Προς το περιεχόμενο

Η Samsung στοχεύει σε λεπτότερα αναδιπλούμενα smartphones


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικα εχω ξαναπει οτι οκ καλο ειναι το λεπτοτερο αλλα θα ηθελα και ενα αναδιπλουμενο με μεγεθος εξωτερικης περι των 7 ιντσων οποτε οταν ανοιγει να πιανει 9-10 ιντσες πιθανως ωστε να αντικαθιστα tablet ενω τωρα (εχω το fold3) ειναι καπου στη μεση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 minutes ago, drjohngr2 said:

προσωπικα εχω ξαναπει οτι οκ καλο ειναι το λεπτοτερο αλλα θα ηθελα και ενα αναδιπλουμενο με μεγεθος εξωτερικης περι των 7 ιντσων οποτε οταν ανοιγει να πιανει 9-10 ιντσες πιθανως ωστε να αντικαθιστα tablet ενω τωρα (εχω το fold3) ειναι καπου στη μεση ...

Μακάρι να βγούνε πολλά με διάφορα μεγέθη ωστε καθένας να παίρνει αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του. Αν μεγαλώσει και αλλο πάντως, αρχίζει και γίνεται άβολο με το ενα χερι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Απλούστατα δεν αγοράζεις κινητο 2500ε με μισθο 700. Εγω εχω το fold 5, αλλά 1ον το πειρα 1200, και 2ον βγαζω 2000+ το μηνα και δεν εχω οικογένεια. Είναι overpriced?  Εννοείται,  αλλά δεν υπάρχει φθηνότερο αυτή τη στιγμή.  Αν το θες το πληρώνεις. Καλά αυτά που θεωρούνται ναυαρχίδες και κανουν ενα 1000ρικο, αυτά και αν είναι overpriced. Τουλάχιστον τα fold προσφέρουν κατι διαφορετικό.  Μια μεγάλη οθόνη στην τσέπη.  Αν δεν σε ενδιαφέρει κατι τέτοιο προσπερνάς. Πρωτα ειχα s10 lite ουτε καν εντελώς καινούργιο με 350€. Και πάλι για νορμάλ κινητό ναυαρχίδα πλεον δεν έπαιρνα.  Τα έσκασα για το fold ειδικά,  καθώς πιστεύα οτι η μεγάλη οθόνη θα ήταν game changer για τη χρήση μου. Και οντως. Καταρχήν εχει βγάλει τα λεφτά του . Και μονο που εχω καταργήσει λαπτοπ 90% και εχω μονο ενα κινητο στην τσέπη με το οποίο κανω τα πάντα,  είναι ανεκτίμητης αξιας για εμένα.  Συν οτι διαβάζω ανετα χωρίς να στραβωνομαι. Πολύ δύσκολα και το επόμενο κινητο μου δεν θα είναι fold. Εδω στην παραλία παω και το αφηνω στο αμαξι και παιρνω το s10 lite, και απορώ πως δούλευα με τέτοιο κινητο τοσα χρόνια.. .Λόγω μεγέθους οθόνης,  οχι ταχύτητας. Που απλα σερφαρω στην παραλία,  δεν κανω τίποτα ιδιαίτερο.  Η διαφορά ομως είναι εντελώς μερα με τη νύχτα. 

Αλλά είναι αναλόγως τη χρηση. Σε κάποιον αλλον, πιθανόν να είναι αχρηστο.

Αυτά για τους πωλητες είναι τρίχες.  Καταρχήν δεν υπάρχει πωλητής,  μέσω ίντερνετ το πηρα. 2ον οι πωλητές "πουλανε" ναυαρχίδες.  Προσπαθούν να σε πεισουν ποσο καλύτερο ένα κινητό των 1000ε απο ενα των 300, οταν η διαφορά είναι στην κάμερα ενω σε όλα τα υπόλοιπα η εμπειρία χρησης είναι 95% η ίδια.  Αυτοί που παίρνουν fold (ελάχιστοι)  ξέρουν τι ψάχνουν και δεν περιμένουν τον πωλητή.  Στην συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον. 

Εντωμεταξύ είναι το μονο κινητο που προκαλεί σε όλους τη διάθεση να το περιεργαστουν. Κανείς δεν ασχολείται με ναυαρχίδες πχ s24 ultra που υπάρχουν στην παρεα και ολοι ζητάνε να δουνε το fold. Και δεν ξεκολανε. Εγω αυτο που βλέπω οσο το δουλεύει κάποιος τοσο περισσότερο σκέφτεται να το αγοράσει,  ενω οταν το επιασε στα χέρια του ήταν αρνητικός.

Το fold 6 το συγκινα με το 5 και πραγματικά με απογοήτευσε,. Ουτε η μικρή οθονη δεν μεγαλωσε. Μικριναν τα μπιζέ αλλά μεγαλωσαν τα μαύρα πλαίσια γυρω απ την οθόνη με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά ίδια. Βέβαια αν αγοραζα σήμερα και η διαφορά 5 με 6 ηταν εως 200ε θα έπαιρνα το 6 γιατι είναι σε ολα ενα ελάχιστο κλικ καλύτερο.  Πρακτικά το ιδιο κινητο.

