Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση εκπαίδευσης στον προγραμματισμό


TakiStak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Φυσικής Αθηνών από το 2019 και εργάζομαι στον τομέα του Night Vision στην Γερμανία. Ωστόσο ψάχνω τρόπο να αποκτήσω επαγγελματική κατάρτιση στον προγραμματισμός γνωρίζοντας ήδη την C++ και προσπαθώντας να μάθω μέσω του Udemy την Python  αλλά νομίζω δεν είναι και τόσο αποδοτικός τρόπος εκμάθησης. Γνωρίζω πως υπάρχουν διάφορα Bootcamps που προσφέρουν αυτή την εκπαίδευση και κοστίζουν περίπου 3.000-4.000 ευρώ. Θεωρείτε πως αξίζουν τα λεφτά τους; Αν ναι, ποιο θα μου προτείνατε ως το καλύτερο από άποψη γνώσης που παρέχει και επαγγελματικής αποκατάστασης; Μήπως είναι καλύτερο κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Γενικά το ψάχνω πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2024 στις 7:59 ΜΜ, kaliakman είπε

Τι ακριβώς θέλεις να κερδίσεις από αυτήν την κίνηση; Αναλόγως την απάντηση υπάρχουν διαφορετικές λύσεις.

Επαγγελματική κατάρτιση για να μπορώ να αποκτήσω ένα θελκτικό βιογραφικό για σχετικές θέσεις εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, TakiStak είπε

Επαγγελματική κατάρτιση για να μπορώ να αποκτήσω ένα θελκτικό βιογραφικό για σχετικές θέσεις εργασίας.

Ποιος τομέας σε ενδιαφέρει; Τα bootcamps που ανέφερες, για παράδειγμα, είναι συνήθως για web.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kercyn είπε

Ποιος τομέας σε ενδιαφέρει; Τα bootcamps που ανέφερες, για παράδειγμα, είναι συνήθως για web.

Ενώ αντίστοιχα μεταπτυχιακά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αντίστοιχα μεταπτυχιακά είναι για το θέμα που πραγματεύεται το καθένα. Ο προγραμματισμός δεν είναι αυτοσκοπός, είναι ένα εργαλείο για να κάνεις τι δουλειά σου. Το τι δουλειά θα κάνεις είναι αυτό που καθορίζει τι πρέπει να μάθεις. Λες ότι δοκίμασες να μάθεις python. Γιατί python και όχι Go, C++, Rust, JS, PHP ή C#; Αυτό προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε ο kaliakman κι εγώ. Δεν υπάρχει μεταπτυχιακό που σου μαθαίνει προγραμματισμό, δεν είναι αυτή η δουλειά του. Μαθήματα προγραμματισμού σε πανεπιστήμια είναι συνήθως χαμηλού επιπέδου και διδάσκονται από ανθρώπους που δεν έχουν γράψει γραμμή παραγωγικού κώδικα στη ζωή τους. Θες να ασχοληθείς με night vision; Τότε το να μάθεις τη C++ που ανέφερες θα σε βοηθήσει περισσότερο απ' το να μάθεις JS πχ. Θες να ασχοληθείς με web; Τότε JS ή/και PHP. Θες devops; Τότε Go. Για να πάρεις χρήσιμη απάντηση θα πρέπει να αποφασίσεις με τι θα ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...