tracing το οποίο είναι βαρύ και πρέπει να το συνδυάσεις με DLSS Quality(έστω) και Frame Generation για να έχεις μπόλικα frames.

Το native θα πεθάνει(ήδη δεν υπάρχει πουθενά στις κονσόλες) και το μέλλον θα είναι upscaling λύσεις οι οποίες θα δείχνουν το ίδιο καλά με το native ενώ το performance θα είναι πολύ καλύτερο. Ήδη μας λέει η EPIC ότι η UE 5 έχει φτιαχτεί να δουλεύει πάντα με upscaling, γι' αυτό και σε native 4K ακόμα και η 4090 τα βλέπει σκούρα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, MikeGR7 said:

CP2077 στα 29fps?

 

Με καμια 5090 ισως αξιζει να παιξω επιτελους το campaign του CP2077 που εχω πληρωσει τσαμπα τοσα χρονια...

Υπερβολικός είσαι, εγώ θυμάμαι είχα παίξει το CP2077 με 4080, σε 4Κ max ολα + max RT, και έπαιζε με 100-120fps προφανώς με DLSS (performance + FG)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προσωπικα παιζω ολα τα παραπανω σε 3440x1440 στα 100+fps με max τα παντα με 4080super. 

Λογικο, η αναλυση που παιζεις ειναι σχεδον 40% μικροτερη απο το 4Κ που παιζω.

Ειδα βεβαια την στεναχωρημενη αντίδραση σου στο Post μου, μην ανησυχείς καλη ειναι 4080 σου, απλα δεν εχουμε ολοι τα ιδια στανταρ.

22 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 4090 έδωσε αρκετά μεγάλο performance jump σε σχέση με την προηγούμενη γενιά, +65% σε 4Κ στον μέσο όρο δεν το λες λίγο το οποίο κάποιες φορές φτάνει και το 80%. Τα FPS που γράφεις προφανώς είναι με ray-tracing το οποίο είναι βαρύ και πρέπει να το συνδυάσεις με DLSS Quality(έστω) και Frame Generation για να έχεις μπόλικα frames.

Το native θα πεθάνει(ήδη δεν υπάρχει πουθενά στις κονσόλες) και το μέλλον θα είναι upscaling λύσεις οι οποίες θα δείχνουν το ίδιο καλά με το native ενώ το performance θα είναι πολύ καλύτερο. Ήδη μας λέει η EPIC ότι η UE 5 έχει φτιαχτεί να δουλεύει πάντα με upscaling, γι' αυτό και σε native 4K ακόμα και η 4090 τα βλέπει σκούρα.

Εγω δεν ειπα πουθενα οτι η 4090 δεν ηταν φοβερο uplift απο την προηγούμενη γενια, ειπα οτι περασαν πλεον 2.5 χρονια και για την τιμη μικρου αυτοκινητου που κοστιζει την θεωρω παρωχημένη.

Οσον αφορα τα upscaling κτλ καποτε αυτα οταν ειχες κορυφαια καρτα τα χρησιμοποιούσαμε για να εχουμε SUPERSAMPLING και οχι για το αναποδο, να μην πηγαινουν σκαγιο και να τις "σωζουμε" με τετοια κολπα...

Οπως ειπα, το ξερω ειμαι γεροπαραξενος και εχω δυσκολες (για την εποχή) απαιτήσεις.

3 λεπτά πριν, mkp είπε

Υπερβολικός είσαι, εγώ θυμάμαι είχα παίξει το CP2077 με 4080, σε 4Κ max ολα + max RT, και έπαιζε με 100-120fps προφανώς με DLSS (performance + FG)

Αρα επαιζες με 1080p αναλυση, με το αρχικο rtx που δεν ηταν κατά διάνοια κοντα στο τωρινο path tracing σε performance impact και διπλασιαζες και τα frame με το FG (με τα γνωστα artifact).

Εγω φιλε ετσι δε τα παιζω τα παιχνίδια sorry.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Λογικο, η αναλυση που παιζεις ειναι σχεδον 40% μικροτερη απο το 4Κ που παιζω.