Συμφωνώ με τον φίλο εκτός από το γεγονός ότι το fold οταν είναι κλειστό είναι άσχημο λόγο πάχους, για εμένα τουλάχιστον. 

Πέρα από αυτό, ο κύριος λόγος που δεν το έχω πάρει είναι ότι το κινητό θα μου πέσει ~1 φορά μήνα, έχω λύση το πρόβλημα αυτό με spigen tough back στα τελευταία 2 ultra όπου μετα από 1 χρόνο χρήσης τα κινητά ήταν σαν καινούργια. Φυσικά συνεχίζω και πάλι με την ίδια θήκη στο φετινό.

Εχω δουλέψει fold και είμαι της άποψης ότι λόγο κατασκευής είναι πολύ ευαίσθητο σε πτώσεις.

Εάν κάποιος έχει εμπειρία με το fold και τέτοιου είδους θήκη + πτώσεις θα ήθελα μια γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Razgriz said:

Συμφωνώ με τον φίλο εκτός από το γεγονός ότι το fold οταν είναι κλειστό είναι άσχημο λόγο πάχους, για εμένα τουλάχιστον. 

 

Κοιτα το honor magic v3. Σχεδόν ίδιο πάχος με s24 ultra και 5150 μπαταρία.. Δε μιλάμε μονο για τα σαμσουνγκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο λεπτό και να είναι με μια καλή θήκη πάλι θα έχει το πάχος.Αυτα τα κινητα δεν είναι για όλους, τώρα επειδή έχω το 5 fold  και το πήρα γύρω στα 1700 δεν θα έδινα λεφτά για το 6 αφού είναι το ίδιο. Εγώ το κινητό το επειδή είχα πάει σε καταστήματα το είχα δει το χα πιάσει είχα παίξει μαζί του και επειδή έχω τα λεφτά το πήρα (ναυτικός). Αν δεν μπορούσα σαφώς και δεν θα το έπαιρνα. Τώρα για τα προβλήματα που λέτε κάποιοι με τις οθόνες δεν ξέρω 8 μήνες το χω δεν έχει πάθει κάτι ελπίζω να αντέξει 2 χρόνια έστω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια θήκη ανθρακονημα πάντως πάχους 1-2χλ. Για το πάχος του προστατεύει καλύτερα από οτιδήποτε άλλο σε τέτοιο πάχος. Έχει πέσει απο μικρό ύψος πολλές φορές 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήστης Fold 3 για 2 χρόνια μέχρι που το πούλησα ..
κανένα πρόβλημα με την εσωτερική οθόνη , παρόλο που χρησιμοποίησα και πάρα πολύ S pen.
Ούτε φθορές ούτε γρατζουνιές...

To fold για μένα αν θέλει ν ανέβει κατηγορία ποιοτικά δεν χρειάζεται μικρότερες διαστάσεις αλλα:

- καλύτερη μπαταρία καθώς όταν δουλεύεις στην μεγάλη οθόνη... την πίνει πραγματικά την μπαταρία
- καλύτερες κάμερες επιπέδου Ultra
- πενάκι όπως στο Ultra με δυνατότητα να γράψεις και στην εξωτερική οθόνη.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Μάλλον είστε πιτσιρικάδες και δεν τα ξέρετε. Το startac 85 το είχα πάρει 300.000 δρχ και άρα 900 ευρώ. Και ίσως είναι τιμή με έκπτωση εαν είχα κάνει ανανέωση συμβολαίου, αυτό δεν το θυμάμαι, πάνε πολλά χρόνια.

Να προσθέσω πως τότε ο μισθός ήταν 180.000 δρχ με 200.000 δρχ και τα κινητά κόστιζαν τόσο και διπλάσια. Το ίδιο και τα ηχοσυστήματα. Θυμίζω πως μόνο η πηγή Clarion η Alpine για αυτοκίνητό κόστιζε 350.000 δρχ και υπήρχαν και κάτι Becker με διπλάσια τιμή. 

Ακόμα χειρότερα ήταν στους υπολογιστές με άρθρα σε περιοδικά τύπου "Υπολογιστές κάτω του 1.000.000 δρχ". Το ίδιο και στο εξωτερικό που πασχίζαν να κυκλοφορήσουν λαπτοπ κάτω των 1,000 $.

Γενικά τότε ήταν πολύ ακριβά. Αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι και σήμερα δεν αποτελεί αντικειμενικός λόγο επιλογής ενός κινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Marduk1 said:

Θελουμε flat οθονη και οχι αναδιπλουμενα!!!

Ποιός σε εμποδίζει να πάρεις? Λες να καταργηθούν επειδή βγήκαν τα αναδιπλουμενα? 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kabamaru80 είπε

Να προσθέσω πως τότε ο μισθός ήταν 180.000 δρχ με 200.000 δρχ και τα κινητά κόστιζαν τόσο και διπλάσια. Το ίδιο και τα ηχοσυστήματα. Θυμίζω πως μόνο η πηγή Clarion η Alpine για αυτοκίνητό κόστιζε 350.000 δρχ και υπήρχαν και κάτι Becker με διπλάσια τιμή. 

