Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Θεός ο "τεχνήτης τση Κρήτης"... έβαλε το βίντεο να παίζει σε ταχύτητα x 2 και ονόμασε το βίντεο "γρήγορο σοβαντισμα και σπατουλαρισμα τοίχων" :D

κάπως έτσι βγήκε και πολύ μάστορας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα παλιό καταψύκτη του '99-2000 ορθιο με 4 ραφια. Καταναλώνει κατά μέσο όρο 133watt την ώρα άρα περίπου 3,2κιλοβατώρες την ημέρα και 1.165 κιλοβατώρες το χρόνο εφόσον λειτουργεί 27/7/365.

Έχετε να προτείνετε κάτι, στην ίδια λογική όρθιου όχι μπαούλο, που να καίει προφανώς λιγότερο ετήσια και να είναι σχετικά οικονομικό σε αγορά ώστε να μπορέσω να κάνω απόσβεση σε 1-1,5 χρόνο (από την εξοικονόμηση στο ρεύμα).

Με ένα μεσοσταθμικό κόστος 0,20 ευρώ η κιλοβατώρα (χρεώσεις προμήθειας+ρυθμιζόμενες+φπα) το χρόνο όπως το βλέπω μου κοστίζει 233 ευρώ στο ρεύμα +/- (άντε να θεωρήσω μαξ 300 ευρώ ετησίως αν βάλω 0,25 την κιλοβατώρα μου).

Τον υπολογίζω μπακαλίστικα ότι καίει και τις 24ωρες της μερας που λογικα δεν ισχυει γιατι το μοτερ καποιες ωρες θα σβηνει.

Επεξ/σία από Dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι δεν θα έχει καν κατάταξη σε ενεργειακή κατηγορία, οπότε 50% και άνω θα είναι η εξοικονόμηση, ότι σύγχρονο και να πάρεις.

23 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Έχω δει ότι κάνουν πολύ υγρό τον στόκο και το περνάνε με ρόλο, θα πιάσει λέτε;

Από περιέργεια, που το είδες αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Doubt είπε

Φαντάζομαι δεν θα έχει καν κατάταξη σε ενεργειακή κατηγορία, οπότε 50% και άνω θα είναι η εξοικονόμηση, ότι σύγχρονο και να πάρεις.

Αμφιβάλω αν εχει, δεν εχει καποιο αυτοκολλητο επανω.

Το ερωτημα ειναι οι ενδειξεις καταναλωσης που εμφανιζουν οι συγχρονοι καταψυκτες ειναι πραγματικες ή μουφα?

Βλεπω λχ κατι 246kwh/annum αλλα μου φαινεται πολυ λιγο να καιει μονο 246 κιλοβατωρες το χρονο?? Ενώ ο δικος μου τωρα ειναι στις 1.000+??

https://www.skroutz.gr/s/35812234/Sharp-SJ-SF182E2W-Orthios-Katapsyktis-188lt.html#description

Και εδω καρμπον καταναλωση?

https://www.skroutz.gr/s/2245069/Crown-GN-2451-Orthios-Katapsyktis-188lt.html

268kwh/annum εδω

https://www.skroutz.gr/s/22017431/Indesit-UI6-1-W-1-Orthios-Katapsyktis-245lt.html#reviews

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dude είπε

Βλεπω λχ κατι 246kwh/annum αλλα μου φαινεται πολυ λιγο να καιει μονο 246 κιλοβατωρες το χρονο?? Ενώ ο δικος μου τωρα ειναι στις 1.000+??

Ο υπολογισμός που έχεις κάνει είναι πολύ φλου..

Αν είχες μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και μπορούσες να μετρήσεις έστω 24 ώρες κατανάλωση, θα ήσουν πολύ κοντά στη πραγματική, πολλαπλασιάζοντας με 365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Ο υπολογισμός που έχεις κάνει είναι πολύ φλου..

