Προς το περιεχόμενο

Φτιάχνεται κάπως αυτό; (Γρατζουνιά σε οθόνη τηλεόρασης)


panossar95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους και καλο καλοκαίρι!

Βαζω εδω το θεμα και οχι στο πεδίο τηλεοράσεις μηπως εχουμε κανα μαστορα να δωσει λύση.

Ηρθαν κατι φιλοι πριν καποιες μέρες με τα πιτσιρίκια τους και παιζαμε και σήμερα διαπίστωσα οτι καπως μου εκαναν αυτη τη γρατζουνιά στη τηλεόραση. Ειναι σαν χαρακια πιο πολυ, δεν φαίνεται τοσο οταν παίζει κατι αλλά ενοχλεί λίγο.

Ξέρουμε κάπως αν γίνεται να το διορθώσω? Να το περάσω ισως με κάποιο υλικο? 

Ευχαριστώ πολύ 

Screenshot_2024-07-20-20-09-55-261_com.miui.gallery.jpg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Φτιάχνεται κάπως αυτό; (Γρατζουνιά σε οθόνη τηλεόρασης)

Γενικά όχι από όσο ξέρω. Δεν αξίζει το κόπο. Γενικά πολλά παιδιά καταστρέφουν.  Εμένα χαλάνε πολλά πράγματα γύρω στα 300 € μήνα μέσο όρο σε ζημιές. Μερικά τα επισκευάζω, αλλα μένουν χαλασμένα. 

 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/07/2024 at 21:19, ΠάρηςΓ said:

Γενικά όχι από όσο ξέρω. Δεν αξίζει το κόπο. Γενικά πολλά παιδιά καταστρέφουν.  Εμένα χαλάνε πολλά πράγματα γύρω στα 300 € μήνα μέσο όρο σε ζημιές. Μερικά τα επισκευάζω, αλλα μένουν χαλασμένα. 

 

Τι εννοείς δεν αξίζει τον κοπο? Ειναι 55αρα τηλεόραση σμαρτ αρκετα καλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες από αυτές τις γρατσουνιές, ανάλογα τι υλικό έπεσε πάνω στο πάνελ, καθαρίζουν εύκολα με πανάκι μικροϊνών και ελαφρύ τρίψιμο.

Ούτως ή άλλως χρειάζεται καθάρισμα η τηλεόραση, κάνε ένα καλό και θεωρώ πως θα φύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2024 στις 9:19 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Γενικά όχι από όσο ξέρω. Δεν αξίζει το κόπο. Γενικά πολλά παιδιά καταστρέφουν.  Εμένα χαλάνε πολλά πράγματα γύρω στα 300 € μήνα μέσο όρο σε ζημιές. Μερικά τα επισκευάζω, αλλα μένουν χαλασμένα. 

 

Και δεν τα έχεις πουλήσει ακόμα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/07/2024 at 19:10, panossar95 said:

Καλησπέρα σε ολους και καλο καλοκαίρι!

Βαζω εδω το θεμα και οχι στο πεδίο τηλεοράσεις μηπως εχουμε κανα μαστορα να δωσει λύση.

Ηρθαν κατι φιλοι πριν καποιες μέρες με τα πιτσιρίκια τους και παιζαμε και σήμερα διαπίστωσα οτι καπως μου εκαναν αυτη τη γρατζουνιά στη τηλεόραση. Ειναι σαν χαρακια πιο πολυ, δεν φαίνεται τοσο οταν παίζει κατι αλλά ενοχλεί λίγο.

Ξέρουμε κάπως αν γίνεται να το διορθώσω? Να το περάσω ισως με κάποιο υλικο? 

Ευχαριστώ πολύ 

Screenshot_2024-07-20-20-09-55-261_com.miui.gallery.jpg

προσπαθησε πρωτα οπως σου ειπαν να περασεις με πανακι και ισως με νερο ή καποιο ουδετερο υγρο για οθονες. Τριψιμο καλα και δες αν φευγει. Ενναλακτικα αν δε φυγει, υπαρχουν κιτ αποκαταστασης γρατζουνιων/ραγισματων τοσο στο ιντερνετ οσο και σε μεγαλα καταστηματα/χρωματοπωλεια (τα ιδια για να φτιαξεις παμπριζ αυτοκινητου). Εχουν ενα υγρο που αναλογα το κιτ συνηθως ειναι συραγγα που  γεμιζεις τη γρατζουνια ή το ραγισμα. Υπαρχουν απειρα βιντεο εκει εξω. Εγω θυμαμαι που ειχα δει ενα βιντεο και επειδη ετυχε σε καταστημα να πουλανε το κιτ που χρησιμοποιηθηκε και εκανε δουλεια να το ακολουθησω