Ακόμα χειρότερα ήταν στους υπολογιστές με άρθρα σε περιοδικά τύπου "Υπολογιστές κάτω του 1.000.000 δρχ". Το ίδιο και στο εξωτερικό που πασχίζαν να κυκλοφορήσουν λαπτοπ κάτω των 1,000 $.

Γενικά τότε ήταν πολύ ακριβά. Αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι και σήμερα δεν αποτελεί αντικειμενικός λόγο επιλογής ενός κινητου.

το 94 είχα ηχοσύστημα στ'αμάξι μου 2 εκατομμυρίων δραχμών. Για να λέμε όλη την αλήθεια στους νέους, ναί μεν είχαμε μικρότερους μισθούς αλλα δεν ξεκινάγαμε τον μήνα με πάγια "χρέη" και υποχρεώσεις όπως τώρα. Τότε ήταν λίγα και καθαρά. Και τα έκανες ότι ήθελες. Εσύ που είσαι παλιός, με καταλαβαίνεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, oldnew είπε

Ποιός σε εμποδίζει να πάρεις? Λες να καταργηθούν επειδή βγήκαν τα αναδιπλουμενα? 

ηδη βλεπουμε ολο και ποιο flat οθονες..και καλο ειναι να παραμεινουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Marduk1 said:

ηδη βλεπουμε ολο και ποιο flat οθονες..και καλο ειναι να παραμεινουν!

Ααα, αυτο εννοούσες, flat? Να μη στρίβουν στις άκρες. +1 σε αυτό.. Ευτυχώς μόδα ήταν και μάλλον πέρασε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, o_shaolin said:

χρήστης Fold 3 για 2 χρόνια μέχρι που το πούλησα ..
κανένα πρόβλημα με την εσωτερική οθόνη , παρόλο που χρησιμοποίησα και πάρα πολύ S pen.
Ούτε φθορές ούτε γρατζουνιές...

To fold για μένα αν θέλει ν ανέβει κατηγορία ποιοτικά δεν χρειάζεται μικρότερες διαστάσεις αλλα:

- καλύτερη μπαταρία καθώς όταν δουλεύεις στην μεγάλη οθόνη... την πίνει πραγματικά την μπαταρία
- καλύτερες κάμερες επιπέδου Ultra
- πενάκι όπως στο Ultra με δυνατότητα να γράψεις και στην εξωτερική οθόνη.
 

Το 3 απ το 5, η μπαταρία του είναι μέρα με τη νύχτα πάντως. Βγάζω 7-8 ώρες οθόνη (την μεγάλη 90%) την ημέρα. Εχω βγάλει και 10 ώρες οθόνης. Βέβαια το έχω ρυθμισμένο αψογα με οτι εφαρμογή δεν χρησιμοποιώ σε πλήρη εξηκονομηση ενέργειας κλπ, και προφίλ απόδοσης ήπιο. (σε ολα τα κινητά μου βγάζω παραπάνω ώρες οθόνης απ το μέσο ορο). Για τοσο μικρή μπαταρία και τοσο μεγάλη οθόνη εχώ μείνει; άφωνος. Και πάλι συμφωνώ για μεγαλύτερη μπαταρία βέβαια. Κατι έχει κάνει με την οθόνη που καταναλώνει λιγότερο, αλλιως δεν βγαίνανε αυτα τα νούμερα. 

Το vivo fold 3 pro, λεπτοτερο από fold 6 με μπαταρία 5700. Βγάζει κάπου 4 ώρες οθόνης παραπάνω απ το 5.

 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα το μοναδικό επιχείρημα που έχω δει για το Fold είναι η μεγαλύτερη οθόνη. Μιλάμε για μια συσκευή στην έκτη έκδοση της που δεν έχει βρει πραγματική αξία και ακόμα τα μειονεκτήματα είναι πιο πολλά από τα πλεονεκτήματα. 


Πχ Όταν φύγαμε από τα κινητά με κουμπιά και πήγαμε στα smartphone υπήρχε κατι που έπεισε άμεσα την πλειοψηφία ότι αξίζει. Άλλαξε την ζωή μας και την χρήση της συσκευής. 

Οταν και αν κάποιος καταφέρει να κάνει το παραπάνω βήμα ίσως δούμε έκρηξη στις πωλήσεις. Προς το παρών η πλειοψηφία της αγοράς premium smartphones προτιμάει τα «συμβατικά» Flagship. Δεν είναι το κόστος ο ανασταλτικός παράγοντας σε αυτή την κατηγορία συσκευών. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι μετά από μερικούς μήνες η τιμή πάει πάτο σε σχέση με την αρχική και κάνει όσο κάνουν τα flagship τύπου S24 Ultra & iPhone pro max όταν βγαίνουν και ξεπουλάνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...