Προς το περιεχόμενο

samsung a55 vs xiaomi redmi note 13 pro plus 5G


kp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια τι κανετε;Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 κινητα samsung a55 8/256 vs xiaomi redmi note 13 pro plus 5G 12/512 εκδοση πιο και γιατι;Οσοι εχετε το καθε κινητο πειτε μου….Η υπεγρηγορη φορτιση και η 12 ραμ με δελεαζουν στο xiaomi για αυτο το σκεφτομαι ενω το α55 καλο λογισμικο αλλα 25w φορτιση και 8 ραμ  μου φαινεται πολυ αρνητικο για 3 χρονια μετα τι λετε;;

Με αποφοροληση xiaomi 325€ και α55 260 € τα βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος του Redmi Note 13 Pro Plus εδώ, της έκδοσης με τα 8 Gb. Μέχρι στιγμής, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό θέμα, εν καιρώ όμως (περίπου ένα εξάμηνο το έχω), προκύπτουν διάφορα χαζόbug, όχι βέβαια κάτι σοβαρό, παρόλα αυτά, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα μπορούσαν να μην υπάρχουν. 

Παρόλα αυτά, δεν έχω κάποιο σοβαρό θέμα με τη συσκευή, ίσως η αυτονομία θα μπορούσε να είναι καλύτερη επομένως, η ταχεία φόρτιση, έχει αυτό το μείον, επιδρά στην αυτονομία. Παίζει ρόλο και το ότι με τη ζέστη επηρεάζεται η απόδοση της μπαταρίας. Σαφώς όμως, βγάζεις άνετα μια μέρα.

Ο κύριος λόγος για τον οποίο έκανα αυτή την επιλογή, ήταν η κάμερα του και σε αυτό το κομμάτι, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ζωντανά χρώματα, πολύ καλές νυχτερινές λήψεις, σε αυτό το κομμάτι, κανένα απολύτως παράπονο. 

Γενικά, είμαι ικανοποιημένος θα έλεγα, όχι ενθουσιασμένος μεν αλλά όχι και δυσαρεστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsimisdel είπε

Κάτοχος του Redmi Note 13 Pro Plus εδώ, της έκδοσης με τα 8 Gb. Μέχρι στιγμής, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό θέμα, εν καιρώ όμως (περίπου ένα εξάμηνο το έχω), προκύπτουν διάφορα χαζόbug, όχι βέβαια κάτι σοβαρό, παρόλα αυτά, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα μπορούσαν να μην υπάρχουν. 

Παρόλα αυτά, δεν έχω κάποιο σοβαρό θέμα με τη συσκευή, ίσως η αυτονομία θα μπορούσε να είναι καλύτερη επομένως, η ταχεία φόρτιση, έχει αυτό το μείον, επιδρά στην αυτονομία. Παίζει ρόλο και το ότι με τη ζέστη επηρεάζεται η απόδοση της μπαταρίας. Σαφώς όμως, βγάζεις άνετα μια μέρα.

Ο κύριος λόγος για τον οποίο έκανα αυτή την επιλογή, ήταν η κάμερα του και σε αυτό το κομμάτι, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ζωντανά χρώματα, πολύ καλές νυχτερινές λήψεις, σε αυτό το κομμάτι, κανένα απολύτως παράπονο. 

Γενικά, είμαι ικανοποιημένος θα έλεγα, όχι ενθουσιασμένος μεν αλλά όχι και δυσαρεστημένος.

Σε ευχαριστω πολυ που αφιερωσες χρονο να στειλεις,,, το ξανα επαιρνες;Αρα λες επηρεαζει αυτονομια η ταχυφορριση;Αρα γνωμη σ που να παω;Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kp1 είπε

Σε ευχαριστω πολυ που αφιερωσες χρονο να στειλεις,,, το ξανα επαιρνες;Αρα λες επηρεαζει αυτονομια η ταχυφορριση;Αρα γνωμη σ που να παω;Ευχαριστω

Αυτονομια και ταχυφορτιση ειναι διαφορετικα πραγματα και δεν αλληλοεπηρεαζονται.

