Προς το περιεχόμενο

Η Samsung στοχεύει σε λεπτότερα αναδιπλούμενα smartphones


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νοτιοκορεατική εταιρία εξακολουθεί να θεωρεί ως βασική παράμετρο που θα κάνει τις συσκευές της να ξεχωρίσουν τη μείωση του πάχους των αναδιπλούμενων κινητών.

Η Samsung, ένας από τους πρωτοπόρους σε αυτήν την κατηγορία, φαίνεται να προετοιμάζεται για το επόμενο μεγάλο βήμα στην εξέλιξη των αναδιπλούμενων συσκευών της.

Σύμφωνα με πληροφορίες από το KED Global, ο Τάε Μουν Ρο, Πρόεδρος και Επικεφαλής της ομάδας MX της Samsung, έχει θέσει ως στόχο την ανάπτυξη ενός "εξαιρετικά λεπτού αναδιπλούμενου smartphone". Αυτή η κίνηση έρχεται ως απάντηση στον αυξανόμενο ανταγωνισμό από κινεζικούς κατασκευαστές, οι οποίοι έχουν ήδη παρουσιάσει πολύ λεπτές αναδιπλούμενες συσκευές.

Το τρέχον μοντέλο, το Galaxy Z Fold6 που κυκλοφορεί αυτή την εβδομάδα, έχει πάχος 5,6 χιλιοστών σε πλήρη ανάπτυξη και 12,1 χιλιοστών όταν είναι διπλωμένο. Αν και αυτές οι διαστάσεις συνιστούν βελτίωση σε σχέση με προηγούμενα μοντέλα, η Samsung φιλοδοξεί να πάει ένα βήμα παραπέρα. Ο στόχος, σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες, είναι να αναπτυχθεί ένα αναδιπλούμενο smartphone το οποίο, όταν είναι διπλωμένο, θα έχει το ίδιο πάχος με το Galaxy S24. Με απλά λόγια και αν θέλουμε να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, το Galaxy S24 έχει πάχος μόλις 7,6 χιλιοστών, ενώ τα μοντέλα S24+ και S24 Ultra έχουν πάχος 7,7 και 8,6 χιλιοστών, αντίστοιχα.

Εάν η Samsung καταφέρει να επιτύχει αυτόν τον στόχο, το επόμενο αναδιπλούμενο μοντέλο της θα είναι σημαντικά λεπτότερο από το τρέχον Fold6. Ακόμη και αν καταφέρει να φτάσει το πάχος του S24 Ultra, θα είναι 3,5 χιλιοστά λεπτότερο από το Fold6 όταν είναι διπλωμένο.

Εκτός από τη μείωση του πάχους, η ομάδα MX της Samsung εργάζεται επίσης για τη μείωση του βάρους της συσκευής. Ο στόχος είναι να φέρει το βάρος του επόμενου αναδιπλούμενου μοντέλου κάτω από τα 239 γραμμάρια, που είναι το βάρος του Fold6.
Παράλληλα με αυτές τις προσπάθειες, φημολογείται ότι η Samsung σχεδιάζει να παρουσιάσει ένα νέο μοντέλο με την ονομασία Galaxy Z Fold6 Slim μέχρι το τέλος του 2024. Αυτή η συσκευή αναμένεται να έχει πάχος 10 χιλιοστά και να διαθέτει μεγαλύτερη οθόνη 8 ιντσών, σε σύγκριση με την οθόνη 7,6 ιντσών του τρέχοντος Fold6.

Η Samsung δεν περιορίζεται μόνο στη βελτίωση του υλικού εξοπλισμού. Η εταιρεία φέρεται να συνεργάζεται με την Google και άλλους προγραμματιστές εφαρμογών για Android, με στόχο τη δημιουργία περιεχομένου και εφαρμογών ειδικά σχεδιασμένων για αναδιπλούμενες συσκευές. Αυτή η κίνηση θα μπορούσε να βελτιώσει σημαντικά την εμπειρία χρήσης των αναδιπλούμενων smartphones, προσφέροντας εφαρμογές που εκμεταλλεύονται πλήρως τις μοναδικές δυνατότητες αυτών των συσκευών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εσωτερική οθόνη πάλι με durability level 2, δηλαδή μόνο με το νύχι μπορεί να αποκτήσει γρατσουνιές και δεν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα να τοποθετηθεί κάποιο προστατευτικο, ούτε να αντικατασταθεί η μεμβράνη προστασίας που έχει εύκολα, αλλά πρέπει να το κάνει το service της samsung και μάλιστα με μεγάλο κόστος, για να βάλει πάλι την ίδια μεμβράνη. Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα στο κινητό, όλα τα άλλα είναι μια χαρά, ο μηχανισμός δεν έχει προβλήματα πλέον. Η ενσωμάτωση του στύλου και η χρήση του και στην κυρία οθόνη είναι απαραίτητη. Αν δεν γίνουν αυτές οι τρεις αλλαγές δεν πρόκειται να το ξανά αγοράσω 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Macosj είπε

