Προς το περιεχόμενο

Η σειρά GeForce RTX 50 Series καθυστερεί για τις αρχές του 2025 και την CES 2025


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κόσμος της τεχνολογίας και ειδικότερα όσοι παρακολουθούν τις εξελίξεις στο χώρο των GPU, βρίσκονται σε αναβρασμό καθώς νέες πληροφορίες έρχονται στο φως σχετικά με την επόμενη γενιά καρτών γραφικών.

Σύμφωνα με τον γνωστό αναλυτή της βιομηχανίας @kopite7kimi, η NVIDIA φαίνεται να μεταθέτει την παρουσίαση της σειράς GeForce RTX 50 για τις αρχές του 2025 και συγκεκριμένα για την έκθεση CES στο Λας Βέγκας.

Η εξέλιξη αυτή έρχεται να προστεθεί στις φήμες που θέλουν την AMD να καθυστερεί επίσης την ανακοίνωση της δικής της σειράς Radeon RX 8000 με αρχιτεκτονική RDNA 4. Έτσι, διαμορφώνεται ένα σκηνικό όπου οι δύο κολοσσοί του χώρου θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στην έρημο της Νεβάδα, παρουσιάζοντας τα νέα τους κορυφαία προϊόντα στην κατηγορία.

Ωστόσο, υπάρχει μια σημαντική διαφορά: ενώ η NVIDIA αναμένεται να παρουσιάσει μια πλήρως νέα γενιά καρτών γραφικών με τις RTX 5090 και RTX 5080, η AMD φαίνεται να προετοιμάζει μια ανανέωση της μεσαίας κατηγορίας. Αν επιβεβαιωθούν οι πληροφορίες, τότε η NVIDIA πιθανότατα θα διατηρήσει το προβάδισμα στις επιδόσεις υψηλού επιπέδου.

Για τους ενθουσιώδεις της τεχνολογίας που ανυπομονούσαν να αποκτήσουν μια GeForce RTX 5090 μέσα στο 2024, η είδηση αυτή σίγουρα προκαλεί απογοήτευση. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι η τρέχουσα ναυαρχίδα της NVIDIA, η RTX 4090, παραμένει εξαιρετικά ισχυρή και αδιαμφισβήτητη στην κορυφή της αγοράς εδώ και σχεδόν δύο χρόνια.

Οι λόγοι πίσω από την καθυστέρηση στην παρουσίαση της νέας γενιάς παραμένουν αδιευκρίνιστοι. Ορισμένοι αναλυτές υποστηρίζουν ότι μπορεί να οφείλεται σε καθυστερήσεις στην παραγωγή της μνήμης GDDR7, ενώ άλλοι θεωρούν ότι η NVIDIA επιθυμεί να εξαντλήσει τα αποθέματα της τρέχουσας σειράς RTX 40. Υπάρχει επίσης η άποψη ότι η εταιρεία δεν βιάζεται να φέρει την αρχιτεκτονική Blackwell στην αγορά των παιχνιδιών, καθώς επικεντρώνεται στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης όπου έχει σημαντικό προβάδισμα, οδηγώντας την εταιρεία σε αποτίμηση ρεκόρ.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι η χρονική στιγμή της CES 2025 συμπίπτει με τις φήμες για την κυκλοφορία της GeForce RTX 5090D, μιας ειδικής έκδοσης για την κινεζική αγορά. Αυτό υποδηλώνει ότι η NVIDIA πιθανώς προετοιμάζεται για μια παγκόσμια παρουσίαση των νέων της προϊόντων στις αρχές του επόμενου έτους.

Καθώς η κατάσταση εξελίσσεται, οι λάτρεις των υπολογιστών και οι επαγγελματίες του χώρου παραμένουν σε εγρήγορση, αναμένοντας περισσότερες πληροφορίες για το μέλλον των καρτών γραφικών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 88% μερίδιο αγοράς λογικό μου φαίνεται, συν το super refresh δούλεψε ανέβασε το value των gpus, Ai business και τα σχετικά. Για να πουλήσει η Amd/intel πρέπει να δίνουν gpus σχεδόν μισό τιμής σε σχέση με την Nvidia. Θυμηθείτε την Polaris (Rx 400/500) γενιά φοβερό value gpus των 100€-250€ που έκαναν undercut την Maxwell (gtx 900).Τώρα ποιος θα πάει να δώσει για rx 7600 ενώ με μπορεί να με 30€ παραπάνω να πάει rtx 4060 πού έχει Cuda acceleration, καλύτερο upscaling, χαμηλότερη κατανάλωση. Τώρα καταλάβατε. Ή επίσης rx 7900xt και xtx έναντι 4080 super ή 4070 super ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CyberTechnology είπε

