Προς το περιεχόμενο

Η Samsung στοχεύει σε λεπτότερα αναδιπλούμενα smartphones


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Dimitris_1981 said:

Μέχρι τώρα το μοναδικό επιχείρημα που έχω δει για το Fold είναι η μεγαλύτερη οθόνη. Μιλάμε για μια συσκευή στην έκτη έκδοση της που δεν έχει βρει πραγματική αξία και ακόμα τα μειονεκτήματα είναι πιο πολλά από τα πλεονεκτήματα. 


Πχ Όταν φύγαμε από τα κινητά με κουμπιά και πήγαμε στα smartphone υπήρχε κατι που έπεισε άμεσα την πλειοψηφία ότι αξίζει. Άλλαξε την ζωή μας και την χρήση της συσκευής. 

Οταν και αν κάποιος καταφέρει να κάνει το παραπάνω βήμα ίσως δούμε έκρηξη στις πωλήσεις. Προς το παρών η πλειοψηφία της αγοράς premium smartphones προτιμάει τα «συμβατικά» Flagship. Δεν είναι το κόστος ο ανασταλτικός παράγοντας σε αυτή την κατηγορία συσκευών. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι μετά από μερικούς μήνες η τιμή πάει πάτο σε σχέση με την αρχική και κάνει όσο κάνουν τα flagship τύπου S24 Ultra & iPhone pro max όταν βγαίνουν και ξεπουλάνε .

Διαφωνώ κάθετα στο 90% από όσα γράφεις. Ο βασικός λόγος που δεν πουλάνε πολύ είναι το κόστος και μονο. Με 2000+ που τα  βρίσκεις συνήθως χωρίς "κόλπα" και καφέ να ψηνανε, και γκομενα να σου βρίσκανε, στην Ελλάδα με τα συγκεκριμένα οικονομικά δεδομένα δεν απευθύνονται σσ πάνω απ το 1%. Επίσης η αβέβαια αξιοπιστία έχει πάλι σχέση με το κόστος. Αλλιώς ρισκάρεις αν κάτι κάνει 350€, και αλλιώς αν φοβάσαι μη χαλάσει και κανει 2000€.

Η μέγαλη οθόνη είναι game changer. Αν δανειστείς για 1 μηνα ενα fold θα ξύνεις το κεφάλι σου πως δουλεύες τόσο καιρό στην μικρή οθόνη που έχει το κινητό σου, η όποια θα σου φανεί πολύ μικρότερη απο οσο σου φαίνεται τώρα. Καταρχήν σε ένα νορμάλ κινητό, ακομα και με τη μεγαλύτερη οθόνη πχ s24 ultra, σου βγαίνει η Παναγία πχ να κάνεις video editing, photo editing κλπ. Εγω αυτη τη στιγμη κανω ΣΟΒΑΡΟ και οχι κάτι μικρό Video editing σε fold σε καφετέρια πίνοντας καφε. Εκανα και σε νορμάλ κινητα και ξέρω τι διαφορά. Θα μπορούσα να γράφω σεντόνια με ανάλογα παράδειγματα. Τωρα αν κάνεις απλή χρήση δεν πας σε fold, βολεύεσαι και στα υπόλοιπα. 

Συν το γεγονός ότι υπάρχει εμπάργκο ανεπίσημο των κινεζων. Έχουν βγάλει fold τοσο λεπτά οσο και τα νορμάλ κινητά και με νορμάλ οθόνη την μικρή,  συν καλές κάμερες που πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε  νορμάλ κινητο πλην το κόστος. 

Και για να το κλείσω, κατσε να βγει fold lite σε νορμάλ τιμή, με χειρότερα χαρακτηριστικά, και θα δεις 10 πλασιές πωλήσεις γιατί ο ν1 λόγος που δεν πουλάνε ειναι το κόστος. 

