Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, makiakos είπε

Καλησπερα θα ρωτησω και εδώ.... Θα βάλουμε πλακακια γρανίτη 60χ120 στο  πάτωμα (έχει ήδη άλλο πλακακι) οι ερωτήσεις μου είναι... 

1) αν ξέρει κανεις ένα καλό μηχάνημα κοπής 60αρι? 

2) αυτές οι βεντουζες οι τριπλες που έχουν 20-40 ευρώ είναι καλές? 

3) θέλω καλά δισκακια Για κόψιμο καλυτερα να δώσω 20 ευρώ +- για ένα....η να πάρω 2-3 φτηνά? 

Ευχαριστώ πολυ

1) Οι επαγγελματίες πλακάδες έχουν τους sigma για κόφτες. Στο σκρουτζ λένε οτι καλή budget εναλλακτική(αντίγραφο;) είναι και οι αντίστοιχοι bulle. Αν εννοείς άλλου τύπου ηλεκτρικό εργαλείο ξεκαθάρισε το, έστω για τους υπόλοιπους συμφορουμίτες καθώς εγώ έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να βοηθήσω

2) Δε γνωρίζω

 

3) Υποθέτω οτι ένας καλός θα ήταν προτιμότερο καθώς θα κόβει από την πρώτη στιγμή καλά αλλά και για μεγάλο διάστημα. Δυστυχώ περαιτέρω δε γνωρίζω να προτείνω κάτι πιο συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σημειώσω ότι πιάνουν τα χέρια μου και φτιάχνω σχεδόν τα πάντα. Εδώ όμως έχω κολλήσει.

Σε πόρτα φούρνου έχει στο κάτω μέρος, από έξω, μία ανοξείδωτη φάσα (φωτό ενδεικτικά). Αυτή ξεκόλλησε και δε ξέρω με τι να την κολλήσω. Δεν αγκαλλιάζει από μέσα, έχει μόνο ένα μικρό στρατζαρισμένο τμήμα στο πλάι ίσα με το πάχος του τζαμιού. Δε ξέρω τι κόλλα είχε γιατί έχει ξαναγίνει προσπάθεια (όχι από εμένα) με σιλικόνη τύπου "πυρίμαχο σφραγιστικό" (ξεκόλλησε πάλι μετά από 2-3 μήνες). Δε ξέρω πόσο καλή δουλειά είχε γίνει, αν είχαν μπει σφικτήρες, αν έμεινε 24 ώρες κλπ. Υποθέτω δεν έκανε δουλειά γιατί αυτό κανονικά (ασε που ονομάζεται σφραγιστικό και όχι κόλλα) είναι για ρωγμές σε τζάκια κλπ, όταν στεγνώσει γίνεται πέτρα οποτε με τη διαφορετική συστολοδιαστολή τζαμιού και σιδήρου δεν έχει ανοχές και παπαλα. Έχει κανείς καμμιά ιδέα με τι υλικό μπορώ να το κολλήσω; (εννοείται με ξύλινους τάκους, σφικτήρες κλπ).

Screenshot2024-09-25132740.jpg.8c9602cc0c89f12ed8427e0c9d1b11db.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dchatz said:

Να σημειώσω ότι πιάνουν τα χέρια μου και φτιάχνω σχεδόν τα πάντα. Εδώ όμως έχω κολλήσει.

