Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnyboy είπε

10 είναι το τούβλο, το θυμάμαι σίγουρα. εξάλλου 14.5 είναι η κάσα της πόρτας. 8.5 είναι η βίδα καθαρή, όση θα μπει στον τοίχο. επίσης από πίσω είναι το μπάνιο, οπότε έχει και πλακάκι.

πάρε κοντύτερα ούπα και βάλε ροδέλες στην βίδα μετά την βάση για να μην βιδώσει μέχρι τέρμα 

https://www.skroutz.gr/s/31927836/F-F-Group-Rodela-Steni-gia-Vida-M8mm-250tmch-DIN-125-34108-250.html

Επεξ/σία από Artman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 minutes ago, Artman13 said:

πάρε κοντύτερα ούπα και βάλε ροδέλες στην βίδα μετά την βάση για να μην βιδώσει μέχρι τέρμα 

https://www.skroutz.gr/s/31927836/F-F-Group-Rodela-Steni-gia-Vida-M8mm-250tmch-DIN-125-34108-250.html

Έχω τέτοιες ροδέλες. Τα ουπα 6cm είναι. Δεν φοβάμαι μην βγει από την άλλη, αυτό αποκλείεται, μήπως δεν αντέχει ο τοίχος σκέφτομαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο χωριό το νερό είναι σκληρό με πολλά άλατα και θέλω να φτιάξω για τα υδραυλικά μια λύση με κολλεκτέρ. Από τί υλικό θα προτείνατε να είναι το κολλεκτέρ; Γαλβανιζέ, Ορυχάλκινο κάτι άλλο;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσο γνωρίζω όλα τα κολλεκτέρ είναι ορειχάλκινα (Brass Form,FAR) και ανάλογα με την σωλήνα (πλαστικιά, χαλκός, η ακόμα και γαλβανιζέ) διαφοροποιούνται τα ρακόρ σύνδεσης σε αυτά. 

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. θέλω να αλλάξω τους αρμούς στην μπανιέρα εκεί που ενώνεται με τα πλακάκια-τοίχο.

Απλή αντιμουχλική που είχα χρησιμοποιήσει κάπου αλλού μαζεύει μετά από λίγο καιρό και ξεκολλάει. Ακριλική μαστίχη που είχα χρησιμοποιήσει κάπου αλλού είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν (1 χρόνο μετά). Αλλά διάβασα για τα MS Polymer -Υβριδικά. Οπότε λέω να δοκιμάσω κάτι σαν αυτό Isomat Flex MS-45.

Καμία συμβουλή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2024 στις 7:13 ΜΜ, johnyboy είπε

Έχω τέτοιες ροδέλες. Τα ουπα 6cm είναι. Δεν φοβάμαι μην βγει από την άλλη, αυτό αποκλείεται, μήπως δεν αντέχει ο τοίχος σκέφτομαι 

Η στηριξη με ουπα δεν ειναι ευκολη υποθεση, μπορει να φαινεται, αλλα απαιτεί καποια εμπειρια.

Εγω προτεινω να βαλεις αυτα που ειχε μεσα στην συσκευασία.  Μια φορα θα τρυπησεις για να στηριξεις την βαση. 

Λογικο η βιδα πρεπει να ναι λιγο μεγαλητερη γιατι, εχεις το παχος της βασης, συν οτι θα σφιξεις να ανοιξει το ουπατ, αλλιως δεν θα αγκιστρωσει. 

Θελει ομως να μην βαλεις κρουση στο τρυπανι, αλλα με σταθερή ταχυτητα και σιγα σιγα να τρυπισεις. Με κρουση θα σπασεις το τουβλο και δεν θα ειναι στιβαρο.

Πρεπει να το αλφαδιασεις κιολας. 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

Καλησπέρα. θέλω να αλλάξω τους αρμούς στην μπανιέρα εκεί που ενώνεται με τα πλακάκια-τοίχο.

Απλή αντιμουχλική που είχα χρησιμοποιήσει κάπου αλλού μαζεύει μετά από λίγο καιρό και ξεκολλάει. Ακριλική μαστίχη που είχα χρησιμοποιήσει κάπου αλλού είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν (1 χρόνο μετά). Αλλά διάβασα για τα MS Polymer -Υβριδικά. Οπότε λέω να δοκιμάσω κάτι σαν αυτό Isomat Flex MS-45.