Οτι η σαμσουνγκ εξελίσσει με το σταγονόμετρο, χιλιοστο χιλιοστο βελτίωσης απο γενιά σε γενιά είναι γεγονός. Ότι ακριβώς κάνει και η apple. Ίδιες εταιρείες είναι πλέον. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, oldnew είπε

Διαφωνώ κάθετα στο 90% από όσα γράφεις. Ο βασικός λόγος που δεν πουλάνε πολύ είναι το κόστος και μονο. Με 2000+ που τα  βρίσκεις συνήθως χωρίς "κόλπα" και καφέ να ψηνανε, και γκομενα να σου βρίσκανε, στην Ελλάδα με τα συγκεκριμένα οικονομικά δεδομένα δεν απευθύνονται σσ πάνω απ το 1%. Επίσης η αβέβαια αξιοπιστία έχει πάλι σχέση με το κόστος. Αλλιώς ρισκάρεις αν κάτι κάνει 350€, και αλλιώς αν φοβάσαι μη χαλάσει και κανει 2000€.

Η μέγαλη οθόνη είναι game changer. Αν δανειστείς για 1 μηνα ενα fold θα ξύνεις το κεφάλι σου πως δουλεύες τόσο καιρό στην μικρή οθόνη που έχει το κινητό σου, η όποια θα σου φανεί πολύ μικρότερη απο οσο σου φαίνεται τώρα. Καταρχήν σε ένα νορμάλ κινητό, ακομα και με τη μεγαλύτερη οθόνη πχ s24 ultra, σου βγαίνει η Παναγία πχ να κάνεις video editing, photo editing κλπ. Εγω αυτη τη στιγμη κανω ΣΟΒΑΡΟ και οχι κάτι μικρό Video editing σε fold σε καφετέρια πίνοντας καφε. Εκανα και σε νορμάλ κινητα και ξέρω τι διαφορά. Θα μπορούσα να γράφω σεντόνια με ανάλογα παράδειγματα. Τωρα αν κάνεις απλή χρήση δεν πας σε fold, βολεύεσαι και στα υπόλοιπα. 

Συν το γεγονός ότι υπάρχει εμπάργκο ανεπίσημο των κινεζων. Έχουν βγάλει fold τοσο λεπτά οσο και τα νορμάλ κινητά και με νορμάλ οθόνη την μικρή,  συν καλές κάμερες που πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε  νορμάλ κινητο πλην το κόστος. 

Και για να το κλείσω, κατσε να βγει fold lite σε νορμάλ τιμή, με χειρότερα χαρακτηριστικά, και θα δεις 10 πλασιές πωλήσεις γιατί ο ν1 λόγος που δεν πουλάνε ειναι το κόστος. 

Οτι η σαμσουνγκ εξελίσσει με το σταγονόμετρο, χιλιοστο χιλιοστο βελτίωσης απο γενιά σε γενιά είναι γεγονός. Ότι ακριβώς κάνει και η apple. Ίδιες εταιρείες είναι πλέον. 

Το προϊόν δεν απευθύνεται μόνο για την Ελλάδα. Επίσης το βρίσκω τραγικό την σύνδεση τη "γκόμενας" με το κινητό.

Αυτός που παίρνει τα 700€ δεν θα πάρει ούτε το S24 Ultra ούτε το iPhone 15 Pro Max. Κι αν μπει στην διαδικασία να πάρει ακριβό κινητό δεν θα τον σταματήσουν τα 10-15 ευρώ το μήνα στην πιστωτική. Ήδη το Fold 6 το βρίσκεις στα 1700€ σε σκρουτζομάγαζα. Δεν νομίζω ότι αυτός που έσκασε 1500€ για το Ultra να λυπηθεί τα 200€ αν το θέλει τόσο πολύ.

Αν η οθόνη ήταν game changer θα είχε αντίκτυπο στις πωλήσεις. Να καταλάβεις δεν πήρα το 15 Pro Max και πήρα το 15 Pro. Όποτε δεν θέλω τούβλο στην τσέπη μου με μόνο όφελος την μεγαλύτερη οθόνη. Ας βρουν κάτι άλλο να με πείσουν. Προσωπικά θα προτιμήσω να πάρω iPad Pro M4. Όποτε δεν χρειάζεται να αγγίξω καν τα Fold .