Ειδα βεβαια την στεναχωρημενη αντίδραση σου στο Post μου, μην ανησυχείς καλη ειναι 4080 σου, απλα δεν εχουμε ολοι τα ιδια στανταρ.

Εγω δεν ειπα πουθενα οτι η 4090 δεν ηταν φοβερο uplift απο την προηγούμενη γενια, ειπα οτι περασαν πλεον 2.5 χρονια και για την τιμη μικρου αυτοκινητου που κοστιζει την θεωρω παρωχημένη.

Οσον αφορα τα upscaling κτλ καποτε αυτα οταν ειχες κορυφαια καρτα τα χρησιμοποιούσαμε για να εχουμε SUPERSAMPLING και οχι για το αναποδο, να μην πηγαινουν σκαγιο και να τις "σωζουμε" με τετοια κολπα...

Οπως ειπα, το ξερω ειμαι γεροπαραξενος και εχω δυσκολες (για την εποχή) απαιτήσεις.

Αρα επαιζες με 1080p αναλυση, με το αρχικο rtx που δεν ηταν κατά διάνοια κοντα στο τωρινο path tracing σε performance impact και διπλασιαζες και τα frame με το FG (με τα γνωστα artifact).

Εγω φιλε ετσι δε τα παιζω τα παιχνίδια sorry.

Πια στεναχωρημενη confused εβαλα γιατι δεν μπορω να βλεπω να γραφονται αρλουμπες και ψευτικα νουμερα. Τα νουμερα που ανεφερες ειναι για 4060 καρτα με dlss quality και frame generation οχι 4080. Αν δεν γνωριζετε πραγματα δεν ειναι κακο να ρωτησετε στα θεματα των καρτων γραφικων ατομα που γνωριζουν ωστε να μην υπαρχει παραπληροφορηση σε τετοια θεματα και διαβαζει κοσμος που δεν γνωριζει πολλα. Καλυτερα αγνοια παρα ημιμαθεια. 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Εγω δεν ειπα πουθενα οτι η 4090 δεν ηταν φοβερο uplift απο την προηγούμενη γενια, ειπα οτι περασαν πλεον 2.5 χρονια και για την τιμη μικρου αυτοκινητου που κοστιζει την θεωρω παρωχημένη.

Οσον αφορα τα upscaling κτλ καποτε αυτα οταν ειχες κορυφαια καρτα τα χρησιμοποιούσαμε για να εχουμε SUPERSAMPLING και οχι για το αναποδο, να μην πηγαινουν σκαγιο και να τις "σωζουμε" με τετοια κολπα...

Οπως ειπα, το ξερω ειμαι γεροπαραξενος και εχω δυσκολες (για την εποχή) απαιτήσεις.

Για αρχή δεν έχει κλείσει καν 2 χρόνια ακόμα(Οκτώβριο του 2022 κυκλοφόρησε η 4090) και πάντα η NVIDIA βγάζει νέα γενιά στα 2 χρόνια. Όσο για την τιμή, η NVIDIA δεν ρίχνει τιμές ή αν ρίξει τις ρίχνει ελάχιστα. Βγαίνει η νέα γενιά και κάνει αντικατάσταση στην προηγούμενη.

Όσο για το upscaling, το path-tracing είναι το μόνο που κάνει μεγάλη διαφορά πλέον στα γραφικά καθώς το rasterization έχει φτάσει στα όριά του και δυστυχώς κοστίζει πολύ σε επιδόσεις οπότε το upscaling είναι υποχρεωτικό.

Τα πολλά χάλια είναι στις κονσόλες όπου το upscaling είναι τόσο έντονο που το πραγματικό resolution πέφτει κάτω από 720P πολλές φορές για να την παλέψουν. Γι' αυτό πρέπει να βγει ένα PS5 Pro, χτες..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, MikeGR7 said:

Αρα επαιζες με 1080p αναλυση, με το αρχικο rtx που δεν ηταν κατά διάνοια κοντα στο τωρινο path tracing σε performance impact και διπλασιαζες και τα frame με το FG (με τα γνωστα artifact).

Εγω φιλε ετσι δε τα παιζω τα παιχνίδια sorry.

