Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Home cinema με αυτοενισχυόμενα ηχεία - γίνεται ;


Κάβουρας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ,

Έχω τώρα τα ηχεία edifier s3000 pro συνδεδεμένα στην τηλεόραση και τα χρησιμοποιώ για μουσική, ταινίες και παιχνίδια.

Θέλω να κάνω ένα ηχοσύστημα 5.1 αρχικά και στη συνέχεια να γίνει και Dolby Atmos με διπλό subwoofer . Ο χώρος είναι χαμηλοτάβανος και ενιαίος κουζίνα τραπεζαρία σαλόνι.

 Αυτό που σκέφτομαι σαν λύση, αν γίνεται , είναι να πάρω έναν av ενισχυτή με preout και να συνδέσω τα ήδη υπάρχοντα ηχεία  για εξοικονόμηση χρήματος έτσι μήπως καταφέρω να πάω άμεσα σε διπλό subwoofer η 5.1.2 . Αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο σκέφτομαι να τα πουλήσω ή να τα βάλω στο γραφείο με τον υπολογιστή (υπερβολή) . Τώρα από τα υπόλοιπα ηχεία πέρα από τα 2 τα μπροστά  θα ήθελα να είναι μαύρου χρώματος και όσο πιο μικρά γίνεται .
Budget έχω 3000 για τον ενισχυτή και τα ηχεία ίσως και λίγο παραπάνω .  Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Κάβουρας said:

Καλημέρα ,

Έχω τώρα τα ηχεία edifier s3000 pro συνδεδεμένα στην τηλεόραση και τα χρησιμοποιώ για μουσική, ταινίες και παιχνίδια.

Θέλω να κάνω ένα ηχοσύστημα 5.1 αρχικά και στη συνέχεια να γίνει και Dolby Atmos με διπλό subwoofer . Ο χώρος είναι χαμηλοτάβανος και ενιαίος κουζίνα τραπεζαρία σαλόνι.

 Αυτό που σκέφτομαι σαν λύση, αν γίνεται , είναι να πάρω έναν av ενισχυτή με preout και να συνδέσω τα ήδη υπάρχοντα ηχεία  για εξοικονόμηση χρήματος έτσι μήπως καταφέρω να πάω άμεσα σε διπλό subwoofer η 5.1.2 . Αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο σκέφτομαι να τα πουλήσω ή να τα βάλω στο γραφείο με τον υπολογιστή (υπερβολή) . Τώρα από τα υπόλοιπα ηχεία πέρα από τα 2 τα μπροστά  θα ήθελα να είναι μαύρου χρώματος και όσο πιο μικρά γίνεται .
Budget έχω 3000 για τον ενισχυτή και τα ηχεία ίσως και λίγο παραπάνω .  Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή . 

Απ'οτι ξερω pre-out εχουν οι Denon 3800 & 4800 που ειναι μεσα στο budget σου για ενισχυτη. Θες ομως ενεργο center της ιδιας εταιρειας τουλαχιστον ωστε τα 3 μπροστινα να ειναι ιδια, οπως εχω διαβασει οτι πρεπει, και μετα να δεις για surround και dolby. Δεν ξερω αν γινεται να συνδυαστουν active μπροστα με passive πισω & Dolby για να σου παει λιγο πιο φθηνα για να ειμαι ειλικρινης. Θα πρεπει να απαντησει καποιος πιο ψαγμενος ή να πας στο Avclub να θεσεις την ερωτηση που εχει μπολικους εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έδωσες βρε παλικάρι μου 750€ για Edifier ?

Αυτό που σκέφτεσαι, με βάση το να κρατήσεις τα Edifier είναι λάθος γιατί θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω από ένα καλύτερο σύστημα, πουλώντας τα Edifier και παίρνοντας άλλα κομμάτια.

