Προς το περιεχόμενο

Logitech g602 double Click(αναζήτηση omron switches)


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω εδω και 7-8 χρονια το logitech g602 και τωρα τελευταια αρχισε τα διπλα κλικ.

Το ανοιξα πριν απο λιγο, ειδα ενα tutorial στο youtube που "ισιωνε" το μεταλλακι μεσα στον διακοπτη και το προσπαθησα με αποτελεσμα να το σοχαλασω.

Και πιθανοτατα και το δεξι κλικ να "πηρε και αυτο "σασι".

Τεσπα, εκανα το αριστερο κουμπι remap σε αλλο κουμπι αλλα προφανως δεν πολυβολευει.

Τωρα η ερωτηση, θελω 2+ διακοπτες omron d2fc-f-7n και τους βρισκω πολυ φθηνα στο aliexpress αλλα θα ειναι της προκοπης?Υπαρχει περιπτωση να τους βρω απο Ελλαδα?

IMG_20240721_135232.jpg

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Logitech g602 double Click(αναζήτηση omron switches)
On 21/07/2024 at 18:27, tasvar said:

ΔΕΝ είναι omron, αλλά αν είδα καλά, ταιριάζει. 

https://grobotronics.com/microswitch-micro-spdt-on-on-w-out-lever.html

Σε αναζήτηση στο γοογλη όντως πετάει την ιστοσελίδα που έβαλες καθώς και άλλες εφαμμιλες που έχουν πολύ χαμηλές τιμές.

Όμως έχουν πολύ υψηλά μεταφορικά.

Παραγγειλα τελικά από aliexpress 5 διακοπτακια "omron" για να αλλάξω και τα 2 κουμπιά του mouse και να έχω και καβατζα εάν κάτι δεν πάει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 403 ειχα αλλαξει της ροδελας τον αισθητηρα με καποιους απο ebay. Μια χαρα λειτουργει ακομα παντως. Οποτε θεωρω για το κοστος που εχουν, παιρνεις μια 5αδα (οπως εκανες) και ακομα και αν ξαναχαλασει, τον αλλαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update-> Τους ειχα παραγγειλει αρχες αυγουστου και "χαθηκανε" στην διαδρομη, παιχτηκαν μνματα με ali express πηρα τα τετ@ια μου και τελικα ξαναπαραγγειλα παλι τους ιδιους διακοπτες απο αλλο seller οποτε ακομα περιμενω.

Το θεμα ειναι οτι ειχα κανει remap αριστερο κλικ (εδω και 2 μηνες) στο κουμπι "G10" (default ειναι για τα dpi).

Ε, λοιπον χθες με "αφησε" και αυτο (συνεχισα βεβαια απτοητος->remap αριστερο κλικ στο "g11") και λεω να ψαξω να βρω διακοπτη και για αυτο, αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιον εχει.

Επισυναπτω φωτο μπας και ξερει κανεις τι ειδους διακοπτη πρεπει να βρω->

Υ.Γ Εαν εβρισκα εφαμιλλο θα το παρατουσα στην ησυχια του αλλα δυστηχως κατι g604/g602 που βρισκω στο ebay κανουν 2πλη τιμη απο αυτη που ειχαν αρχικα(~200+ευρω).

 

g602.jpg

g602a.jpg

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Update-> Τους ειχα παραγγειλει αρχες αυγουστου και "χαθηκανε" στην διαδρομη, παιχτηκαν μνματα με ali express πηρα τα τετ@ια μου και τελικα ξαναπαραγγειλα παλι τους ιδιους διακοπτες απο αλλο seller οποτε ακομα περιμενω.

Το θεμα ειναι οτι ειχα κανει remap αριστερο κλικ (εδω και 2 μηνες) στο κουμπι "G10" (default ειναι για τα dpi).

Ε, λοιπον χθες με "αφησε" και αυτο (συνεχισα βεβαια απτοητος->remap αριστερο κλικ στο "g11") και λεω να ψαξω να βρω διακοπτη και για αυτο, αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιον εχει.

Επισυναπτω φωτο μπας και ξερει κανεις τι ειδους διακοπτη πρεπει να βρω->

Υ.Γ Εαν εβρισκα εφαμιλλο θα το παρατουσα στην ησυχια του αλλα δυστηχως κατι g604/g602 που βρισκω στο ebay κανουν 2πλη τιμη απο αυτη που ειχαν αρχικα(~200+ευρω).

 

g602.jpg

g602a.jpg

Για τους μικρους που ειναι κυκλωμενους δεν εχω αποψη γιατι κι εγω αλλαξα στο g502 τους omron για το γνωστο θεμα, βρηκα βεβαια καποιους Kailh Mute button 6*6*7.3mm στο aliexpress που ισως αν ταιριαζουν οι διαστασεις να κανουν. Πηρα D2F-01 που θελουν το διπλασιο σε δυναμη για κλικ απο aliexpress και ειχα δει αυτον τον οδηγο που τα εξηγει αρκετα καλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...