Εγώ όταν το είχα παίξει CP2077 ήταν όταν είχα πρώτο πάρει την 4080 οπότε δεν υπήρχε ακόμα το update με path tracing, και το DLSS performance στο CP2077 είναι απίστευτο η διάφορα από quality είναι σχεδόν μη διακριτή, ενώ σε κάτι άλα games το balanced μου φαίνεται θολό, Επίσης το FG (έκτος από μεγαλύτερο input lag) δεν είχε κανένα artifact στο CP2077 τουλάχιστον στα υψηλά fps που έπαιζα εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mkp είπε

Εγώ όταν το είχα παίξει CP2077 ήταν όταν είχα πρώτο πάρει την 4080 οπότε δεν υπήρχε ακόμα το update με path tracing, και το DLSS performance στο CP2077 είναι απίστευτο η διάφορα από quality είναι σχεδόν μη διακριτή, ενώ σε κάτι άλα games το balanced μου φαίνεται θολό, Επίσης το FG (έκτος από μεγαλύτερο input lag) δεν είχε κανένα artifact στο CP2077 τουλάχιστον στα υψηλά fps που έπαιζα εγώ.

Δικο μου βιντεακι απο 2077 με path tracing ολα δεξια dlss quality και fg. Το πιο βαρυ παιχνιδι μεχρι σημερα μαζι με alan wake 2 με path tracing και portal rtx. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Πια στεναχωρημενη confused εβαλα γιατι δεν μπορω να βλεπω να γραφονται αρλουμπες και ψευτικα νουμερα. Τα νουμερα που ανεφερες ειναι για 4060 καρτα με dlss quality και frame generation οχι 4080. Αν δεν γνωριζετε πραγματα δεν ειναι κακο να ρωτησετε στα θεματα των καρτων γραφικων ατομα που γνωριζουν ωστε να μην υπαρχει παραπληροφορηση σε τετοια θεματα και διαβαζει κοσμος που δεν γνωριζει πολλα. Καλυτερα αγνοια παρα ημιμαθεια. 

Α δεν ήταν στεναχωρημενη, ηταν μπερδεμενη, ε ναι λογικο με τετοιες ορολογιες και οι νεαροι gamers καπου μπερδεύονται.

Κατα τα αλλα εχεις πλακα με την αυτοπεποίθηση σου σε θεματα που εμφανώς έχεις ελλειπή γνωση.

Πριν πεις τα τελειως ακυρα λογια οτι τα νουμερα που ανεφερα ειναι λαθος μπορουσες εστω να καταφυγεις στο κλασικό google search και να τα δεις μονος σου απο το techpowerup.

Εμφανώς η 4080 ειναι το High point της PC σταδιοδρομίας σου και γι'αυτό εισαι τοσο triggered αυτη τη στιγμη.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δικο μου βιντεακι απο 2077 με path tracing ολα δεξια dlss quality και fg. Το πιο βαρυ παιχνιδι μεχρι σημερα μαζι με alan wake 2 με path tracing και portal rtx. 

 

Φιλε το FG εχει φουλ artifacts και stuttering, δικαιωμα σου να το χρησιμοποιείς αλλα μη μας το πασαρεις για δειγμα των normal επιδοσεων της καρτας.

Επισης οπως σου ειπα και πριν η ανάλυση σου ειναι μακράν χαμηλοτερη απο το 4Κ για το οποιο εγραψα εγω νουμερα.

Ασε που με το DLSS παιζεις ακομα και ποιο κάτω απο εκει, λογικα θα προσεγγίζεις επίπεδα 1080P.

Δικαίωμα σου να παιζεις ετσι και have fun αλλα σεβασου και εναν αλλο που ειναι ποιο απαιτητικός.

2 ώρες πριν, mkp είπε

Εγώ όταν το είχα παίξει CP2077 ήταν όταν είχα πρώτο πάρει την 4080 οπότε δεν υπήρχε ακόμα το update με path tracing, και το DLSS performance στο CP2077 είναι απίστευτο η διάφορα από quality είναι σχεδόν μη διακριτή, ενώ σε κάτι άλα games το balanced μου φαίνεται θολό, Επίσης το FG (έκτος από μεγαλύτερο input lag) δεν είχε κανένα artifact στο CP2077 τουλάχιστον στα υψηλά fps που έπαιζα εγώ.