Σε πόρτα φούρνου έχει στο κάτω μέρος, από έξω, μία ανοξείδωτη φάσα (φωτό ενδεικτικά). Αυτή ξεκόλλησε και δε ξέρω με τι να την κολλήσω. Δεν αγκαλλιάζει από μέσα, έχει μόνο ένα μικρό στρατζαρισμένο τμήμα στο πλάι ίσα με το πάχος του τζαμιού. Δε ξέρω τι κόλλα είχε γιατί έχει ξαναγίνει προσπάθεια (όχι από εμένα) με σιλικόνη τύπου "πυρίμαχο σφραγιστικό" (ξεκόλλησε πάλι μετά από 2-3 μήνες). Δε ξέρω πόσο καλή δουλειά είχε γίνει, αν είχαν μπει σφικτήρες, αν έμεινε 24 ώρες κλπ. Υποθέτω δεν έκανε δουλειά γιατί αυτό κανονικά (ασε που ονομάζεται σφραγιστικό και όχι κόλλα) είναι για ρωγμές σε τζάκια κλπ, όταν στεγνώσει γίνεται πέτρα οποτε με τη διαφορετική συστολοδιαστολή τζαμιού και σιδήρου δεν έχει ανοχές και παπαλα. Έχει κανείς καμμιά ιδέα με τι υλικό μπορώ να το κολλήσω; (εννοείται με ξύλινους τάκους, σφικτήρες κλπ).

Screenshot2024-09-25132740.jpg.8c9602cc0c89f12ed8427e0c9d1b11db.jpg

Είχα κολλήσει πριν 5+ χρόνια κάτι αντίστοιχο με αυτή:

Spoiler

image.png.7829adb118f12eeee0e9ce9b648b2c2c.png

Μέχρι σήμερα καλά πάει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Eίχα κολλήσει πριν 5+ χρόνια κάτι αντίστοιχο με αυτή:

Μέχρι σήμερα καλά πάει.

Ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω αν και με προβλημάτισε ότι αναφέρεται σαν σιλικόνη και όχι σαν κόλλα. Αφού σου έκατσε όμως θα το προσπαθησω κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, dchatz said:

Ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω αν και με προβλημάτισε ότι αναφέρεται σαν σιλικόνη και όχι σαν κόλλα. Αφού σου έκατσε όμως θα το προσπαθησω κι εγω.

Στη σελίδα της η Bison αναφέρει:

Spoiler

Κατάλληλη για τη συναρμογή και τη στεγανοποίηση αρμών, ραφών και ρωγμών σε μέρη όπου απαιτείται υψηλή αντοχή στη θερμότητα. Κολλά πολύ καλά γυαλί, το σμάλτο, τα πλακίδια, τα εφυαλωμένα κεραμικά και στα λεία μέταλλα. Ιδανική για τη συναρμογή και στεγανοποίηση των παραθύρων πόρτας φούρνων και φούρνων μικροκυμάτων, των ακμών γύρω από τις (κεραμικές) εστίες, των αγωγών θέρμανσης, των καπνοδόχων, των θερμοπροστατευτικών για το τζάκι (είναι επίσης κατάλληλη σε ρευστή μορφή για εφαρμογές στην αυτοκινητοβιομηχανία).

Spoiler

Διοχετεύστε στεγανοποιητικό ομοιόμορφα και αργά μέσα στον αρμό. Εξομαλύνετε αμέσως με το δάχτυλο και σαπουνόνερο. Για την κόλληση, ενώστε τα μέρη εντός 5 λεπτών. Μετά από περ. 5 λεπτά, θα δημιουργηθεί κρούστα. Το BISON High Temp επιτυγχάνει στην υψηλή του θερμική αντοχή, αφού έχει σκληρυνθεί πλήρως. Η σκλήρυνση μπορεί να επιταχυνθεί, θερμαίνοντας το στεγανοποιητικό στους 150°C, το μέγιστο.

Οπότε, ναι μεν όντως δεν είναι κόλλα, αλλά έχει επαρκείς κολλητικές ιδιότητες για συναρμογή γυαλιού + μετάλλου. Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει σε 2 παρόμοιες εφαρμογές (reflow oven, και "σάντουιτς" επιφάνει εκτύπωσης σε 3D εκτυπωτή).

Στην πρώτη εφαρμογή έχω θερμοκρασίες 220-230+ βαθμών και είναι αυτή με τα 5+ χρόνια ζωής. Στη δεύτερη έχω μικρότερες θερμοκρασίες (μέχρι 120), οπότε δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι θ' αποτύχει σύντομα. 

Ευελπιστώ ότι θα σε καλύψει και σε «κανονικό» φούρνο!