Αν είχες μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και μπορούσες να μετρήσεις έστω 24 ώρες κατανάλωση, θα ήσουν πολύ κοντά στη πραγματική, πολλαπλασιάζοντας με 365.

Εντύπωση κι εμένα μου έκανε που λέει οτι ο καταψύκτης λειτουργεί 24/7, εκτός αν είναι χαλασμένος, έτοιμος να αποδημήσει...

Ακόμη κι αν μετρούσε μια μέρα, δε θα μπορούσε να έχει ρεαλιστική εικόνα.

ίμαστε μέσα στο καλοκαίρι...το χειμώνα θα έχει εντελώς διαφορετική και πολύ λιγότερη κατανάλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nickol-us είπε

.το χειμώνα θα έχει εντελώς διαφορετική και πολύ λιγότερη κατανάλωση...

Σωστό κι αυτό, πρέπει να ληφθεί υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ο υπολογισμός που έχεις κάνει είναι πολύ φλου..

Αν είχες μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και μπορούσες να μετρήσεις έστω 24 ώρες κατανάλωση, θα ήσουν πολύ κοντά στη πραγματική, πολλαπλασιάζοντας με 365.

Η μετρηση εγινε ως εξης. Το σπιτι κλειστο για 3 ωρες, τα μονα στην πριζα το ψυγειο και ο καταψυκτης. Ο μετρητης καταναλωσης ηταν κουμπωμενος στο ψυγειο.

Πηρα μετρηση απο το ψηφιακο ρολοι της ΔΕΗ στο χρονο μηδεν και στο χρονο +3 ωρες.

Μπαινοντας σπιτι πηρα τη μετρηση της καταναλωσης του ψυγειου και αφαιρεσα απο την 3ωρη καταναλωση του ρολογιου της ΔΕΗ την καταναλωση του ψυγειου και ετσι βρηκα την 3ωρη καταναλωση του καταψυκτη και διαιρεσα δια 3.

Στο σπιτι ειχα βγαλει ολες τις αλλες συσκευες απο την πριζα να μην υπαρχουν βαμπιρ (πλην του vdsl ρουτερ).

55 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εντύπωση κι εμένα μου έκανε που λέει οτι ο καταψύκτης λειτουργεί 24/7, εκτός αν είναι χαλασμένος, έτοιμος να αποδημήσει...

Ακόμη κι αν μετρούσε μια μέρα, δε θα μπορούσε να έχει ρεαλιστική εικόνα.

ίμαστε μέσα στο καλοκαίρι...το χειμώνα θα έχει εντελώς διαφορετική και πολύ λιγότερη κατανάλωση...

24/7 προφανως εννοω οτι δεν ειναι τηλεοραση ή κλιμα να το κλεινω εγω. Εκεινος αποφασιζει ποτε θα δουλευει και οντας παλιος δεν ειναι ουτε no frost ουτε ινβερτερ ουτε τιποτα τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dude είπε

Η μετρηση εγινε ως εξης. Το σπιτι κλειστο για 3 ωρες, τα μονα στην πριζα το ψυγειο και ο καταψυκτης. Ο μετρητης καταναλωσης ηταν κουμπωμενος στο ψυγειο.

Πηρα μετρηση απο το ψηφιακο ρολοι της ΔΕΗ στο χρονο μηδεν και στο χρονο +3 ωρες.

Μπαινοντας σπιτι πηρα τη μετρηση της καταναλωσης του ψυγειου και αφαιρεσα απο την 3ωρη καταναλωση του ρολογιου της ΔΕΗ την καταναλωση του ψυγειου και ετσι βρηκα την 3ωρη καταναλωση του καταψυκτη και διαιρεσα δια 3.

Στο σπιτι ειχα βγαλει ολες τις αλλες συσκευες απο την πριζα να μην υπαρχουν βαμπιρ (πλην του vdsl ρουτερ).