Το ξερω οτι τότε δεν υπηρχε και γιαυτο και στο ειπα πριν.

Το DLSS performance ειναι μια χαρα αφου σε ικανοποιεί αλλα το γεγονος δεν αλλαζει οτι παιζεις με 1080P.

Εγω μιλουσα για 4Κ.

Το θέμα artifact αστο εχει κάργα (μεχρι και ο GN ειχε κανει βιντεο) αλλα αφου εσενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σου αρεσει εγω παω πασο.

Επεξ/σία από MikeGR7
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Α δεν ήταν στεναχωρημενη, ηταν μπερδεμενη, ε ναι λογικο με τετοιες ορολογιες και οι νεαροι gamers καπου μπερδεύονται.

Κατα τα αλλα εχεις πλακα με την αυτοπεποίθηση σου σε θεματα που εμφανώς έχεις ελλειπή γνωση.

Πριν πεις τα τελειως ακυρα λογια οτι τα νουμερα που ανεφερα ειναι λαθος μπορουσες εστω να καταφυγεις στο κλασικό google search και να τα δεις μονος σου απο το techpowerup.

Εμφανώς η 4080 ειναι το High point της PC σταδιοδρομίας σου και γι'αυτό εισαι τοσο triggered αυτη τη στιγμη.

Φιλε το FG εχει φουλ artifacts και stuttering, δικαιωμα σου να το χρησιμοποιείς αλλα μη μας το πασαρεις για δειγμα των normal επιδοσεων της καρτας.

Επισης οπως σου ειπα και πριν η ανάλυση σου ειναι μακράν χαμηλοτερη απο το 4Κ για το οποιο εγραψα εγω νουμερα.

Ασε που με το DLSS παιζεις ακομα και ποιο κάτω απο εκει, λογικα θα προσεγγίζεις επίπεδα 1080P.

Δικαίωμα σου να παιζεις ετσι και have fun αλλα σεβασου και εναν αλλο που ειναι ποιο απαιτητικός.

Το ξερω οτι τότε δεν υπηρχε και γιαυτο και στο ειπα πριν.

Το DLSS performance ειναι μια χαρα αφου σε ικανοποιεί αλλα το γεγονος δεν αλλαζει οτι παιζεις με 1080P.

Εγω μιλουσα για 4Κ.

Το θέμα artifact αστο εχει κάργα (μεχρι και ο GN ειχε κανει βιντεο) αλλα αφου εσενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σου αρεσει εγω παω πασο.

Παω σε καθε γενια στο δευτερο high end gpu που υπαρχει ωστε να απολαμβανω οτι καλυτερο υπαρχει απο θεμα γραφικων. Το fg δεν εχει καθολου artifacts συνεχιζεις δυστυχως να παραπληροφορεις χωρις να εχεις ιδεα για τιποτα οσον αφορα gpu και gaming. Το 4Κ ειναι 16:9 αρχαιο aspect ratio εδω και 8 χρονια ειμαστε με ultrawide οπου ειναι το απολυτο για gaming immersion το 4Κ οταν παει προς ultrawide βλεπουμε. Δυστυχως τα νουμερα που εβαλες ειναι απο 4060 ισως να μιλας για τετοια καρτα που οκ σε 4Κ δεν το εχει αλλα οι παραπανω καρτες παιζουν κανονικα τα παντα σε 4Κ ειτε dlss balanced ειτε dlss performance με fg με 60+fps. Δυστυχως ελπιζω να μην σε διαβαζει ο κοσμος εδω μεσα με τα fake νουμερα γιατι προφανως δεν εχεις ακουμπησει καρτα πανω απο 4060 με αυτα που γραφεις. Ignore απο μενα και παμε παρακατω γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με την παραπληροφορηση μερικων που δεν εχουν πιασει ποτε τους σοβαρη gpu στα χερια τους. 