 

Αναφορά σε κείμενο

Και για να το κλείσω, κατσε να βγει fold lite σε νορμάλ τιμή, με χειρότερα χαρακτηριστικά, και θα δεις 10 πλασιές πωλήσεις γιατί ο ν1 λόγος που δεν πουλάνε ειναι το κόστος. 

Εκεί πλέον θα αφορά άλλη αγορά. Σαν να λέμε κάτσε να βγάλει η Apple to Vision SE στα 700€ και θα πουλήσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Dimitris_1981 said:

Το προϊόν δεν απευθύνεται μόνο για την Ελλάδα. Επίσης το βρίσκω τραγικό την σύνδεση τη "γκόμενας" με το κινητό.

Αυτός που παίρνει τα 700€ δεν θα πάρει ούτε το S24 Ultra ούτε το iPhone 15 Pro Max. Κι αν μπει στην διαδικασία να πάρει ακριβό κινητό δεν θα τον σταματήσουν τα 10-15 ευρώ το μήνα στην πιστωτική. Ήδη το Fold 6 το βρίσκεις στα 1700€ σε σκρουτζομάγαζα. Δεν νομίζω ότι αυτός που έσκασε 1500€ για το Ultra να λυπηθεί τα 200€ αν το θέλει τόσο πολύ.

Αν η οθόνη ήταν game changer θα είχε αντίκτυπο στις πωλήσεις. Να καταλάβεις δεν πήρα το 15 Pro Max και πήρα το 15 Pro. Όποτε δεν θέλω τούβλο στην τσέπη μου με μόνο όφελος την μεγαλύτερη οθόνη. Ας βρουν κάτι άλλο να με πείσουν. Προσωπικά θα προτιμήσω να πάρω iPad Pro M4. Όποτε δεν χρειάζεται να αγγίξω καν τα Fold .

 

Εκεί πλέον θα αφορά άλλη αγορά. Σαν να λέμε κάτσε να βγάλει η Apple to Vision SE στα 700€ και θα πουλήσει.

 

Ξέχασες τα υπόλοιπα που γράφω. Αναφέρεσαι σε "τουβλο" όταν υπάρχουν fold λεπτότερα απ το iphone διπλωμενα και τσιγαρογαρτο οταν το ανοίγεις και με μεγαλύτερη μπαταρία. Οταν πάψουν τα εμπάργκο ή βγει  σαμσουνγκ fold σε παρόμοιες διαστάσεις δεν θα ισχύει καθόλου αυτο. Αυτή τη στιγμή πρακτικά μονο της σαμσουνγκ και της oneplus βρίσκεις, και ναι υπάρχουν και αλλα θέματα. Αλλος δεν θέλει την τσακιση στη μέση κλπ. 

Ας βγάλουν lite fold ξαναλέω στα 350ε (θα γίνει καποτε) να το δοκιμάσει ακομα και αυτός που είναι αρνητικός και δεν δίνει 2000ε και ελα να ξανα συζητήσουμε. 

Στις πλούσιες χωρες επειδή έχω δει στατιστικά, οι πωλήσεις fold είναι 50 χ των πωλήσεων της Ελλάδας ηδη. Και παλι ουτε 1% του συνόλου δεν είναι βέβαια, αλλά ανεβαίνουν διαρκώς. 