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dchatz είπε

. Έχει κανείς καμμιά ιδέα με τι υλικό μπορώ να το κολλήσω;

Δοκίμασε Φλαντζόκολλα Υψηλής Θερμοκρασίας  Αντέχει μέχρι 350 c

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2024 στις 8:14 ΜΜ, papoys1 είπε

Φίλε σε παλιό σπίτι του 65 δεν γίνονται τόσο σοβαρές παρεμβάσεις χωρίς γνώμη και σχέδια μηχανικού.

Σε πολλά σπίτια εκείνα τα χρόνια χτίζονταν οι μεσοτοιχίες και μετά έπεφταν πλάκες-μπετό οι οποίες στηρίζονταν σε μεγάλο βαθμό και στις μεσοτοιχίες τις οποίες δεν πρέπει να ρίχνουμε ανεξέλεγκτα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα  το δάπεδο να εχει  διαφορετικό υψόμετρο από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Αντιμετώπισα το ίδιο ακριβως πρόβλημα σε μια δουλεια.. αφησαμε ενα χολ εισοδου χωρίς να ενωσουμε το σαλονι που ειχε διπλα γιατι το σπίτι ειχε οπως ειπε ο φιλος παραπανω '' φερόμενη τοιχοποιία''.. Καλεσε εναν μηχανικο επειγόντως γιατί βλέπω στον αερα ολο το κομματι το ορίζοντιο.. Αφου το γκρεμισες έπρεπε να το ενισχυσεις με H...ολα τα παραπάνω προϋποθέτουν μια σοβαρη μελέτη κ οχι συμβουλές απο εδω η απο μαστορια που στήνουν γυψοσανιδες( φιλικα το λεω γιατί βλέπω αρκετή γυψοσανιδα και κάνενας δε σε ενημερώσε για ολα τα παραπανω..) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Το τμήμα που έριξε έχει δοκάρι από πάνω, οπότε δεν ισχύει το περί τοιχοποιίας. Και δίπλα ακριβώς υπάρχει κολώνα.

Κάνεις λάθος... Δεν εχει να κάνει με το δοκάρι ή την κολώνα διπλα η φερόμενη τοιχοποιία..Επίσης δεν ειναι δοκαρι αυτο απάνω.. Παρατησε καλά και θα καταλάβεις.. 

Επεξ/σία από sarakats85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προφανώς με μηχανικό έγιναν τα έργα, αν και δεν προνόησε για τη διαφορά στο ύψος. Οι τοίχοι είχαν πάχος 10εκ με μονό τούβλο και έχουν από πάνω δοκάρι που το χτίσαμε με τη γυψοσανίδα.

Τελικά το λύσαμε, μπορεί να τριφτεί το μωσαϊκό ή το ξύλο ώστε να κατέβει λίγο και να έρθει στο επιθυμιτό ύψος. Από εκεί και πέρα μπαίνει στο χώρισμα ο,τι θέλει ο καθένας.

Επεξ/σία από asteris_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , έχω μια απορία.

Είμαι ιδιοκτήτης  σε σπίτι που ανηκει στις εργατικες κατοικιες(είναι ένα ενιαίο κτίριο που χωρίζεται σε εργατικές κατοικίες δηλαδη)

Δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση στη ταράτσα με την έννοια πρέπει να βάλουμε πχ μεταλλική σκάλα για να ανέβουμε. 

Η ερώτηση είναι: επιτρέπεται να βάλουμε κάγκελα και να περιφράξουμε τη ταράτσα μας; στα όρια του σπιτιού μου προφανως. Καποιοι μου είπαν επειδή είναι εργατικές κατοικίες το κτίριο, δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Sartiv said:

Γεια σας , έχω μια απορία.

Είμαι ιδιοκτήτης  σε σπίτι που ανηκει στις εργατικες κατοικιες(είναι ένα ενιαίο κτίριο που χωρίζεται σε εργατικές κατοικίες δηλαδη)

Δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση στη ταράτσα με την έννοια πρέπει να βάλουμε πχ μεταλλική σκάλα για να ανέβουμε. 

