Προς το περιεχόμενο

6600k με 4060 ti ή 4070


Mr.kostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σκοπεύω να φτιάξω νέο pc αλλά να το παίρνω κομμάτι κομμάτι κάθε μήνα και να αρχίσω με την κάρτα γραφικών… σκέφτομαι να πάρω την 4060 ti ή 4070 αλλά θέλω να την κουμπώσω για λίγο καιρό στο παλιό μου pc που είναι 6600k 8gb ram(κανονικά ήταν 16 αλλά η μια οκταρα χάλασε) και 1070… θα έχω κάνα bottleneck ή τπτ τέτοιο?

Επεξ/σία από Mr.kostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εννοείται ότι θα έχεις  bottleneck  σε αυτό τον συνδυασμό κάρτας - επεξεργαστή.

Αμφίβολο αν θα πάρεις κάτι καλύτερο σε επιδόσεις απ' ότι καταφέρνεις με την 1070 (υποθέτω μιλάμε για gaming).

Με 8gb ram  έτσι κι αλλιώς δεν πας πουθενά.

Ξεκινά από την κάρτα μόνο αν έχεις βρει κάποια προσφορά.

Για να μην παρεξηγήσεις, το bottleneck δεν είναι κάτι κακό για το σύστημα, είναι μόνο κακό για την τσέπη σου. Αποφεύγουμε το bottleneck  για να μην "πετάμε" χρήματα σε επιδόσεις που δεν θα λάβουμε λόγω χαμηλών δυνατοτήτων επεξεργαστή, δεν είναι ότι προκαλούμε ζημιά στο σύστημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mr.kostas said:

Καλησπέρα σκοπεύω να φτιάξω νέο pc αλλά να το παίρνω κομμάτι κομμάτι κάθε μήνα και να αρχίσω με την κάρτα γραφικών… σκέφτομαι να πάρω την 4060 ti ή 4070 αλλά θέλω να την κουμπώσω για λίγο καιρό στο παλιό μου pc που είναι 6600k 8gb ram(κανονικά ήταν 16 αλλά η μια οκταρα χάλασε) και 1070… θα έχω κάνα bottleneck ή τπτ τέτοιο?

Δεν είναι καλή ιδέα αυτό για αρκετούς λόγους.

Εφοσων έχεις ήδη λειτουργικό pc, απλά βάζε το ποσό που θέλεις κάθε μήνα στην άκρη.Οταν το μαζέψεις αποφασίζεις τι θα πάρεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακή προσέγγιση και από οικονομικής άποψης. Αν αγοράσεις τώρα gpu, το πιθανότερο είναι ότι όταν θα είσαι έτοιμος να την αξιοποιήσεις πλήρως θα διαπιστώσεις ότι έχασες λεφτά από τη συγκεκριμένη επένδυση, μιας και η τιμή της το πιθανότερο είναι ότι θα είναι χαμηλότερη.

Εκτός κι αν πέσει κανένας Covid 24 v 2.0 ξέρω γω και πάνε πάλι στο Θεό, που είναι χλωμό.

Αποταμιέυεις και όταν είσαι έτοιμος χτίζεις ολοκληρωμένο σύστημα.

Επεξ/σία από Zus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Mr.kostas said:

Καλησπέρα σκοπεύω να φτιάξω νέο pc αλλά να το παίρνω κομμάτι κομμάτι κάθε μήνα και να αρχίσω με την κάρτα γραφικών… σκέφτομαι να πάρω την 4060 ti ή 4070 αλλά θέλω να την κουμπώσω για λίγο καιρό στο παλιό μου pc που είναι 6600k 8gb ram(κανονικά ήταν 16 αλλά η μια οκταρα χάλασε) και 1070… θα έχω κάνα bottleneck ή τπτ τέτοιο?

Δεν ειπες καν τι οθονη εχεις,σε τι αναλυση παιζεις και αν θελεις να την αλλαξεις,με αποτελεσμα εξτρα εξοδα.