Ουτε οι ναυαρχίδες είναι πλειοψηφία στις πωλήσεις στην Ελλάδα, fold περιμένεις να δεις? . Μη κοίτας εδω μεσα. Παει το xiaomi/samsung των 150-300€ σύννεφο. Είπαμε το κόστος παίζει τεράστιο ρολο.  Και ξαναλέω, υπάρχει θεμα αξιοπιστίας σε συνδυασμό με το τεράστιο κόστος. Παλι στο κόστος καταλήγουμε δηλαδή. Για χρόνια χαλάγανε εύκολα οι οθόνες. Θα περάσουν χρόνια να αλλαξει η ψυχολογία του κόσμου σε αυτό ή αν πέσουν πολυ οι τιμές. Ο κοσμος που παίρνει fold το κάνει για την μεγάλη οθόνη, οχι για ταχύτητα κλπ. Αν φτιάξουν φτηνό fold ας μην είναι ναυαρχίδα θα πιασει σε ελάχιστο χρονο 100πλασια ποσοστα. Παλι δεν θα είναι πλειοψηφία, δεν χρειάζεται σε όλους. 

Και στο 1000ρικο να πανε αυτόματα θα δεις πολλαπλασιες πωλήσεις (φυσικά όχι τόσες όσες σε φτηνό fold). 

Για την "γκομενα" ηταν προφανώς αστείο που δεν το έπιασε μόνο όποιος δεν ήθελε να το πιάσει. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Ξέχασες τα υπόλοιπα που γράφω. Αναφέρεσαι σε "τουβλο" όταν υπάρχουν fold λεπτότερα απ το iphone διπλωμενα και τσιγαρογαρτο οταν το ανοίγεις και με μεγαλύτερη μπαταρία. Οταν πάψουν τα εμπάργκο ή βγει  σαμσουνγκ fold σε παρόμοιες διαστάσεις δεν θα ισχύει καθόλου αυτο. Αυτή τη στιγμή πρακτικά μονο της σαμσουνγκ και της oneplus βρίσκεις, και ναι υπάρχουν και αλλα θέματα. Αλλος δεν θέλει την τσακιση στη μέση κλπ. 

Ας βγάλουν lite fold ξαναλέω στα 350ε (θα γίνει καποτε) να το δοκιμάσει ακομα και αυτός που είναι αρνητικός και δεν δίνει 2000ε και ελα να ξανα συζητήσουμε. 

Στις πλούσιες χωρες επειδή έχω δει στατιστικά, οι πωλήσεις fold είναι 50 χ των πωλήσεων της Ελλάδας ηδη. Και παλι ουτε 1% του συνόλου δεν είναι βέβαια, αλλά ανεβαίνουν διαρκώς. 

Ουτε οι ναυαρχίδες είναι πλειοψηφία στις πωλήσεις στην Ελλάδα, fold περιμένεις να δεις? . Μη κοίτας εδω μεσα. Παει το xiaomi/samsung των 150-300€ σύννεφο. Είπαμε το κόστος παίζει τεράστιο ρολο.  Και ξαναλέω, υπάρχει θεμα αξιοπιστίας σε συνδυασμό με το τεράστιο κόστος. Παλι στο κόστος καταλήγουμε δηλαδή. Για χρόνια χαλάγανε εύκολα οι οθόνες. Θα περάσουν χρόνια να αλλαξει η ψυχολογία του κόσμου σε αυτό ή αν πέσουν πολυ οι τιμές. Ο κοσμος που παίρνει fold το κάνει για την μεγάλη οθόνη, οχι για ταχύτητα κλπ. Αν φτιάξουν φτηνό fold ας μην είναι ναυαρχίδα θα πιασει σε ελάχιστο χρονο 100πλασια ποσοστα. Παλι δεν θα είναι πλειοψηφία, δεν χρειάζεται σε όλους. 

Και στο 1000ρικο να πανε αυτόματα θα δεις πολλαπλασιες πωλήσεις (φυσικά όχι τόσες όσες σε φτηνό fold). 

Για την "γκομενα" ηταν προφανώς αστείο που δεν το έπιασε μόνο όποιος δεν ήθελε να το πιάσει. 

Εσύ μάλλον δεν θες να καταλάβεις.