Θέλω μία GPU με 24GB VRAM και έως 150W κατανάλωσης. Πότε θα γίνει, ξέρετε;

Και τώρα γίνεται, αν ρίξεις το power limit στον πάτο σε μια 4090 ή μια 3090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και τώρα γίνεται, αν ρίξεις το power limit στον πάτο σε μια 4090 ή μια 3090.

Μέχρι 60% Power Limit, η RTX 3090 φτάνει 210W. Καλό ακούγεται... μπορεί να πέσει περισσότερο αν έχω όριο, ας πούμε, τους 50°C βαθμούς ως "Temperature Target"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας χαλαει καθολου που θα παει απο 2025 η νεα γενια. 4080super και τα μυαλα στα καγκελα μια χαρα βασταει και θα βασταει. Να δουμε και τα νεα cpu και αναλογα να κανουμε τις επομενες αγορες μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Καλή αυτή η κάρτα, μετά σκεφτόμουν να έχει Ray-Tracing cores, ένα πιο νεότερο NVDEC SIP core για άλλες εργασίες, άρα να είναι μια κάρτα τύπου TITAN RTX, RTX 3090, RTX 3090 Ti, RTX 4090D, RTX 4090 ή RTX 7070 Ti (2028) στα 3nm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σοβαρα αυτη τη φορα, ισως φταινε τα path tracing κτλ, η καινουργια σειρα μου φανηκε οτι εχει κανει εναν αιωνα να ερθει.

4090 πανακριβη, εχω αλλαξει 5, κατα τη γνωμη μου δε παει σκαγιο πλεον ( εννοω αναλογικα με το κοστος της)

4080 την εχω τωρα και πραγματικα δεν εμπνεομαι καν να αποπειραθω να κανω install καινουργιους τιτλους.

Κατι Civ6 παιζω και google chrome.

Να μη μιλησω για τα CPU τα οποια πιο stagnant market πεθαινεις, 78003d κτλ ημουν νιος και γερασα με τα 8πυρηνα και τις ψετοπαραλαγες τους ( Ecores, dual ccd κτλ)...

Δε ξερω ισως αλλοι να θεωρουν exciting την παρουσα φαση του Hardware και εγω εγινα γεροπαραξενος (λογικο σε ενα βαθμο μετα απο 25 χρονια)

Επεξ/σία από MikeGR7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Ρε σοβαρα αυτη τη φορα, ισως φταινε τα path tracing κτλ, η καινουργια σειρα μου φανηκε οτι εχει κανει εναν αιωνα να ερθει.

4090 πανακριβη, εχω αλλαξει 5, κατα τη γνωμη μου δε παει σκαγιο πλεον ( εννοω αναλογικα με το κοστος της)

4080 την εχω τωρα και πραγματικα δεν εμπνεομαι καν να αποπειραθω να κανω install καινουργιους τιτλους.

Κατι Civ6 παιζω και google chrome.

Να μη μιλησω για τα CPU τα οποια πιο stagnant market πεθαινεις, 78003d κτλ ημουν νιος και γερασα με τα 8πυρηνα και τις ψετοπαραλαγες τους ( Ecores, dual ccd κτλ)...

Δε ξερω ισως αλλοι να θεωρουν exciting την παρουσα φαση του Hardware και εγω εγινα γεροπαραξενος (λογικο σε ενα βαθμο μετα απο 25 χρονια)

Ναι όντως 4080 με 7800x3d είναι για πασιέντζα και chrome. Θα μας τρελάνετε; 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι όντως 4080 με 7800x3d είναι για πασιέντζα και chrome. Θα μας τρελάνετε; 😛

Ρε συ έτσι μου φαίνεται σοβαρά 🤣

Το ξέρω οτι η κατάσταση μου είναι σοβαρη χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Ρε σοβαρα αυτη τη φορα, ισως φταινε τα path tracing κτλ, η καινουργια σειρα μου φανηκε οτι εχει κανει εναν αιωνα να ερθει.

