Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καμιά ιδέα που θα βρω σανίδια (20-30 κομμάτια) 45cm μήκος και 5cm πλάτος χρώμα πεύκο?

Έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να παράγεται, οπότε μόνο αν μαζεύει κάποιος από ανακαινίσεις που το ξηλώνουν? Θέλω να επισκευάσω τοπικά ένα σημείο και να αποφύγω αλλαγή πατώματος σε 3 δωμάτια..

Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Βόλο, Λάρισα, Καβάλα, Δράμα με εξυπηρετούν για μαντράδες/παλιατζήδες που έχουν τέτοια υλικά.

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kostastnt είπε

Καμιά ιδέα που θα βρω σανίδια (20-30 κομμάτια) 45cm μήκος και 5cm πλάτος χρώμα πεύκο?

Έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να παράγεται, οπότε μόνο αν μαζεύει κάποιος από ανακαινίσεις που το ξηλώνουν?

πάρε μαδέρια πεύκου και πήγαινε σε ξυλουργείο δήγμα να στα φτιάξουν Πρέπει να ταιριάξεις και το βερνίκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρότεινε κι ο πατωματάς, αλλά προτιμώ να βρω κάποια λίγο δουλεμένα, ώστε με τη συντήρηση που θα γίνει να είναι όσο πιο ομοιόμορφα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να βάλω έναν προβολέα LED με ανιχνευτή κίνησης πάνω από την κύρια είσοδο που βλέπει στο πεζοδρόμιο, ώστε να ανάβει το βράδυ μόνο όταν περνάει/στέκεται κάποιος έξω από την πόρτα. Δημοτικός φωτισμός υπάρχει, αλλά το συγκεκριμένο σημείο είναι σχετικά σκοτεινό επειδή υπάρχουν δύο δέντρα στο πεζοδρόμιο.

Πόσα lumen / Watt θεωρείτε ότι χρειάζονται ως μέση λύση, για να φωταγωγείται επαρκώς το σημείο;

Κι αν ξέρετε κάποιον αξιόπιστο προβολέα, ακόμα καλύτερα.

Επεξ/σία από so-was-Red
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Οσες φορες εχω παρει χρωμα για εξωτερικο τοιχο του κτηριου δινοντας δειγμα για να το φτιαξουν εχει μια αποκλιση με το προηγουμενο (λογικο).

Οι κωδικοι χρωματων ειναι διαφορετικοί για καθε εταιρία ή κοινοι;

Ενας γείτονας φωναξε καποιους να του βαψουν τον τοιχο και το χρωμα που ειχαν ηταν ακριβως ιδιο με το αρχικό.
Μου ειπαν πως ο κωδικος του ειναι ίδιος ανεξαρτητα απο τον κατασκευαστη του χρώματος (ισχύει; )

Πως μπορω να κανω το παρακατω χρωμα; οι κωδικοι υποδηλωνουν συγκεκριμένη εταιρία;

Ευχαριστώ
 

κρεμ-Όλγα.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2024 στις 9:34 ΜΜ, so-was-Red είπε

Θέλω να βάλω έναν προβολέα LED με ανιχνευτή κίνησης πάνω από την κύρια είσοδο που βλέπει στο πεζοδρόμιο, ώστε να ανάβει το βράδυ μόνο όταν περνάει/στέκεται κάποιος έξω από την πόρτα. Δημοτικός φωτισμός υπάρχει, αλλά το συγκεκριμένο σημείο είναι σχετικά σκοτεινό επειδή υπάρχουν δύο δέντρα στο πεζοδρόμιο.

Πόσα lumen / Watt θεωρείτε ότι χρειάζονται ως μέση λύση, για να φωταγωγείται επαρκώς το σημείο;

Κι αν ξέρετε κάποιον αξιόπιστο προβολέα, ακόμα καλύτερα.