H αγορά Premium είναι συγκεκριμένη και με αυτή συγκρίνω. Δεν συγκρίνεις Toyota με Lexus (ίδιο Group) ή Lexus με Ferrari & Lamborghini. Αφορούν διαφορετικό αγοραστικό κοινό.

Με άμα δεν γίνεται δουλίτσα. Άμα και όταν γίνει να το ξανασυζητήσουμε. Εγώ σχολιάζω και κρίνω το τώρα.

Η σωστή ανάλυση είναι  στα 100 κινητά της Premium αγοράς πόσα είναι foldable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Η σωστή ανάλυση είναι  στα 100 κινητά της Premium αγοράς πόσα είναι foldable.

Σε αυτό συμφωνώ, και είναι μικρό το ποσοστό, δεν διαφωνώ. Εν πολλοίς είναι ανωριμη αγορά για τους πολλούς ακομα. Για να ανέβουν τα ποσοστά θα χρειαστεί βελτίωση σε ολα τα επίπεδα, απο πάχος, καμερες, μπαταρία, κοστος, αξιόπιστια, διαθεσημοτητα διάφορων εταιρείων. Οτι κάνουν οι Κινέζοι στην Κίνα. Αν και εκει είναι πανάκριβα ακόμα. Γι αυτό ανέφερα τούς Κινέζους γιατί δείχνουν το δρόμο, τα έχουν βελτιώσει πολυ. Απλα αυτό που προσπάθησα να τονίσω ειναι οτι τον μεγαλύτερο ρολο παίζει το κόστος. Γιατι με δεδομένα τα υπόλοιπα που θέλουν βελτίωση, δεν ρισκάρει ο άλλος τέτοια πόσα. Αν ήταν μικρότερο το κόστος θα ρίσκαρε. Προσωπικά πριν το πάρω το σκέφτηκα πολύ και εγω, και ο βασικότερος λόγος ήταν ο συνδυασμός ακρίβη τιμή και άγνωστη αξιόπιστια. Γιατί όλοι διαβάζαμε για κινητά που κόπηκε η οθονη στη μεση. Είναι το μονο που με απασχολεί ακομα. Ολα τα υπόλοιπα τα έχω συνηθίσει και ελάχιστα με απασχολούν. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2024 στις 9:42 ΠΜ, Dimitris_1981 είπε

Το προϊόν δεν απευθύνεται μόνο για την Ελλάδα. Επίσης το βρίσκω τραγικό την σύνδεση τη "γκόμενας" με το κινητό.

Αυτός που παίρνει τα 700€ δεν θα πάρει ούτε το S24 Ultra ούτε το iPhone 15 Pro Max. Κι αν μπει στην διαδικασία να πάρει ακριβό κινητό δεν θα τον σταματήσουν τα 10-15 ευρώ το μήνα στην πιστωτική. Ήδη το Fold 6 το βρίσκεις στα 1700€ σε σκρουτζομάγαζα. Δεν νομίζω ότι αυτός που έσκασε 1500€ για το Ultra να λυπηθεί τα 200€ αν το θέλει τόσο πολύ.

Αν η οθόνη ήταν game changer θα είχε αντίκτυπο στις πωλήσεις. Να καταλάβεις δεν πήρα το 15 Pro Max και πήρα το 15 Pro. Όποτε δεν θέλω τούβλο στην τσέπη μου με μόνο όφελος την μεγαλύτερη οθόνη. Ας βρουν κάτι άλλο να με πείσουν. Προσωπικά θα προτιμήσω να πάρω iPad Pro M4. Όποτε δεν χρειάζεται να αγγίξω καν τα Fold .

το fold6 επεσε ηδη κ αλλο ναι πριν 20-25 μερες κυκλοφορησε - στα υπολοιπα με μισθους oxi 700 αλλα κ 900 δεν θα παει ο αλλος να παρει premium flagship κ αν το κανει το βαζει με δοσεις......τα γνωστα που εχουν κανει και κανουν αρκετοι ακομα και τωρα που γραφουμε :) ειτε σε καρτα ειτε σε δανειο τυπου που εχουν οι μεγαλες-αλυσιδες  Καποιες απο αυτες (τις δοσεις) δεν εξυπηρετουνται με τα γνωστα αποτελεσματα.

