Προς το περιεχόμενο

Η Samsung υιοθετεί το Google Messages ως προεπιλογή στις συσκευές Galaxy


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung, ένας από τους κορυφαίους κατασκευαστές smartphones παγκοσμίως, ανακοίνωσε μια σημαντική αλλαγή στη στρατηγική της σε ότι αφορά την προκαθορισμένη εφαρμογή μηνυμάτων στα Galaxy smartphones.

Η εταιρεία αποφάσισε να σταματήσει την προεγκατάσταση της δικής της εφαρμογής Samsung Messages, επιλέγοντας αντ' αυτού να προωθήσει την εφαρμογή Google Messages για τους χρήστες της.

H κίνηση σηματοδοτεί το τέλος μιας εποχής για τη Samsung, καθώς η εφαρμογή Samsung Messages αποτελούσε αναπόσπαστο κομμάτι των συσκευών Galaxy για πολλά χρόνια. Η διαδικασία αυτή ξεκίνησε σταδιακά το 2022 με τη σειρά Galaxy S22, όταν η εταιρεία άρχισε να προωθεί το Google Messages ως την προεπιλεγμένη εφαρμογή για SMS και RCS, διατηρώντας παράλληλα τη δική της εφαρμογή ως εναλλακτική επιλογή.

Φυσικά, η απόφαση αυτή ευθυγραμμίζεται με την προώθηση του πρωτοκόλλου RCS (Rich Communication Services) από τη Google, το οποίο προσφέρει προηγμένες δυνατότητες επικοινωνίας σε σύγκριση με τα παραδοσιακά SMS. Αν και η εφαρμογή Samsung Messages υποστήριζε το RCS, τα Google Messages προσφέρουν μια πιο ολοκληρωμένη υποστήριξη για τη συγκεκριμένη τεχνολογία.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Samsung στην εφαρμογή Samsung Members, η αλλαγή στην πολιτική θα εγκαινιαστεί με τα μοντέλα Galaxy Z Fold 6 και Flip 6. Η εταιρεία υπόσχεται ότι η εφαρμογή των Google Messages θα προσφέρει μια "νέα και βελτιωμένη εμπειρία για την έκφραση συναισθημάτων, καθιστώντας την επικοινωνία ασφαλή και διασκεδαστική".

Αξίζει να σημειωθεί ότι το RCS θα είναι ενεργοποιημένο από προεπιλογή στα Google Messages των νέων Galaxy smartphone. Αυτό σημαίνει ότι οι χρήστες θα μπορούν να απολαμβάνουν άμεσα τις προηγμένες λειτουργίες του πρωτοκόλλου RCS χωρίς να χρειάζεται να κάνουν επιπλέον ρυθμίσεις.

Ωστόσο, η αλλαγή αυτή δεν φαίνεται να εφαρμόζεται παγκοσμίως με τον ίδιο τρόπο. Ενώ οι συσκευές της εταιρείας στις ΗΠΑ δεν θα έχουν πλέον προεγκατεστημένη την εφαρμογή Samsung Messages, αναφέρεται ότι οι ευρωπαϊκές και καναδικές εκδόσεις των συσκευών εξακολουθούν να την περιλαμβάνουν, τουλάχιστον για την ώρα.

Για τους χρήστες που προτιμούν την εφαρμογή Samsung Messages, η εταιρεία διαβεβαιώνει ότι θα παραμείνει διαθέσιμη για λήψη μέσω του Galaxy Store. Ωστόσο, επισημαίνεται ότι ορισμένες λειτουργίες ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμες στην έκδοση που μπορεί να ληφθεί με τον τρόπο αυτό..


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, mants118 said:

Το υιοθετεί εθελοντικά, στα σίγουρα! 

Gun Neon Rated GIF by NEON

Καλά για την Samsung μιλάμε. Δεν είναι και καμιά μικρή εταιρεία. Λογικά είτε είναι μέρος κάποιας συμφωνίας με την Google, είτε πολύ απλά αφού είναι μία εφαρμογή με μικρή σημασία πλέον δεν άξιζε να σπαταλά budget/προσωπικό σε αυτήν και είπε να βάλει την έτοιμη της Google.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ κάναμε αγώνα για την συμβατότητα κ τα χαρακτηριστικά των imessages οταν επικοινωνούμε με πράσσινες συσκευές android.

τώρα τα ίδια απο την άλλη πλευρά; για να δούμε τις λεπτομέρειες λιγο...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα δε μ αρέσει το Messages της Google. Αυτό της Samsung είναι πιο "συμμαζεμένο".

Επεξ/σία από manval
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω, τουλάχιστον, να το κρατήσουν στο store προς κατέβασμα όπως γίνεται με κάποιες άλλες εφαρμογές της Samsung που δεν έρχονται προ-εγκατεστημένες (πχ το Samsung Music)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, o_shaolin είπε

εδώ κάναμε αγώνα για την συμβατότητα κ τα χαρακτηριστικά των imessages οταν επικοινωνούμε με πράσσινες συσκευές android.

τώρα τα ίδια απο την άλλη πλευρά; για να δούμε τις λεπτομέρειες λιγο...