2 ώρες πριν, mkp είπε

Εγώ όταν το είχα παίξει CP2077 ήταν όταν είχα πρώτο πάρει την 4080 οπότε δεν υπήρχε ακόμα το update με path tracing, και το DLSS performance στο CP2077 είναι απίστευτο η διάφορα από quality είναι σχεδόν μη διακριτή, ενώ σε κάτι άλα games το balanced μου φαίνεται θολό, Επίσης το FG (έκτος από μεγαλύτερο input lag) δεν είχε κανένα artifact στο CP2077 τουλάχιστον στα υψηλά fps που έπαιζα εγώ.

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα. Το fg ειναι game changer εχω παιξει 10 παιχνιδια με fg και τα artifacts ειναι μηδεν περα απο το stuttering που πρακτικα δεν υπαρχει ειναι βουτυρο στα παντα. Portal spiderman alan wake ratchet hogwarts 2077 dying light 2 σε ολα κανει τρομερη δουλεια το fg. Το dlss performance ειναι αναγκαιο σε 4Κ αποκλειστικα με μηδενικη διαφορα απο native και το dlss quality σε 1080p σε 1440p πεφτεις μεχρι dlss balanced για μηδενικη διαφορα στην εικονα. 

Και αν παιξεις και λιγο με reshade τοτε πας και σε καλυτερη εικονα απο native στο 99% των περιπτωσεων οπως κανω τα τελευταια 10 χρονια εγω. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Παω σε καθε γενια στο δευτερο high end gpu που υπαρχει ωστε να απολαμβανω οτι καλυτερο υπαρχει απο θεμα γραφικων. Το fg δεν εχει καθολου artifacts συνεχιζεις δυστυχως να παραπληροφορεις χωρις να εχεις ιδεα για τιποτα οσον αφορα gpu και gaming. Το 4Κ ειναι 16:9 αρχαιο aspect ratio εδω και 8 χρονια ειμαστε με ultrawide οπου ειναι το απολυτο για gaming immersion το 4Κ οταν παει προς ultrawide βλεπουμε. Δυστυχως τα νουμερα που εβαλες ειναι απο 4060 ισως να μιλας για τετοια καρτα που οκ σε 4Κ δεν το εχει αλλα οι παραπανω καρτες παιζουν κανονικα τα παντα σε 4Κ ειτε dlss balanced ειτε dlss performance με fg με 60+fps. Δυστυχως ελπιζω να μην σε διαβαζει ο κοσμος εδω μεσα με τα fake νουμερα γιατι προφανως δεν εχεις ακουμπησει καρτα πανω απο 4060 με αυτα που γραφεις. Ignore απο μενα και παμε παρακατω γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με την παραπληροφορηση μερικων που δεν εχουν πιασει ποτε τους σοβαρη gpu στα χερια τους. 

Μια μαπα και μιση ειναι το Ultrawide.

Δεν ειναι κακο να παραδεχτεις οτι σου αρεσει να παιζεις με χαμηλη ανάλυση.

Για τα artifact δες κανα in depth review να ξεστραβωθεις:

Το μονο fake εδω μεσα ειναι τα νουμερα που κατεβαζεις απο το μυαλο σου, τα δικα μου εχουν αξιόπιστη προέλευση και επειδή καταλαβα οτι εισαι τοσο tech illiterate που δε ξερεις να κανεις google search θα στα δωσω μασημενα σε φώτο.

Οσο για το αν εγω εχω πιασει ακριβες gpu οι 200 και βαλε αξιολογησεις που εχω "μαρτυρουν" για το Hardware που εχει περασει απο τα χερια μου.

Τι καθομαι και σου απαντάω εισαι προφανως γνωστο troll εδω μεσα και δε το ειχα προσεξει, που ξεκινας προσωπικες προσβολες για καποιον επειδή δεν σου αρεσουν οι (εμπεριστατωμένες) αποψεις του...

 

 

rt-alan-wake-2-3840-2160.png

rt-cyberpunk-2077-3840-2160.png

rt-elden-ring-3840-2160.png

rt-hogwarts-legacy-3840-2160.png

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Αδερφε φυσικα και συμφωνω για την παρακμη της πλειοψηφίας των νέων τίτλων.

Παρολαυτα δε πηγα 36 χρονων για να παιζω τα παιχνιδια με τα γραφικα στο medium.

