Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βλέπω πολυκατοικία άρα η υδροροή είναι της πολυκατοικίας.

Πως θα κόψεις την υδροροή για να της κάνεις τη συγκεκριμένη παράκαμψη;;;;; Δεν θα υπάρχουν ένοικοι που θα διαμαρτυρηθούν ότι κάτι τέτοιο μπορεί να προξενήσει βούλωμα με άσχημες συνέπειες σε κάποια δυνατή καταιγίδα;;;;

Είναι οικογενειακή η πολυκατοικία, αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Είναι οικογενειακή η πολυκατοικία, αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν ;)

Αν έχω καταλάβει καλά, θα σκάψεις από πίσω και θα χωνέψεις μέσα την υδροροή;

Είσαι σίγουρος οτι είναι τούβλο και όχι κάποια κολώνα;

Γενικά όλο το εγχείρημα φαίνεται παράδοξο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολώνα είναι δεν θα σκάψω απλά θα βάλω γωνίες κολλητά στην κολώνα να κάνω παράκαμψη να μην πηγαίνει ευθεία κάτω, όπως φαίνεται στην μπλε γραμμή που έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, DrLo είπε

Ναι

Όχι

Το να παρκάρει κάποιος έξω από το πάρκινγκ του είναι το ίδιο με το να παρκάρει μέσα και καλύτερο από το να παρκάρει σε άλλη θέση έξω αφού δεν δεσμεύει μια χαρά από τις άλλες διαθέσιμες θέσεις.

Δεν ξέρω αν είναι παράνομο τυπικά αλλά πρακτικά δεν ζημιώνει κανέναν και υποστήριξη προϋποθέσεις συμφέρει και τους άλλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Το να παρκάρει κάποιος έξω από το πάρκινγκ του είναι το ίδιο με το να παρκάρει μέσα και καλύτερο από το να παρκάρει σε άλλη θέση έξω αφού δεν δεσμεύει μια χαρά από τις άλλες διαθέσιμες θέσεις.

Δεν ξέρω αν είναι παράνομο τυπικά αλλά πρακτικά δεν ζημιώνει κανέναν και υποστήριξη προϋποθέσεις συμφέρει και τους άλλους.

Είναι παράνομο αν είναι νόμιμο πάρκινγκ.Αν δεν ειναι νόμιμο παρκινγκ όχι,αλλά μπορεί να παρκάρουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω για οικιακή χρήση μια γεννήτρια ρεύματος, η οποία να μπορεί να κρατάει 2-3 ψυγεία, 1-2 τηλεοράσεις, κανά pc και τέτοιες ψιλοκαταναλώσεις.

Θα χρειαστεί να λειτουργεί ελάχιστες ώρες κάθε μήνα (3-4 το πολύ).

Έχω διαβάσει στο ίντερνετ σχετικά, αλλά γνωρίζει κανείς να με συμβουλεύσει στοχευμένα από προσωπική του εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Είναι παράνομο αν είναι νόμιμο πάρκινγκ.Αν δεν ειναι νόμιμο παρκινγκ όχι,αλλά μπορεί να παρκάρουν και άλλοι.

Οκ δεν το ξέρω αυτό, αλλά αν ισχύει το θεωρώ χαζό να κάνει κάποιος καταγγελία, εις βάρος του είναι γιατί μετά ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ θα πάει να πιάσει μια κανονική θέση στη γειτονιά αν δεν θέλει να το βάλει μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ήθελα να φτιάξω ένα απλό κουτί (σαν μπαούλο) από κόντρα πλακέ με διαστάσεις 100χ70χ50cm. Πάω να πάρω τα ξύλα από ένα τύπου φτιαξτο μόνος σου και μου λέει μόνο τα ξύλα με κοπές 160ευρω. Υπάρχει κάπου που μπορείς να αγοράζεις ξύλα σε φτηνότερη τιμή από αυτά τα καταστήματα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zio10 είπε

Το να παρκάρει κάποιος έξω από το πάρκινγκ του είναι το ίδιο με το να παρκάρει μέσα και καλύτερο από το να παρκάρει σε άλλη θέση έξω αφού δεν δεσμεύει μια χαρά από τις άλλες διαθέσιμες θέσεις.

όχι δεν είναι το ίδιο. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

έξω μπορείς να παρκάρεις σε "ρεζερβε" μέρος μόνο αν έχεις αυτες τις μπλε πινακίδες με το αριθμό κυκλοφορίας (σε αναπηρικά ΙΧ πχ)

Θα σου πω μια ιστορία

ήταν κάποιος εξυπνάκιας σαν τον συμφορουμίτη στη γειτονιά μου που είχε κάνει το πάρκινγκ του αποθήκη και πάρκαρε μόνιμα έξω από το πάρκιγκ του. έπεσε τηλε΄φωνο, ήρθαν και το γράψανε. Δε ξέρω ποιός θεούλης το έκανε αλλά είχε πολύ πλάκα.

11 ώρες πριν, zio10 είπε

Οκ δεν το ξέρω αυτό, αλλά αν ισχύει το θεωρώ χαζό να κάνει κάποιος καταγγελία, εις βάρος του είναι γιατί μετά ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ θα πάει να πιάσει μια κανονική θέση στη γειτονιά αν δεν θέλει να το βάλει μέσα.

Δεν είναι χαζό είναι λογικότατο. είναι το ίδιο πράγμα του να βάζει κάποιος καρέκλες στο δρόμο. απλά το κάνει λίγο πιο κομψά ώστε να την πατάνε ευκολόπιστοι (καλή ώρα)

δικαίωμά του να το κάνει.