Τα 8 ραμ γιατι ειναι αρνητικο;

Εγω εχω 4ραμ τωρα και παει τρενο....(Realme 8).Κολληματα ουτε για πλακα.Εκτος και αν εχω καμμια 10αρια εφαρμογες ταυτοχρονα ανοιχτες που δεν το κανω ποτε.

Παντως απ τα δυο κινητα που λες εγω θα προτιμουσα το σαμι και ας φορτιζει πιο αργα.Και τα ρεστα σουβλακια :)

Επεξ/σία από osfp1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kp1 είπε

Σε ευχαριστω πολυ που αφιερωσες χρονο να στειλεις,,, το ξανα επαιρνες;Αρα λες επηρεαζει αυτονομια η ταχυφορριση;Αρα γνωμη σ που να παω;Ευχαριστω

Η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι στο αν θα το ξαναέπαιρνα, κυρίως βέβαια επειδή είχα και στο παρελθόν Xiaomi και ίσως θα έπρεπε να πάω σε κάτι άλλο αλλά και γενικά, δε νομίζω να το ξαναεπέλεγα, επειδή μετέπειτα, κυκλοφόρησαν κινητά που μου έκαναν περισσότερο το κλικ. Προσωπικά μιλώντας, έχω παρατηρήσει ότι αν το φορτίζω με πιο αργό φορτιστή, έχει ελαφρώς καλύτερη αυτονομία, όχι θεαματική διαφορά αλλά κατά τη γνώμη μου, υπάρχει. 

Τα 8Gb, τα ανέφερα, για το γεγονός ότι παρόλο που είναι τόσα, δεν έχω παρατηρήσει να σέρνεται το κινητό, με εξαίρεση αυτή την περίοδο και σε συνθήκες παραλίας που χτυπάει αλύπητα η ζέστη.

Επειδή στο αρχικό μήνυμα, ανέφερες και την αντοχή σε βάθος χρόνου, με αυτό το κριτήριο, πας στο Samsung, το Xiaomi, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο θα είναι απροβληματιστο. Μπορεί να έχει πιο αργή φόρτιση το Samsung, σύμφωνα όμως με τις δοκιμές και τα σχόλια χρηστών, έχει καλύτερη αυτονομία συγκριτικά με το Redmi. 

Επεξ/σία από tsimisdel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsimisdel είπε

Η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι στο αν θα το ξαναέπαιρνα, κυρίως βέβαια επειδή είχα και στο παρελθόν Xiaomi και ίσως θα έπρεπε να πάω σε κάτι άλλο αλλά και γενικά, δε νομίζω να το ξαναεπέλεγα, επειδή μετέπειτα, κυκλοφόρησαν κινητά που μου έκαναν περισσότερο το κλικ. Προσωπικά μιλώντας, έχω παρατηρήσει ότι αν το φορτίζω με πιο αργό φορτιστή, έχει ελαφρώς καλύτερη αυτονομία, όχι θεαματική διαφορά αλλά κατά τη γνώμη μου, υπάρχει. 

Τα 8Gb, τα ανέφερα, για το γεγονός ότι παρόλο που είναι τόσα, δεν έχω παρατηρήσει να σέρνεται το κινητό, με εξαίρεση αυτή την περίοδο και σε συνθήκες παραλίας που χτυπάει αλύπητα η ζέστη.

Πια αλλα κινητα σου εκανα κλικ;Αρα σε τι θα πηγαινες στην θεση μου μεχρι 350€ με αποφορολογηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kp1 είπε

Πια αλλα κινητα σου εκανα κλικ;Αρα σε τι θα πηγαινες στην θεση μου μεχρι 350€ με αποφορολογηση;

Θα έβλεπα κάτι μεταξύ των OnePlus Nord 3 η σε Realme 12+, 12 Pro η 12 Pro Plus, πιστεύω ότι με αποφορολογηση θα είναι σε αυτά τα χρήματα. 