εσωτερική οθόνη πάλι με durability level 2, δηλαδή μόνο με το νύχι μπορεί να αποκτήσει γρατσουνιές και δεν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα να τοποθετηθεί κάποιο προστατευτικο, ούτε να αντικατασταθεί η μεμβράνη προστασίας που έχει εύκολα, αλλά πρέπει να το κάνει το service της samsung και μάλιστα με μεγάλο κόστος, για να βάλει πάλι την ίδια μεμβράνη. Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα στο κινητό, όλα τα άλλα είναι μια χαρά, ο μηχανισμός δεν έχει προβλήματα πλέον. Η ενσωμάτωση του στύλου και η χρήση του και στην κυρία οθόνη είναι απαραίτητη. Αν δεν γίνουν αυτές οι τρεις αλλαγές δεν πρόκειται να το ξανά αγοράσω 

Ναι προσθέσω και μια τέταρτη αλλαγή, να είναι η εξωτερική οθόνη σε μέγεθος και αναλογία σαν του s24 ultra. 

Η εσωτερική οθόνη πιστεύω θα μπορούσε να έχει κάποιο προστασία τύπου gorilla glass. Και αυτή η μεμβράνη είναι ο λόγος που αποφεύγω ακόμα τα αναδιπλούμενα και είμαι με combo smartphone και tablet.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Ναι προσθέσω και μια τέταρτη αλλαγή, να είναι η εξωτερική οθόνη σε μέγεθος και αναλογία σαν του s24 ultra. 

Η εσωτερική οθόνη πιστεύω θα μπορούσε να έχει κάποιο προστασία τύπου gorilla glass. Και αυτή η μεμβράνη είναι ο λόγος που αποφεύγω ακόμα τα αναδιπλούμενα και είμαι με combo smartphone και tablet.

Το να φτάσει το s24 ultra σημαίνει 2 φορές το μέγεθος του. Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση γιατί τότε δεν θα είναι ούτε λεπτό ούτε ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Το να φτάσει το s24 ultra σημαίνει 2 φορές το μέγεθος του. Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση γιατί τότε δεν θα είναι ούτε λεπτό ούτε ελαφρύ.

λεπτό δεν είναι ούτε τώρα, ασχέτως τι λένε τα νούμερα, δίπλα στο S23 ultra έχει διπλάσιο πάχος, με θήκη που έχει και το στυλό από πίσω γίνεται τούβλο. Για γυναίκες που κουβαλάνε τσάντα μαζί καλό είναι, διαφορετικά πρέπει να είσαι 2 μέτρα για να μην φαίνεται περίεργο πάνω σου 

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hardware αργά ή γρήγορα θα βελτιωθεί.


Το βασικό πρόβλημα των foldable είναι ότι δεν έχουν μεγάλη χρησιμότητα για την πλειοψηφία. Αν δεν δώσει κάτι που θα πεις μου αλλάζει την εμπειρία χρήσης και το θέλω τότε δεν θα βρει μεγάλο κοινό. Αυτό θα έπρεπε να φτιάξουν πρώτα.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Macosj είπε

λεπτό δεν είναι ούτε τώρα, ασχέτως τι λένε τα νούμερα, δίπλα στο S23 ultra έχει διπλάσιο πάχος, με θήκη που έχει και το στυλό από πίσω γίνεται τούβλο. Για γυναίκες που κουβαλάνε τσάντα μαζί καλό είναι, διαφορετικά πρέπει να είσαι 2 μέτρα για να μην φαίνεται περίεργο πάνω σου 