Τι παιχνιδια λοιπον να παιξω max με την 4080?

Alan Wake 2 στα 32fps?

CP2077 στα 29fps?

Elden Ring στα 50fps?

Hogwarts Legacy στα 43fps?

Avatar Pandora στα 42fps?

Jedi Survivor στα 45fps?

Sorry αλλα ενα χιλιαρικο καρτα και gaming στα 30 - 50 frames εγω το θεωρω καταντια και θυμαμαι πολυ καλα οταν τετοιες επιδόσεις ανηκαν σε καρτες κατηγορίας 1060... 

Το οτι τωρα αυτες τις καρτες μας τις πλασαραν για high end κατηγορία, σορρυ αλλα τα θεωρω boooooriiiing.

Με καμια 5090 ισως αξιζει να παιξω επιτελους το campaign του CP2077 που εχω πληρωσει τσαμπα τοσα χρονια...

 

Δεν ξερω ανναδολεισαι σε 4κ η σε 1440π παντως εγω ασχοκουμαι σε 1440π στα 144 χερτζ.Οσο για τα ααα games επαιζα cyberpunk σε φουλ γραφικα με Path tracing στα 120 φπς καρφωτα.Alan wake path tracing 100+φπς και πολλουα αλλους τιτλους δυνατους σε αυτα τα φπς.Απλα η γνωμη μου ειναι να μην διαλεγεται το που σε παει η τεχνολογια αλλα τι αρεσει σε σενα.Εμενα τα 1440π με υπερκαλυπτουν στα ματια μου και δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο.Και εχω βαλει 2 οθονες διπλα διπλα με μια 4κ και τουλαχιστον σε μενα οι διαφορες ειναι μηδαμινες.Παντα αποψη μου φιλε μου.Αρα το αποτελεσμα που πετυχαινω ειναι τα παντα ουλτρα με path tracing και πολυ καλα φπς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, floba είπε

Δεν ξερω ανναδολεισαι σε 4κ η σε 1440π παντως εγω ασχοκουμαι σε 1440π στα 144 χερτζ.Οσο για τα ααα games επαιζα cyberpunk σε φουλ γραφικα με Path tracing στα 120 φπς καρφωτα.Alan wake path tracing 100+φπς και πολλουα αλλους τιτλους δυνατους σε αυτα τα φπς.Απλα η γνωμη μου ειναι να μην διαλεγεται το που σε παει η τεχνολογια αλλα τι αρεσει σε σενα.Εμενα τα 1440π με υπερκαλυπτουν στα ματια μου και δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο.Και εχω βαλει 2 οθονες διπλα διπλα με μια 4κ και τουλαχιστον σε μενα οι διαφορες ειναι μηδαμινες.Παντα αποψη μου φιλε μου.Αρα το αποτελεσμα που πετυχαινω ειναι τα παντα ουλτρα με path tracing και πολυ καλα φπς.

Σε 27αρες οθονες ειδικα ειναι τεραστιο gimmick το 4Κ εκτος ξερω γω αν καθεσαι στα 20 εκατοστα και σου βγαινουν τα ματια ειναι τρελη σπαταλη resources. Η αμεσως καλυτερη επιλογη απο 1440p ειναι ultrawide 1440p που ειναι το απολυτο σε immersion και απλα δεν υπαρχει γυρισμος σε 16:9 ουτε με σφαιρες. Το Path tracing ειναι το μελλον και ηδη καποιες high end καρτες τα πανε περιφημα με πολυ δυνατα fps. Dlss quality+fg στα 1440p και εχεις το απολυτο με 120+fps σε καθε τιτλο με τα παντα ultra+ray tracing. Οι καρτες ειναι τερατα σημερα συγκριτικα με παλιοτερα που εσκαγες 700αρες για να παιζεις σε 720p και 30-40fps εποχες 8800 του 2007 και ανυπομονω με την 5080 και 5090 τι παραπανω θα δωσουν. Ερχεται και το dlss 4 που ακομα ειναι κρυφο μυστικο για το τι ειναι. Εχουμε αψογο upscaling εχουμε κορυφαιο frame generation τι αλλο μενει? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...