4090 πανακριβη, εχω αλλαξει 5, κατα τη γνωμη μου δε παει σκαγιο πλεον ( εννοω αναλογικα με το κοστος της)

4080 την εχω τωρα και πραγματικα δεν εμπνεομαι καν να αποπειραθω να κανω install καινουργιους τιτλους.

Κατι Civ6 παιζω και google chrome.

Να μη μιλησω για τα CPU τα οποια πιο stagnant market πεθαινεις, 78003d κτλ ημουν νιος και γερασα με τα 8πυρηνα και τις ψετοπαραλαγες τους ( Ecores, dual ccd κτλ)...

Δε ξερω ισως αλλοι να θεωρουν exciting την παρουσα φαση του Hardware και εγω εγινα γεροπαραξενος (λογικο σε ενα βαθμο μετα απο 25 χρονια)

Εχω εναν 5800x3d με την 4080super και παιζω τα παντα τερμα χωρις να σκαλωνει το μηχανημα πουθενα.Και πραγματικα τον 5800x3d αν δεν γονατισει δεν τον αλλαζω για τπτ.Σε ενα σημειο σταθηκα που ειπες οτι δεν σου παει να κατεβασεις τπτ καινουργιο με την 4080.Αδερφε δεν φταιει η καρτα αλλα δυστυχως δεν υπαρχουν τιτλοι που να σε κανουν πλεον να λιωσεις.Κι εγω το ιδιο εχω παθει και με ενα τετοιο μηχανημα που εχω που θεωρω οτι ειναι τουμπανακι παιζω πλεον μονο wow και τπτ αλλο.Παιζω βεβαια 20 χρονια αλλα απο aaa παιχνιδια εκτος απο μετρημενους τιτλους που ειναι αντε το πολυ 3;4; τπτ αλλο.Μονο wow και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, floba είπε

Εχω εναν 5800x3d με την 4080super και παιζω τα παντα τερμα χωρις να σκαλωνει το μηχανημα πουθενα.Και πραγματικα τον 5800x3d αν δεν γονατισει δεν τον αλλαζω για τπτ.Σε ενα σημειο σταθηκα που ειπες οτι δεν σου παει να κατεβασεις τπτ καινουργιο με την 4080.Αδερφε δεν φταιει η καρτα αλλα δυστυχως δεν υπαρχουν τιτλοι που να σε κανουν πλεον να λιωσεις.Κι εγω το ιδιο εχω παθει και με ενα τετοιο μηχανημα που εχω που θεωρω οτι ειναι τουμπανακι παιζω πλεον μονο wow και τπτ αλλο.Παιζω βεβαια 20 χρονια αλλα απο aaa παιχνιδια εκτος απο μετρημενους τιτλους που ειναι αντε το πολυ 3;4; τπτ αλλο.Μονο wow και ξερο ψωμι!

Αδερφε φυσικα και συμφωνω για την παρακμη της πλειοψηφίας των νέων τίτλων.

Παρολαυτα δε πηγα 36 χρονων για να παιζω τα παιχνιδια με τα γραφικα στο medium.

Τι παιχνιδια λοιπον να παιξω max με την 4080?

Alan Wake 2 στα 32fps?

CP2077 στα 29fps?

Elden Ring στα 50fps?

Hogwarts Legacy στα 43fps?

Avatar Pandora στα 42fps?

Jedi Survivor στα 45fps?

Sorry αλλα ενα χιλιαρικο καρτα και gaming στα 30 - 50 frames εγω το θεωρω καταντια και θυμαμαι πολυ καλα οταν τετοιες επιδόσεις ανηκαν σε καρτες κατηγορίας 1060... 

Το οτι τωρα αυτες τις καρτες μας τις πλασαραν για high end κατηγορία, σορρυ αλλα τα θεωρω boooooriiiing.

Με καμια 5090 ισως αξιζει να παιξω επιτελους το campaign του CP2077 που εχω πληρωσει τσαμπα τοσα χρονια...

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...