Είτε στέλνεις είτε λαμβάνεις RCS μήνυμα το ίδιο μήνυμα θα είναι ανεξαρτήτως εφαρμογής. Η χρηστικότητα και η αισθητική είναι η διαφορά για τους χρήστες Android. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση από τη Samsung. Δεν χρειάζεται να έχουμε πολλές διαφορετικές εφαρμογές RCS, μια φτάνει. Εξάλλου, ενώ παλιότερα η εφαρμογή της Sammy ήταν καλύτερη και με διαφορά, η Google την έφτασε και σε ορισμένες περιπτώσεις την ξεπέρασε. Κάτι που δεν έχει γίνει με το Chrome παρεμπιπτόντως, που είναι τραγικά κατώτερο σε χαρακτηριστικά του Samsung Internet. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, panathatube said:

Καλή κίνηση από τη Samsung. Δεν χρειάζεται να έχουμε πολλές διαφορετικές εφαρμογές RCS, μια φτάνει. Εξάλλου, ενώ παλιότερα η εφαρμογή της Sammy ήταν καλύτερη και με διαφορά, η Google την έφτασε και σε ορισμένες περιπτώσεις την ξεπέρασε. Κάτι που δεν έχει γίνει με το Chrome παρεμπιπτόντως, που είναι τραγικά κατώτερο σε χαρακτηριστικά του Samsung Internet. 

Συμφωνώ. Το μόνο κακό είναι ότι προσωπικά μου φαίνεται φορτωμένο (σε σχέση με της Samsung που είναι πιο lite). ΠΧ. εχει κουμπι για κλήση, κουμπί για video κλήση, κουμπί για φωτό, κουμπί για να προσθέσεις άλλα αρχεία....πολλά κουμπιά για μία εφαρμογή που όσοι ξέρω θέλουν απλά για να λαμβάνουν και να στέλνουν πολύ βασικά μικρά κείμενα (καθώς για όλα τα άλλα έχουν viber, messenger, whatsup, instagram κ.α.).

Επίσης από ότι βλέπω η ρύθμιση για RCS σε SMS fallback είναι μία για SMS/MMS. Άμα παω πχ να στείλω φωτό με RCS, και δεν δουλέψει, και την έχω ενεργή θα κάνει fallback σε MMS και θα με χρεώσει ο πάροχος με τιμή MMS (νομίζω ότι δεν είναι μέσα τα MMS στα πακέτα των δωρεάν SMS που δίνουν); Καλά το καταλαβαίνω; Έτσι δουλεύει;

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Συμφωνώ. Το μόνο κακό είναι ότι προσωπικά μου φαίνεται φορτωμένο (σε σχέση με της Samsung που είναι πιο lite). ΠΧ. εχει κουμπι για κλήση, κουμπί για video κλήση, κουμπί για φωτό, κουμπί για να προσθέσεις άλλα αρχεία....πολλά κουμπιά για μία εφαρμογή που όσοι ξέρω θέλουν απλά για να λαμβάνουν και να στέλνουν πολύ βασικά μικρά κείμενα (καθώς για όλα τα άλλα έχουν viber, messenger, whatsup, instagram κ.α.).

Επίσης από ότι βλέπω η ρύθμιση για RCS σε SMS fallback είναι μία για SMS/MMS. Άμα παω πχ να στείλω φωτό με RCS, και δεν δουλέψει, και την έχω ενεργή θα κάνει fallback σε MMS και θα με χρεώσει ο πάροχος με τιμή MMS (νομίζω ότι δεν είναι μέσα τα MMS στα πακέτα των δωρεάν SMS που δίνουν); Καλά το καταλαβαίνω; Έτσι δουλεύει;

Ναι αν ενεργοποιήσεις την επιλογή αν ο άλλος δεν έχει RCS θα χρεωθείς για αποστολή MMS. Βέβαια η ποιότητα του βίντεο θα πέσει κατακόρυφα (άρα και η ποσότητα των δεδομένων) οπότε δεν φαντάζομαι να είναι άξια λόγου η χρέωση 

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, panathatube said:

Ναι αν ενεργοποιήσεις την επιλογή αν ο άλλος δεν έχει RCS θα χρεωθείς για αποστολή MMS. Βέβαια η ποιότητα του βίντεο θα πέσει κατακόρυφα (άρα και η ποσότητα των δεδομένων) οπότε δεν φαντάζομαι να είναι άξια λόγου η χρέωση 

Δεν ειναι τα δεδομενα το θέμα. Είναι ότι οι εταιρείες χρεώνουν έξτρα (δεν είναι στα πακέτα με το μήνα από όσο ξέρω - άμα κάνω λάθος πείτε μου) τα MMS με άλλη τιμή που είναι κοντα στο 1 ευρώ το MMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_souvlaki είπε

Δεν ειναι τα δεδομενα το θέμα. Είναι ότι οι εταιρείες χρεώνουν έξτρα (δεν είναι στα πακέτα με το μήνα από όσο ξέρω - άμα κάνω λάθος πείτε μου) τα MMS με άλλη τιμή που είναι κοντα στο 1 ευρώ το MMS.

Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό. Σε ανθρώπους που δεν έχουν RCS στέλνω βίντεο και ηχητικά μέσω messenger ή Viber 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...