Πήρα το 6 πριν λίγες μέρες (δεν με έπεισαν τα leaks για το pixel) 

Ερχόμενος από το 4 έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Σε σημείο που μου φαίνεται σαν παιχνίδι πλέον στο χέρι. Ναι δεν είναι σαν το s2X Ultra αλλά είναι σε πολύ καλό σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Macosj είπε

εσωτερική οθόνη πάλι με durability level 2, δηλαδή μόνο με το νύχι μπορεί να αποκτήσει γρατσουνιές και δεν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα να τοποθετηθεί κάποιο προστατευτικο, ούτε να αντικατασταθεί η μεμβράνη προστασίας που έχει εύκολα, αλλά πρέπει να το κάνει το service της samsung και μάλιστα με μεγάλο κόστος, για να βάλει πάλι την ίδια μεμβράνη. Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα στο κινητό, όλα τα άλλα είναι μια χαρά, ο μηχανισμός δεν έχει προβλήματα πλέον. Η ενσωμάτωση του στύλου και η χρήση του και στην κυρία οθόνη είναι απαραίτητη. Αν δεν γίνουν αυτές οι τρεις αλλαγές δεν πρόκειται να το ξανά αγοράσω 

Στο fold 2 άλλαζα την εσωτερική μεμβράνη μόνος μου από το ali. Αυτό που πρέπει να διορθωθεί (σίγουρα έως το 4) η αντοχή της εσωτερικής οθόνης. Παθών στο 2 (εκτός εγγύησης) και σε φίλο μου στο 3, η οποία αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι κάποτε,  το ακριβότερο φορητό τηλέφωνο της αγοράς κόστιζε 500€. Ένα Nokia  N73 Music edition. Θεωρούταν εξωφρενικό ποσό για ένα φορητό τηλέφωνο. Οι μισθοί ήταν τουλάχιστον διπλάσιοι από ότι είναι τώρα.  Πλέον,  με μισθούς Ελλάδας 700€, έχουν φτάσει τα τηλέφωνα 2500€. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το κλειδί βέβαια του πωλητή,  είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως το χρειάζεσαι!

Επεξ/σία από GeorgiosC88
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, GeorgiosC88 said:

Θυμάμαι κάποτε,  το ακριβότερο φορητό τηλέφωνο της αγοράς κόστιζε 500€. Ένα Nokia  N73 Music edition. Θεωρούταν εξωφρενικό ποσό για ένα φορητό τηλέφωνο. Οι μισθοί ήταν τουλάχιστον διπλάσιοι από ότι είναι τώρα.  Πλέον,  με μισθούς Ελλάδας 700€, έχουν φτάσει τα τηλέφωνα 2500€. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το κλειδί βέβαια του πωλητή,  είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως το χρειάζεσαι!

Απλούστατα δεν αγοράζεις κινητο 2500ε με μισθο 700. Εγω εχω το fold 5, αλλά 1ον το πειρα 1200, και 2ον βγαζω 2000+ το μηνα και δεν εχω οικογένεια. Είναι overpriced?  Εννοείται,  αλλά δεν υπάρχει φθηνότερο αυτή τη στιγμή.  Αν το θες το πληρώνεις. Καλά αυτά που θεωρούνται ναυαρχίδες και κανουν ενα 1000ρικο, αυτά και αν είναι overpriced. Τουλάχιστον τα fold προσφέρουν κατι διαφορετικό.  Μια μεγάλη οθόνη στην τσέπη.  Αν δεν σε ενδιαφέρει κατι τέτοιο προσπερνάς. Πρωτα ειχα s10 lite ουτε καν εντελώς καινούργιο με 350€. Και πάλι για νορμάλ κινητό ναυαρχίδα πλεον δεν έπαιρνα.  Τα έσκασα για το fold ειδικά,  καθώς πιστεύα οτι η μεγάλη οθόνη θα ήταν game changer για τη χρήση μου. Και οντως. Καταρχήν εχει βγάλει τα λεφτά του . Και μονο που εχω καταργήσει λαπτοπ 90% και εχω μονο ενα κινητο στην τσέπη με το οποίο κανω τα πάντα,  είναι ανεκτίμητης αξιας για εμένα.  Συν οτι διαβάζω ανετα χωρίς να στραβωνομαι. Πολύ δύσκολα και το επόμενο κινητο μου δεν θα είναι fold. Εδω στην παραλία παω και το αφηνω στο αμαξι και παιρνω το s10 lite, και απορώ πως δούλευα με τέτοιο κινητο τοσα χρόνια.. .Λόγω μεγέθους οθόνης,  οχι ταχύτητας. Που απλα σερφαρω στην παραλία,  δεν κανω τίποτα ιδιαίτερο.  Η διαφορά ομως είναι εντελώς μερα με τη νύχτα. 