Εχω βάλει αυτούς σε αυλή σε 20w & 10w. Κανένα θέμα εδώ και 5 χρόνια. 

https://www.kafkas.gr/fotismos/fotistika-exoterikou-chorou/provoleis/ledvance-provoleas-led-20w-4000k-mavros-ip65_289028/?affid=14&custom_campaign=&custom_source=google&custom_medium=cpc&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw74e1BhBnEiwAbqOAjIhISBLxAl2Ex5FCpxMZOs_72RCfBJxIs_sAWKvW_zRaSTJqB-wqlBoCQuwQAvD_BwE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια θελω την συμβουλη σας και την εμπειρια σας. 
Υπαρχει μια τσιμεντενια εξωτερικη επιφανεια (εχει φαγωθει το τσιμεντο μετα απο τοσα χρονια, οποτε το κανει αγριο) στο εξοχικο μου και σκεφτομαι λυσεις για να το καλυψω.
Θελω να βαλω ενα τραπεζι του πινγκ πονγκ αλλα τα μπαλακια πεφτοντας κατω λογω της ανωμαλης επιφανειιας συμπεριφερονται σαν τρελομπαλακια και το κανει κουραστικο. Ξερετε, πατε να το πιασετε ακολουθωντας την πορεια του και τελευταια στιγμη αλλαζει πορεια το γαμηδι 😛

Μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα ειναι κουραστικο σε καθημερινη βαση.
Μια λυση (οικονομικα βεβαια δε μας το επιτρεπει για τωρα) ειναι να γινει τσιμεντοκονια αλλα επειδη ειναι μεγαλη επιφανεια θα μας κοστισει.
Σκεφτομαι λοιπον την λυση των πλαστικων δαπεδων ταπας. 
Σαν αυτο : https://pasxalidis.com/product-category/plastika-dapeda/tapes/  (δεν κανω διαφημιση εννοειται, απο ψαξιμο το βρηκα)

Λογω των 30 τετραγωνικων που θελω να καλυψω παει στα 180Ε περιπου. Τα οποια τα θεωρω σεβαστο ποσο για να το ψαξω περισσοτερο.

Εχει βρεθει καποιος αλλος σε παρομοια κατασταση η να προτεινει καποιος κατι ; Πχ μεγαλο τεντοπανο και να το καλυψουμε ;  Δε θελουμε κατι μονιμο.
Ο σκοπος μας ειναι να μειωσουμε κατα πολυ την αναπηδηση των μπαλακιων στο τσιμεντο και να μη "σκοτωθουμε" παιζοντας πινγκ πονγκ. Πχ το τεντοπανο μπορει να μην ειναι τεντωμενο και να τσακιζει καπου)

Γνωριζω οτι αξιοπιστη λυση και φθηνη λυση δεν πανε μαζι, αλλα μπορει να υπαρχει κατι που να μην εχω σκεφτει.  

Το να παρουμε κολλα πλακιδιων και να καλυψουμε μια τετοια επιφανεια, περαν της εργατικης δουλειας (δεν εχουμε θεμα σε αυτο) δε γνωριζω αν θα γινει και σωστη δουλεια. Η το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο. Η μπορει να λεω μπουρδες.

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη. Σας ευχαριστω !
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν δεν έχεις σιδερωμενη επιφάνεια το πιθανότερο είναι μετά από λίγο καιρό να σκιστεί γιατί το πάχος του δαπεδου είναι μολις 1mm και πιθανότατα να έχεις τις ίδιες αναπηδήσεις στο μπαλάκι αφού θα παρει τη μορφή που έχει ήδη το δάπεδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ψαξιμο, βρηκα αυτο
https://www.max-carpet.gr/epaggelmatiki-moketa-tsoxa-9892-gri-9892
Θεωρω οτι λογω το οτι ειναι πιο μαλακο σαν υλικο, δε θα παρει τοσο γρηγορα την επιφανεια του τσιμεντου. + οτι ειναι και 2μμ. Επισης,  θα ειναι παλι ρολο και θα βγαινει και θα μπεινει σχετικα γρηγορα.
Ναι σε βροχη θα πρεπει να βγει. Αλλα μιλαμε για περιπτωσεις που θα ειμαστε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ με το δράπανό μου αν βάλω το κατάλληλο αναδευτήρι να ανακατέψω για να φτιάξω ένα μείγμα επαλειφόμενου τσιμεντοειδούς; Αν ναί πώς λέγεται ένα τέτοιο αναδευτήρι; 

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μπορώ με το δράπανό μου αν βάλω το κατάλληλο αναδευτήρι να ανακατέψω για να φτιάξω ένα μείγμα επαλειφόμενου τσιμεντοειδούς; Αν ναί πώς λέγεται ένα τέτοιο αναδευτήρι; 

Αναδευτήρι λέγεται.Μαγαζι με σιδηρικά κλπ δεν έχεις κοντά σου να πας να δεις ,να ρωτήσεις ,να αγοράσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...