Καμία συμβουλή??

Μαστίχη γιατί;

Εγώ νομίζω οτι πρέπει να επιμείνεις σε μια καλή και επώνυμη αντιμουχλική σιλικόνη.

Πλήρες αφαίρεση της παλιάς, καλός καθαρισμός, καλό στέγνωμα, νέα εφαρμογή και υπομονή μέχρι να τραβήξει προτού ρίξεις νερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα μια βοήθεια σε ένα προβληματάκι με την πίεση νερού που έχω στο χωριό,

λόγω βλαβών συχνών, έχουν χαμηλώσει την πίεση κεντρικά, οπότε στο ισόγειο το νερό είναι μια χαρά, αλλά στον 1ο όροφο ίσα που κατουράει, οπότε πρέπει να βάλω ένα μοτεράκι να μου ανεβάζει το νερό επάνω...

ερώτηση:

το βάζω σκέτο (για να γλυτώσω κανένα έξοδο) ή δίπλα του χώνω και μια 500αρα δεξαμενή για παν ενδεχόμενο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kokos23 είπε

θα ήθελα μια βοήθεια σε ένα προβληματάκι με την πίεση νερού που έχω στο χωριό,

λόγω βλαβών συχνών, έχουν χαμηλώσει την πίεση κεντρικά, οπότε στο ισόγειο το νερό είναι μια χαρά, αλλά στον 1ο όροφο ίσα που κατουράει, οπότε πρέπει να βάλω ένα μοτεράκι να μου ανεβάζει το νερό επάνω...

ερώτηση:

το βάζω σκέτο (για να γλυτώσω κανένα έξοδο) ή δίπλα του χώνω και μια 500αρα δεξαμενή για παν ενδεχόμενο;

 

αν έχεις συνέχεια νερό απο το δίκτυο βάλε μια 200αρα δεξαμενή ,πιεστικό και ανεπίστροφη βαλβίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kokos23 είπε

έχουν χαμηλώσει την πίεση κεντρικά, οπότε στο ισόγειο το νερό είναι μια χαρά, αλλά στον 1ο όροφο ίσα που κατουράει,

Σε πρώτη φάση κοιτάς στο σημείο που ξεκινά η σωλήνα για τον 1ο όροφο τι πίεση έχεις Μετράς την πίεση μετά τον μετρητή και τέλος την πίεση σε μια βρύση του 1ου πχ σπιράλ μπανιέρας που είναι εύκολο Βλέπεις τις διαφορές με το νερό να τρέχει  τι πιέσεις έχεις  και το ψάχνεις Δεν δικαιολογειται αυτή η διαφορά για έναν όροφο Ψάξε για κάνα βούλωμα ,τυχών μισάνοιχτο διακόπτη κλπ , ανεπίστροφη που δεν ανοίγει πλήρως κλπ Με αυτό το σκεπτικό όλα τα σπίτια του 1ου ορόφου θα πρέπει να βάλουν πιεστικοί Εκτός κι αν το σπίτι σου είναι στο υψηλότερο σημείο του χωριού  

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχουμε ξηλώσει στο σπίτι που ανακαινίζουμε (παλιό, του '65) την τοιχοποιοία και υπάρχει κενό στο πάτωμα μεταξύ των δύο χώρων. Θέλουμε να κρατήσουμε τα παλιά πατώματα και να επισκευάσουμε, αριστερά υπάρχει μωσαϊκό και δεξιά παρκέ.

