Προς το περιεχόμενο

Hikvision PTZ ερώτηση


baspax1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από baspax1,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εχω μια καμερα DS-2SE7C432MWG-EB/26(F0) η οποία εχει 2 καμερες μαζι, panoramic, και ptz.
Εχω μια πολυ απλη ερώτηση, εφοσον ειναι ptz εκμεταλέυομαι τα τυφλα σημεία που δεν ποιανει η panoramic (180 μοιρες) αντιμετωπίζω ομως ενα μεγάλο πρόβλημα,
εχω παράδειγμα 4-5 presets που αλλαζουν καθε 30 δευτερόλεπτα πχ.
ΤΟ προβλημα μου ειναι στο motion detection, προφανός δεν θελω να γράφει οτι υπάρχει στην εικόνα γιατι υπάρχουν δέντρα, οπότε αυτό που δεν μπορώ να βρώ με τίποτα είναι να μπορώ να ορίσω τι θα κανω motion detect ανα preset, αν δέν γίνεται αυτό το θεωρώ πολυ χαζό, μια περιοχη μπορεί να ειναι γεματο δέντρα και να θέλω να γραφω ενα μικρό σημείο αλλη να μην εχει κανένα δέντρο και να γράφω ολη την εικόνα.
αν δεν γίνεται θα έχω που έχω αυτη τη στιγμή τεράστια false alarm με αποτέλεσμα να θέλω να γραψω κατι πραγματικα και να μην μπορώ γιατι γραφει συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κάποιο να βοηθήσει σε αυτό; 
πραγματικα ειναι τοσο απλό και δεν βρήσκω ακρη ουτε απο επαγγελματίες, πως ειναι δυνατόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι IP cam, θα πάρεις ένα Synology ή QNAP NAS να την κουμπώσεις και ορίζεις ζώνες και τα πάντα όλα από το app του.

Προσωπικά τις κάμερες τις έχω να καταγράφουν συνεχώς για λόγους ασφαλείας (π.χ. να εντοπίζονται και να αξιολογούνται τυχόν ύποπτες κινήσεις πρωτού καν γίνει κάποιο συμβαν).

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, panoulix said:

Αν είναι IP cam, θα πάρεις ένα Synology ή QNAP NAS να την κουμπώσεις και ορίζεις ζώνες και τα πάντα όλα από το app του.

Προσωπικά τις κάμερες τις έχω να καταγράφουν συνεχώς για λόγους ασφαλείας (π.χ. να εντοπίζονται και να αξιολογούνται τυχόν ύποπτες κινήσεις πρωτού καν γίνει κάποιο συμβαν).

Είναι ip ptz με αρκετές τεχνολογίες πάνω της μιλάμε για κάμερα σχεδόν 1000 ευρώ, 

Μέχρι στιγμής δεν έχει καταγραφικό την έχω όμως σε έναν qnap που γράφει εκεί μέσα, έχει δικό της Web interface το κλασικό της hikvision 

2 hours ago, drunkdonkey said:

Απ' οτι βλέπω η κάμερα σου έχει acusense..

Θέλεις να καταγράφεις κάτι άλλο πέρα από ανθρώπους και αμάξια;

Σε συγκεκριμένα σημεία γατάκια, ξέρω είναι δύσκολο αλλά αν είναι κοντά τα γράφει, όπως και να έχει για να το κάνω απλό, θέλω να μην γράφει άχρηστα πράγματα δηλαδή τα δέντρα που κουνιούνται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις, δες εδώ https://www.hikvisioneurope.com/eu/portal/portal/Technical Materials/24 How To/CCTV/How to configure several intrusion scenes.pdf

Στην ουσία θα κάνεις λινκ τα preset σε διαφορετικά intrusion zones.. τα ορίζεις όπως θες και με ανάλογο sensitivity κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
13 minutes ago, drunkdonkey said:

Νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις, δες εδώ https://www.hikvisioneurope.com/eu/portal/portal/Technical Materials/24 How To/CCTV/How to configure several intrusion scenes.pdf

Στην ουσία θα κάνεις λινκ τα preset σε διαφορετικά intrusion zones.. τα ορίζεις όπως θες και με ανάλογο sensitivity κλπ

Μεγάλε νομίζω με έφτιαξες, το ζουμί είναι στο βήμα 5.

Αν και θυμάμαι εκεί είχε presets όχι schenes αλλά όπως και να έχει θα πάω σπίτι και θα  το δω! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, drunkdonkey said:

Νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις, δες εδώ https://www.hikvisioneurope.com/eu/portal/portal/Technical Materials/24 How To/CCTV/How to configure several intrusion scenes.pdf

Στην ουσία θα κάνεις λινκ τα preset σε διαφορετικά intrusion zones.. τα ορίζεις όπως θες και με ανάλογο sensitivity κλπ

Το εχω κάνει βεβαια εχω παλι αρκετά false alarm, και βλέπω οτι προέρχουνται απο το ptz motion detection, που και εκεί εχει Area's αλλα δεν βλέπω να λειτουργούν ανα preset, εκτος αν και εκει κανω κατι λαθος, καποιο ρόλο θα παίζουν και εκεί τα presets διπλα.

Τέλος παρατήρησα οτι δυστιχώς μεχρι μονο 4 rules μπορω να βαλω στο smart event.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-07-25 135824.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...