Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, so-was-Red είπε

Καλησπέρα

Θέλω να αλλάξω τον (κομμένο) ιμάντα σε ρολό αλουμινίου, αλλά με δυσκολεύει το σημείο που βλέπετε στην εικόνα. Το ασημί είναι ο άξονας ο οποίος με το ένα του άκρο θηλυκώνει στο καρούλι πάνω στο οποίο τυλίγεται ο ιμάντας που χρησιμοποιούμε για να ανεβοκατεβαίνει το ρολό. Το απέναντι άκρο του είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να "απασφαλίσει" ο άξονας από τη μία πλευρά (φωτογραφία) και να ολισθήσει προς τη μεριά του μαύρου πλαστικού (βλ. κόκκινο βέλος). Με αυτό τον τρόπο, θα δημιουργηθούν μπόσικα ώστε να ξεκουμπώσει στο άλλο του άκρο από το καρούλι, ώστε να βγάλω το καρούλι και να το αντικαταστήσω με το καινούργιο.

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει ένα πριτσίνι -και αντικριστά, από την πίσω πλευρά, άλλο ένα- τα οποία στερεώνουν (?) τον άξονα πάνω στο μαύρο πλαστικό. Πώς μπορώ να τα βγάλω αυτά τα δύο πριτσίνια;

 

Είσαι σίγουρος οτι βγαίνει κατά αυτόν τον τρόπο;

Δε θυμάμαι να χρειάστηκε να λύσω εκείνο το κομμάτι σε αντίστοιχη αλλαγή, ούτε βλέπω τίποτα παρόμοιο στα βίντεο που βρίσκω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2024 στις 4:32 ΜΜ, Sartiv είπε

Γεια σας , έχω μια απορία.

Είμαι ιδιοκτήτης  σε σπίτι που ανηκει στις εργατικες κατοικιες(είναι ένα ενιαίο κτίριο που χωρίζεται σε εργατικές κατοικίες δηλαδη)

Δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση στη ταράτσα με την έννοια πρέπει να βάλουμε πχ μεταλλική σκάλα για να ανέβουμε. 

Η ερώτηση είναι: επιτρέπεται να βάλουμε κάγκελα και να περιφράξουμε τη ταράτσα μας; στα όρια του σπιτιού μου προφανως. Καποιοι μου είπαν επειδή είναι εργατικές κατοικίες το κτίριο, δεν γίνεται.

Γενικά μιλώντας ένα κοινόχρηστος χώρος (πχ ταράτσα) ανήκει σε όλους μαζί και σε κανένα χωριστά. Υπό αυτό το σκεπτικό δεν μπορείς να το κάνεις (πρακτικά θέλεις να οριοθετήσεις τον "εναέριό σου χώρο", ενδεχομένως με κάποια "ατζέντα" ;) )

Από την άλλη βέβαια, αν θες να βγεις εκτός του "κανονικού" και νόμιμου, πάντα γίνονταν/νται "ταρζανιές" στις εργατικές κατοικίες. Με το άναρχο και άσχετο βάψιμο των επιμέρους διαμερισμάτων να αποτελεί την πιο light παρατυπία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2024 στις 3:32 ΜΜ, Sartiv είπε

 

Η ερώτηση είναι: επιτρέπεται να βάλουμε κάγκελα και να περιφράξουμε τη ταράτσα μας; στα όρια του σπιτιού μου προφανως.

Οχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2024 στις 4:09 ΜΜ, so-was-Red είπε

Καλησπέρα

Θέλω να αλλάξω τον (κομμένο) ιμάντα σε ρολό αλουμινίου, αλλά με δυσκολεύει το σημείο που βλέπετε στην εικόνα. Το ασημί είναι ο άξονας ο οποίος με το ένα του άκρο θηλυκώνει στο καρούλι πάνω στο οποίο τυλίγεται ο ιμάντας που χρησιμοποιούμε για να ανεβοκατεβαίνει το ρολό. Το απέναντι άκρο του είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να "απασφαλίσει" ο άξονας από τη μία πλευρά (φωτογραφία) και να ολισθήσει προς τη μεριά του μαύρου πλαστικού (βλ. κόκκινο βέλος). Με αυτό τον τρόπο, θα δημιουργηθούν μπόσικα ώστε να ξεκουμπώσει στο άλλο του άκρο από το καρούλι, ώστε να βγάλω το καρούλι και να το αντικαταστήσω με το καινούργιο.

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει ένα πριτσίνι -και αντικριστά, από την πίσω πλευρά, άλλο ένα- τα οποία στερεώνουν (?) τον άξονα πάνω στο μαύρο πλαστικό. Πώς μπορώ να τα βγάλω αυτά τα δύο πριτσίνια;

pritsini.jpg

Πατα μια την εγκοπη του μαυρου πλαστικου και δες αν μπαινει μεσα στον αξονα, νομιζω ετσι χαλαρώνει.

