Προς το περιεχόμενο

Το σύμπαν του Dune επεκτείνεται το Νοέμβριο στη μικρή οθόνη με το Dune: Prophecy


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το trailer. Βαδίζει στα χνάρια του Acolyte σαν σειρά. Απλό άρμεγμα της φήμης του Dune με θέμα που δεν κολλά πουθενά. Πολλές γυναίκες, μόδα των καιρών, πολλοί/ες κακοί/άσημοι ηθοποιοί, καταστρέφει την όλη γοητεία του Dune. Με το μπαρδόν, αλλά αυτό περι μυθολογίας του σύμπαντος είναι ως επι το πλείστον άτοπο. Για τα κοριτσάκια ίσως να έχει κάποια γοητεία, αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Σε μερικούς αρέσουν φίλε, μη μας το χαλάς

ντυμενες στα μαυρα?

Στις 17/5/2024 στις 11:10 ΠΜ, j0hnn1e είπε

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οπότε δεν ξέρω αν έχει κάποια επαφή με τα βιβλία αυτό αλλά, το τρέιλερ λέει 10.000 χρόνια πριν και δείχνει (σχεδόν) τον ίδιο τεχνολογικό εξοπλισμό. Δηλαδή στα 10.000 χρόνια που πέρασαν δεν υπήρχε κανένα advancement. Οκ, άρμεξε το αλλά άρμεξε το ρεαλιστικά.

  Το μονο σωστο που διαβασα στο αντιστοιχο τοπικ στις σειρες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το 1992 που έπαιζα το Dune σε pc της εποχής και μετέπειτα το Dune 2000. Όλα ξεκίνησαν το 1965 με την νουβέλα "Dune" του Φρανκ Χέρμπερτ, στην οποία βασίζεται όλο το συμπάν του Dune. Για την εποχή του, επικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lucifer said:

Σε μερικούς αρέσουν φίλε, μη μας το χαλάς

Κι εμένα μ' αρέσουν, αλλά αυτό το σιχαμένο θηλυκό, ασέξουαλ άτεχνο, i-am-a-star-and-only-i-know-it, μοντέρνο στυλ χωρίς την παραμικρή γοητεία τα χαλά όλα.

Δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν πως οι γυναίκες δεν μπορούν να δώσουν τίποτα, το αντίθετο. Γυναικείοι ρόλοι που έδωσαν πολλά; H Hamilton στα Terminator, η Waterston στο Alien: Covenant, η Charlize στο Fury Road... Ολοι/ες που παίζουν στη σειρά αυτή είναι wanna-be star. Κι όλο αυτό πάνω σε σενάριο που δεν έχει κάποια βάση με την δημιουργία του Dune.

Σειρές ευρείας κατανάλωσης, κάτι σαν αράπικο φιστίκι και μάλιστα ανάλατο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, nhzt said:

Θυμάμαι το 1992 που έπαιζα το Dune σε pc της εποχής και μετέπειτα το Dune 2000. Όλα ξεκίνησαν το 1965 με την νουβέλα "Dune" του Φρανκ Χέρμπερτ, στην οποία βασίζεται όλο το συμπάν του Dune. Για την εποχή του, επικό.

Αυτό.

Κι εγώ ξεκίνησα από το παιχνίδι του 1992 στην Amiga, κάπου εκεί γύρω είδα και την ταινία του Lynch στην ΕΡΤ1 (και αργότερα on demand καμια 50αριά φορές), έτυχε να διαβάσω για ένα τραγούδι "To Tame A Land" από ένα συγκρότημα που μέχρι τότε είχα ακούσει ελάχιστα (όμως εξαιτίας του μου έμεινε να ακούω κυρίως metal για την υπόλοιπη ζωή μου), έλιωσα το Dune 2 στην Amiga όταν πρωτοκυκλοφόρησε (πρακτικά το πρώτο RTS όλων των εποχών), έφαγα με τα πόδια όλο το κέντρο της Αθήνας για να βρω το Dune του 1965 και όλοι με κοιτούσαν σαν να ζητούσα μογγολική ποίηση στο πρωτότυπο, τελικά ξεκίνησα τα βιβλία με το House Atreides (στο πρωτότυπο), λίγο αργότερα διάβασα επιτέλους το Dune (στο πρωτότυπο), κατάλαβα ότι οι ελληνικές μεταφράσεις κοστίζουν τριπλάσια από τις πρωτότυπες οπότε για λόγους οικονομίας και μόνο προτίμησα να αγοράσω τα βιβλία της σειράς στα Αγγλικά (αρχικά καινούρια, μετά μεταχειρισμένα και από τότε μου έμεινε κουσούρι να αγοράζω όλα τα βιβλία μου κατά 99% στα Αγγλικά και κατά 90% μεταχειρισμένα).

Όλα αυτά λόγω του Dune και του παιχνιδιού στην Amiga. Μέχρι που άρχισε να το ξεχειλώνει πολύ ο Brian με τον άλλον οπότε στα τελευταία 3-4 βιβλία έχω πάει πάσο. Είμαι πολύ επιφυλακτικός στο άρμεγμα και στις spin off σειρές. Θα τους δώσω μια ευκαιρία, αν και κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

ps: προτείνω επίσης το https://www.goodreads.com/book/show/107.Dreamer_of_Dune για όσους δεν το έχουν διαβάσει, τη βιογραφία του Frank, γραμμένη από τον υιό Brian. Εξηγεί πως ο πατέρας του πέρασε από χίλια-μύρια κύματα μέχρι να επινοήσει και να εξελίξει το σύμπαν του Dune.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Κι εμένα μ' αρέσουν, αλλά αυτό το σιχαμένο θηλυκό, ασέξουαλ άτεχνο, i-am-a-star-and-only-i-know-it, μοντέρνο στυλ χωρίς την παραμικρή γοητεία τα χαλά όλα.

Φίλε μου νομίζω αν τον είχες μεγαλύτερο δε θα σε ένοιαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, Lucifer said:

Φίλε μου νομίζω αν τον είχες μεγαλύτερο δε θα σε ένοιαζε.

Γενικά όσο μεγάλο κι αν τον έχεις δεν σημαίνει πως τα γράφεις κει όλα.

Cheers!

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που έχω ελπίδες είναι οτι θα το βγάλει το HBO που συνήθως βγάζει πολύ καλές και ποιοτικές σειρές

On 21/07/2024 at 14:21, spectaculator said:

Πολλές γυναίκες, μόδα των καιρών

Ίσως δείχνει τις Bene Gesserit που είναι μόνο γυναίκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...