Προς το περιεχόμενο

οθόνη για μελέτη, curved η flat; wide η ultrawide; μέγεθος; θέλω τις εμπειρίες σας..


nammo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους και καλό καλοκαίρι.

Αλλάζω τη μορφή του γραφείου μου απο πολλαπλές οθόνες (3) σε μία, σιχάθηκα τα καλώδια, σιχάθηκα τη ζέστη, σιχάθηκα την άσχημη εικόνα και το γεγονός να χρειάζομαι πολύ χώρο, σιχάθηκα τη σκόνη κτλ κτλ κτλ. Βασικά χρησιμοποιώ το pc μου για μελέτη, εργασία στο matlab και ανάπτυξη software, κάμποσο adobe creative cloud σε όλο το φάσμα, κι ελάχιστη ψυχαγωγία ενώ στόχος μου είναι να δημιουργήσω έναν πιο άνετο και visual friendly χώρο, πιο λιτό, πιο εύκολο στο καθάρισμα, λιγότερο απαιτητικό σε χώρο κτλ. 

Απαιτώ η οθόνη μου να είναι σε θέση κάτω χαμηλά και σε απόσταση 1,5 χεριού περίπου απο το σώμα, μια θέση που πάνε τα μάτια μου αυτόματα όταν χαλαρώνω. Οπότε σκέφτομαι το εξής: θα είναι λειτουργική σε αυτή τη θέση μια κυρτή οθόνη;;; Φανταστείτε την οθόνη μου σαν να είναι σε θέση αναλόγιου μουσικής... Δεύτερον, προφανώς και κάνω multitasking οπότε θέλω να μπορώ να έχω ειδικά workspaces (τα φτιάχνω με το powertoys) για διάφορα modes εργασίας και τέλος τρίτον πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει χώρος ώστε να εμφανίζονται 2 σελίδες Α4 σε φυσικό μέγεθος δίπλα δίπλα (γιατί μεταξύ άλλων κάνω και typesetting) οπότε σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να προσέξω το μέγεθος και το εάν η μορφή της θα είναι wide η ultrawide. 

Μια απάντηση θα είναι φαντάζομαι: δές τα μεγέθη των οθονών (dimensions)... Αλλά εγώ θέλω την τελική ανάλυση, τι βόλεψε σε ανάλογες καταστάσεις και σε βάθος χρόνου τους άλλους έμπειρους χρήστες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρισκεις βοηθεια σε αυτα που λες γιατι,ολα τους ειναι εντελως υποκειμενικα.Ας πουμε για μενα κυρτη οθονη και κειμενα ειναι οικτρη κατασταση που δεν την αντεχω και γενικα τις κυρτες τις θεωρω εντελως βλακεια σαν ιδεα που πολυ γρηγορα θα πεθανει σαν μοδα.Αλλο ενα παραδειγμα,εναμισι χερι αποσταση απο την οθονη ειναι too much για μενα. Μεχρι ενα χερι,μετα ειναι πολυ μακρια τα γραμματα και κουραστικο,θελω να ευχαριστιεμαι το ευρος της οθονης μου ειτε κανω εργασια,ειτε παιζω παιχνιδια,ειτε βλεπω ταινια. Επισης τη θελω λιγο υψηλα να ξεπερναει περιπου μια παλαμη στο κεφαλι μου.

Οπως βλεπεις τα εντελως αντιθετα ευχαριστουν εμενα.Ολες αυτες οι παραμετροι ειναι εντελως εξατομικευμενες. :)

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, benign είπε

Δεν βρισκεις βοηθεια σε αυτα που λες γιατι,ολα τους ειναι εντελως υποκειμενικα.Ας πουμε για μενα κυρτη οθονη και κειμενα ειναι οικτρη κατασταση που δεν την αντεχω και γενικα τις κυρτες τις θεωρω εντελως βλακεια σαν ιδεα που πολυ γρηγορα θα πεθανει σαν μοδα.Αλλο ενα παραδειγμα,εναμισι χερι αποσταση απο την οθονη ειναι too much για μενα. Μεχρι ενα χερι,μετα ειναι πολυ μακρια τα γραμματα και κουραστικο,θελω να ευχαριστιεμαι το ευρος της οθονης μου ειτε κανω εργασια,ειτε παιζω παιχνιδια,ειτε βλεπω ταινια. Επισης τη θελω λιγο υψηλα να ξεπερναει περιπου μια παλαμη στο κεφαλι μου.

Οπως βλεπεις τα εντελως αντιθετα ευχαριστουν εμενα.Ολες αυτες οι παραμετροι ειναι εντελως εξατομικευμενες. :)

 

Ναι είναι αντίθετα αλλά είναι δεκτή η εμπειρία σου και με πληροφορεί επαρκώς, όπως πχ σχετικά με τη κυρτότητα (εγώ δεν έχω εμπειρία) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι διαστάσεις οθονών δουλεύεις τώρα και τι ανάλυση.

Και πόσα σκέφτεσαι να διαθέσεις max?

Επεξ/σία από Nikdev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikdev είπε

Τι διαστάσεις οθονών δουλεύεις τώρα και τι ανάλυση.

24άρες έχω στη μέγιστη ανάλυση, 1920 επι 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή οθόνη, για τη χρήση που θες είναι η παρακάτω. Την έχω δουλέψει είναι εξαιρετικό panel και καλά χρωματικά προφίλ.

Μαζεμένη, ξεκούραστη και πανέμορφη στα 4Κ.

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Έχω και Alienware 34" 2K επίσης εξαιρετική, αλλά ξεφεύγει η τιμή πάνω 1000€ (τότε 1200€), τρομερό Panel O-LED

https://www.skroutz.gr/s/40730750/Dell-AW3423DWF-QD-OLED-HDR-Curved-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-0-1ms-GTG.html

Η δεύτερη είναι Curved, λίγο πιο "παιχνιδιάρικη". Για καθαρά οθόνη δουλειάς και μάζεμα 3 οθονών θα πήγαινα στην πρώτη.

Πιο μικρές 27 σε 2Κ κλπ δεν θα σου φτάσουν πιστεύω.

Επεξ/σία από Nikdev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Nikdev είπε

Πολύ καλή οθόνη, για τη χρήση που θες είναι η παρακάτω. Την έχω δουλέψει είναι εξαιρετικό panel και καλά χρωματικά προφίλ.

Μαζεμένη, ξεκούραστη και πανέμορφη στα 4Κ.

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Έχω και Alienware 34" 2K επίσης εξαιρετική, αλλά ξεφεύγει η τιμή πάνω 1000€ (τότε 1200€), τρομερό Panel O-LED

https://www.skroutz.gr/s/40730750/Dell-AW3423DWF-QD-OLED-HDR-Curved-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-0-1ms-GTG.html

Η δεύτερη είναι Curved, λίγο πιο "παιχνιδιάρικη". Για καθαρά οθόνη δουλειάς και μάζεμα 3 οθονών θα πήγαινα στην πρώτη.

Πιο μικρές 27 σε 2Κ κλπ δεν θα σου φτάσουν πιστεύω.

Σε ευχαριστώ πάααρα πολύ, θα αξιολογήσω ότι πρότεινες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...