Προς το περιεχόμενο

Συγκεντρωτικος Χωρος Αποθηκευσης ;;;;;;;;;


karystos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από karystos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κατι μερες εκανα αναβάθμιση στον υπολογιστή, κράτησα τους παλιους δισκους. Ενας μηχανικος δισκος δεν εμφανιζεται πια ουτε στο Bios ουτε στον "Υπολογιστη". Στην διαχειριση δισκων ομως ειναι εκει αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα. Γραφει "Συγκεντρωτικος Χωρος Αποθηκευσης¨ οτι κι αν ειναι αυτο. Τα 16mb που ειναι διπλα του με αφηνει να τα διαμορφωσω. Εχεις κανεις ιδεα τι συμβαινει? Ευτυχως που τα δεδομένα του  τα ειχα σωσει στον εξωτερικό δισκο.

Screenshot 2024-07-20 132244.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μηπως εχεις καμια sata disable απο το bios?Θα δοκιμαζα bios updateκαι Restore defaults.

On 20/07/2024 at 13:37, karystos said:

Πριν κατι μερες εκανα αναβάθμιση στον υπολογιστή, κράτησα τους παλιους δισκους. Ενας μηχανικος δισκος δεν εμφανιζεται πια ουτε στο Bios ουτε στον "Υπολογιστη". Στην διαχειριση δισκων ομως ειναι εκει αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα. Γραφει "Συγκεντρωτικος Χωρος Αποθηκευσης¨ οτι κι αν ειναι αυτο. Τα 16mb που ειναι διπλα του με αφηνει να τα διαμορφωσω. Εχεις κανεις ιδεα τι συμβαινει? Ευτυχως που τα δεδομένα του  τα ειχα σωσει στον εξωτερικό δισκο.

Screenshot 2024-07-20 132244.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 ώρες πριν, poulinos είπε

μηπως εχεις καμια sata disable απο το bios?Θα δοκιμαζα bios updateκαι Restore defaults.

 

Βρηκα τι συνεβη. Η κυρια Μαικροσοφτ αν δει πολλους δισκους σου κατασχει με το ετσι θελω τον εναν για να κανει μπακαπς. https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/converting-a-microsoft-storage-space-device-back/bf265cf1-9f14-41d5-b6e2-ec4ecf18c09e

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, karystos said:

Βρηκα τι συνεβη. Η κυρια Μαικροσοφτ αν δει πολλους δισκους σου κατασχει με το ετσι θελω τον εναν για να κανει μπακαπς. https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/converting-a-microsoft-storage-space-device-back/bf265cf1-9f14-41d5-b6e2-ec4ecf18c09e

γιατι μπορουμε :P

τοσο απλα

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, karystos said:

Μ@μησε τα, μου βούτηξε εναν δίσκο και τον εξαφάνισε απο παντου.

ελπιζω να μην ειχε μεσα αρχεια και απλα να στον εκανε μετατροπη με το ετσι θελω και να χαθηκαν τα αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να φτιάξουν τα windows ένα storage space θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία ο ίδιος ο χρήστης, να διαλέξει τους δίσκους και τα resiliency options.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2024 στις 4:44 ΜΜ, poulinos είπε

γιατι μπορουμε :P

τοσο απλα

Δεν νομίζω ότι υσχίει αυτό καθώς έχω πανω σε υπολογιστή 6 δίσκους και τους βλέπει όλους κανονικά. Μήπως κάποια στιγμή καταλάθως άνοιξες καμάι επιλογή να κάνει αυτόματο back up στον δίσκο. Πολύ πιαθνό να το έκανες μάλλον όταν έβαλες πρώτη φορά το δίσκο πάνω στον υπολογιστή καθώς κάτι τέτοια τα ρωτάει καμία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, soteras said:

Δεν νομίζω ότι υσχίει αυτό καθώς έχω πανω σε υπολογιστή 6 δίσκους και τους βλέπει όλους κανονικά. Μήπως κάποια στιγμή καταλάθως άνοιξες καμάι επιλογή να κάνει αυτόματο back up στον δίσκο. Πολύ πιαθνό να το έκανες μάλλον όταν έβαλες πρώτη φορά το δίσκο πάνω στον υπολογιστή καθώς κάτι τέτοια τα ρωτάει καμία φορά.

πέρα απο την πλάκα επισης οσες φορες ειχα παιξει πολυ πιο παλια με 6 δισκους δεν μου ειχαν κανει κατι τα windows.επαιζα 4 x raid 0 και 2 χ raid 1. φίλος με καμια 15 αρια εξωτερικούς όμως, δεν μου έχει αναφέρει κατι. πρωτη φορα το ακουω κιολας αυτο (Συγκεντρωτικος Χωρος Αποθηκευσης - Microsoft Storage Space Device). Parity σε raid 5 ναι αλλα αυτο....πρωτη φορα

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2024 στις 2:51 ΠΜ, elpenor είπε

Για να φτιάξουν τα windows ένα storage space θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία ο ίδιος ο χρήστης, να διαλέξει τους δίσκους και τα resiliency options.

Δεν έκανα κάτι τέτοιο, καμία διαδικασία κι ουτε ηξερα οτι υπηρχε κατι τετοιο. Στον καινούριο υπολογιστή έβαλα τους παλιούς σκληρούς δίσκους, τον συγκεκριμένο τον είχα αδειασει εντελώς. Όταν τον συνέδεσα στον καινούριο υπολογιστή, ο δίσκος χάθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...