Αυτος που εχει χρηματα ειναι ενα 15%  ανεση/επιφανεια κλπ στην Ελλαδα δεν τον αγγιζουν οι πωλητες ουτε τα 180€ αυξηση στις συσκευες. Το προιον βασικα δεν απευθυνεται για Ελλαδα αφου τα εισοδηματα δεν μπορουν να το υποστηριξουν κατα κυριο λογο. Το iPad ειναι αλλο προιον μεγαλ.οθονη παραγωγικοτητα vs fold εξυπηρετει καλυτερα αναλογα τον χρηστη το χαιρεσαι λιγακι περισσοτερο σαν προιον .

Στις 23/7/2024 στις 9:06 ΠΜ, oldnew είπε

2ον οι πωλητές "πουλανε" ναυαρχίδες.  Προσπαθούν να σε πεισουν ποσο καλύτερο ένα κινητό των 1000ε απο ενα των 300, οταν η διαφορά είναι στην κάμερα ενω σε όλα τα υπόλοιπα η εμπειρία χρησης είναι 95% η ίδια.  Αυτοί που παίρνουν fold (ελάχιστοι)  ξέρουν τι ψάχνουν και δεν περιμένουν τον πωλητή.  Στην συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον. 

Εντωμεταξύ είναι το μονο κινητο που προκαλεί σε όλους τη διάθεση να το περιεργαστουν. Κανείς δεν ασχολείται με ναυαρχίδες πχ s24 ultra που υπάρχουν στην παρεα και ολοι ζητάνε να δουνε το fold. Και δεν ξεκολανε. Εγω αυτο που βλέπω οσο το δουλεύει κάποιος τοσο περισσότερο σκέφτεται να το αγοράσει,  ενω οταν το επιασε στα χέρια του ήταν αρνητικός.

Το fold 6 το συγκινα με το 5 και πραγματικά με απογοήτευσε,. Ουτε η μικρή οθονη δεν μεγαλωσε. Μικριναν τα μπιζέ αλλά μεγαλωσαν τα μαύρα πλαίσια γυρω απ την οθόνη με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά ίδια. Βέβαια αν αγοραζα σήμερα και η διαφορά 5 με 6 ηταν εως 200ε θα έπαιρνα το 6 γιατι είναι σε ολα ενα ελάχιστο κλικ καλύτερο.  Πρακτικά το ιδιο κινητο.

Ολο το ζουμε ειναι εδω (στο bold δηλαδη) η εμπειρια χρησης ειαι ΙΔΙΑ για τον μεσο ή για τον πιο above average χρηστη. Για αυτο και δεν δικαιολογουνται τα παραπανω χρηματα στα Premium ειδικα της apple εκτος αν εισαι οντως power user ή αν παρεις κατι διαφορετικο οπως ειναι καλη ωρα το fold που τολμησε η Sammy.

Εχει κλεισει πολυ η ψαλιδα στα 2 στρατοπεδα  Οι τιμες ομως μάλλον θα ανέβουν. Το fold βεβαια ειναι ακομα σε περιοδο beta ναι beta (ανεπισημα) τουλαχιστον γινονται δοκιμες χρονο με τον χρονο και υπαρχουν κ αστοχιες. Δεν ειναι ευκολο προιον ειδικα σε θεματα αντοχων/κατασκευης. Οσο για τους πωλητες κανε τους μια ερωτηση τι θα κερδισεις απο 13 σε 15 ή S23 σε S24 κ θα σου πουνε οτι ειναι να σου πουν....οτι θες να ακουσεις :P  Το fold6 επεσε -300 κ μολις κλεινουμε μηνα μαλλον η τιμη 256 με 512 πηγε ιδια ισως τρεχει προσφορα..... https://www.bestprice.gr/item/2159760918/samsung-galaxy-z-fold6-512gb.html. Εσυ (που σου εχουμε μεγαλη εκτιμηση) δεν αξιζει ακομη και αν υπαρχει οικονομικη ανεση/επιφανεια κλπ να πας στο 6 αφου οι διαφορες ειναι minimal  (στο συνολο τους) με το 5 καλυτερα ξοδεψε τα αλλου (ταξιδι κλπ) κ πας οταν βγει το fold 8 ;)