Δηλαδη με τα δυο σου τα δάχτυλα, γιατι θα χει και απο την απεναντι μερια, θα πατησεις εκει που βλεπεις το κενο και θα το κανεις προς τα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι ίσως περίεργο.
Θέλω να έχω ζεστό νερό από τον ηλιακό θερμοσίφωνα του γείτονα στον οποίο θα είναι συνδεδεμένη κ η δική μου παροχή νερού, κ η δική του.
Ίσως προστεθεί κ ένα δεύτερο καζάνι (για να μοιράζεται το νερο) το οποίο θα είναι συνδεμένο με τα κάτοπτρα του ηλιακού.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zoranb είπε

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι ίσως περίεργο.
Θέλω να έχω ζεστό νερό από τον ηλιακό θερμοσίφωνα του γείτονα στον οποίο θα είναι συνδεδεμένη κ η δική μου παροχή νερού, κ η δική του.
Ίσως προστεθεί κ ένα δεύτερο καζάνι (για να μοιράζεται το νερο) το οποίο θα είναι συνδεμένο με τα κάτοπτρα του ηλιακού.

Η ερώτηση ποια είναι;

Γίνεται να βάλεις διπλή παροχή στον ηλιακό, φαντάζομαι με τ και ανεπίστροφα, κάποιος πιο σχετικός ίσως μας πει με ακρίβεια αν υπάρχει και κάτι άλλο. Στην έξοδο βάζεις τ και παίρνετε και οι δύο, ενώ αν χρησιμοποιήσεις τρίοδη μπορείς να μην καταργήσεις τον δικό σου.

Το διπλό καζάνι είναι κάπως περίεργο. Θα πρέπει το κύκλωμα να περνάει κι απο τα δύο καζάνια και λογικά θα πρέπει να είναι δίπλα-δίπλα. 

Ο συλλέκτης πλέον θα ζεσταίνει μεγαλύτερο όγκο νερού οπότε θα έχουν και μικρότερη απόδοση.

Φαίνεται κάπως δύσκολο το εγχείρημα

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zoranb είπε

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι ίσως περίεργο.
Θέλω να έχω ζεστό νερό από τον ηλιακό θερμοσίφωνα του γείτονα στον οποίο θα είναι συνδεδεμένη κ η δική μου παροχή νερού, κ η δική του.
Ίσως προστεθεί κ ένα δεύτερο καζάνι (για να μοιράζεται το νερο) το οποίο θα είναι συνδεμένο με τα κάτοπτρα του ηλιακού.

Θα κάνετε μπάνιο με βάρδιες;

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nickol-us said:

Η ερώτηση ποια είναι;

Το διπλό καζάνι είναι κάπως περίεργο. Θα πρέπει το κύκλωμα να περνάει κι απο τα δύο καζάνια και λογικά θα πρέπει να είναι δίπλα-δίπλα. 

Ο συλλέκτης πλέον θα ζεσταίνει μεγαλύτερο όγκο νερού οπότε θα έχουν και μικρότερη απόδοση.'

Η ερώτηση είναι... επειδή ήδη υπάρχει πολύ μεγάλη απόδοση ακόμα κ από τον έναν συλλέκτη, πώς γίνεται να παίρνουν ζεστό νερό δύο διαφορετικές παροχές νερού.

 

8 minutes ago, Doubt said:

Θα κάνετε μπάνιο με βάρδιες;

Γιατί το λες αυτό;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γιατί το λες αυτό;

Αν έχεις ηλιακό δικό σου μπορείς να υπολογίσεις αν έχει ζεστό νερό και πόσο, με βάση την ηλιοφάνεια και τη χρήση. Αν μοιράζεται, που ξέρεις τι χρήση κάνει ο άλλος κι αν υπάρχει για σένα αρκετό ζεστό νερό;

Also.. τις μέρες με σύννεφα, βροχές κλπ που θα πρέπει να καίει ρεύμα, τίνος ρεύμα θα κάψει;

Καλύτερα βάλε έναν μικρό δικό σου κι άσε τα πειράματα. Εκτός αν υπάρχει θέμα χώρου ή κάτι άλλο που δεν ξέρουμε εμείς.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πόρτα του WC, από την υγρασία έχει γίνει αυτή η ζημιά. Πώς θα φτιάχνατε το ξύλο του κασώματος που έχει φύγει η μπογιά;

ΚΟΥΦΩΜΑ-ΠΟΡΤΑΣ-WC.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Στην πόρτα του WC, από την υγρασία έχει γίνει αυτή η ζημιά. Πώς θα φτιάχνατε το ξύλο του κασώματος που έχει φύγει η μπογιά;

ΚΟΥΦΩΜΑ-ΠΟΡΤΑΣ-WC.jpg

Δες εδώ 

https://vm.tiktok.com/ZNecBtfAU/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...