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/07/2024 at 06:30, phanispal said:

Κάποιες από αυτές τις γρατσουνιές, ανάλογα τι υλικό έπεσε πάνω στο πάνελ, καθαρίζουν εύκολα με πανάκι μικροϊνών και ελαφρύ τρίψιμο.

Ούτως ή άλλως χρειάζεται καθάρισμα η τηλεόραση, κάνε ένα καλό και θεωρώ πως θα φύγουν.

Το περασα 2 φορες, αλλα ακομα υπαρχει. Εχει ελαχιστο βαθος, σαν να εχει σκαφτει λιγο αν μπορω να στο πω ετσι για να το καταλαβεις καλυτερα, το οποιο παρολα αυτα δεν επηρεαζει οταν παιζει κατι στην τηλεοραση, αυτο ειναι το θετικο.

22 hours ago, vamvakoolas said:

προσπαθησε πρωτα οπως σου ειπαν να περασεις με πανακι και ισως με νερο ή καποιο ουδετερο υγρο για οθονες. Τριψιμο καλα και δες αν φευγει. Ενναλακτικα αν δε φυγει, υπαρχουν κιτ αποκαταστασης γρατζουνιων/ραγισματων τοσο στο ιντερνετ οσο και σε μεγαλα καταστηματα/χρωματοπωλεια (τα ιδια για να φτιαξεις παμπριζ αυτοκινητου). Εχουν ενα υγρο που αναλογα το κιτ συνηθως ειναι συραγγα που  γεμιζεις τη γρατζουνια ή το ραγισμα. Υπαρχουν απειρα βιντεο εκει εξω. Εγω θυμαμαι που ειχα δει ενα βιντεο και επειδη ετυχε σε καταστημα να πουλανε το κιτ που χρησιμοποιηθηκε και εκανε δουλεια να το ακολουθησω

Θα ψαξω να βρω το κιτ, ευχαριστω. Οπως εγραψα και στον phanispal, ευτυχως δεν επηρεαζει στη θεαση, καθαρα για το αισθητικο κομματι οταν ειναι κλειστη, γιατι το βλεπω και νευριαζω χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, εγώ τις περισσότερες φορές τις καθαρίζω και δε φαίνεται τίποτα, αλλά μάλλον απλά ακουμπάει κάτι χωρίς πολλή δύναμη, π.χ. ο εύκαμπτος σωλήνας της ηλεκτρικής σκούπας.

Σε σένα μάλλον έχει φθαρεί το πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, phanispal said:

Κρίμα, εγώ τις περισσότερες φορές τις καθαρίζω και δε φαίνεται τίποτα, αλλά μάλλον απλά ακουμπάει κάτι χωρίς πολλή δύναμη, π.χ. ο εύκαμπτος σωλήνας της ηλεκτρικής σκούπας.

Σε σένα μάλλον έχει φθαρεί το πάνελ.

Αυτο εχει γινει με το πανελ ναι. Μαλλον με κατι μυτερο, μολυβι, στυλο, κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει χαραχτει, δε "καθαριζει" με κανεναν τροπο.

θα το βλεπεις καθε μερα για να σου θυμιζει το λαθος σου 😈

εκτος και αν θες να ζητησεις στους φιλους σου να σου παρουν αλλη

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/07/2024 at 11:23, duende said:

εχει χαραχτει, δε "καθαριζει" με κανεναν τροπο.

θα το βλεπεις καθε μερα για να σου θυμιζει το λαθος σου 😈

εκτος και αν θες να ζητησεις στους φιλους σου να σου παρουν αλλη

Αυτο ακριβως, εχει χαρακτει, δυστυχως δεν φευγει.

Ενταξει δεν θα ζητησω να μουν παρουν αλλη, ειναι η τηλεοραση του εξοχικου κερδισμενη σε πανυγηρι μαλιστα αχαχχαχααχ. 

Ευτυχως οταν παιζει δειχνει κανονικα, μονο οταν ειναι κλειστη φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...