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/7/2024 στις 9:59 ΠΜ, Homecinemakias είπε

Μάλλον είστε πιτσιρικάδες και δεν τα ξέρετε. Το startac 85 το είχα πάρει 300.000 δρχ και άρα 900 ευρώ. Και ίσως είναι τιμή με έκπτωση εαν είχα κάνει ανανέωση συμβολαίου, αυτό δεν το θυμάμαι, πάνε πολλά χρόνια.

Δεν γνωρίζω κάποιο startac 85. Εγώ θυμάμαι το ακριβότερο που υπήρχε τότε,  ήταν το Nokia που ανάφερα.  Σίγουρα υπήρχαν άλλα φορητά,  χρόνια πρίν.  Τώρα,  εάν μου λες για τα πρώτα φορητά τηλέφωνα στον κόσμο που είχαν μέγεθος βαλίτσας,  τότε σαφώς και ήταν πιο ακριβά. Λίγοι είχαν φορητά τηλέφωνα εκείνη την εποχή. Άλλο το ένα,  άλλο το άλλο.  

Στις 23/7/2024 στις 9:06 ΠΜ, oldnew είπε

Απλούστατα δεν αγοράζεις κινητο 2500ε με μισθο 700. Εγω εχω το fold 5, αλλά 1ον το πειρα 1200, και 2ον βγαζω 2000+ το μηνα και δεν εχω οικογένεια. Είναι overpriced?  Εννοείται,  αλλά δεν υπάρχει φθηνότερο αυτή τη στιγμή.  Αν το θες το πληρώνεις. Καλά αυτά που θεωρούνται ναυαρχίδες και κανουν ενα 1000ρικο, αυτά και αν είναι overpriced. Τουλάχιστον τα fold προσφέρουν κατι διαφορετικό.  Μια μεγάλη οθόνη στην τσέπη.  Αν δεν σε ενδιαφέρει κατι τέτοιο προσπερνάς. Πρωτα ειχα s10 lite ουτε καν εντελώς καινούργιο με 350€. Και πάλι για νορμάλ κινητό ναυαρχίδα πλεον δεν έπαιρνα.  Τα έσκασα για το fold ειδικά,  καθώς πιστεύα οτι η μεγάλη οθόνη θα ήταν game changer για τη χρήση μου. Και οντως. Καταρχήν εχει βγάλει τα λεφτά του . Και μονο που εχω καταργήσει λαπτοπ 90% και εχω μονο ενα κινητο στην τσέπη με το οποίο κανω τα πάντα,  είναι ανεκτίμητης αξιας για εμένα.  Συν οτι διαβάζω ανετα χωρίς να στραβωνομαι. Πολύ δύσκολα και το επόμενο κινητο μου δεν θα είναι fold. Εδω στην παραλία παω και το αφηνω στο αμαξι και παιρνω το s10 lite, και απορώ πως δούλευα με τέτοιο κινητο τοσα χρόνια.. .Λόγω μεγέθους οθόνης,  οχι ταχύτητας. Που απλα σερφαρω στην παραλία,  δεν κανω τίποτα ιδιαίτερο.  Η διαφορά ομως είναι εντελώς μερα με τη νύχτα. 

Αλλά είναι αναλόγως τη χρηση. Σε κάποιον αλλον, πιθανόν να είναι αχρηστο.