Αφού ο καταψύκτης ενδιαφέρει, βάλε τον μετρητή εκεί κι άφησε να μετράει για 24 ώρες γιατί εκτός από την εποχή παίζει ρόλο και η ώρα της ημέρας, λιγότερο καίει τη νύχτα, περισσότερο το μεσημέρι.

Πάντως έτσι κι αλλιώς η διαφορά θα είναι μεγάλη υπέρ των νέων συσκευών. Γι'αυτό είχε βγει και το πρόγραμμα ανακύκλωσης πρόσφατα και αφορούσε ψυγεία, καταψύκτες κι ac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καλύψω μια επιφάνεια mdf με αυτοκόλλητο αντι να το βάψω
στο σχέδιο/χρώμα δε με ενδιαφέρει, ακόμα και ένα μονοχρώμο άσπρο μου κάνει

αλλά παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει ένα πολύ φηθνό που μετά από καιρο άρχισε να συρρικώνεται

έχει χρησιμοποιησει κανείς κάποιο που ξέρεις ότι δε ξεκολλά και παραμένει στο μέγεθός του;

πως το ξεχωρίζω από τα φθηνά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία, είναι πραγματικά ασφαλές να κάνεις δοκάρια, κολόνες και ταβάνι σουρωτηρι για να στηρίξεις τους οδηγούς για γυψοσανίδα;

Γίνεται κάθε μέρα και σε όλη την Ελλάδα αλλά προσωπικά δεν μου φαίνεται ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Havik είπε

Έχω μια απορία, είναι πραγματικά ασφαλές να κάνεις δοκάρια, κολόνες και ταβάνι σουρωτηρι για να στηρίξεις τους οδηγούς για γυψοσανίδα;

Γίνεται κάθε μέρα και σε όλη την Ελλάδα αλλά προσωπικά δεν μου φαίνεται ασφαλές.

Τι δεν σου φαίνεται ασφαλές πχ 50 ούπα που θα κρατούν την γυψοσανίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, NikosKallithea said:

Τι δεν σου φαίνεται ασφαλές πχ 50 ούπα που θα κρατούν την γυψοσανίδα

Δεν αναφέρομαι στην ίδια την γυψοσανίδα αν θα στηριχθεί καλά ή όχι, αλλά κατά πόσο επηρεάζεις την στατικότητα του κτηρίου σε βάθος χρόνου με τους σεισμούς που γίνονται  όταν κάνεις τόσες τρύπες, ειδικά σε πολυκατοικίες, γενικά όταν βλέπω να γίνονται τρύπες σε δοκάρια και κολώνες μου φαίνεται ότι σαμποτάρεις την ικανότητα τους να διαχειριστούν τις όποιες δυνάμεις θα τους ασκηθούν, όπως είπα το ξέρω ότι έτσι γίνεται σε όλη την Ελλάδα και ειδικά τώρα που είναι και η μόδα της εποχής οι περισσότεροι αν όχι όλοι δεν τους απασχολεί καν.

π.χ. λίγο άσχετο σχετικό, όταν έχεις δυο κτήρια τα οποία δεν ακουμπάνε πλήρως, σε ένα σεισμό είναι πάρα πολύ πιθανό να δεις ρωγμές καθώς οι δυνάμεις που ασκούνται δεν είναι ίδιες σε όλη την επιφάνεια του Β, αν δεν ακουμπάγαν το Β δεν θα πάθαινε τίποτα, φαίνεται σαν πρώτη ματιά ότι δεν έχει σημασία αλλά συμβαίνει.

image.png.bb21e12a8f9f16feee5abff021ca1804.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε να βάψουμε εσωτερικό και τους τοίχους στο μπαλκόνι. Για το εσωτερικό μάλλον θα πάμε στο vitex classic. Για το εξωτερικο όμως δεν ψάχνομαι ακόμη. Υπάρχει κάποια πρόταση; Επίσης και για το εσωτερικό αν έχετε δοκιμάσει κάποια αλλαγή εταιρία και μείνατε ικανοποιημένοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...