Η άδεια πάρκινγκ δεν είναι "υποχρέωση" να παρκάρεις μέσα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

όχι δεν είναι το ίδιο. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

έξω μπορείς να παρκάρεις σε "ρεζερβε" μέρος μόνο αν έχεις αυτες τις μπλε πινακίδες με το αριθμό κυκλοφορίας (σε αναπηρικά ΙΧ πχ)

Θα σου πω μια ιστορία

ήταν κάποιος εξυπνάκιας σαν τον συμφορουμίτη στη γειτονιά μου που είχε κάνει το πάρκινγκ του αποθήκη και πάρκαρε μόνιμα έξω από το πάρκιγκ του. έπεσε τηλε΄φωνο, ήρθαν και το γράψανε. Δε ξέρω ποιός θεούλης το έκανε αλλά είχε πολύ πλάκα.

Δεν είναι χαζό είναι λογικότατο. είναι το ίδιο πράγμα του να βάζει κάποιος καρέκλες στο δρόμο. απλά το κάνει λίγο πιο κομψά ώστε να την πατάνε ευκολόπιστοι (καλή ώρα)

δικαίωμά του να το κάνει.

Η άδεια πάρκινγκ δεν είναι "υποχρέωση" να παρκάρεις μέσα.

Απο χαρακτηρισμους εισαι πρωτος βλεπω, αμεσως εγινα και εξυπνακιας, η πυλωτη εχει αδεια παρκινγ κανονικα και παρκαρουμε μεσα 1 αυτοκινητο και 1 μηχανη, και πολλες φορες και στην εισοδο του παρκινγ μας και αλλο αυτοκινητο, που ακριβως εμποδιζουμε δλδ? Ουτε πεζοδρομιο κλεινει ουτε τιποτα

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Bakxos είπε

Υπάρχει κάπου που μπορείς να αγοράζεις ξύλα σε φτηνότερη τιμή από αυτά τα καταστήματα; 

το κόντρα πλακέ είναι διάφορες ποιότητες Δες εδώ  https://www.leroymerlin.gr/gr/xuleia/panel-xulou-kai-melaminis/kodra-plake/panel-apo-kontra-plake-okoume-pahous-20mm-m2-61544812  και ρώτα αν τα κόβουν στις διαστάσεις σου και το μοντάρεις μόνος σου με νοβοπανιβιδες και καμιά 10ρια καβιλιες  με ατλακολ για συνοχή  Εύκολο είναι ένα δραπανο ένα τρυπανακι 2,5mm για 4mm βίδες  Εκτιμώ θα πρέπει να πάρεις όλο το φύλο  

ΥΓ Καλό θα ήταν να το κάνεις περίπου  95 χ 60 χ 60 για χρειαστείς ένα φύλλο 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Απο χαρακτηρισμους εισαι πρωτος βλεπω, αμεσως εγινα και εξυπνακιας, η πυλωτη εχει αδεια παρκινγ κανονικα και παρκαρουμε μεσα 1 αυτοκινητο και 1 μηχανη, και πολλες φορες και στην εισοδο του παρκινγ μας και αλλο αυτοκινητο, που ακριβως εμποδιζουμε δλδ? Ουτε πεζοδρομιο κλεινει ουτε τιποτα

Αυτό που κάνεις όπως σου εξήγησε και ο από πάνω είναι παράνομο. τελεία.

τώρα on topic, αυτό που θες να κάνεις με το λούκι, εκτός οτι οπτικά κατά πάσα πιθανότητα θα βγει μια αηδία (πράγμα που ίσως δε σε απασχολεί), σαφώς και θα μειώσει την ικανότητα αποχετευσης και θα αυξήση τον κίνδυνο να βουλώσει από σκουπίδια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτό που κάνεις όπως σου εξήγησε και ο από πάνω είναι παράνομο. τελεία.

τώρα on topic, αυτό που θες να κάνεις με το λούκι, εκτός οτι οπτικά κατά πάσα πιθανότητα θα βγει μια αηδία (πράγμα που ίσως δε σε απασχολεί), σαφώς και θα μειώσει την ικανότητα αποχετευσης και θα αυξήση τον κίνδυνο να βουλώσει από σκουπίδια κλπ.

Οκ σε ευχαριστω, για το οπτικο εχεις ενα δικιο, αλλα για μενα πρωτα προεχει η πρακτικοτητα στην καθημερινοτητα μου :) και μετα η ομορφια σε ενα λουκι, για αυτο ποσταρα και εδω μηπως καποιος εχει μια καλυτερη ιδεα

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Οκ σε ευχαριστω, για το οπτικο εχεις ενα δικιο, αλλα για μενα πρωτα προεχει η πρακτικοτητα στην καθημερινοτητα μου :) και μετα η ομορφια σε ενα λουκι, για αυτο ποσταρα και εδω μηπως καποιος εχει μια καλυτερη ιδεα

κάπως έτσι έχει γίνει η Αθήνα η πιο άσχημη πόλη που έχω δει ποτέ.

σε ποιό πρακτικά θέματα

αν από όσο καταλαβαίνω θες να το πας πλάγια και πίσω (όχι απλά πίσω) δεν είμαι σίουρος ότι βγαίνει με στάνταρ εξαρτήματα και ακόμα περισσότερο αν θες να έχει 45 μοίρες κλιση εκεί που ενώνεται με το παλιό κομμάτι, να μην έχει οριζόντιο τμήμα καθούλου δηλαδή

ακόμα και αν το υπάρχον τμήμα είναι τετράγωνο το οριζόντιο κομμάτι στο πλάι δε θα είναι με τη πλατιά μεριά στη κολώνα αλλά με τη γωνία. αν δεν είναι τετρράγωνο θα είναι ακόμα πιο δύσκολο, ίσως θέλει "παντέντες"

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...