Θα κόψουμε το μωσαϊκό όπως φαίνεται στην εικόνα, και επειδή το μωσαϊκό είναι 1 εκ. ψηλότερο, σκεφτόμαστε να βάλουμε λευκή πατητή και να γίνει μια κλίση ώστε να έρθει στο ίδιο επίπεδο με το ξύλο. Αν μπει μάρμαρο ή πλακάκι θα χρειαστεί να μπει ένα σκαλοπατάκι στο πάτωμα που θέλουμε να το αποφύγουμε. Είναι εφικτό; θα προτείνατε κάτι διαφορετικό;

image.jpeg

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, friggs είπε

 

18 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

 

17 ώρες πριν, hp8 είπε

 

ευχαριστώ πολύ, μάλλον δεν την γλυτώνω την δεξαμενή, το θετικό είναι ότι δεν είχα σκεφτεί για μικρότερη (200αρα) ,

δεν υπάρχουν ανεπίστροφες κλπ και όταν πλένονται όλοι στο χωριό απλά κατουράει παντού σε όλες τις βρύσες...εγώ μπάνιο καλοκαίρι κάνω μετά τις 12 το βράδυ...

14 ώρες πριν, asteris_ είπε

Καλησπέρα, έχουμε ξηλώσει στο σπίτι που ανακαινίζουμε (παλιό, του '65) την τοιχοποιοία και υπάρχει κενό στο πάτωμα μεταξύ των δύο χώρων. Θέλουμε να κρατήσουμε τα παλιά πατώματα και να επισκευάσουμε, αριστερά υπάρχει μωσαϊκό και δεξιά παρκέ.

Θα κόψουμε το μωσαϊκό όπως φαίνεται στην εικόνα, και επειδή το μωσαϊκό είναι 1 εκ. ψηλότερο, σκεφτόμαστε να βάλουμε λευκή πατητή και να γίνει μια κλίση ώστε να έρθει στο ίδιο επίπεδο με το ξύλο. Αν μπει μάρμαρο ή πλακάκι θα χρειαστεί να μπει ένα σκαλοπατάκι στο πάτωμα που θέλουμε να το αποφύγουμε. Είναι εφικτό; θα προτείνατε κάτι διαφορετικό;

 

image.jpeg

image.jpeg

πιο όμορφο θα ήταν να βάλεις το ξύλο μέχρι εκεί, για μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ρωτησω και εδώ.... Θα βάλουμε πλακακια γρανίτη 60χ120 στο  πάτωμα (έχει ήδη άλλο πλακακι) οι ερωτήσεις μου είναι... 

1) αν ξέρει κανεις ένα καλό μηχάνημα κοπής 60αρι? 

2) αυτές οι βεντουζες οι τριπλες που έχουν 20-40 ευρώ είναι καλές? 

3) θέλω καλά δισκακια Για κόψιμο καλυτερα να δώσω 20 ευρώ +- για ένα....η να πάρω 2-3 φτηνά? 

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2024 στις 5:04 ΜΜ, asteris_ είπε

Καλησπέρα, έχουμε ξηλώσει στο σπίτι που ανακαινίζουμε (παλιό, του '65) την τοιχοποιοία και υπάρχει κενό στο πάτωμα μεταξύ των δύο χώρων. Θέλουμε να κρατήσουμε τα παλιά πατώματα και να επισκευάσουμε, αριστερά υπάρχει μωσαϊκό και δεξιά παρκέ.

Θα κόψουμε το μωσαϊκό όπως φαίνεται στην εικόνα, και επειδή το μωσαϊκό είναι 1 εκ. ψηλότερο, σκεφτόμαστε να βάλουμε λευκή πατητή και να γίνει μια κλίση ώστε να έρθει στο ίδιο επίπεδο με το ξύλο. Αν μπει μάρμαρο ή πλακάκι θα χρειαστεί να μπει ένα σκαλοπατάκι στο πάτωμα που θέλουμε να το αποφύγουμε. Είναι εφικτό; θα προτείνατε κάτι διαφορετικό;

 

image.jpeg

image.jpeg

Φίλε σε παλιό σπίτι του 65 δεν γίνονται τόσο σοβαρές παρεμβάσεις χωρίς γνώμη και σχέδια μηχανικού.

Σε πολλά σπίτια εκείνα τα χρόνια χτίζονταν οι μεσοτοιχίες και μετά έπεφταν πλάκες-μπετό οι οποίες στηρίζονταν σε μεγάλο βαθμό και στις μεσοτοιχίες τις οποίες δεν πρέπει να ρίχνουμε ανεξέλεγκτα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα  το δάπεδο να εχει  διαφορετικό υψόμετρο από δωμάτιο σε δωμάτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...