Η ερώτηση είναι: επιτρέπεται να βάλουμε κάγκελα και να περιφράξουμε τη ταράτσα μας; στα όρια του σπιτιού μου προφανως. Καποιοι μου είπαν επειδή είναι εργατικές κατοικίες το κτίριο, δεν γίνεται.

Εννοείς το τμήμα της ταράτσας που βρίσκεται πάνω από το διαμέρισμά σας; Για να είναι ταράτσα ΣΑΣ πρέπει να περιγράφεται ως χώρος / τμήμα αποκλειστικής χρήσης του διαμερίσματος στον τίτλο σας και στη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Διαφορετικά είναι κοινόχρηστος χώρος!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Θέλω να αλλάξω τον (κομμένο) ιμάντα σε ρολό αλουμινίου, αλλά με δυσκολεύει το σημείο που βλέπετε στην εικόνα. Το ασημί είναι ο άξονας ο οποίος με το ένα του άκρο θηλυκώνει στο καρούλι πάνω στο οποίο τυλίγεται ο ιμάντας που χρησιμοποιούμε για να ανεβοκατεβαίνει το ρολό. Το απέναντι άκρο του είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να "απασφαλίσει" ο άξονας από τη μία πλευρά (φωτογραφία) και να ολισθήσει προς τη μεριά του μαύρου πλαστικού (βλ. κόκκινο βέλος). Με αυτό τον τρόπο, θα δημιουργηθούν μπόσικα ώστε να ξεκουμπώσει στο άλλο του άκρο από το καρούλι, ώστε να βγάλω το καρούλι και να το αντικαταστήσω με το καινούργιο.

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει ένα πριτσίνι -και αντικριστά, από την πίσω πλευρά, άλλο ένα- τα οποία στερεώνουν (?) τον άξονα πάνω στο μαύρο πλαστικό. Πώς μπορώ να τα βγάλω αυτά τα δύο πριτσίνια;

pritsini.jpg

Επεξ/σία από so-was-Red
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, so-was-Red είπε

Καλησπέρα

Θέλω να αλλάξω τον (κομμένο) ιμάντα σε ρολό αλουμινίου, αλλά με δυσκολεύει το σημείο που βλέπετε στην εικόνα. Το ασημί είναι ο άξονας ο οποίος με το ένα του άκρο θηλυκώνει στο καρούλι πάνω στο οποίο τυλίγεται ο ιμάντας που χρησιμοποιούμε για να ανεβοκατεβαίνει το ρολό. Το απέναντι άκρο του είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να "απασφαλίσει" ο άξονας από τη μία πλευρά (φωτογραφία) και να ολισθήσει προς τη μεριά του μαύρου πλαστικού (βλ. κόκκινο βέλος). Με αυτό τον τρόπο, θα δημιουργηθούν μπόσικα ώστε να ξεκουμπώσει στο άλλο του άκρο από το καρούλι, ώστε να βγάλω το καρούλι και να το αντικαταστήσω με το καινούργιο.

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει ένα πριτσίνι -και αντικριστά, από την πίσω πλευρά, άλλο ένα- τα οποία στερεώνουν (?) τον άξονα πάνω στο μαύρο πλαστικό. Πώς μπορώ να τα βγάλω αυτά τα δύο πριτσίνια;

pritsini.jpg

Κανονικά έπρεπε να υπάρχει βίδα. Πρόσφατα άλλαξα ιμάντα εμένα είχε βίδα αλλά και πάλι με παίδεψε πολύ μεχρι να το βγάλω . Τρυπάνι όπως είπε ο dimviii και μετά βάζεις πάλι πριτσίνι ή βαζεις βίδα σε άλλο σημείο αν δεν έχεις πριτσιναδόρο.

Α και αν βρεις κάπου βίδες κοίταξε καλά μήπως είναι για τετράγωνο κατσαβίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...