Σου ανεβάζει αυτόματα το κόστος η ανάγκη preout στον ενισχυτή. Σε μάρκες, ο πιο "οικονομικός" μοντέρνος AV Receiver με full preout είναι ο Denon 3800H...
Αν σκοπεύεις να δώσεις τα λεφτά αυτά μόνο και μόνο για να κρατήσεις τα Edifier S3000 Pro (που για να κάνεις αυτό που λες θα χρειαστείς και άλλα ζεύγη S3000 Pro... και matching κεντρικό (παίζει; θα έλεγα όχι) και ηχεία που να μπορείς να βάλεις σε βάση στο ταβάνι/ψηλά τοίχο για Atmos... και πρίζες παντού γιατί τα αυτοενισχυόμενα θέλουν... ρεύμα.
Συν ότι θα είσαι με τι μήκη δεν ξέρουμε λόγω ότι δεν δίνεις διαστάσεις χώρου, με RCA... που ενδέχεται να έχεις διάφορα θέματα, είτε buzzing από ground loop είτε και ηλεκ. θόρυβο γενικότερα.

Και όλα αυτά...για να κρατήσεις κακά ηχεία.

Πούλα τα!

υ.γ. Το χαμηλοτάβανο που λες, πόσο χαμηλό είναι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι το βλέπω και εγώ ότι είναι η καλύτερη λύση. Να πουλήσω αυτά που έχω και να ξεκινήσω κάτι από την αρχή.

Τα edifier τα έχω περίπου 4 χρόνια τώρα, καλά ήταν τόσα χρόνια, πλέον δεν ταιριάζουν και με την αισθητική του σαλονιού. Ενώ τότε στο δωμάτιο ήταν κομπλέ.

Μπορείτε να μου δώσετε μια κατεύθυνση σε τι ηχεία, ενισχυτές να κοιτάξω για 5.1 στο budget ? Ύψος είναι γύρω στα 2,40μ καθαρά. Χώρος ο ενιαίος γύρω στα 60τμ όπου το σαλόνι είναι στα 4χ5μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Κάβουρας said:

Έτσι το βλέπω και εγώ ότι είναι η καλύτερη λύση. Να πουλήσω αυτά που έχω και να ξεκινήσω κάτι από την αρχή.

Τα edifier τα έχω περίπου 4 χρόνια τώρα, καλά ήταν τόσα χρόνια, πλέον δεν ταιριάζουν και με την αισθητική του σαλονιού. Ενώ τότε στο δωμάτιο ήταν κομπλέ.

Μπορείτε να μου δώσετε μια κατεύθυνση σε τι ηχεία, ενισχυτές να κοιτάξω για 5.1 στο budget ? Ύψος είναι γύρω στα 2,40μ καθαρά. Χώρος ο ενιαίος γύρω στα 60τμ όπου το σαλόνι είναι στα 4χ5μ

Το budget που έγραψες στο προηγούμενο post ισχύει και τώρα συνολικά για τα πάντα; (Δηλαδή av receiver, 5 ηχεία, subwoofer, καλώδια, βάσεις);

μπορείς να κάνεις ένα σκίτσο του χώρου αν αυτός είναι ήδη διαμορφωμένος; (αν δεν είναι διαμορφωμένος, ακόμα καλύτερα, γιατί πιθανόν να μπορέσουμε να βάλουμε καλές θέσεις για τα ηχεία, subwoofer, θέση ακρόασης).

Το 2.4μ είναι περιοριστικό όσον αφορά το Atmos αν κινηθείς προς τα εκεί στο μέλλον, θα πρέπει να παίξεις με χαμηλό σχετικά καναπέ έτσι ώστε να υπάρχει τουλάχιστον το "απαιτούμενο" 1.2μ στην διαφορά ύψους μεταξύ ηχείων του bed layer (FL, FR, C, SR, CL) και του Atmos layer. Γυψοσανίδα έχεις εκεί στα 2.4μ;

Επιλογές σε ηχεία και subwoofer υπάρχουν αρκετές, και εξαρτώνται από διάφορα πράγματα, που είναι μεγάλη συζήτηση.
Το ιδανικό είναι να καθοριστεί ένα budget, να δεις αν θες να το πας ντούκου στα 5.1 ή αν θες να ρίξεις περισσότερο χρήμα, αλλά υπό την μορφή "προσθέτω το τάδε κομμάτι του puzzle όταν έχω τα λεφτά, μετά το επόμενο, μετά το άλλο, κλπ.".
 