Αλλά είναι αναλόγως τη χρηση. Σε κάποιον αλλον, πιθανόν να είναι αχρηστο.

Αυτά για τους πωλητες είναι τρίχες.  Καταρχήν δεν υπάρχει πωλητής,  μέσω ίντερνετ το πηρα. 2ον οι πωλητές "πουλανε" ναυαρχίδες.  Προσπαθούν να σε πεισουν ποσο καλύτερο ένα κινητό των 1000ε απο ενα των 300, οταν η διαφορά είναι στην κάμερα ενω σε όλα τα υπόλοιπα η εμπειρία χρησης είναι 95% η ίδια.  Αυτοί που παίρνουν fold (ελάχιστοι)  ξέρουν τι ψάχνουν και δεν περιμένουν τον πωλητή.  Στην συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον. 

Εντωμεταξύ είναι το μονο κινητο που προκαλεί σε όλους τη διάθεση να το περιεργαστουν. Κανείς δεν ασχολείται με ναυαρχίδες πχ s24 ultra που υπάρχουν στην παρεα και ολοι ζητάνε να δουνε το fold. Και δεν ξεκολανε. Εγω αυτο που βλέπω οσο το δουλεύει κάποιος τοσο περισσότερο σκέφτεται να το αγοράσει,  ενω οταν το επιασε στα χέρια του ήταν αρνητικός.

Το fold 6 το συγκινα με το 5 και πραγματικά με απογοήτευσε,. Ουτε η μικρή οθονη δεν μεγαλωσε. Μικριναν τα μπιζέ αλλά μεγαλωσαν τα μαύρα πλαίσια γυρω απ την οθόνη με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά ίδια. Βέβαια αν αγοραζα σήμερα και η διαφορά 5 με 6 ηταν εως 200ε θα έπαιρνα το 6 γιατι είναι σε ολα ενα ελάχιστο κλικ καλύτερο.  Πρακτικά το ιδιο κινητο.

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GeorgiosC88 είπε

Θυμάμαι κάποτε,  το ακριβότερο φορητό τηλέφωνο της αγοράς κόστιζε 500€. Ένα Nokia  N73 Music edition. Θεωρούταν εξωφρενικό ποσό για ένα φορητό τηλέφωνο. Οι μισθοί ήταν τουλάχιστον διπλάσιοι από ότι είναι τώρα.  Πλέον,  με μισθούς Ελλάδας 700€, έχουν φτάσει τα τηλέφωνα 2500€. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το κλειδί βέβαια του πωλητή,  είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως το χρειάζεσαι!

τωρα ηρθες να κλαψεις επειδη εισαι χαμηλομισθος; ελεος με την μιζερια ρε παιδια. δεν ειναι ολα για ολους. δηλαδη αν μπορουσες και το εκανες παλι θα εκλαιγες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GeorgiosC88 είπε

Θυμάμαι κάποτε,  το ακριβότερο φορητό τηλέφωνο της αγοράς κόστιζε 500€. Ένα Nokia  N73 Music edition. Θεωρούταν εξωφρενικό ποσό για ένα φορητό τηλέφωνο. Οι μισθοί ήταν τουλάχιστον διπλάσιοι από ότι είναι τώρα.  Πλέον,  με μισθούς Ελλάδας 700€, έχουν φτάσει τα τηλέφωνα 2500€. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το κλειδί βέβαια του πωλητή,  είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως το χρειάζεσαι!

Μάλλον είστε πιτσιρικάδες και δεν τα ξέρετε. Το startac 85 το είχα πάρει 300.000 δρχ και άρα 900 ευρώ. Και ίσως είναι τιμή με έκπτωση εαν είχα κάνει ανανέωση συμβολαίου, αυτό δεν το θυμάμαι, πάνε πολλά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...