Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, turbat0s said:

Θέλω να αγοράσω για οικιακή χρήση μια γεννήτρια ρεύματος, η οποία να μπορεί να κρατάει 2-3 ψυγεία, 1-2 τηλεοράσεις, κανά pc και τέτοιες ψιλοκαταναλώσεις.

Θα χρειαστεί να λειτουργεί ελάχιστες ώρες κάθε μήνα (3-4 το πολύ).

Έχω διαβάσει στο ίντερνετ σχετικά, αλλά γνωρίζει κανείς να με συμβουλεύσει στοχευμένα από προσωπική του εμπειρία?

Δε μπορώ να σε συμβουλεψω αλλά το έχω ψάξει λίγο. Σκέφτεσαι για inverter; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε μπορώ να σε συμβουλεψω αλλά το έχω ψάξει λίγο. Σκέφτεσαι για inverter; 

 

Θέλω κάτι αξιόπιστο (και αθόρυβο) που δεν θα με πουλήσει όταν χρειαστεί να δουλέψει.

Λογικά πάω για βαλιτσάκι με avr και inverter.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrLo είπε

κάπως έτσι έχει γίνει η Αθήνα η πιο άσχημη πόλη που έχω δει ποτέ.

από όσο μπόρεσα να καταλάβω ο Amaretos  δεν μένει στο ευρύτερο κέντρο της Αθήνας για το οποίο ούτε λογος για το πως εχει καταντήσει   Αν αυτή η κατασκευή είναι όλη η ασχήμια της Αθήνας ας την κανει με τις ευχές μου Το οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν κολόνες, δεντρα κλπ στο πεζοδρόμιο κουβέντα Το 2004 ξήλωσαν τα πεζοδρόμια και εφτιαξαν ραμπες για ΑΜΕΑ Το πεζοδρόμιο 60 cm το καροτσάκι 70-80 κολωνες δεντρα σκαλοπατια σπιτιων στο πεζοδρμιο που να παει ο ΑΜΕΑ  Καποιοι μηχανολογοι - μηχανικο υπεγραψαν αυτα τα εργα Και ο νοων νοειτω

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι θα μπορουσα να καλυψω τον ηλιακο τις μερες που θα λειπω διακοπες ωστε να μην ανεβασει υπερβολικη θερμοκρασια το νερο και τα υγρα του καθως δεν θα χρησιμοποιειται?

Κατι γκρι πανια σαν μουσαμαδες στο Λερου μου φανηκαν πολυ λεπτα και ψευτικα και μικρης επιφανειας να καλυψουν ολο τον ηλιακο (πανελ).

Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποιο παλιο σεντονι ή εφημεριδες ή χαρτονι/χαρτοκουτο.

Αυτος που κανει τη συντηρηση του ηλιακου μου ειχε προτεινει ενα κομματι τεντας που ειναι ανθεκτικο και η δουλεια του ειναι να κοβει τον ηλιο και στις ακρες να τρυπησω και να βαλω μεταλικα τρουκ ωστε μετα να μπορω να περναω σχοινι να τον δενω.

Αλλα αντε τωρα να βρω μεταχειρισμενο πανι τεντας. 

Καποια αυτοσχεδια λυση/ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dude είπε

Με τι θα μπορουσα να καλυψω τον ηλιακο τις μερες που θα λειπω διακοπες ωστε να μην ανεβασει υπερβολικη θερμοκρασια το νερο και τα υγρα του καθως δεν θα χρησιμοποιειται?

Κατι γκρι πανια σαν μουσαμαδες στο Λερου μου φανηκαν πολυ λεπτα και ψευτικα και μικρης επιφανειας να καλυψουν ολο τον ηλιακο (πανελ).

Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποιο παλιο σεντονι ή εφημεριδες ή χαρτονι/χαρτοκουτο.

Αυτος που κανει τη συντηρηση του ηλιακου μου ειχε προτεινει ενα κομματι τεντας που ειναι ανθεκτικο και η δουλεια του ειναι να κοβει τον ηλιο και στις ακρες να τρυπησω και να βαλω μεταλικα τρουκ ωστε μετα να μπορω να περναω σχοινι να τον δενω.

Αλλα αντε τωρα να βρω μεταχειρισμενο πανι τεντας. 

Καποια αυτοσχεδια λυση/ιδεα?

Kουβέρτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dude είπε

Κατι γκρι πανια σαν μουσαμαδες στο Λερου μου φανηκαν πολυ λεπτα και ψευτικα και μικρης επιφανειας να καλυψουν ολο τον ηλιακο (πανελ).

Τέτοιο έχω εγώ. Αν η διάσταση είναι εντάξει, δεν υπάρχει άλλο θέμα. Είναι καλύτερο από ότι φαίνεται.

Υπάρχουν και πανιά σκίασης σε διάφορες διαστάσεις, δε νομίζω όμως πως είναι καλύτερα.

Τεντόπανο με μπουντούζια θα ήταν καλό αλλά για να το βρεις και να το φτιάξεις όπως θέλεις, δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dude είπε

Με τι θα μπορουσα να καλυψω τον ηλιακο τις μερες που θα λειπω διακοπες ωστε να μην ανεβασει υπερβολικη θερμοκρασια το νερο και τα υγρα του καθως δεν θα χρησιμοποιειται?

Κατι γκρι πανια σαν μουσαμαδες στο Λερου μου φανηκαν πολυ λεπτα και ψευτικα και μικρης επιφανειας να καλυψουν ολο τον ηλιακο (πανελ).

Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποιο παλιο σεντονι ή εφημεριδες ή χαρτονι/χαρτοκουτο.

Αυτος που κανει τη συντηρηση του ηλιακου μου ειχε προτεινει ενα κομματι τεντας που ειναι ανθεκτικο και η δουλεια του ειναι να κοβει τον ηλιο και στις ακρες να τρυπησω και να βαλω μεταλικα τρουκ ωστε μετα να μπορω να περναω σχοινι να τον δενω.

Αλλα αντε τωρα να βρω μεταχειρισμενο πανι τεντας. 

Καποια αυτοσχεδια λυση/ιδεα?

Εγώ χρησιμοποιώ παλιά κουβερτα λεπτή. Κάνει μια χαρά δουλειά.   Με χαρτόνι που είχα δοκιμάσει ήταν και δύσκολο να το δέσω. Επίσης έτυχε μια μέρα να βρέξει και κόλλησε όλο πάνω στο τζάμι με αποτέλεσμα μετά να κάνω ολόκληρη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε καμία ιδέα οι πιο έμπειροι..

Έχω αυτόν τον τοίχο/φράχτη και θέλω να τον στοκαρω, είναι φτιαγμένος από τσιμεντολιθους.

Ποιος είναι ο πιο γρήγορος και οικονομικός τρόπος για να γίνει; Και φυσικά να αντέχει όσο να ναι.

Έχω δει ότι κάνουν πολύ υγρό τον στόκο και το περνάνε με ρόλο, θα πιάσει λέτε;

Να βάλω κόλλα πλακιδίων;

Μιλάμε για 30 μέτρα x 1,5μ ύψος.

Messenger_creation_00f28364-a294-40f8-9a7c-562a06627013.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά σπίτια βλέπω να έχουν χτιστά έπιπλα, καναπέδες, τραπεζαρίες κλπ. Αξίζει τον κόπο μια τέτοια κατασκευή κ εάν ναι υπάρχουν συγκεκριμένα υλικά που χρησιμοποιούνται;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Doubt said:

Κόλα πλακιδίων ή έτοιμο σοβά, όποιο βγαίνει πιο φθηνό. 25κιλο θα πάρεις εννοείται.

Βγαίνει με ρόλο πιστεύεις; Θα γίνει καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, hp8 είπε

Θεός ο "τεχνήτης τση Κρήτης"... έβαλε το βίντεο να παίζει σε ταχύτητα x 2 και ονόμασε το βίντεο "γρήγορο σοβαντισμα και σπατουλαρισμα τοίχων" :D
 

Spoiler

To επόμενο θα το βάλει x 3

"πολύ γρήγορο σοβαντισμα και σπατουλαρισμα τοίχων" 🤣🤣🤣

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Βγαίνει με ρόλο πιστεύεις;

Όχι.

5 ώρες πριν, zoranb είπε

Πολλά σπίτια βλέπω να έχουν χτιστά έπιπλα, καναπέδες, τραπεζαρίες κλπ. Αξίζει τον κόπο μια τέτοια κατασκευή κ εάν ναι υπάρχουν συγκεκριμένα υλικά που χρησιμοποιούνται;

Κι αν θέλεις να αλλάξεις τη διαρρύθμιση κλπ τότε τι; Βαριοπούλα σύστεμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...