Καλό θα ήταν αν είσαι Αθήνα να κάνεις και καμμία ακρόαση να δεις τι ηχόχρωμα προτιμάς σε γενικές γραμμές.

Κοιτάς αποκλειστικά σε καινούργια, ή σε ενδιαφέρει και καμμία εξαιρετική περίπτωση μεταχειρισμένου κομματιού; (άψογη κατάσταση, και πιθανόν και με υπόλοιπο εγγύησης;)

Καλό θα ήταν να τα λέγαμε και από κοντά, να άκουγες και διάφορα συστήματα, να γινότανε και αναλυτικότερη συζήτηση που δεν γίνεται μέσω internet για να βγάλεις κάποια άκρη και να καταλήξεις σε κάτι που θα σου κάνει και θα αποδώσει τα μέγιστα για τα λεφτά που θα διαθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 2/3 σχεδόν από το budget σου και ψάξιμο-τηλέφωνα στα καταστήματα, πήρα πρόσφατα κάτι ανάλογο.

Ενισχυτής Yamaha rx V6a

Όλα τα ηχεία (εκτός του sub) είναι της Magnat το μοντέλο monitor / S Line

Μπροστινές στήλες S70.

Yπάρχεi και το S80 που έχει στο πάνω μέρος ενσωματωμένα ηχεία για dolby atmos.

Δεν προτίμησα τα S80 γιατί πρώτον αφαιρούν από τα S70 1 woofer και το aτmos το βρίσκω λίγο ανεκμετάλευτο να το πω.

Όπως και να έχει όποτε θες παίρνεις 2 ηχεία extra και τα βάζεις για atmos. 

Κεντρικό διάλεξα το μακρόστενο S14 C αντί του ψηλότερου S12 c

  και πίσω έβαλα ένα ζευγάρι S10 B.

Subwoofer αν σε παίρνει οικονομικά, θα έλεγα για το SVS 1000 pro.

Εμένα δεν με έπαιρνε 😭

Μου έκαναν μια καλή προσφορά για 12ντσο άλλης μάρκας πακέτο με τα magnat και την προτίμησα γιατί είχα ήδη περάσει σε χρήματα αυτό που σκεφτόμουν στην αρχή. 

Καλό ψάξιμο να ευχηθώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Από ότι βλέπω επιλογές υπάρχουν.

Αρχικά θα πάω σε 5.1 και ίσως πιο μετά να βάλω 2ο subwoofer ή και Dolby atmos.

Θα επανέλθω σε λίγες μέρες με την κάτοψη. Ο καναπές που έχω τώρα θα αλλάξει (ήδη ψάχνει η γυναίκα), και τα έπιπλα της τιβι μπορούν να μετακινηθούν. Όποτε έτσι πιστεύω θα μπορέσω να διαμορφώσω τον χώρο καλύτερα.  Ο χώρος δεν είναι γυψοσανίδα αλλά μπετό. 

Θα πρέπει το κεντρικό ηχείο center ηχείο να μην είναι πολύ ψηλό αλλά μακρόστενο για να χωρέσει καλύτερα στο έπιπλο της τιβι.