Αυτά για τους πωλητες είναι τρίχες.  Καταρχήν δεν υπάρχει πωλητής,  μέσω ίντερνετ το πηρα. 2ον οι πωλητές "πουλανε" ναυαρχίδες.  Προσπαθούν να σε πεισουν ποσο καλύτερο ένα κινητό των 1000ε απο ενα των 300, οταν η διαφορά είναι στην κάμερα ενω σε όλα τα υπόλοιπα η εμπειρία χρησης είναι 95% η ίδια.  Αυτοί που παίρνουν fold (ελάχιστοι)  ξέρουν τι ψάχνουν και δεν περιμένουν τον πωλητή.  Στην συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον. 

Εντωμεταξύ είναι το μονο κινητο που προκαλεί σε όλους τη διάθεση να το περιεργαστουν. Κανείς δεν ασχολείται με ναυαρχίδες πχ s24 ultra που υπάρχουν στην παρεα και ολοι ζητάνε να δουνε το fold. Και δεν ξεκολανε. Εγω αυτο που βλέπω οσο το δουλεύει κάποιος τοσο περισσότερο σκέφτεται να το αγοράσει,  ενω οταν το επιασε στα χέρια του ήταν αρνητικός.

Το fold 6 το συγκινα με το 5 και πραγματικά με απογοήτευσε,. Ουτε η μικρή οθονη δεν μεγαλωσε. Μικριναν τα μπιζέ αλλά μεγαλωσαν τα μαύρα πλαίσια γυρω απ την οθόνη με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά ίδια. Βέβαια αν αγοραζα σήμερα και η διαφορά 5 με 6 ηταν εως 200ε θα έπαιρνα το 6 γιατι είναι σε ολα ενα ελάχιστο κλικ καλύτερο.  Πρακτικά το ιδιο κινητο.

Σίγουρα δεν είναι για όλες τις τσέπες. Εμένα μου αρέσει το Fold 6 , είναι κάτι σαν κόσμημα,  αλλά πραγματικά δεν το χρειάζομαι. Προτιμώ να φτιάξω υπολογιστή με 2500€ πάρα να αγοράσω ένα φορητό τηλέφωνο με μητρική πλακέτα όσο το νύχι του αντίχειρα μου. 

Στις 23/7/2024 στις 9:24 ΠΜ, ff7lucas είπε

τωρα ηρθες να κλαψεις επειδη εισαι χαμηλομισθος; ελεος με την μιζερια ρε παιδια. δεν ειναι ολα για ολους. δηλαδη αν μπορουσες και το εκανες παλι θα εκλαιγες;

Απλά θυμήθηκα κάποτε που αγόρασα ένα απο τα πιο ακριβά τηλέφωνα τότε και έκανε 500€ ενώ οι μισθοί ηταν πάνω απο τα διπλάσια. Πλέον οι τιμές έχουν φτάσει στην κορυφή του Ολύμπου! Με μισθούς 700€. Διαφορά τεράστια!

Το ότι εκφράζει κάποιος την άποψη του, είναι για εσένα δηλαδή κλάψιμο;  τι σκάλωμα έχεις; μάλλον οποίος έχεις την μύγα,  μυγιάζεται! 😉

Επεξ/σία από GeorgiosC88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgiosC88 είπε

Το ότι εκφράζει κάποιος την άποψη του, είναι για εσένα δηλαδή κλάψιμο;  τι σκάλωμα έχεις; μάλλον οποίος έχεις την μύγα,  μυγιάζεται! 😉

κοιτα για εμενα αυτα τα μεγαλεια δεν ειναι για μισθωτους του βασικου οποτε θεωρω λαθος αυτο που εγραψες εξ αρχης.

απλα δεν ασχολουμαστε με τετοια κινητα οπως δεν ασχολουμαστε με σουπερκαρς η με ξαπλωστρες στην παραλια.

οσοι το λεει η τσεπη τους δεν κανουν συζητησεις καφενειου γιατι απλα δεν πανε σε καφενειο.

επισης δεν κλαιω γιατι εχω xiaomi και ειμαι με 15κ+ το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...