Ίσως να δεις και κάτι σε Motorola, ειδικά κάποιο από τη σειρά Edge 50, το Fusion συγκεκριμένα. Το Edge 40 Neo, είναι καλό τηλέφωνο, έχει όμως θέμα με την αυτονομία του και γι'αυτό το απέφυγα, πιστεύω το Edge 50 Fusion να είναι μια καλή επιλογή, δεν το έχω ψάξει όμως περαιτέρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συν του Α55 γραψε και την υπαρξη θυρας microsd που σπανια βλεπεις σε κινητα σημερα.

Απο αυτα που προταθηκαν συμφωνω και επ αυξανω καθ οτι κατοχος realme τα τελευταια χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsimisdel είπε

Θα έβλεπα κάτι μεταξύ των OnePlus Nord 3 η σε Realme 12+, 12 Pro η 12 Pro Plus, πιστεύω ότι με αποφορολογηση θα είναι σε αυτά τα χρήματα. 

Ίσως να δεις και κάτι σε Motorola, ειδικά κάποιο από τη σειρά Edge 50, το Fusion συγκεκριμένα. Το Edge 40 Neo, είναι καλό τηλέφωνο, έχει όμως θέμα με την αυτονομία του και γι'αυτό το απέφυγα, πιστεύω το Edge 50 Fusion να είναι μια καλή επιλογή, δεν το έχω ψάξει όμως περαιτέρω...

nord 3 ειχα με το ζορι την μερα η μπαταρια και καμερα βραδυ πολυ μετρια για αυτο το εδωσα οσο το πηρα τα αλλα θα τα δω ευχαριστω

40 λεπτά πριν, tsimisdel είπε

Θα έβλεπα κάτι μεταξύ των OnePlus Nord 3 η σε Realme 12+, 12 Pro η 12 Pro Plus, πιστεύω ότι με αποφορολογηση θα είναι σε αυτά τα χρήματα. 

Ίσως να δεις και κάτι σε Motorola, ειδικά κάποιο από τη σειρά Edge 50, το Fusion συγκεκριμένα. Το Edge 40 Neo, είναι καλό τηλέφωνο, έχει όμως θέμα με την αυτονομία του και γι'αυτό το απέφυγα, πιστεύω το Edge 50 Fusion να είναι μια καλή επιλογή, δεν το έχω ψάξει όμως περαιτέρω...

Πολυ καλο το μοτορολα φαινεται δεν το ειχα δει και εχει καλο λειτουργικο το motorola edge 50 fusion 12/512 …Οποιος το εχει ας πει γνωμες ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλαξω την συγκριση μεταξυ xiaomi redmi note 13 pro plus 5G 12/512 vs motorola edge 50 fusion 12/512 τι λετε;;;Ξερω εχει καλυτερο λειτουργικο το μοτορολα αλλα απο καμερες υστερει ´πολυ σε σχεση με το χιαομι;;;Τι λετε;Ευχαριστω

3 ώρες πριν, tsimisdel είπε

Θα έβλεπα κάτι μεταξύ των OnePlus Nord 3 η σε Realme 12+, 12 Pro η 12 Pro Plus, πιστεύω ότι με αποφορολογηση θα είναι σε αυτά τα χρήματα. 

Ίσως να δεις και κάτι σε Motorola, ειδικά κάποιο από τη σειρά Edge 50, το Fusion συγκεκριμένα. Το Edge 40 Neo, είναι καλό τηλέφωνο, έχει όμως θέμα με την αυτονομία του και γι'αυτό το απέφυγα, πιστεύω το Edge 50 Fusion να είναι μια καλή επιλογή, δεν το έχω ψάξει όμως περαιτέρω...

Ευχαριστω φιλε σε θεμα καμερες δεν ξερω ποσο χειροτερο ειναι το motorola 50 fusion σε σχεση με xiaomi που εχεις;Αν εχεις χρονο ανεβασε καμια βραδυνη φωτο ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...