Μέσα στον Αύγουστο θα ξεκινήσω το ψάξιμο. Θα ενημερώσω όταν έρθει η ώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μακρόστενα κεντρικά ηχεία, είναι στο 90% τους κακά ηχεία μιας και το έφερε η κουβέντα.
Ας πούμε επιγραμματικά πως τα πολλαπλά woofer που ανήκουν στον ίδιο δρόμο δεν βοηθάνε, περισσότερο "ζημιά" κάνουν, και είναι προτιμότερο ένα ηχείο πιο στενό, με δύο woofer και ένα mid-woofer και ένα tweeter ανάμεσα, με ένα από τα πιο οικονομικά του είδους να είναι το SVS Ultra Center, που και αυτό δεν διεκδικεί επαίνους και βραβεία σε σύγκριση με τα ελάχιστα πραγματικά καλά σε όλους τους τομείς οριζόντια center speakers (όπως είναι π.χ. το Kef Reference 4 Meta, Kef R6 Meta, Revel C208, Revel C12, Ascend Acoustics Sierra Horizon).
Το πλάτος δεν δίνει καλύτερη κάλυψη στον καναπέ μας, ένα ηχείο βιβλιοθήκης, κανονικά όρθιο, κάτω από την TV δίνει καλύτερο ήχο σε 4θέσιο και 5θεσιο καναπέ. Τα περισσότερα οριζόντια κεντρικά σε αυτό το τεστ τα κάνουν *@#()@#.

Να χρησιμοποιήσω ένα εύκολο παράδειγμα, αν είχαμε ένα σετ 4 ηχείων από την Klipsch, για κεντρικό θα ήταν προτιμότερο το RP-600C παρά το RP-404C.

 

Μην σκοτώνετε το κεντρικό μικραίνοντας το για να χωρέσει σε ένα ραφάκι. Καλύτερα άλλο έπιπλο, ή ακόμα και να μπει στον τοίχο σε ράφι/βάση πάνω από την TV με κλίση προς τα κάτω, καλύτερα να βάλετε ένα bookshelf όρθιο από κάτω με κλίση προς τα πάνω. Don't kill the center!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/07/2024 at 15:50, Κάβουρας said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Από ότι βλέπω επιλογές υπάρχουν.

Αρχικά θα πάω σε 5.1 και ίσως πιο μετά να βάλω 2ο subwoofer ή και Dolby atmos.

Θα επανέλθω σε λίγες μέρες με την κάτοψη. Ο καναπές που έχω τώρα θα αλλάξει (ήδη ψάχνει η γυναίκα), και τα έπιπλα της τιβι μπορούν να μετακινηθούν. Όποτε έτσι πιστεύω θα μπορέσω να διαμορφώσω τον χώρο καλύτερα.  Ο χώρος δεν είναι γυψοσανίδα αλλά μπετό. 

Θα πρέπει το κεντρικό ηχείο center ηχείο να μην είναι πολύ ψηλό αλλά μακρόστενο για να χωρέσει καλύτερα στο έπιπλο της τιβι.

Μέσα στον Αύγουστο θα ξεκινήσω το ψάξιμο. Θα ενημερώσω όταν έρθει η ώρα .

Για τα τετραγωνικα του χωρου,αλλα και για να εχεις κατι αξιολογο (και για ταινιες και για μουσικη) θα πρεπει (για 5,1 συστημα) , να κινηθεις περιπου στις 3000-3500 ευρω. Για πολυκαναλο κοιτα σε Υamaha ,αλλα στην πιο καλη σειρα, ξεκινα με τον  RX-A2A.......Μπορεις να επιλεξεις μικροτερα ηχεια για μπροστα (γιατι θα παιζει και παντοφλα υποθετω),αλλα με δυο υπογουφερ (αριστερο και δεξι) και πανω σε αυτα δυο ηχεια βασης.Τωρα για ηχεια......οι επιλογες ειναι πολλες,αλλα βασικα πρεπει να δεις ποιος ηχος σου αρεσει (ηχοχρωμα να το πω απλα,γιατι δεν παιζουν ολα τα ηχεια το ίδιο,στην προσιτή κατηγορία).Πάντα βεβαια σε συνδυασμο με τον ενισχυτη σου. Mια επιλογη για συστημα θα ηταν ο παραπανω ενισχυτης,με δυο Triangle BR-03 για μπροστα (που θα καθισουν πανω στα δυο υπογουφερ), δυο BR-02 για πισω και για κεντρικο το BRC-1. Αργοτερα βαζεις και τα BRA1 για atmos......

Επεξ/σία από tasos2012
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...