Σε λιγους μηνες θα ερθουν καινουργια προιοντα απο τις 3 εταιριες.Στο μεταξυ,κανε οσο περισσοτερη οικονομια μπορεις και οταν θα φθασουν,βλεπεις τι σε συμφερει να αγορασεις.Μπορει να δεις οτι συμφερει αγορα προηγουμενης γενιας,αλλα καλου υλικου που λογω των καινουργιων,θα πεσει σε τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Mr.kostas said:

Καλησπέρα σκοπεύω να φτιάξω νέο pc αλλά να το παίρνω κομμάτι κομμάτι κάθε μήνα και να αρχίσω με την κάρτα γραφικών… σκέφτομαι να πάρω την 4060 ti ή 4070 αλλά θέλω να την κουμπώσω για λίγο καιρό στο παλιό μου pc που είναι 6600k 8gb ram(κανονικά ήταν 16 αλλά η μια οκταρα χάλασε) και 1070… θα έχω κάνα bottleneck ή τπτ τέτοιο?

Ειναι οτι πιο χαζο μπορεις να κανεις 

Βαζε στην ακρη 200-300ε καθε μηνα (ετσι και αλλιως για καθε κομματι περιπου τοσα θα εδινες) 

Και ριχτα ολα μαζι για να κανεις κατι σωστο  , ασε που χρονικα θα πεσεις και σε περιοδο εκπτωσεων 

Τωρα να τα παιρνεις και να μην τα χρησιμοποιησεις,  ειναι δωρο αδωρον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οπότε πιστεύεται καλύτερα να πάρω το υπόλοιπο πρώτα να κουμπώσω την παλιά γραφικών στο νέο pc και όταν έρθει η ώρα τότε να βάλω καινούργια κάρτα?

16 ώρες πριν, benign είπε

Δεν ειπες καν τι οθονη εχεις,σε τι αναλυση παιζεις και αν θελεις να την αλλαξεις,με αποτελεσμα εξτρα εξοδα.

Σε λιγους μηνες θα ερθουν καινουργια προιοντα απο τις 3 εταιριες.Στο μεταξυ,κανε οσο περισσοτερη οικονομια μπορεις και οταν θα φθασουν,βλεπεις τι σε συμφερει να αγορασεις.Μπορει να δεις οτι συμφερει αγορα προηγουμενης γενιας,αλλα καλου υλικου που λογω των καινουργιων,θα πεσει σε τιμη.

Τώρα ποιο μοντέλο δεν θυμάμαι αλλά είναι aoc 144hz(ή 160κατι δεν θυμάμαι)1ms και 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Mr.kostas said:

Παιδιά οπότε πιστεύεται καλύτερα να πάρω το υπόλοιπο πρώτα να κουμπώσω την παλιά γραφικών στο νέο pc και όταν έρθει η ώρα τότε να βάλω καινούργια κάρτα?

Τώρα ποιο μοντέλο δεν θυμάμαι αλλά είναι aoc 144hz(ή 160κατι δεν θυμάμαι)1ms και 1080p

Aν σε απασχολει μονο το gamming->

Ο 6600k με την 1070 ειναι καλο combo(ισως βεβαια εχει να δωσει κατι παραπανω η 1070 με καλυτερο επεξεργαστη σε cpu intensive παιχνιδια).

Τωρα εαν βαλεις καποια πιο δυνατη gpu στον 6600k θα παει χαμενη, αντιστοιχα και η 1070 σε καινουργιο συστημα θα πεφτει "λιγη".

Οποτε εγω θα ελεγα να μαζεψεις ολο το ποσο και οποτε εισαι ετοιμος αγοραζεις ολα το hardware μαζεμενο(παντα για gamming συζηταμε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το σύστημα σου βλέπω ως πρόβλημα τον επεξεργαστή επειδή σύντομα καταργείται η υποστήριξη των Win-10 και δεν θα μπορείς να περάσεις τα Win-11 με σωστό τρόπο. Θα άλλαζα αυτό πρώτα: CPU/Mobo/RAM και μετά κάρτα γραφικών.

Επίσης μια 4060 είναι ελάχιστα ταχύτερη από μια 2070super που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...